Sağlık

Sağlık Haberleri

Uzmanlardan astım ve KOAH hastalarına fırtına ve çöl tozlarına karşı uyarı

Bodrum Acıbadem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Eren, bugün ve yarın gerçekleşeceği belirtilen çöl fırtınasına karşı vatandaşları uyardı. Özellikle yurdun Batı kesimlerinde daha etkili hissedilmesi beklenen çöl tozlarına kronik rahatsızlığı olanların daha duyarlı olmasını isteyen Dr. Eren, 'Fırtına süresince astım ve KOAH gibi kronik solunum hastalığı olan kişilerin her zamankinden daha dikkatli olmalarını ve dışarı çıktıklarında mutlaka maske takmalarını tavsiye ediyoruz' dedi.

Aydın’ın örnek uygulamasına Muğla talip oldu

Aydın'da ülke genelinde örnek teşkil eden Engelli ve Süreğen Hastalıklar Bilgi Yönetim Sistemi, engelli ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya devam ederken Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye Muğla talip oldu.

Bitez’de kıyı temizliği yapıldı

Bodrum Belediyesi ekipleri ile gönüllü vatandaşlar kıyı ve çevre temizliği gerçekleştirdi.

İngiltere’den Bodrum’a ameliyata geldi, yeniden hayata döndü

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatı için uzun yıllardır yaşadığı İngiltere'den gelen Selim Melek, operasyon sonrası adeta hayata yeniden döndüğünü ifade etti. Tedavide kullanılan HoLEP yönteminde, Türk doktorların geliştirerek dünya literatürüne geçmesini sağladığı 'Omega İşareti' tekniğiyle ameliyat olan Melek, yıllardır çektiği sıkıntıdan kurtuldu.

Her yüz kişiden 80’inde burun eğriliği oluşuyor

Burun eğriliğinin toplumun yüzde 70-80'inde görülen bir sorun olduğunu belirten Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Dr. Ahmet Uluat, tedavi edilmezse bu sorunun burundan nefes alma problemleri, horlama ve apne gibi uyku problemleri, sık sinüzit atakları, kronik baş ağrıları, kronik farenjit ve sık burun kanamaları gibi şikyetlere yol açtığını söyledi.

Hastalıktan ari projesinde Muğla Türkiye’de ikinci sırada

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteklediği Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Hastalıktan Arilik Projesinin değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda projede çalışan ilgili personele başarı belgeleri İl Müdürü Barış Saylak tarafından verildi.

Alev savaşçıları kan bağışladı

Yaz aylarında orman yangınları ile mücadele eden orman personeli Tük Kızılay'ının 'Bir Damla Kan, Kurtarılan Üç Can' sloganıyla yürüttüğü kan bağışı kampanyasına katıldı.

Güneş lekelerinin tedavisi kışın, korunma yazın olmalı

Acıbadem Bodrum Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serkan Demirkan, yüzde oluşan güneş lekeleri, gebeliğe bağlı lekeler, sivilcelerin tedavisi için en uygun zamanın kış ayları olduğunu söyledi.

Grev devam ediyor

Fethiye'de görev yapan sağlık çalışanları grevin 2. gününde Fethiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde toplanarak basın açıklaması yaptılar. Sağlık çalışanları yaptıkları basın açıklamasında 'Emeğimiz için, haklarımız için, sağlığımız için, acil taleplerimizin karşılanması için grevdeyiz' dediler.

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 20 bin 465 oldu

Son 24 saatte yapılan 318 bin 846 testte 20 bin 465 vaka tespit edildi. 132 kişi hayatını kaybederken, 42 bin 751 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi.

Tuz farkındalık haftası

Tuz Farkındalık Haftası etkinlikleri kapsamında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık personeli Menteşe Sınırsızlık meydanında ücretsiz tansiyon ve şeker ölçümü gerçekleştirdi.

“Epilepsi nöbeti geçirene soğan ya da kolonya koklatmanın faydası yok”

Acıbadem Bodrum Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Selvi Okundu, epilepsi hastalığıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Epilepsi nöbetinin 'dalma, göz kırpma, sıçrama, kafa karışıklığı ve duygu değişikliği' gibi pek çok çeşidi olduğuna dikkat çeken Dr. Okundu, nöbet geçiren kişiye mutlaka müdahale etmek gerektiğini ancak soğan-kolonya gibi keskin kokular koklatmanın hastaya bir faydası olmadığını söyledi.

Son 24 saatte korona virüsten 174 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 174 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 32 bin 389 yeni vakanın olduğunu açıkladı.

Uzmanlar bu defa sigaranın anne karnındaki çocuğa etkisini araştırdı

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve zararları saymakla bitmeyen sigaranın anne karnındaki çocukları da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

‘Bir süre daha maske takmaya devam edeceğim’

2 Mart tarihi itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada ‘’Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz. Kapalı yerlerde de havalandırma iyiyse maske şartı kalktı." dedi. Açıklama sonucunda maskelerini çıkartan vatandaşlar olsa da tedbir amaçlı takmaya devam edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Uzun süre ayakta durmak hemoroide neden olabilir

Acıbadem Bodrum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ertuğrul Yaltı, hemoroid hastalarının doktora genellikle geç başvurduklarını, bu sırada arkadaş tavsiyesiyle ilaç kullandıklarını söyleyerek 'Ezbere ilaç kullanmayın' uyarısında bulundu.

Maske zorunluluğu kaldırıldı

Maske yasağı kaldırıldı mı, sorusu 2 Mart itibarıyla gündeme geldi. Sağlık Bakanı Koca'nın maske yasağı için Bilim Kurulu Toplantısı'nı işaret etmesinin ardından maske yasağı ile ilgili son dakika açıklamalarına gözler çevrildi. Bakan Koca son açıklamasında, "Bundan sonra artık açık alanda maske yok," dedi. 

CHP Muğla Milletvekili Erbay'ın testi pozitif çıktı

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın Covid-19 testi pozitif çıktı.

Özge’nin koluna suni kemik yerleştirildi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde kolundaki kist nedeniyle zor günler geçiren ortaokul öğrencisi Özge Ekşi, tiyatrodan elde edilen gelir ve hayırseverlerin destekleriyle ameliyat oldu. Ameliyatın iyi geçtiği bildirildi.

Toplam 1068 haber.