2020 yılının son toplantısı yapıldı

Fethiye Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısında ikisi gündem dışı olmak üzere 10 madde görüşüldü. Kovid-19 tedbirleri altındaki toplantı, Belediye Başkanı Alim Karaca başkanlığında Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Fethiye'nin şehir merkezindeki bazı yolların sıcak asfalt yapılmasının yanı sıra Göcek ve Ölüdeniz mahalleleri ile Fethiye'nin AVM yakınındaki bir cadde üzerindeki binaların birinci katları ticari alan içerisine alındı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Fethiye Belediyesi’nin Baha Şıkman, Ölüdeniz Caddesi, İnönü Bulvarı, Atatürk Caddesi ve Mustafa Kemal Bulvarı’nın sıcak asfalt (BSK) yapılmasına yönelik maddede, asfalt yapım işlemlerinin yıllara yayın iş olarak 2021 ve 2022 yılları içerisinde yaptırılması, gelecek yıllara yayın yüklenmeleri kapsayan taahhütler cetveline işlenmesine yönelik madde İmar komisyonunca görüşülmesinin ardından oy birliği ile kabul edildi.

KARACA, “REKABETÇİ ORTAM YARATIRSAK, MALİYET DÜŞÜYOR”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, sıcak asfalt yapılması planlanan yollarla alakalı, değerlendirmelerde bulundu. Sıcak asfaltın 2021 ve 2022 yılları içerisinde yaptırılmasına yönelik maddeyle ilgili konuşan Karaca, “Ana arterleri sıcak asfalt BSK yapmak istiyoruz. Mustafa Kemal Bulvarı, Ölüdeniz Caddesi ve Baha Şıkman Caddesi’nin BSK ile kaplanmasını istiyoruz. Tamamen totel olarak ihaleye çıkmak istememizin sebebi, rekabet ortamı yaratmak.  Tekel bir şirketin elinde kalırsak, metrekaresi 260 TL’yi buluyor. Ama rekabetli, işinde uzman, farklı firmaları buraya çekebilirsek, metrekaresi 160 TL’ye kadar düşüyor. Böyle bir rekabet ortamı olursa, 7-8 milyon TL’lik bir rakam Fethiye Belediyesi’nin kasasında kalacak. Burada amacımız, çok firmanın ihaleye girmesi, bir kişinin girip alması zarar getirecek” dedi. 

MUSKİ VE AYDEM ALT YAPI ÇALIŞMASI YAPACAK
Mayıs ayına kadar Baha Şıkman ve Ölüdeniz Caddesi’ni bitirmek istediklerini belirten Karaca, “Akabinde de Mustafa Kemal Bulvarı ve İnönü Bulvarı’nı yapmak istiyoruz. Birden her yere girip, esnafımızı mağdur etmek istemiyoruz. Bu caddelerde önce AYDEM ve MUSKİ alt yapı çalışmalarını yapacak, ardından ise biz sıcak asfalt çalışmasını yapacağız” ifadelerini kullandı.

2021 VE 2022 YILLARI İÇERİSİNDE YAPILMASI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Gündemin 4 maddesi İmar Komisyonu’na giderken, diğer maddeler ise oy birliği ile kabul edildi. Aralık ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumunda gündem dışı madde görüşüldü. 2021 yılı yatırım programına alınan Baha Şıkman ve Ölüdeniz Caddesi BSK asfalt işlerine ilave olarak, 2022 yılı programında mevcut olan İnönü Bulvarı, Atatürk caddesi ve Mustafa Kemal Bulvarı’nın BSK asfalt yapımı işlerinin birleştirilerek yıllara yaygın iş olarak 2021 ve 2022 yılları içerisinde yaptırılmasının planlandığı, gelecek yıllara yaygın bir iş olması sebebi ile 2021 yılı bütçesini oluşturan cetvellerden olan gelecek yıllara yaygın yüklenmeleri kapsayan taahhütler cetveline işlenmesi ve ihalesinin yapılması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.

ALINAN DİĞER KARARLAR 
Fethiye Belediye Meclisi’nde, Taşyaka Mahallesi 177. Sokak’ın birçok caddeden daha çok işlek bir sokak olduğu belirtilerek; sokağa bakan cephe binaların zemin katlarına halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticari birimlerin ruhsatlandırılmasına ilişkin talep oybirliği ile komisyona gönderildi. Özel Ata Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi’nin dilekçesi de görüşüldü. Günlükbaşı’nda 2. Etap İmar Planı sınırları içerisinde “Ortaokul Alanı” olarak tanımlı yer “Özel Okul Alanı” olarak tanımlandırılması talebi de komisyona havale edildi. 

Toplantıda, Göcek Mahallesi sınırları içerisinde İnönü Caddesi, Turgut Özal Caddesi ve Atatürk Bulvarı’na cepheli parsellerin planlı alanlar imar yönetmeliğinin ilgili maddesi gereğince zemin katların işyeri olarak kullanılması talebi ile ilgili hazırlanan imar komisyonu raporu okunup; oybirliği ile kabul edildi. Buna göre bu cadde ve bulvarlarda zemin katlar ticari olarak kullanılabilecek. Ölüdeniz Mahallesi Hisarönü Mevkii’nde yerleşik tercihli alan olarak tanımlanan, sadece konut olarak yapılaşabilecek yerler içindeki yola cepheli ticari işletmelerin bulunduğu ve ticaretin gelişmekte olduğundan dolayı 194. Sokak’a cepheli yapıların da zemin katları üretime dönük olmayan ticari iznin verilmesi İmar Komisyonu raporu ile belirlendi. Rapor oybirliği ile kabul edildi. 

Karakeçililer Mahallesi’ndeki tarla vasıflı alanın 5 yıllığına kiraya verilmesi kabul edilirken, Ovacık Mevkii’nden Belceğiz Mevkii’ne inen; Karaağaç ve Faralya mahallerine devam eden yolun plan değişikliği yapılması talebi ile ilgili hazırlanan imar komisyonu raporu okundu. Yeni bir güzergah belirlenmesine karar verildi. Önerilen güzergahta teleferik çıkış noktası bulunduğu için yeni bir plan değişikliği yapılmasına karar verildi. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN