Arıkan sezonu değerlendirdi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, sezonu değerlendirdi. Bu yıl Kovid-19'dan dolayı yerli turistlerin yat ve villa turizmine yöneldiğini belirten Arıkan, 'Sezona geç başladık. 2 aylık bir kaybımız oldu. Sezonda sektör olarak diğer sektörlere göre daha iyi iş yaptık. Turizm sezonunda üyelerimiz yoğun olarak faaliyetlerini sürdürdüler' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Sektör olarak diğer sektörlere oranla daha iyi iş yaptıklarını dile getiren İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, geçtiğimiz yıllarda 18 hafta tur yapan teknelerin bu yıl 10 hafta civarında tur yaptıklarını vurguladı. Su altı müzesi için İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Fethiye Belediyesi olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunduklarını kaydeden Arıkan, bu projenin dalış turizmine katkı sağlayacağını vurguladı. 

KÖTÜNÜN İYİSİ BİR DÖNEM 
İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan yaptığı açıklamada, “Sezona geç başladık. 2 aylık bir kaybımız oldu. Bunun dışında koylarda bir yoğunluk yaşandı. Özel yatların çoğu bu bölgelerde izole oldu. Büyük şehirlerden kaçan kişiler, Kovid-19’dan korunmak için buralara geldi. Mevsim koşullarının da bunda büyük etkisi var. Kasım ayının ortasında olmamıza rağmen deniz suyu sıcaklığı 20 derece civarında. Sezonda sektör olarak diğer sektörlere göre daha iyi iş yaptık. Turizm sezonunda üyelerimiz yoğun olarak faaliyetlerini sürdürdüler. Kötünün iyisi bir dönem geçirdiğimizi söyleyebilirim. Geçtiğimiz yıllarda ortalama 18 hafta tur yapan teknelerimiz, 10 hafta civarında tur yaptılar. En azından arkadaşlarımızın yeni sezona hazırlanması adına iyi bir durum… Sezon başında beklentilerimiz daha kötüydü. Belki hiç çalışamayacaktık, buna da şükür. Korona virüsü belasından inşallah önümüzdeki sezon kurtulursak, daha iyi olacak. Kovid-19 ile beraber yurtdışı uçuşlarının kapanması ile yerli turistler yat ve villa turizmine yöneldiler. İzole olduğu için yat turizmi vatandaşlarımız tarafından tercih edildi. Umarım aşının bulunmasıyla önümüzdeki yıl yoğun bir turizm sezonu yaşarız” dedi. 

DALIŞ TURİZMİNE İVEME KAZANDIRACAK
Fethiye Belediyesi, FTSO ve DTO Fethiye Şubesi üçlü organizasyonunda hayata geçirilmesi planlanan su altı müzesinin dalış turizmine katkı sağlayacağının altını çizen Arıkan, “Proje için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Fethiye Belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Üçlü bir organizasyon ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’na su altı müzesi çalışması yapacağız. Burada önemli olan projenin GEKA tarafından kabul edilmesi. Eğer kabul edilmezse DTO Fethiye Şubesi olarak projeye 100 bin TL destekte bulunmayı taahhüt ettik. Kabul edilmezse bile Fethiye Belediyesi, FTSO ve DTO Fethiye Şubesi olarak bir yerden başlayacağımızı düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda dalış turizminde Fethiye üst sıralarda yer alıyordu. Geçen yıllarda 100 bine yakın kişi dalış yaparken, bu sayı 20 binlere düştü. Burada amacımız deniz dibindeki canlılığı artırarak, dalış turizmine ivme kazandırmak. Şnorkel yani gözlük ve paletle yüzen kişiler de burayı görebilecek. İnşallah bu yıl çalışmaya başlarız ve bölgemizdeki dalış turizmine katkı sağlarız diye düşünüyorum” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN