Ak Partili Öztürk, belediyenin programsızlığından rahatsız oluyoruz

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, FRT TV'de Erdoğan Cankuş'un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında Fethiye, Muğla ve Türkiye gündemini değerlendirdi. Büyük ilgiyle izlenen programa vatandaşlar oldukça yoğun mesaj da gönderdi. AK Parti İlçe Başkanı ve AK Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Turgay Öztürk, yaklaşık 3.5 saat süren programda Fethiye'nin sorunlarının çözümünün zor olmadığını 2023 ve 2024'te yapılacak seçimleri kazanıp, bu sorunları AK Partili belediye ve iktidar birlikte çözüme ulaştıracağız' dedi. 

PAYLAŞ

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, programa gelen soruları da cevaplandırırken, partisinin Fethiye’de üye sayısını “15-16 bine çıkaracaklarını ifade etti. Öztürk, “Siyasi partilerin üye sayıları ne kadar kuvvetliyse, çoksa o kadar güçlü.  Bizim devraldığımız dönemde yaklaşık 13 bin civarında üyemiz vardı. Zaman zaman güncellemeler yaptık. Ayrılan insanlar olabiliyor. Vefat edenler oluyor, eksilenler oluyor. Ama onun yerine tabi yenilerini de üye yapmaya çalışıyoruz. İnşallah kapanma sürecinden sonra bir arkadaşımız aramıştı, ‘20 arkadaşımızla birlikte gelip kayıt olmak istiyoruz’ diye. 13 bin 500 - 14 bin seviyelerinde şu anda üyemiz. 15-16 bin üyeye çıkarmak istiyoruz. Ak Parti Türkiye’de en çok üyesi olan parti. Ayrıca en büyük sivil toplum kuruluşu... Bunu da tekrarlamakta fayda var” diye konuştu. 
PLANSIZLIKTAN RAHATSIZ OLUYORUZ
Fethiye’nin turizm sezonuna hazır mı? Sorusuna AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Biz Fethiyeliyiz. Fethiye için çalışıyoruz. Mecliste üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Bizim meclisimize gelen kararlarda Fethiye lehine ne varsa hiçbir zaman hayır demedik. Yapılan yollar gündeme geldiğinde meclise hep birlikte kabul ettik. Belediye meclisinde hatırlarsanız şu aldığımız kararlar 2 yıla alındı. Yani bu çalışmaların hepsi bu yıl bitmeyecek. Gelecek yıla kalacak olanlar da var. Turizme hazırlık konusunda ben alt yapı yapılmasının şart olduğunu, eksikliklerin bir an evvel yapılması gerektiğini söylüyoruz. Ben mecliste söz alıp şunu söyledim. ‘Sayın Başkanım bu işleri çabuk bitirelim. Esnafı, vatandaşı mağdur etmeyelim.’ Biz bu noktadayız. Esnaf açısından sıkıntılar var. Biz plansızlıktan, programsızlıktan rahatsızlık duyuyoruz. Bölgemizde içme suyu sıkıntıları vardı. Geçen yıl sezon başlamak üzereyken Ölüdeniz’i kazdık. Kazıp üzeri örtüldükten sonra bazı hatalar görülüp yeniden açıldığı oldu. Toz toprak içinde turizm sezonuna hazırlanmak doğru bir şey değil. Bugün bir turizmci arkadaşımızla da görüştüm. ‘Ayın 20’sinden itibaren biz sözleşmelerimizi yaptık. Misafirler geliyor’  dedi kendisi. Çalışmalar başkanın verdiği tarihe kadar gönül ister ki bitsin. Tertemiz yollarda karşılayalım misafirlerimizi ve uğurlayalım. İlk intiba çok önemlidir. 1 Nisan’da mecliste Başkan Bey ile de ufak bir soru cevap olmuştu. Onlar demişti ki; Fethiye sahildeki, Tuzla Bölgesindeki yatırımlar 15 Nisan’da bitecek demişlerdi. O zamanda ‘Bitmez diye düşünüyorum. Çünkü epeyi daha iş var’ demiştim. Israrla bitecek demişlerdi. Bitti ama 1 ay gecikmeyle o bölgedeki çalışmalar bitebildi. Baha Şıkman Caddesi, Ölüdeniz yolu, Ovacık bölgesi, Hisarönü bölgesi hala hiç bir şey yapılmış değil. 15 Mayıs denildi, sonra 15 Haziran denildi. Bütün işlerde her zaman gecikmeler olabilir. Fakat konuşurken iddialı konuşmamak lazım… Eğer siz iyi organizasyon yaparsanız, pandeminin bize bir sürü zararı oldu. Esnaflarımız dükkanlarını kapattılar, insanlar sokağa çıkamadılar. Her yer boş. Hızlı bir şekilde çalışma imkanı var. İyi kullanmak gerekirdi diye düşünüyorum. Planlama ve organizasyonda zayıf durumdalar. Bunu daha iyi planlasalardı daha erken bitirirdik diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
NEDEN RED OYU KULLANILDI?
Fethiye Belediye Meclisi son toplantısında Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın faaliyet raporuna hangi gerekçelerle red oyu kullandınız? Sorusuna AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Bilanço dönemi var, stratejik plan var.  Uyulmuş mu, uyulmamış mı? Ne kadar uyulmuş diye baktık. Benim mesleğimde finans sektöründeyim yıllardır. Ekonomistim. Bu konulara hakimiz ve dersime de çalışıyorum. Benim için gösterge nedir? Belediye bütçesinde personel giderleri var. Önemli bir kalem. Bunun da belli bir yasal sınırı var. Bu sınırı aşmış mı aşmamış mı? Belediye bütçesi olarak aşma yok. 2020 yılı pandemi ile tanıştığımız bir yıldı, kötü bir yıldı. Kabul etmek lazım. Her fırsatta şunu söylediler. Pandemi de gelirlerimiz azaldı. Bende gerçekten  öyle oldu mu diye rakamlara baktım. Bizim 2019 yılında gelirimiz 133 milyon iken, 2020 yılında 150 milyon olmuş. Yani düşüş yok. Pandemiye rağmen artış var. Giderlerimiz de de bir tasarruf var.  Bir takım şeylerden tasarraf etmişiz. Yaklaşık 10 milyon küsür artmış. Pandemi de gelirimiz artmış, giderimiz düşmüş. Paramızda var. Bende şunu sordum. Siz bütçenize baktığınız zaman siz yapmak istediğiniz yatırımların bir kısmını yapmamışsınız. Gelirlerimizin yüzde 85’i cari harcamalara gitmiş. Yani bütçenin yaklaşık yüzde 13 bile değil yatırım yapabilmişiz. Bizim bütçemizdeki rakam aslında yüzde 20-22 civarında olması gerekirken yüzde 12 civarında. Yeteri kadar yatırım yapmamışız.  Belediyecilik nedir, yatırım yapacaksınız, parayı harcayacaksınız. 3 -5 kuruş borçlansanız dahi kimse bir şey diyemez. Şunu da bir düzeltme yapayım.  2019 yerel seçimleri bittikten sonra sayın başkanımız çıktı dedi ki; Fethiye Belediyesi’nin 44 milyon borcu var. Borcumuzu ödedik. Borcumuz yok dediler. Ben 7 yıldır plan bütçe komisyon üyesiydim.  Dolayısıyla biz rakamları biliyoruz. Fethiye Belediyesi’nin o tarih itibariyle 44 milyon borcu yoktu. 17 milyon civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bizim faaliyet raporunu reddetmemizin sebebi şu andaki çalışmalarla ilgisi yok. 2020 yılının faaliyet raporunu görüştük. 2020 yılında yapılan faaliyetler bize göre yeterli gelmedi. O yüzden de biz faaliyet raporuna red verdik. Ama meclisin çoğunluğu CHP’de olduğu için oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu” dedi.
 TEK BİR FİRMAYA VERMİŞ
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, otopark ve parkomat ücretleri ile ilgili pek çok şikayet geldiğini ifade ederek, “Muğla Büyükşehir Belediyesi sadece Fethiye’de değil bütün ilçeleri bir firmaya vermiş durumda gözüküyor. Sosyal medyalar olsun, sokaklar olsun, birçok mecrada söylenen sözler var. ‘Birilerine vaat edildi, bir şeylerin karşılığı söz verildi. Otopark işi bunlara bırakıldı’ diye. Bizim için önemli olan bunun neyin karşılığı olarak verildiği. Siz Bodrum’da, Marmaris’te, Fethiye’de her yerde tabelaları astınız, başladınız paraları almaya. Bir firma alıyor. Geçen ben bir hesap yaptım. Bir arabanın Çarşı Caddesi’ndeki 24 saat kalma ücreti 84 lira. Bu rakam nereye gidiyor, kime gidiyor. Bizim merak ettiğimiz konu bu. Fethiyeli de bunu merak ediyor, Muğlalı da bunu merak ediyor. Otopark ve ulaşım Büyükşehir’in sorumluluğunda…  Ben şunu isterdim. Fethiyespor’umuz play-off mücadelesi veriyor. Basketbolda çok iyi bir çıkış yaptık. Biz isteriz ki bunun gibi daha çok takımlarımız olsun. Otopark paraları bir havuzda toplanıpta en azından buralara aktarılmış olsaydı, bizim kafamızda soru işareti kalmazdı. Bu para nereye, ne için, kim için sorusu oluşmazdı” diye konuştu.
PLAJLAR SORUNU 
Muğla da bin 400 kilometreye yakın bir sahilimiz var. Tabi cazibe merkezi… Zaman zaman devletimiz bazı koyları kiraya veriyor. Kiraya verirken ihale açıyor bazılarına, bazıları da kendi kurumları üzerinden işletme yolunu tercih edebiliyor. Bizim Fethiye’deki koylarımızın bir kısmı Orman Bakanlığı tarafından, bir kısmı Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından veriliyor. Bir kısmı belediyenin kontrolünde olanlar da var. Karaçulha da biliyorsunuz Kayıkseki ihalesi vardı. Bizde konuyla ilgili çalıştık, ihale iptal oldu. Bir takım yerler yatırımcı açısından cazip. Yani diyor ki ben burada dondurma, su vs. satabilirim. İnsanların gelmesi için bu alanların cazip olması lazım ki işletmeler devam edebilsin. Karaçulha’da ki yer ticari bir yer değil, yani büyük bir gelir elde edemez. Orman Bakanlığı yıllık gelirini 20 bin civarında koymuş. Oradaki 20 bin lirayı kim ödeyecek. Ya belediye alacak ya da dernek vs. gidip talep edecek alacak. Dolayısıyla vatandaşımızdan tepki geldi. Dediler ki biz burayı yıllardır piknik için kullanıyoruz. Sonrasında iptal kararı geldi, çünkü devletin orada büyük bir kaybı yoktu. Karataş Plajı’na tamamen kapatma yok. Herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Büfe tarzı kiralama söz konusu. Vatandaşlarımız istedikleri gibi denize girebilecek. Plajı kullanabilecek. Turunç Pınarı biliyorsunuz özel bir mülktü, sonradan el değiştirdi. Orada kaçak inşaatlarla ilgili bende duyum aldım hatta yetkililerle bu konuyu konuştuğum zaman imar kayıt belgesi için başvuruda bulunulmuş ancak bunların iptal edildiği yönünde duyum aldım. Bakanlığımız, belediyeler görevini yapmadığı noktada takibini de yapıyorlar. Sonrasında kimler olursa bunun hesabını vereceklerdir” şeklinde konuştu.

GÖCEK TÜNELİ SORUNU
Geçtiğimiz günlerde CHP teşkilatının Göcek Tünelinde basın toplantısı düzenlediği tünelin ücretsiz olması gerektiğini söylediklerinin hatırlatılması üzerine Başkan Turgay Öztürk, “Göcek Tüneli’yle ilgili bir konuya girelim. Göcek Tüneli yap-işlet-devret karşılığı yapılmış bir proje. Ne zaman yapıldı proje? 2001 öncesi. Koalisyon Hükümeti zamanında projesi yapılmış. Bir firmaya ihale edilmiş, yap-işlet-devret şu senede sonuçlandır işlettikten sonra bize geri verirsin diye. Sonra ne yaptık? Biz bir dönem ikinci tüneli devletimiz inşa etti. O dönem amaç en azından birisini ücretsiz yapalım gibi bir düşünceydi. Fakat sözleşmede bir takım sıkıntılar ortaya çıktı. Oraya ikinci bir tünel açma imkanı olmadı. Şimdi açmayınca çürümesi yerine bir şekilde kullanılması lazım. Firmayla anlaşma yoluna gidelim dendi. Önce firmayla bu tünelini kamulaştırma düşüncesi oluştu. Firmaya teklif edildi. Tabi firmanın istediği rakam çok yüksekti. 100 milyon gibi bir rakamdı bundan 2-2.5 yıl önce. Zamanın dolmasına da 10 yıl falan kalmıştı o zaman. Ya 100 milyon lirayı vereceksiniz milletin parasını yani buradan topladığınız vergiyi götürüp o firmaya vereceksiniz, onu çıkartacaksınız bedava geç diyeceksiniz ya da başka bir çözüm bulacaksınız. Ne yapıldı? İkinci tünel için firmayla anlaşma yoluna gidildi. 100 milyon TL’yi ödemek yerine bu süreyi kısaltalım dendi. İkinci tünelin karşılığında beş yıl kadar toplam süreyle geri çekildi. Geriye dört yılımız kaldı. Dört yıl sonra bu firmanın süresi bitiyor. Daha önce çözüm yapabilirsek yapalım. Tabi ki her zaman arayış içindeyiz. Bakanlarımızla görüştüğümüzde Göcek Tüneli’nin, üstündeki yolun onarılması konusunda bilgiler veriyoruz. Seydikemer’den de bahsediyoruz. Şimdi geriye dört yıllık bir zaman kaldı. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir insanlarımıza, doğrudur haklıdır. Tünelden geçmek zorunda değilim ben şahsım için söylüyorum. Benimde zaman zaman geçmediğim oluyor. Zaman zamanda parasını ödeyip aşağıdan gidiyorum. Yani bir seçenek, alternatif var. Orayı kullanmak durumunda değiliz. Her seferinde aynı şeyi gündeme getiriyorlar ve bunu dışarıdan getirdikleri vekillerle yapıyorlar” dedi. 

KÖRFEZ TEMİZLİĞİ 
Başkan Turgay Öztürk, CHP’nin seçimlerde körfezi temizleyeceğinin sözünü vermişti. Aradan yıllar geçti. Tek bir adım atılmadı diyerek, “2019 yerel seçimlerinden öncesinde hepimiz sahaya indik. Herkes vaatte bulundu. Bizde bazı vaatlerde bulunduk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı fizibilite raporu var. Fethiye Körfezi’nin kurtarılmasıyla ilgili bir fizibilite raporumuz var. Bakan geldiği zamanda açıkladı; biz burayı temizleriz. Yaklaşık 290 milyon civarında bir maliyeti var. Bunu da mevcut belediyeyle işbirliği halinde çözeriz dediler. Şu anda mevcut yönetimdeki başkanımız ve ekibi dediler ki bunlar 290 milyon TL’ye körfezi temizleyeceklermiş komik bir durum var. Burada başka bir niyet var. 290 milyon TL olmaz. Biz bunu 125 milyon TL’ye temizleriz dediler. 2 yıl doldu ve herhangi bir adım atılmadı şu ana kadar. Yaptığımız incelemeler sonucu kirliliğin en büyük sebebi arıtma tesisi. Sayın Bakanımız gerekli çalışmaları yaptırdı. Fethiye Körfezini yine devletimiz temizleyecektir. Bu proje mutlaka hayata geçirilecektir” ifadelerini kullandı. AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, yöredeki kaçak inşatların belediyenin göz yummasından ve özellikle mahallerde imar revizyon çalışmalarının Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından geciktirilmesinden kaynaklanıyor. Kayaköy ve Keçiler mahalle muhtarlarımızı Vali beye götürdüm. Kaçak yapılaşmanın önlenmesi ve imar çalışmalarının hızlandırılması için ricada bulunduk. Kısacası kaçak inşaatların sorumluluğu tamamen belediyelere aittir” diye konuştu. AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir ile birlikte FRT TV’de pozitif düşünce programına çıkma konusunda “varım” ifadelerini kullandı. AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk program sonunda tüm halkın Ramazan Bayramını ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını da kutladı. 
 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN