921 polifenol değerine ulaşıldı

FRT TV ekranlarında yayınlanan, Erdoğan Cankuş'un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programının konuğu Tlos Olive Yöneticileri Tuba Özen ve Sebahattin Karameşe oldu. Zeytinyağı içerisinde bulunan ve sağlık açısından büyük bir öneme sahip olan polifenol'de 800 scalasından 921 değer tutturan firma, İngiltere'de düzenlenen uluslararası yarışmada 2 altın madalya kazandı ve Türkiye'de bir ilke imza attı.

PAYLAŞ

Zeytin üretimine başlangıcını anlatan Tlos Olive Yöneticisi Sebahattin Karameşe, “Zeytinyağı ile tanışmam bir sağlık sorunu sonucunda oldu. 2015 yılında beyin tümörü yaşadım. Tedavi arayışı sırasında polifenolü öğrendik. O yıllarda benim için İspanya’dan polifenol değeri 400 olan bir yağ getirdiler. Onu kullandım ve zeytinyağının mucizesi ile tanıştım. Ameliyat oldum ama hastalık sonrası hiçbir etki görülmedi, bunu da zeytinyağına borçluyum. Bir arkadaşımın vesilesi ile üretime başladık ve ilk yılımızda 750 polifenole ulaştık. Bu sonuç bölgemizin üretimde ne kadar önemli bir bölge olduğunu gösteriyor. Zeytin Dostu Derneği’ne üye oldum ve akademik eğitimlere katıldım. Dalyan, Marmaris, Aydın, Çanakkale ve diğer bölgelerde üretilen zeytinlerdeki polifenol değerlerini karşılaştırdık. En yüksek değer Fethiye’de çıktı. Bu yönde kıymetli bir yerde yaşıyoruz. Ürünümüze sahip çıkarsak, para burada kalır. Üreticilikte ileri bir potansiyele sahibiz. Bu yıl 921 polifenol değeri tutturduk. 800 scala ile ölçüldüğü için, scala değerlerini güncellediler. Artık bin 500’lere kadar ölçülebiliyor” şeklinde ifadeler kullandı.

İngiltere’de aldıkları uluslararası ödül hakkında bilgi veren Tlos Olive Yöneticisi Tuba Özen, “Londra’da aldığımız ödül ile sağlık alanında yaptığımız çalışmaları ortaya koyduk. Bu uluslararası bir yarışma. Çok az madalya verildiği için çok değerli. Sağlık alanında sadece 6 tane altın madalya veriliyor. Buradan 2 madalya ile dönmek bize büyük bir motivasyon oldu. Türkiye’de sağlık alanında bir ilk… Yunanistan, İspanya, İtalya ve Tunus gibi ülkeleri geride bıraktık” dedi.

Merdiven altı zeytinyağları hususunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Karameşe, “Gerekli kurumlar gelip, belirli dönemlerde denetimlerini yapıyorlar. Merdiven altı üretim yapanların adresleri yok. Markasız ürünlere çok dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.

Üreticilere çağrıda bulunan Özen, “Tüm üreticiler bizim baş tacımız. Fethiye bölgesindeki üreticiler, gelin birlik olarak çalışalım. Biz öncülük yapalım. Biz polifenol için yağ üretelim. Yemeklik yağları onlar getirsin, biz soğuk sıkalım. Böylelikle onlara daha fazla para kazandırabiliriz. Burada yanlış bir mesaj vermek istemiyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN