Araçlar kaldırımlarda, yayalar yollarda, denetim yok!

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde ki park manzaraları bu kadarda olmaz dedirtiyor. Muğla'da yol üstü parklar ücretli olunca kaldırımlar işgal edildi. Yol üstüne park edilen araçlardan, görevliler tarafından park ücretleri tahsil ediyor. Fakat kaldırıma park edilen araçlardan hiçbir ücret alınmıyor. Araçlarına park ücreti veren sürücüler ve kaldırımları kullanamayan vatandaşlarda bu duruma tepkili. 

PAYLAŞ

Muğla’da artan araç yüzünden yayalar sık sık trafik kazalarına maruz kalıyorlar. Bilinçsiz araç parkları nedeniyle yayaların hayatı tehlikeye giriyor. Bu duruma isyan eden vatandaşlar gittikçe büyüyen ve kanayan bir yara haline gelen kaldırım işgaline çözüm bulunmasını istiyorlar.
DENETİMLER EKSİK!
Muğla’da duyarsız sürücüler tarafından yaya kaldırımları otopark olarak kullanılmaya devam ederken, yayaların isyanı ise her geçen gün artıyor. Vatandaşlar bu konuda yapılan denetimlerin eksik kaldığını belirterek araç sürücülerini de yayalara karşı daha sorumlu ve duyarlı olmaya davet ediyorlar.
YAYALARIN HAYATI TEHLİKEYE GİRİYOR
Araçların yaya kaldırımına park edildiği, yayaların ise yollarda yürüdüğünü Menteşe ilçesinde yaşanan bu duruma vatandaşlardan da tepkiler geliyor. Kaldırımları kullanamayan bir vatandaş, "Bu konu ilçemizde toplumsal bir sorun haline geldi. Her geçen gün ihlallerle birlikte mağduriyetler de artıyor. Yayalar zaman zaman kaldırımlarda yürüyecek yer bulamıyor. Yolların motorlu araçlar için kaldırımların ise yayalar için olduğu maalesef unutuluyor. Yarın öbür gün kaldırımda yürüyecek yer bulamayıp yolda yürürken başına bir kaza geldiğinde bu yayalar hakkını nasıl arayacak. Her sürücünün de aracından indiğinde bir yaya olduğunu düşünürsek sürücü iken oluşturulan mağduriyetlerin niçin algılanamadığını çözemiyoruz.” diye konuştu.
MUĞLA’DA ARAÇ SAYISI GİDEREK ARTIYOR!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılı Mart ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri geçtiğimiz gün yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre Muğla'da toplam araç sayısı 535 Bin 008’e ulaştı. 2020 yılı Mart ayında toplam 511 bin 331 olan araç sayısı, 2021 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 oranında arttı.
Muğla’daki araçların türlerine göre dağılımı incelendiğinde; 220 bin 636 adet otomobil, 9 bin 537 adet minibüs, 4 bin 381 adet otobüs, 78 bin 561 adet kamyonet, 10 bin 149 adet kamyon, 174 bin 874 adet motosiklet, 35 bin 428 adet traktör ve 1442 adet özel amaçlı araç bulunduğu görüldü. Oransal olarak en fazla artış yüzde 20,8 ile özel amaçlı araçlarda gerçekleşirken, adet bakımından en fazla artış 9 bin 421 adet ile motosiklette gerçekleşti.
 

Ferdi Yavuz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN