2020 yılında satış rekoru kırıldı

Pandemi sürecinde büyük şehirlerden kaçmak isteyenler, başta Fethiye olmak üzere tatil merkezlerini tercih ediyorlar. Bu kapsamda Fethiye'deki emlak ofislerine yoğun bir başvuru olduğu ifade edildi. Özellikle bahçeli ve müstakil evlerin sorulduğunu kaydeden Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, 'Fethiye'de evlerin fiyatları ve kira ücretlerinde artış oldu. Fiyatlar bölgelere göre değişiklik göstermektedir' dedi.

PAYLAŞ

Aşı uygulamasına rağmen hala devam eden korona virüs sürecinde, Fethiye’ye büyükşehirlerden konut talebi giderek artıyor. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, ev ve kira fiyatlarında artışlar olduğunu belirterek; fiyatların bölgelere göre değişiklik gösterdiğini dile getirdi. 

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz yaptığı açıklamada, “Fethiye’de yapılaşma 3 katlı apartman daireleri şeklinde. Bazı mahallelerimizde de villalar ve bahçeli müstakil evlerimiz mevcut. Daire fiyatları bölgelere göre 500 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişkenlik gösteriyor. Müstakil evlerin de fiyatları bulunulan yerlere göre 1 milyon 500 bin TL ile 3 milyon TL arasında değişmektedir. Burada evlerin yeni veya eski oluşu ile metrekareleri de önemli rol oynuyor. Pandemi nedeniyle büyükşehirlerde yaşayan insanlar sıkıldı. Bahçeli ve müstakil ev arayışı içindeler. Ancak Fethiye sınırlı bir bölge… Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Fethiye’deki fiyatlarda da yükselme oldu. 2020 yılında Fethiye olarak satış rekoru kırdık. Pandeminin emlak sektörüne olumlu etkileri oldu. Bunun içine düşük faiz politikası da eklendi” dedi. 

KİRA FİYATLARI DA ARTTI 
Talep doğrultusunda Fethiye’deki dairelerin kira fiyatlarının arttığını dile getiren Dernek Başkanı Oğuz, “Pandemi sürecinde bazı sektör çalışanları, faaliyetlerini evlerinden devam ettirdiler. Böyle olunca bazı ofislerin, maliyeti düşürmek adına kapanması söz konusu oldu. Boş duruma düşen ofisler, kiralık dükkan sayısını arttırmıştır. Kış dönemi sona erip, piyasa normale dönünce yine işyerlerine ihtiyaç olacaktır. Sektör olarak bu kışı en az hasarla atlatmaya çalışacağız. İşyeri kiralarında bir artış olduğunu söyleyemeyiz. Talep düşük olunca, kira fiyatları da düşebiliyor. Fethiye’de bazı ofis ve dükkanların boş olduğunu gözlemlemekteyiz. Ev kiralarında da bir kısım artış oldu. Büyükşehirlerden ilçemize olan talepten dolayı artış yaşandı. Dairelerin durumu ve muhite göre kira fiyatları bin 500 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişebiliyor. Kira fiyatlarında düşüş de beklemiyoruz” diye konuştu.  


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN