68 yıl sonra gelen madalya duygusal anlar yaşattı 

Kore Cumhuriyet Ankara Ataşeliği, Fethiye'nin Çenger Mahallesi'nde ikamet eden Kore Gazisi 92 yaşındaki Hünkar Gök'e gazi madalyasını ve Türk Askeri heykelini Türkiye Muharip Gaziler Derneği Fethiye Temsilcisi Süleyman Şahin tarafından ulaştırdı. 

PAYLAŞ

Kore Cumhuriyeti, Türkiye’den savaşa katılan gazileri tespit etmeyi sürdürüyor. Belirlenen gazilere madalyaları ve askeri ulaştırılıyor. 1953 yılında Türk askeri Kore’de de destan yazmıştı. 68 yıl sonra gelen madalyanın takdiminde duygusal anlar yaşandı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Fethiye Temsilcisi Süleyman Şahin beraberinde dernek üyeleri Durmuş Ali Dağdelen, Akın Mulvalı ve Hüseyin Erdem ile birlikte, Kore Gazisi Hünkar Gök’ü evinde ziyaret etti. Madalya ve heykelin takdimi sırasında Hünkar dede gözyaşlarını tutamadı. 

Kore Savaşı’ndaki anılarını anlatan Hünkar Gök, “Kore Cumhuriyeti büyük bir vefa örneği gösterdi ve beni unutmadı. Duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Türk askeri orak orada büyük bir kahramanlık örneği gösterdik” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Fethiye Temsilcisi Süleyman Şahin açıklamasında, “Kore Cumhuriyeti’nin, Türk Askeri Mehmetçiğe olan sevgisinin eşi benzeri yok. O dönemde ülkemizden savaşa katılanlara madalya ve asker heykeli gönderdiler. Kore Gazisi Hünkar dedeye madalyasını ve heykelini takdim ettik. Duygu dolu anlar yaşadık” dedi. (FATİH DERELİ)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN