Akmeşe, '8 Mart kutlanacak bir gün değildir'

İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ile bir mesaj yayınladı.

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Muğla İl Başkanlığı'na atanan Davut Cumhur Akmeşe yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların 365 gün karşılaştıkları sıkıntıları,sorunları,şiddeti engellemeleri ve ayrımcılığı yüksek bir sesle dile getirme;farkındalık günüdür.
Dolayısıyla kutlanacak bir gün değildir. Parti olarak kadınların kanunlarla tanınmış haklarının metinlerde kalmayıp gerçek hayatta uygulanabilmesi için İYİ Parti olarak var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Kadınlar ailede,toplum içinde,iş hayatında hak ettiği şartlarda yaşamalıdır. Toplumsal yaşamın her alanında eşit olarak var olmalıdır."
"Partimiz kadına karşı yapılan her türlü şiddete karşıdır" 
Akmeşe açıklamasına şu şekilde devam etti: "Parti olarak Kadına karşı yapılan Her türlü şiddete, ayrımcılığa karşıyız. Kendilerinde kadını öldürmeyi hak gören bir zihniyetle mücadele etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz.Yapılan bir araştırmada %80 gibi bir oranla, ”İstanbul Sözleşmesi” ve kadına şiddetin önlenmesine ilişkin yasaların etkin uygulanması gerektiğine en çok inanan ,özümseyen parti tabanının İYİ Parti'de olması da bir tesadüf değildir. Çünkü parti olarak kadın erkek eşitliğini çok önemsiyoruz.  İİstanbul Sözleşmesi ve ilgili yasalarla kadınlara karşı hertürlü ayrımcılığı önlemek için,gerekli yasal tedbirler alınmalıdır. Etkin eğitim politikaları ile çocukluktan itibaren toplum bilinçlendirilmelidir. Devlet kadına şiddeti önleyecek etkili ve kapsamlı politikalar geliştirmeli ,gerekli finansman ve insan kaynağı sağlanmalıdır. Kadının erkeklerden daha aşağı da olduğuna dair ön yargılarla mücadele edilmeli,kadın hayatın her alanında  olduğu gibi karar verme mekanizmalarında da eşit olarak var olmalıdır."
 

Esma Turan

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN