Muğla'da Skandal

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, 23 yaşındaki öz kızına lise yıllarından beri cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen baba, tutuklandı.

PAYLAŞ

Üniversite öğrencisi M.G. (23), babası T.G. (54) tarafından lise yıllarında cinsel tacize, son iki yıldır da silahla tehdit edilerek cinsel saldırıya uğradığını ileri sürerek, polise şikayette bulundu. 
Baba, öz kızının şikayeti üzerine 18 Ocak’ta gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 20 Ocak’ta adliyeye sevk edilen baba ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan sulh ceza hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.
M.G. hakkında gizlilik, geçici koruma ve güvenli bir konutta barınma kararı alındı. 
Diğer aile bireyleri için de uzaklaştırma kararı talep edildi.
M.G, üniversite öğrencisi olduğunu ve öz babası tarafından lise yıllarından bu yana cinsel tacize maruz kaldığını söyledi.
Son 2 yıldır da babasının hem cinsel saldırı hem de silahla tehdidine maruz kaldığını anlatan M.G., “Ölümle tehdit edildiğim için maalesef hiç kimseye anlatamadım. Bundan 2 ay önce anneme ve ablalarıma yaşadıklarımı anlattığımda, hepsi birlik olup bu olayın üstünü kapattılar. Normal yaşantılarına devam edip, ‘düzenimiz bozulmasın’ dediler. Her şeyi açıkça anlatmama rağmen her hangi bir destek göremedim. Hatta şikayet etmemem konusunda direttiler.” dedi.
“Hapis hayatı yaşadım”
M.G., ailesinin kendisine inandığını, hatta ablasının, ‘Ben zaten bunu bekliyordum. Başınıza böyle bir şey gelmesinden korkuyordum’ dediğini ama buna rağmen kendisine destek olmadığını ifade etti.
Olayı ailesine anlatmasının ardından kendisini güvende hissetmediği ve evde herkes bildiğinden daha fazla zarar görmemek için kendisini odasına kilitlediğini belirten M.G., “Kendi evimde, kendi odamda bir buçuk ay kilitli kalıp, hapis hayatı yaşadım. Büyük ablam da ‘Bana da bazı cinsel tacizleri oldu’ diye bana söylemişti. Bunu annem de biliyordu. Geçmişte olmuş ama ben söyleyince yeni açıkladı. Bunun üzerini de yıllar önce kapatmışlar. Annem, büyük ablamla benim başıma gelenleri bildiği halde sustu.” diye konuştu.
“Küçük kardeşimin geleceğinden çok endişeliyim”
M.G. evde olan diğer ablasının da başına benzer şeyler geldiğinden şüphelendiğini de ifade ederek, şunları söyledi:
“Büyük ablam ‘Bu kadarını beklemiyordum’ diye bir ifadede bulunmuş. Annem ‘Zaten hissetmiştim’ diye tepki veriyor. Hepsi bekliyormuş. 8 yaşındaki küçük kardeşimin geleceğinden çok endişeliyim. Onun da aynı şeylere maruz kalmasından korkuyorum. Zaten benim şikayette bulunmamdaki en büyük cesaret kaynağım onun da bunu yaşamamasıydı. Artık dayanamayıp, 18 Ocak’ta polise şikayette bulundum.” 
“Devletin kanunları var”
Can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirten M.G. akrabaları tarafından kendisinin ve çevresindeki insanların sürekli tehdit edildiğini iddia etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yardım beklediğini dile getiren M.G., “Bu olaylardan sonra evleneceğim, sevdiğim insanı da kaybettim ve yapayalnız kaldım. Akrabalarım can güvenliğimi tehdit ediyor. Koruma kararlarım çıktı. Devletin kanunları var. Tüm bu yaşananların benim suçum olmadığını, benimle aynı kaderi paylaşan mağdurların da suçu olmadığını biliyorum. Tehdit edilseler bile şikayet etsinler. Devlete sığınıp yapan şahısları ifşa etsinler istiyorum. Yasalar var.” ifadelerini kullandı. 
“Kimse sessiz kalmamalı”
M.G. kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Benim gibi silahla, ölümle tehdit edilseniz dahi polise şikayet ettiğiniz an zaten gerçekler açığa çıkıyor ve yalnız kalmıyorsunuz. Yapan kişi cezasız kalmıyor. Cezası kesinlikle hafifletilmemeli. Bana yaşattığı hem psikolojik hem de cinsel bütünlüğü bozduğu zararlarından ötürü olabilecek en ağır cezayı almasını istiyorum. Kimse sessiz kalmamalı. Bana hep ‘Kimse sana inanmaz. Seni öldürürüm’ diyerek, yıllarca istismarda bulundu.” 
“Dava açılmasını bekliyoruz”
M.G.’nin avukatı Alev Öztürk de müvekkilinin şikayetinden sonra savcılığın başlattığı soruşturmanın devam ettiğini belirtti.
Şikayetin hemen ardından şüphelinin ve diğer bilgi sahibi insanların ifadeleri alındıktan sonra savcılığın şüpheliyi ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk ettiğini anlatan Öztürk, “Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliğince de şüpheli 20 Ocak’ta tutuklandı. Şuan hala tutuklu durumda. Soruşturmanın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz. Zaten toplanacak deliller toplanmış, alınacak ifadeler alınmış durumda. Kısa sürede ‘nitelikli cinsel saldırı ve silahla ölümle tehdit’ suçundan dava açılmasını bekliyoruz.” dedi.
Öztürk, cinsel saldırı suçlarının asgari radde 12 yıl olduğunu, bunun alt soy, üst soy, üçüncü derece kan hısımlarına işlenmesi halinde bu suçun yarı oranında arttırıldığına işaret etti.

 “Koruma tedbirleri alındı” 
En yüksek radden ve ayrıca silahla, ölümle tehdit suçundan cezalandırılmasını ve iddianamenin de bu şekilde düzenlenmesini beklediklerini ifade eden Öztürk, “Müvekkilimin bilgilerinin gizli tutulması talebiyle kendisi hakkında gizlilik kararı aldık. Ayrıca güvenli bir yerde barınmasını sağladık. Kendisine şüphelinin ailesi ve aile bireyleri tarafından gelebilecek tehditler kapsamında koruma ve uzaklaştırma tedbirlerini aldık. Şüphelinin de silahına el koyuldu.” diye konuştu.
Öztürk, şüphelinin müvekkilini ölümle tehdit ediyor olmasının da onun cesaretini büyük ölçüde kırmış olduğunu belirterek, müvekkilinin yaptığı şikayet ve gösterdiği cesaretin, diğer mağdur kadınlara da örnek olmasını istediklerini de sözlerine ekledi.
 

Ferdi Yavuz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN