Akgün 'Üretim olmazsa olmazımız' 

Korona virüsünden dolayı birçok alanda dükkanlar kapanıp, faaliyetler dururken tarım sektörü çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sektörün paydaşları ile sorunu değerlendirdiklerini kaydeden Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Atabey Akgün, 'Amacımız sektörümüze bir dinamizm kazandırmak. Hükümetimiz bu dönemde bir paket açıkladı. Buna rağmen üretici destek bekliyor. Üretim olmazsa olmazımız' dedi. 

PAYLAŞ

Korona virüsünden dolayı Türkiye’de iş ve ticaret dünyası hemen hemen tamamen dururken üreticilerde ürünlerini satamayınca ortada kaldı. İş ticaret, esnaf ve turizmcilere yönelik bakanlıklar çeşitli destek paketleri açıklarken tarımla uğraşan çiftçiler de kendileri için destek paketi bekliyor. Ürünlerini satamayan ve ne yapacaklarını şaşıran üreticiler yeni mahsul ekimleri içinde durağana geçtiler. Ziraai ilaç, gübre ve özellikle mazot fiyatlarında indirim ve kredi borçlarının ertelenmesini talep eden çiftçiler ‘Biz olmazsak, üretmezsek, koronaya daha çok can veririz. Bizler de destek paketi bekliyoruz” dediler. 

Fethiye’de ihracat ve iç piyasa faaliyetlerinin kısmen de olsa devam ettiğini kaydeden Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Atabey Akgün, üreticilere verilmesi planlanan destek paketi hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın koordineli bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Üretimin önemine de değinen Akgün, amaçlarının sektöre bir ivme kazandırmak olduğunu ifade etti. 

EL BİRLİĞİ İLE AŞACAĞIZ
Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Atabey Akgün yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi dünya genelinde korona virüsü salgını var. Yaşanan şu süreçte basınımıza çok iş düşüyor. Sağlık kuruluşları ve çalışanlarına özverisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Umuyorum el birliği ile devletimiz bu sıkıntıyı atlatacaktır. Salgından dolayı birçok işyeri kapandı fakat biz faaliyetimize devam ediyoruz. Şu zamana kadar hiç işçi çıkarmadık, çıkarmadan da bu durumu atlatırız diye düşünüyoruz. Şu anda hem turizm tedarikçiliği hem de iç piyasa ve yurtdışı sevkiyatımız devam ediyor. Şu an elimizde narenciye var. Onun yurtiçi ve yurtdışı sevkiyatını gerçekleştiriyoruz” dedi. 

SORUNU HEP BİRLİKTE DEĞERLENDİRİYORUZ
Akgün, “Elimizden geldiğince meslektaşlarımız ve sektörün diğer paydaşları ile sorunu değerlendirerek, kısmen de olsa faaliyetlerimize devam ediyoruz. Amacımız sektörümüze bir dinamizm kazandırmak. Hükümetimiz bu dönemde bir paket açıkladı. Buna rağmen üretici destek bekliyor. Üretim olmazsa olmazımız… Eğer üretim olmazsa gelecek yıllarda büyük zorluklar yaşarız. Üreticinin aldığı kısmen destekler vardı. Bizim talebimiz üretim bazlı destek. Üretimin zirai ve mali kayda dönüşmesinin ardından gelen desteklemeler ile hem devletin denetimleri ön plana çıkacak hem de üreten destek almış olacak. Bu konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı koordineli bir şekilde değerlendiriyor. Üreticilere destek konusunda umutluyuz” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN