65 yaş üstü vatandaşlar yürüyüşe önem vermeli

Fethiye Fitness Center İşletmecisi Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy, korona virüsü tedbirleri kapsamında evlerinde kalan 65 yaş üstü vatandaşların, 4 saatlik zamanlarında yürüyüş yapmalarını istedi. En az bir saatlik yürüyüşün önemli olduğuna değinen Gürsoy, evde yapılabilecek basit egzersizleri anlattı.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Konu hakkında görüşlerini aktaran Fethiye Fitness Center İşletmecisi Fitness Eğitmeni ve Milli Sporcu Ali Osman Gürsoy, “65 yaş üstü vatandaşların evlerinde kaldıkları sürede eklem ve kas sağlığı için yapabilecekleri basit egzersizler var. Şimdi dört saat dışarıda kalabilecekler. Bunun bir saatini yürüyüşe ayırabilirlerse, çok güzel olur. Burada 3 bin veya 4 bin adım atmalarını bekliyoruz. Yavaş tempoda, nabızlarını çok yükseltmeden özellikle de yeşil ve araçların geçmediği yerleri tercih etmeliler. 60 günden bu yana evlerinde oldukları için yürüyüşler ilk tercihimiz” dedi.

20 yaş altı gençlerin ise beslenmelerine dikkat etmelerini isteyen Gürsoy, “20 yaş altı gençler beslenmelerine çok dikkat etmeliler. Abur cuburdan uzak durmalılar ve bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyeceklere yönelmeliler. Brokoli, ıspanak, mantar, 2-3 diş sarımsak; 2-3 günlük aralıklarla tüketilebilir. Bir kase ev yoğurdu tercih edilebilir. Yağlı balıklar ve ceviz ile beslenmeleri gençlerin sağlığı ve bağışıklığı açısından büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN