2020 yılında 225 esnaf kepenk kapattı

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, yaptığı açıklamada 2020 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Oda Başkanı Soydemir, 'Kovid-19 salgını esnaflarımıza ve halkımıza zorlu bir süreç yaşattı. Aylardır kapalı olan işletme ve dükkanlar var. Esnaflarımızın ne zorluklarla ayakta durduğunu biliyoruz. Her zaman onların yanında olacağız' dedi.

PAYLAŞ

Esnafların güçlükle ayakta durduğunu belirten Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, 2020 yılında 225 esnafın kepenk kapattığını belirtti. Bazı dükkanların aylardır kapalı olduğuna dikkat çeken Başkan Soydemir, her zaman esnafların yanında olduğunu dile getirdi. Fethiye halkının yeni yılını da kutlayan Soydemir, sağlıklı ve huzurlu bir yıl dileklerinde bulundu. 

BAZI DÜKKANLAR AYLARDIR KAPALI 
Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir yaptığı açıklamada, “Esnaf ve sanatkarlarımız ortaya hem sermayesini hem de emeğini koymaktadır. Kovid-19 salgını esnaflarımıza ve halkımıza zorlu bir süreç yaşattı. Aylardır kapalı olan işletme ve dükkanlar var. Bazı esnaflarımıza devletimiz tarafından kira ve hibe desteği sağlanacak. Bu yönde başvurular yapılıyor. Özverili bir şekilde ekmeğini kazanma derdinde olan esnaflarımıza devletten katkı bekliyoruz. 2020 yılında esnaflarımızın borçlarına yapılandırma ve primlerine erteleme geldi. Aylardır kapalı olan esnaflar nasıl yapılandırmaya başvursun. Esnaflarımızın önümüzdeki engeller kaldırılsın” dedi. 

ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ 
Açıklamasını sürdüren Oda Başkanı Soydemir, “2020 yılında birçok esnafımız işyerini kapattı. Oda olarak esnaflarımıza kolaylık sağlamaya çalıştık. Korona virüsü salgını sürecinde esnaflarımızdan 280-300 bin TL gibi bir ücreti almadık.  Gönül isterdi ki oda üye aidatlarını da almayalım ama bunu tahsil etmemiz yönünde yasal zorunluluk var. Esnaflarımızın ne zorluklarla ayakta durduğunu biliyoruz. Her zaman onların yanında olacağız. Gerekli yerlere müracaatlarımız oldu. Kira ve hibe desteği girişimlerimiz sonuç verdi” şeklinde ifadeler kullandı. 

225 İŞYERİ KAPANDI 
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, “Pandemi sürecinde esnaflarımız büyük sıkıntılar yaşadı. Göreve seçildiğim 2005 yılından bu yana sicil affı konusunu dile getiriyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın en büyük beklentilerinden birisi de budur. 2021 yılına giriyoruz… 5 ay sonra turizm sezonu başlayacak. Eğer sicil affı gelmezse borçlanma ve işsizlik artar. Mutlaka bu uygulamanın hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Elektrik ve su faturalarına zam geliyor. Krediler ile bir nebze de olsa işletmeciler nefes aldı. 2020 yılında Fethiye’de 225 işyeri kapandı, 530 işyeri açıldı. 2021 yılında salgın illetinden kurtulmayı; yeni yılda sağlıklı ve huzurlu bir yıl temennisinde bulunuyorum” diye konuştu. (FATİH DERELİ)


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN