Arıkan, 'Yerli turist açısından yat turizmi iyi geçecek'

Tüm dünyada ve ülkemizde de etkili olan korona virüsü salgını nedeniyle normalleşme süreci içerisinde denizciler de kriterleri bekliyor. Özellikle, Mavi Yolculuğun merkezi olan Fethiye ve Göcek'te charter şirketleri ile günübirlik tur tekneleri ilgili bakanlıkların hazırlayacağı tedbir genelgelerini bekliyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, 'Bu yıl yerli turist açısından yat turizminin iyi geçeceğine inanıyoruz. Çünkü herkes aile turlarını tercih edecek. Toplu bir otelde kalmaktansa izole bir şekilde tatil yapmayı tercih edeceklerdir' dedi.

PAYLAŞ

Kovid-19 normalleşme sürecinde, turizmin bir kolu olan denizcilik sektöründe bu ayın sonunda ilgili bakanlıklardan gelecek genelgeler ile start alması bekleniyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan yaptığı açıklamada, “Şu anda bizim elimize ulaşmış bir genelge yok. Yalnız bu ay sonunda çalışmalara başlamamız planlanıyor. Bu yönde bir genelge hazırlığı var. Nasıl bir yol izleneceği konusunda bir sıkıntılarımız var. Konuyla ilgili görüşlerimizi bildiriyoruz. Çünkü yat turizmi ile otel turizmi arasında dünya kadar fark var. Yat turizminde avantajımız şu, charter teknelerde aile turizmi yapıyoruz. Dolayısıyla dışarıdan insan almıyoruz. İşletme açısından burada rahatız. Bizlerde şöyle bir sıkıntı var. Bizim turlarımız haftalık satılır. Cumartesi günü sabah yolcu indirilir, öğleden sonra yolcu alınır. Dezenfekte konusunda düşüncelerimiz var. Otellerde de bir gün müşteri alınmama durumu var. Dolayısıyla kriterlere uyup, hijyen kuralları dahilinde deniz turizmine devam etmemiz gerekir. Bu yıl yerli turist açısından yat turizminin iyi geçeceğine inanıyoruz. Çünkü herkes aile turlarını tercih edecek. Toplu bir otelde kalmaktansa izole bir şekilde tatil yapmayı tercih edeceklerdir. Bu yönüyle villa turizmi de revaçta olacaktır” dedi. 

KAPASİTE YARIYA İNECEK
Günübirlik teknelerde kapasite indirimine gidileceğini kaydeden Arıkan, “Günübirlik teknelerde kapasite sayıları yarı yarıya düşürülecek. Fakat charterlarda böyle bir durum olamaz. Çünkü bunlar 30 metrelik bir tekne. 7 metre genişliği olsa toplamda da 210 metrekarelik bir alana sahipler. Mavi Yolculuğa bu ayın sonunda izin verilecek. Yatların kapasitesi 12 kişi. Burada kapasite sınırlaması olmaması için bakanlığa görüşlerimizi bildirdik. Her tekne ateş ölçer bulundurmak zorunda. Her masada dezenfektan bulundurulacak. Sağlık Bakanlığı’nın diğer bakanlıklara gönderdiği talimatlara göre kendi kurallarını koyacak. Bunun yanında valiliklere yetkiler tanınacak. Her bölgenin kendine özel durumları olacak. Sektör kendini hazırladı. Dezenfektasyon konusunda da hassaslar. Otel turizmi açılırsa günübirlik tekneler iş yapabilir. Eğer açılmazsa çok fazla müşterilerinin olacağını düşünmüyorum. Fakat charter turizmin olacağını düşüyorum” ifadelerini kullandı. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN