Zam Haberleri

Zam Haberleri

Ekmekte süt, susam oyunu

Muğla’nın bazı ilçelerinde ekmeğe yine zam geldi. 200 gramı 2 ,5TL’ye satılan ekmek 200 gramı 3 TL’ye satılmaya başlandı. Ekmeğe yapılan zamlardan sonra görüştüğümüz resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre ekmeğin resmi fiyatı kilogramının 10 lira 87 kuruş buna göre de 230 gram ekmeğin 2,5 TL’ye satılması gerektiği ifade edildi.

Restoranların zam çıkmazı

Yaklaşık 2 yıldan bu yana devam eden koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen restoran sektörü ardı ardına gelen zamlardan sonra ne yapacağını şaşırdı. Yağdan elektriğe, etten tavuğa kadar her ürüne gelen zamların ardından vatandaşın alım gücünün zayıflaması restoranların müşteri kaybetmesine yol açtı.

En hesaplısı tavuk

Gıda ürünlerine arka arkaya gelen zamlardan sonra bile vatandaşların protein ihtiyaçlarına cevap verebilecek en uygun gıda tavuk oldu.

Akaryakıt fiyatları durdurulamıyor

Akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru hız kesmeden devam ediyor. Dün gece yarısı motorine gelen 52 kuruşluk zammın ardından bugün de benzine 42 kuruşluk zam geliyor. Zam 20 Ocak 2022 tarihi itibariyle geçerli olacak.Gelen zammın ardından Fethiye’de motorin 14.51TL’ye satılırken zamsız fiyatı ile benzin 13.80TL’ ye satılıyor.

Ekmekte fiyat karmaşası

Akaryakıt , elektrik ve un gibi fırıncıların kullandığı ürünlere ardı ardına yapılan zamlardan sonra ekmek fiyatlarında belirsizlik kafa karıştırmaya devam ediyor.Ekmeği 200 gramı Fethiye’de iki buçuk TL’ye satılırken Dalaman’da 3TL ve Ortaca’da 2,5TL ‘ye satılıyor.Köyceğiz’de ise 230 gram ekmek 2.5 TL’ye satılıyor.

Dalaman’da ekmeğe zam

Muğla'nın Dalaman ilçesinde 2 lira 50 kuruştan satılan ekmek zamlanarak 3 lira oldu.

Menteşe Belediyesi’nde en düşük maaş 4 Bin 634 TL oldu

Menteşe Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi davullu zurnalı bayrama dönüştü. Belediyede en düşük asgari ücret 4.634,40 Türk Lirası olurken, en yüksek maaş 6.232, 81 Türk Lirası oldu. Yapılan zamların ardından imzalanan toplu iş sözleşmesi işçiler tarafından sevinçle karşılandı.

Kansız; ''Esnaf çaresizlik içinde''

Fethiye esnafına ziyaretlerde bulunarak esnafın sıkıntılarını dinleyen Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız “Zaten zorda olan esnafımız 2022 yılında akaryakıta, elektriğe, bağ-kur primlerine gelen zamlardan sonra çaresizlik içinde” dedi.

Pazar ateş pahası

Doların yükselmesinin ardından elektrik, doğalgaz gibi her türlü ürüne arka arkaya gelen zamlardan sonra vatandaşın ucuz gıda almak için umudu olan pazarlarda cep yakıyor.

Köyceğiz’in renkli siması gülümsetti

Muğla'nın Köyceğiz ilçe merkezinde yıllardır tuvalet bekçiliği yaparak ekmeğini kazanan tuvalet bekçisi Şaban Tezcan, girdi fiyatlarının artmasını gerekçe göstererek zam yaptı.

Baraka yangını korkuttu

Yeni Mahalle 1153 Sokak' ta bulunan Palmiye Sitesi içerisindeki barakada çıkan yangın site sakinlerine korkulu anlar yaşattı. İtfaiyenin zamanında müdahalesi yangının evlere sıçramasını önledi.

Sadet Kansız “Vatandaş bu yükü kaldıramaz”

Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız gelen zamlar nedeni ile vatandaşın çok zor durumda olduğunu belirterek “Vatandaşımızın bu yükü kaldırabilmesi artık mümkün değil” dedi.

Pandemi döneminde uyku sorunları arttı

Uyku saatlerinin esnek hale gelmesi, fiziksel hareketin azalması ve ekran karşısında geçirilen sürenin uzaması pandemi dönemine has bir uykusuzluk sorununa yol açmasına neden olduğu ortaya çıktı. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, koronasomnia olarak adlandırdığı bu durum nedeniyle yaşanan uyku sorunlarının toplumun yüzde 70'inde ortaya çıktığını söyledi.

Manisa ve Muğla’dan Azerbaycan’a ceviz ve badem fidanı ihracatı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde faaliyet gösteren ve aynı zamanda Manisa'nın Akhisar ilçesinde de fidanlık yatırımları bulunan Agrolidya tarafından üretilen yüzbinlerce meyve fidanı hem iç pazara satılıyor, hem de yurt dışına ihraç ediliyor.

Girgin: 'Doğalgaz zammına tarife makyajı'

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin 7 Ocak 2022 Cuma günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba kanundaki doğalgazda kademeli tarifelendirme maddesi hakkında yaptığı konuşmada “elektrikteki model doğal gazda uygulanmak isteniyor. Düzenlemedeki temel amaç, önümüzdeki dönem yapılacak doğal gaz zamlarını makyajlamaktır” dedi.

Bodrum’da deve güreşlerine yoğun ilgi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 'Deve Güreşi Festivali'ne 150 deve katıldı. Güreşlerde zaman zaman heyecanlı anlar yaşandı.

Girgin: ‘Şoför Esnafının Dayanacak Gücü Kalmadı, Destek Şart’

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin TBMM’de yaptığı konuşmada, ‘’Şehir içinde taşıma faaliyetinde bulunan taksi, dolmuş, minibüs ve özel halk otobüsü ile yolcu taşıyan esnafımız akaryakıta gelen zamlardan dolayı ciddi şekilde zarar görüyor’ ’diyerek ‘’kazancından kendisine neredeyse pay kalmayan şoför esnaflarımıza akaryakıttaki artışa karşı korumak için ticari akaryakıt desteği verilmelidir’’ şeklinde konuştu.

'Çiftçi sayısının düşmesi ulusal güvenlik sorunudur'

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Türkiye’de çiftçi sayısının son 5 yılda yüzde 26 son 10 yılda yüzde 53 azaldığını belirterek, “Ürettiğinin, emeğinin karşılığını alamayan çiftçimiz toprağını terk ediyor. Çiftçimiz ekip, üretmezse asıl kriz o zaman başlar ve bu kriz bitmez. Çiftçinin toprağını terk etmesi, ulusal güvenlik sorunudur” dedi.

MTO Başkanı Ayhan, “Zamlar aşağı yönlü revize edilmeli”

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan, 'Son dönemde yapılan elektrik ve akaryakıt zamları maalesef işletmelerimizin maliyetlerini yükseltecek. Beklentimiz bir an önce yapılan zamların enflasyon oranında revize edilmesi' dedi.

Zeybekoğlu, “2022’ye muazZAM girdik”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu; AKP’nin ekonomiyi yönetemediği gibi, ülkeyi zamlarla ayakta tutmaya çalıştığını söyledi ve artık erken seçim sandığının ufukta göründüğünü belirtti. Zeybekoğlu; “2022’ye AKP sayesinde muazZAM girdik” dedi.

Sigara ve alkole rekor zam

Hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yüzde 47,4 zam yapıldı. Bu artış, sigara ve alkolde olağanüstü fiyat artışına neden olacak.

Soydemir’e destek büyük

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Kurulu’na kısa bir zaman kala Başkan Mehmet Soydemir esnaf ziyaretlerini sürdürüyor. Esnaf ve sanatkarın ilgi ve sevgisi ile karşılanan Soydemir’e sosyal medya hesabından da destek mesajları geliyor.

Başkan Aşkar: 'Zamlara bahanelere dur diyeceğiz!'

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, yeni yılla beraber gelen zamlarla ilgili açıklamada bulundu. Başkan Aşkar, zamların, döviz kurları ile alakası olmadığını belirterek, iktidarın keyfi davranışları olduğunu söyledi.

Emekliler açlığa, sefalete mahkum değildirler!

Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama ile “Verilecek olan yüzde 5’lik zam ve üstüne eklenecek olan enflasyon farkı kandırmaca olmaya devam etmektedir” denildi. Emekliler talep ve hakları için bu güne kadar sürdürdükleri mücadeleyi bundan sonra da sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladılar.

Fethiye Babadağ yamaç paraşütünde rekor yılı

Ülkemizin en önemli, dünyanın sayılı yamaç paraşütü sportif faaliyet alanı olarak kabul edilen Fethiye- Babadağ’da tüm zamanların uçuş rekoru kırıldı.

LPG 10 liraya yaklaşıyor

2022 yılı akaryakıta gelen yeni zamlar ile başladı. Yeni yılla birlikte LPG’ye 78 kuruş zam geldi.

Benzin ve motorin 13 Lirayı geçti

Benzin ve mazota yeni bir zam daha yapıldı. Benzinin litre fiyatına 60 kuruş, motorine ise 1 lira 30 kuruş zam geldi.

Milas’ta yangın

Milas’ta elektrik aksamından dolayı çıkan yangına itfaiye ekipleri zamanında müdahale ederek söndürdü. Yangın esnasında evde bulunan 80 yaşındaki Fatmana Yalçıntaş ekipler tarafından kurtarıldı.

Oyun oynarken canından oluyordu

Yatağan İlçesi Eskihisar Mahallesi Stratonikeia Antik Kenti içinde oyun oynamak için giden bir çocuk kuyuya düştü.10 metre derinlikteki kuyuya düşen çocuk İtfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile kurtarıldı.

İndirim Beklerken Zam Geldi

Vatandaş indirim beklerken yeni bir zamla daha karşılaştı. Benzinin litre fiyatına 68 kuruş zam geldi.