21. Hava Oyunları Festivali iptal

Dünyanın en güzel yamaç paraşütü merkezi olan Ölüdeniz Babadağ'da bu yıl 21.'si yapılacak olan Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali pandemi nedeniyle iptal edildi. Türkiye ve yurtdışından bini aşkın yamaç paraşütü sporcusunun katılmak istediği Hava Oyunları Festivali'nin Kovid-19 nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 'İçişleri Bakanlığı'nın bize göndermiş olduğu genelgeler doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Bu nedenle festivali iptal ettik' dedi. Organizatör Kadri Tuğlu da '21. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'ni 20-25 Ekim tarihleri arasında yapmayı düşünüyorduk ancak iptal ettik' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli organizasyonları arasında bulunan Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri doğrultusunda pandemi tedbirleri kapsamında iptal edildi. 20-25 Ekim tarihleri arasında yapılacağı açıklanan 21. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali’ne katılmak isteyen 50-60 ülkeden bini aşkın sporcuya organizasyonun iptal edildiği bildirildi.  

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı açıklamada, “Maalesef bu yıl pandemiden dolayı Ölüdeniz Hava Oyunları’nı gerçekleştiremiyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın bize göndermiş olduğu genelgeler doğrultusunda hareket etmek zorundayız. İnsan sağlığı bizim için çok önemli. Önümüzdeki yıl sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük hava oyunlarını yapabilmek için ilgili kurumlarla belediyemiz iş birliği yapacak ve dünyanın en büyük hava oyunlarını önümüzdeki yıl pandemi bittiği takdirde burada pilotlarımızla birlikte sayın başkanımızı da onur konuğumuz yaparak icra etmek istiyoruz” dedi. 

Organizatör Kadri Tuğlu açıklamasında, “20 yıldır kesintisiz devam eden dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Ölüdeniz Hava Oyunları, yöneticilerimizin gördüğü lüzum üzerine iptal edildi. Pandeminin yayılmaması için alınan tedbirlere hepimiz uyuyoruz. 21. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali’ni 20-25 Ekim tarihleri arasında yapmayı düşünüyorduk ancak ertelenmesine karar verdik. Dün itibariyle bunu tüm dünyaya duyurduk. Biz her türlü tedbiri ve önlemi almıştık ancak yaklaşık 50-60 ülkenin olduğu binden fazla sporcunun olduğu, 4 binden fazla seyircinin olduğu bir ortamda kontrolü gerçekten elde tutabilmek çok zor olacaktır. Komitenin gördüğü lüzum üzerine, alınan kararlar üzerine bu seneki festivalimizi iptal etmiş bulunuyoruz” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN