Etiketler

Bilgilendirme tabelaları yüzlerce yıllık göç yollarına yerleştirildi

Seydikemer Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük-Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve  Araştırma Merkezi (YÖRTÜMER),  Seydikemer, Fethiye ve Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Kültür Dernekleri ile  Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu iş birliğiyle Yörüklerin göç yollarını tespit ederek hem kültüre hem de turizme kazandırmak amacıyla Ağustos ayında başlatılan projede sona gelindi.

Yörüklerin göç yollarına bilgilendirici levhalar dikiliyor

Seydikemer ilçesinde Güney Ege Kalkınma Ajansının (GEKA) destekleriyle başlatılan Seydikemer Yörük Göç Yolları projesi kapsamında belirlenen hanlara bilgilendirici levhalar dikildi.

Yörüklerin Yalçın ağabeyi, koronavirüs kurbanı

Muğla’da Yörük kültürünü gerek kıyafetleriyle gerek yaşam tarzıyla yaşatmaya çalışan Yalçın Kaya (69), ‘Kovid-19’ teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

EGE YÖRÜKLERİNDEN "GAVİM GARDAŞ CAN AZERBAYCAN'A” DESTEK

Muğla’da bir araya gelen Yörük Obaları Dernek Başkanları, Ermenistan ordusunun Azerbaycan'daki sivillere yönelik saldırılarını protesto etti. Etkinlikte, ‘Gavim Gardaş Can Azerbaycan'a destek" bildirisi okundu.

SEYDİKEMER'DE TARİHİ SARNIÇLAR VE HANLAR İNCELENDİ

Seydikemer ilçesinde Yörüklerin göç yolları üzerinde kullandıkları düşünülen tarihi sarnıçlar ve hanlar incelendi.

YÖRÜKLERİN YÜZLERCE YILLIK GÖÇ YOLLARI TESCİLLENİYOR

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yaşayan yörüklerin yüzlerce yıllık göç yollarının tescillenmesi için çalışma başlatıldı. Seydikemer Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan çalışmanın GEKA tarafından desteklendiği öğrenildi. Beşkaza coğrafyasının Göbeklitepesi olarak görülen projede önemli adımlar atılıyor.

Yörüklerden avcılara nezaket ziyareti

Geçtiğimiz hafta Milas'ta 'Yörük' olduğunu iddia eden bir kişinin sosyal medyada paylaştığı avcılık ile ilgili bir yorum sonrası, Milas Avcılar, Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Derneği'nden sert tepki geldi.

Milaslı Yörükler Sefirin Kızı'nda

Milas sınırları içerisinde çekimleri devam eden ve televizyon ekranlarında beğeni ile takip edilen Sefirin Kızı isimli dizinin bu haftaki bölümünde Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği ve Muğla Yörük Obaları Derneği yer aldı.

Yörük kültürünü yaşatmaya devam ediyorlar

Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi sakinleri 15 gün arayla bir araya gelip, Yörük kültürünü yaşatmaya devam ediyor. İmece usulü gerçekleşen program tüm mahalle tarafından sahiplenince, sıra gecelerini aratmayan bir eğlenceye dönüştü. Yöresel kıyafetler giyen mahalle sakinleri, saz, sipsi, cura eşliğinde yöresel oyunlar oynuyor.

Muğlalı yörüklerin 45 yıllık terzisi

Muğla'nın Menteşe İlçesi kırsal Çırpı Mahallesinde yaşayan ve geçimini arıcılıkla sağlayan Ali Yıldız 45 yıldır

Yörük göçü ilginç görüntüler oluşturdu

Muğla'nın Seydikemer ilçesi Yörükleri, Anadolu'da binlerce yıllık 'Yörük Göçü' geleneğini günümüzde de sürdürüyor. Yörükler, havaların soğumasıyla sıcak bölgelere yerleşmeye başladı. Yörük ailenin deve, eşek, koyun ve keçilerle dağlardan sahillere 3 gün süren göçü, ilginç görüntüler oluşturdu.

Yörüklerden Kaynaşma ve dayanışma gecesi

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından oluşturulan Yörük Çadırında kaynaşma ve dayanışma gecesi düzenlendi. Yörük kültürünü anlatan sahnelerin tekrarlandığı gece renkli görüntülere sahne oldu. Gecede etkinliklerin yanı sıra aşure, çiğköfte ve gözleme ayran ikramları yapıldı.

Milas'lı Yörükler, 'Harekatın en önünde yer almaya da hazırız'

Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Yönetim Kurulu düzenlediği bir basın toplantısı ile 'Barış Pınarı Harekatı'na' destek verdi. Dernek binasında düzenlenen açıklamaya kendisi de Yörük olan ve Barış Pınarı harekatına evini ve traktörünü bağışlayarak destek veren Mustafa Dörtyollu da katıldı.

Yörükler Seydikemer’de buluştu

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından düzenlenen Yörük Yareni etkinliklerine başta Ege ve Akdeniz olmak üzere bir çok sayıda Yörük Türkmen Derneği katıldı.

Muğla’da anaokulu öğrencilerine Yörük kültürü tanıtıldı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde anaokulu öğrencilerine Geleceğe Yürüyen Yörükler projesi kapsamında yörük kültürü anlatıldı.

YÖRÜKLERDEN KADINLARA KEŞKEK

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeni ile keşkek günü düzenledi.

Yörükler Milas’ta buluştu

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından düzenlenen Dayanışma Yemeği, renkli görüntülere sahne oldu. Muğla'nın dört bir tarafından Milas'a gelen Yörükler, düzenlenen etkinlikte oldukça eğlenceli anlar yaşadı.

Yörükler iftar yemeğinde basınla buluştu

Milas Yörük Türkmen ve Kültür Derneği düzenlenen iftar yemeğiyle, yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

YÖRÜKLERDEN KAYMAKAM GÖKÇEKUYU’YA ZİYARET

YÖRÜKLERDEN KAYMAKAM GÖKÇEKUYU’YA ZİYARET

YÖRÜKLER; ''GEREKİRSE KERKÜK'TE BİR KURTULUŞ SAVAŞI VERİLECEKTİR''

YÖRÜKLER; ''GEREKİRSE KERKÜK'TE BİR KURTULUŞ SAVAŞI VERİLECEKTİR''

YÖRÜKLER HAFTA SONUNDA BULUŞUYOR

SEKİ YAYLASI ŞENLENECEK

Başbakan Binali Yıldırım Yörük Türkmen Şenliğine Katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, Yörüklerin 15 Temmuz’da Marmaris’te alçaklara geçit vermediğinin altını çizerek, "Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıktınız. Cumhurbaşkanımızı katletmeye, şehit etmeye gelenlere en güzel dersi sizler verdiniz. Sizlere milletim adına teşekkür ediyorum. Türk demokrasisini zaferle sonlandırdınız, darbecilere darbeyi vurdunuz" dedi.

YÖRÜK ARAŞTIRMALARI PANELİNDE YÖRÜKLERİN TARİHÇESİ KONUŞULDU

Beşkaza Yaylaları Boğalar Yörük Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen yörük araştırmaları panelinde yörüklerin hayatı anlatıldı.Yörüklerin Türk tarihi içindeki öneminin vurgulandığı panelin bundan böyle Yayla Boğalarda yapılacağı da vurgulandı.

YÖRÜKLER ŞÖLENDE BULUŞACAK

Beşkaza Yaylaları Boğalar 19. Yörük Türkmen Kültür Şöleni 22 Temmuz’da Seydikemer İlçesi Yayla Boğalar Mahallesi’nde yapılacak.

YÖRÜKLER YAREN GECESİNDE BULUŞTU…

Kaş Yörük ve Türkmen Derneğinin düzenlediği yaren gecesine Fethiyeli ve Seydikemerli yerel sanatçılar damgayı vurdu

YÖRÜKLER TERÖRÜ KINADI...

İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan terör saldırısı Yörük-Türkmen Dernekleri tarafından kınandı. Hain saldırıyı kınayan basın açıklaması yapan Yörükler, “Milletin refahı ve devletin geleceği adına ülkemizdeki terör sorunu bir an önce bitirilmeli ve gencecik vatan evlatları hayatlarının bağrında kara toprağa verilmemelidir” diye konuştular.

YÖRÜKLERDEN BAŞSAVCI AVŞAR BEYİ'NE ZİYARET...

Muğla Yörük Obaları Derneği yönetimi, Avşar Yörüklerinden Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz’u ziyaret ederek keyfiye, yağlık, dokuma ve Yörük torbası hediye etti.

YÖRÜKLER BURDUR’DA ÇALIŞTAY YAPIYOR...

Türk Boyları Konfederasyonu Burdur Yörük Türkmen Derneği ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin ortak hazırladığı Yörük Türkmen Çalıştayı’nı 27 Kasım Pazar günü gerçekleştirecek. Çalıştaya ülke genelindeki tüm Yörük Türkmen Dernek Yöneticileri, Yörük ve Türkmenler ile kültürü sevenlerin katılması bekleniyor.

Yörükler kahvaltıda buluştu

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından geleneksel hale getirilen dayanışma ve kaynaşma kahvaltısına yoğun katılım oldu.

YÖRÜKLERDEN KADINLARA KEŞKEK GÜNÜ

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Dernekleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile keşkek günü düzenledi. Çalış Kerimoğlu İsmail Yörük Çadırlarında yapılan keşkek gününe kadınlar yoğun ilgi gösterirken canlı müzik eşliğinde de doyasıya eğlendiler.