10 Ülkeden MS hastaları Fethiye'de yelken açtılar

MS hastası olan İngiliz uyruklu Robert Munns sosyal medya üzerinden ulaştığı MS hastalarını Fethiye’de buluşturup birer haftalık yelken turu yaptırdı.

10 Ülkeden MS hastaları Fethiye'de yelken açtılar
Spor
MS hastası olan İngiliz uyruklu Robert Munns sosyal medya üzerinden ulaştığı MS hastalarını Fethiye’de buluşturup birer haftalık yelken turu yaptırdı.

Haber Editörü: Gerçek Fethiye

Kendisi yıllar önce Danimarkalı bir doktorun düzenlediği tekne ile okyanusu geçerken ‘okyanusların umudu’ projesi ile MS hastalarına yelken turu yaptırmaya başladı. Bu proje çerçevesinde 10 ülkeden 35 MS hastasını Fethiye’ye getiren Robert Munns ece Marina’dan sailing teknelerle Fethiye, Göcek koylarına açılıp 1 hafta boyunca mavi yolculuk yapıp rüzgârın durumuna göre yelken açtılar. Denizde 1 hafta 5 ayrı tekne ile yelken açan MS hastaları kendileri deniz ve doğa ile baş başa kaldılar. Bu yıl iki kez Fethiye’ye gelen dünyanın 10 ülkesinden 70 MS hastası yelken yaparak hayata bağlılıklarını ortaya koydular. Başta İngiltere olmak üzere Avusturalya, Yeni Zelanda, Fransa, Belçika, İtalya, Avusturya, İsviçre, İskoçya ve Hırvatistan’dan MS hastaları okyanusların umudu projesi ile hastalıklarını unutup harika günler geçirdi. Bir haftalık turu tamamlayan MS hastaları Fethiye’de ece Marina’ya yanaşırken Türkiye’ye yeniden gelip daha fazla yelken açacaklarını söylediler. Robert Munns yaptığı açıklamada ‘okyanusların umudu projemiz MS hastalarının bir araya geldiği birlikte yelken yaptıkları bir organizasyon. Türkiye’de bu sene 2 haftalık ayrı ayrı MS hastalarına yelken açtırdık. 35 kişilik kafilerle gerçekleştirdiğimiz bu proje biri Türkiye’de olmak üzere 10 ülkede yapılıyor. Likya kıyılarında Fethiye ve Göcek’te olması bir ayrıcalık. Bu proje 2014 ve 2017 yıllarında Danimarkalı bir doktorun teknesi ile MS hastaları olarak okyanusu geçtik. O zaman bu projeyi uygulamaya başladım organizasyonu daha ileriye taşıdım. Daha çok hastayı denize yelken ile enerji toplamayı düşündüm. Projeyi değişik ülkelerde uyguluyoruz. Bize ulaşmak isteyenler www.oceansofhop.co.uk den ulaşabilirler. Önümüzdeki organizasyona Avusturalya’dan bir Türk MS hastası da katılacak’ ifadelerini kullandı. 

Son Güncelleme: 11 Ekim 2019 19:05

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN