ALTIN REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Koronavirüs salgınının etkisiyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak tanımlanan altına olan talep her geçen gün artıyor. Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda ons altının değer kazanması ile birlikte gram altın fiyatı da yükselişe geçti. Vatandaşların en çok rağbet gördüğü yatırımlardan biri olan Çeyrek Altın ise sürekli tırmanışta. 5 Ağustos Çarşamba 732 TL'den işlem gören Çeyrek Altın, 6 Ağustos Perşembe saat 15:00 itibariyle 824 TL'ye kadar çıktı.

PAYLAŞ
ALTIN REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR
Koronavirüs salgınının etkisiyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak tanımlanan altına olan talep her geçen gün artıyor. Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda ons altının değer kazanması ile birlikte gram altın fiyatı da yükselişe geçti. Vatandaşların en çok rağbet gördüğü yatırımlardan biri olan Çeyrek Altın ise sürekli tırmanışta. 5 Ağustos Çarşamba 732 TL’den işlem gören Çeyrek Altın, 6 Ağustos Perşembe saat 15:00 itibariyle 824 TL’ye kadar çıktı.
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Bugün piyasalardan gelen son dakika bilgilerine göre altın fiyatlarındaki yükseliş tüm hızıyla devam ediyor. Koronavirüs pandemisi dışında ABD-Çin arasındaki gerilim de altının yükselmesinin sebepleri arasında yer alıyor. Ülkemizde en çok merak edilen konu başlıkları arasında gram, çeyrek ve tam altın fiyatları yer alıyor. Düğün sezonunun açılması ile birlikte vatandaşlar gram, çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet altını fiyatlarını merak ediyor.  Bugün saat 15:30 itibariyle Gram altın 480 TL, çeyrek altın 824 TL, yarım altın bin 644 TL den işlem gördü.
TALEP ARTTI
Karlık Kuyumculuk’tan Çetin Bozkurt “Şu an 22 ayar altın 460 TL. Külçe altın da 485 TL’yi gördü. Çeyrek 800TL olarak en üst noktaya geldi. Altın talebi yüksek oranda devam ediyor. Bu da sanırım pandemiden dolayı, halkın negatif durumlarda kendini güvenceye almak için daha güvenilir yatırımlara dönme gereği hissetmesinden kaynaklanıyor. Faizlerin çok düşük oluşu da insanları altın yatırımına yöneltti. Hala şu an vatandaşlar bu fiyatlardan yüklü miktarlarda altın alıyor. Bu bir risk ama son 5-10 yıla baktığımızda altın arada düşse de devamlı arttığı için insanlar da bu riski göze alıyor. Dünyadaki ülkeler en güvenilir yatırım olarak hazinesinde altına yöneldiği için bu da bu artışı tetikliyor” şeklinde konuştu.
GÜVENİLİR LİMAN
Tufanlar Kuyumculuk’tan Mustafa Tahancı ise “Altın rekora koşuyor. 500 TL’ye ulaşmış sayılır, çeyrek de 815 TL oldu. Şu an alan daha çok, herkes elinde olan birikimini altına çeviriyor. En güvenilir liman yine altın. Bu yükseliş biraz da dünya piyasasıyla da ilgili. Bu gibi durumlarda vatandaşların çok dikkatli olması lazım. Altını güvenilir, tanıdık kuyumculardan almaları lazım. Rastgele fiyatı ucuz diye altın almamaları lazım. Aldıkları altının gerçek güvenilir olduğundan emin olsunlar” diye konuştu.
ALTIN KARABORSADA
Fethiye Kuyumcular Birliği Başkanı Erdal Karaören de “Bankaların faizlerini düşük tutması ve pandemi olayı altının yükselmesini destekliyor. Altına olan talep şu an haddinden fazla. Ziynet eşyası şu anda bulunmuyor, karaborsaya düştü. Fiyat yükselmesinden dolayı piyasaya sahte altın sürmek isteyenler olabilir. Vatandaşların güvendiği kuyumculardan alışveriş etmesi gerekiyor. Şu an ABD Dış İşleri Bakanı’yla Sağlık Bakanı’nın 15 Ağustos’ta Çin’e gidip Çin hükümetiyle aşı anlaşması yaparsa altın fiyatlarının da düşeceği söyleniyor” dedi. 
Vatandaşlar ise “Yaklaşan düğün törenimiz, tasarruf ve borç ödemek için alıyoruz. Altın çok yükseldi ama almaya mecburuz. Düğünlerimiz var. Daha önce daha uygundu, son pandemi döneminden beri epey yükseldi. Altın birikimimiz olsaydı beklerdik. Sabah televizyondan baktığımızda 760 TL’ydi buraya geldim 800 TL olmuş” dediler.
DOLAR DA YÜKSELİŞTE
Aynı şekilde dolar ve euro fiyatı da oldukça yükseliyor. Dikmen Döviz personelinden Fatih Sıkı “Şu anda anlık Dolar alış fiyatımız 7,20 Euro alış fiyatımız 8,50 Pound alış fiyatımız 9,49’ dur. Bu rakamlar biraz daha çıkabilir. Şu anda vatandaşlarımızdan çok fazla talep var. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
İngiltere’de yaşayan ve tatile gelen Yıldıray Çayır da elindeki poundu sattığını belirterek “Bizim için yükselmesi iyi ama Türkiye ekonomisi için kötü. Ben İngiltere’de yaşıyorum, buraya tatile ailemi görmeye geldim. Oradaki kazancımızla birikim yapıp geldim. Burada biraz döviz bozduruyorum” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN