İYİLİK EKSENİNDE AİLE ANLATILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu, Fethiye'de 'İyilik ekseninde aile' konulu konferans verdi.

İYİLİK EKSENİNDE AİLE ANLATILDI
Güncel
Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu, Fethiye'de 'İyilik ekseninde aile' konulu konferans verdi.

Haber Editörü: Gerçek Fethiye

Fethiye Müftülüğü tarafından Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansı Muğla İl Müftüsü İbrahim Öcüt ile Fethiye Müftüsü Hamdi Uzunharman'ın yanı sıra çok sayıda din görevlisi ve vatandaşlar izledi. Karaçulha 15 Temmuz şehitleri Kuran kursundaki konferansta Fethiye Müftüsü Hamdi Uzunharman kısa bir 'Hoş geldiniz' konuşması yaptıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu, 'İyilik ekseninde aile' metotlarını anlattı. Kadınların da ilgi ile izlediği konferansta toplumun her kesiminde ailenin taşlarının bir bir yok edilmekte olduğunu anlattı. Baloğlu, ''Aileyi çözer ve çökerttiğimiz zaman istenildiği gibi at oynatabilirsiniz. Herkes günümüzde küreselleşmeden bahsediyor. Aileyi çökertmede zaten küreselleşmedir. Küreselleşme tüm dünya ülkelerinde konuşulurken, içinde aile ve din de konuşuluyor. Bunlar dünyanın neresinde bir ham madde varsa oraya çöker, onu ele geçirir. Ham maddeyi en ucuz işçilikle çıkarır, gemilere yükler. El emeğinin ucuz olduğu Pakistan, Kamboçya, Çin ve Afrika ülkeleri gibi ülkelerde kendi ülkelerinden söküp oralarda kurdukları fabrikalarda ucuz el emeği ile günlük 1-1 buçuk dolara çalıştırdığı işçiler ile ürettikleri telefon ve televizyonları, gözlük ve pantolonları dünyanın neresinde bir kurulmuş pazar varsa götürürler, satarlar. Oradaki yerli sermayeyi de yok ederler. İşte o televizyon, telefonlar ile ailede sohbet bitti. Ailede gezi bitti, konuşma bitti, göz göze bakma bitti. Çocuklarla olan ilişki ve ilgi de bitti. Herkes kendi sosyal medyasında yer almaya başladı. Hatta aile çözülünce komşuluklar çözüldü, akrabalarla koptuk. Tabi ki akrabalar çözülünce toplum çözüldü. Bildiğimiz sadakat, samimiyet, ihlas, iyilik ve yardımlaşma gibi tüm değerlerimiz de maalesef bitti. Ne oldu? Para yoksa iyilik de yok oldu. O küreselleşme ile birlikte çocuklarımızla aramız açıldı. Yerini markalar doldurdu. Çocuklarımızı marka sevdası aldı, götürdü. Tabi bu marka merakı küreselleşmeyi yapanları zengin etti, etmeye de devam ediyor. Çocuğu çözerseniz,aileyi çözersiniz. Biz aile olarak dikine duramıyoruz. Ailenin savrulduğu bir yerde iyilik ekseninde bir aile beklenemez. Öyle bir gençlik yetişiyor ki, gamsız vaziyette...Suriye'de savaş çıkmış, dolar fırlamış gitmiş, 'bana ne' diyen bir gençlik görüyoruz. Sanki sinirleri alınmış, duygusuz vaziyetteler. Aile değerlerimizi korumamız ve eskiye dönmemiz gerekir. İslamiyet'teki aile kavramını çocuklarımıza ve çevremize en iyi şekilde anlatmalıyız. Kendimiz de yaşamalıyız'' ifadelerini kullandı.


 

Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 17:34
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN