10 yıldır aynı camiye yuva yapıyorlar

Fethiye'nin Menteşeoğlu Mahallesi'ndeki Hamit Kaptan Camii kubbesine aralıksız 10 yıldan bu yana gelen 2 leylek, mahalle sakinlerinin maskotu oldu. Yaklaşık 5 ay boyunca cami kubbesinde yumurtadan çıkan yavrularını koruyan 2 leylek, mahalle sakinlerinin ve yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor.

PAYLAŞ

Leylekler, Fethiye’deki bazı cami kubbelerini mesken tuttu. Menteşeoğlu Mahallesi’ndeki Hamit Kaptan Camii kubbesine aralıksız 10 yıldır gelen 2 leylek, ilgi çekiyor. Yaklaşık bir aydan bu yana yılan ve kurbağa ile beslendikleri gözlenen leylekler, yumurtadan çıkan yavrularını da besliyor. Yoldan geçen vatandaşların ve çocukların cep telefonları ile görüntüledikleri leyleklerin, her yıl aynı dönemde gelip; Eylül ayı başında ayrıldıkları belirtildi.

Mahalle sakinlerinden Kadir Topçu, “Her yıl bu 2 leylek, aynı yuvaya geliyor. Yavruları oluyor. Onları büyütüp, birlikte ayrılıyorlar. Çevreye bir zararları yok” dedi.

Yoldan geçerken fark ettiği leyleklerin güzel bir görüntü oluşturduğunu ifade eden Aykut Özal ise “Yoldan geçerken ilgimi çekti. Resimleyip, sosyal medyada paylaştım” ifadelerini kullandı.

Çevredeki çocuklarından Zeynep Berrak Topçu ile Miray Topçu ise “Leylekleri ağzında yılanla gördük. Geçen yıllarda da gelmişlerdi. Yoldan geçen turistler cami kubbesindeki leyleklerin bol bol fotoğrafını çekiyor” şeklinde konuştular.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN