300 milyon tl'lik projede sona gelindi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO)Yönetim Kurulu Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım Limited Şirketi (FGB) Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, yap işlet devret modeli ile ihalesi yapılan yaklaşık 300 milyon TL'ye mal olacak Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı Babadağ Teleferik Projesini yerinde inceledi. Çıralı yüzde 97'si tamamlanan, Babadağ Teleferik Projesi'nin Ocak ayı içersinde faaliyete geçeceğini bildirdi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve FGB Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, FTSO Meclis Üyesi ve FGB Müdürü Selamettin Yılmaz ile birlikte sona yaklaşan Babadağ Teleferik Projesi hakkında FGB Teknik Kontrolörü Orhan Yılmaz ve projenin yüklenicisi olan Kırtur firması yetkilisinden bilgi aldı. İlk olarak 226 rakımdaki kalkış istasyonunda incelemelerde bulunan Osman Çıralı ardından Babadağ Teleferik Projesinin 1200, 1700, 1800, 1900 pistlerindeki çalışmaları yerinde gözlemledi. Avrupa'nın bir numaralı yamaç paraşütü merkezi olan 1965 rakımlı Babadağ'a Ölüdeniz manzarası ile çıkılmasını sağlayacak teleferik projesi inşaatının pandemiye rağmen planlandığı şekilde devam ettiğini belirten Çıralı, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Projede sona gelindi” ifadelerini kullandı.  

OCAK AYINDA FAALİYETE GEÇECEK
Çıralı, “Ölüdeniz yolu üzerinde daha önce seyir tepesi olarak bilinen 226 rakımdaki kalkış istasyonundaki inşaat çalışmalarda sona gelinmiş durumda. Teleferik Projemizin % 97’si tamamlanmış durumda. Yurtdışından gelecek kabin, telesiyej ve elektromekanik ekipmanların % 98 şantiye alanına gelmiş ve montajı yapılmış durumda. Teleferiğin kullanıma açılmasına ilişkin son testlerini yapacak olan onaylanmış kuruluş TUV Avusturia firmasının kontrollerinden önce test ve ayarlar yapılıyor. 2020 Aralık ayının sonuna kadar teleferik hattına ilişkin testlerin tamamlanması ve 2021 Ocak ayında faaliyete hazır hale gelmesi planlanıyor.  Yeni yılda misafirlerimiz Babadağ’a Ölüdeniz manzarası eşliğinde teleferikle çıkılacak” dedi. 

14 DAKİKADA ZİRVEYE 
FTSO Başkanı Osman Çıralı, “Babadağ Teleferik Projesi’nin hizmete alınmasıyla birlikte, kalkış istasyonundan 10 kişilik kabinlerle, ortalama 14 dakikada Babadağ’ın 1700 metredeki pistine ulaşılacak. 1800 ve 1900 metre pistlere ise telesiyej sistemiyle ulaşım sağlanacak.
1700 metredeki restoran geçen yıl hizmete açılmıştı. 1200 metredeki restoran, kır kahvesi ve amfi tiyatro da tamamlanmak üzere. Diğer taraftan 1700 metrede yapılacak, anıt heykel için karar verme aşamasındayız. Bu konuda halkımızdan gelecek önerilere açığız. 
Projemiz tamamlandığında, ülkemizin uluslararası alanda tanıtım yüzü olan bölgemiz, Türkiye’de eşi benzeri olmayan, spor, dinlenme ve rekreasyon alanlarını da içeren örnek bir teleferik projesine kavuşacak. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her yıl binlerce misafiri ağırlayan bölgemize yakışır Babadağ Teleferik Projesini ülkemize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN