Etiketler

Ölümle yaşam arasındaki mücadeleyi kazandı

Çin’den tatil amaçlı geldiği Fethiye’de yamaç paraşütü sırasında beton zemine çakılan Zhang Mo, kaza sonrası yoğun müdahale ve tedavi sonucu derin koma halinden çıkarak hayata döndü.

Çinli Medya Grubu, Fethiye'yi tanıtacak

Türkiye’ye daha fazla Çinli turistin gelmesi için kültür ve turizm bakanlığı çeşitli çalışmalar yaparken, Çin’den gelen bir medya ekibi Fethiye’de de tarihi ve turistik yerleri görüntüledi. Fethiye merkezinin yanı sıra Kayaköy, Ölüdeniz çevresinde çekimler yapan ekip özellikle yamaç paraşütü uçuşlarını da görüntüledi.

Babadağ'da Yine Uçuş Rekoru

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezlerinden olan Babadağ’da bu yılda uçuş rekoru kırılıyor. Babadağ Hava Oyunları ve Rekreasyon Merkezi’nin pistlerinden tandem (ikili) single (tekli) olmak üzere bu yılın ocak ayından ekim ayı sonuna kadar 162 bin 818 uçuş gerçekleştirildi. Bu rakamın geçen yılın toplam uçuşunu geçtiğini ifade eden Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Osman Çıralı ‘2019 yılı için hedefimizi 180-200 bin arası belirlemiştik. 2 ay daha uçuşlar devam ediyor. Hedefimize ulaşmayı umuyorum’ ifadelerini kullandı.

24 saatte 205 dövme gerçekleştirdi

Fethiye'de yaşayan daha önceki yıllarda gökyüzünde yamaç paraşütünde ve su altında dövme yaparak çeşitli rekorlara imza atan ünlü dövme sanatçısı Ahmet İlker Kaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 24 saatte 205 dövme gerçekleştirdi.

Atatürk İmzası Yaparak Dünya Rekoru Denedi

Fethiye'de yaşayan daha önceki yıllarda gökyüzünde yamaç paraşütünde ve sualtında dövme yaparak çeşitli rekorlara imza atan ünlü dövme sanatçısı Ahmet İlker Kaya, bu kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında 24 saatte 400'ü aşkın dövme yaparak dünya rekorunu denedi.

'Yamaç paraşütüyle uçmak, trafikte araç kullanmaktan daha güvenli'

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 70 ülkeden bin 200 paraşütçünün katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'nde meydana gelen akrobasi kazalarının 'yamaç paraşütü güvensizdir algısı' oluşturduğunu belirten Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akçay, yamaç paraşütünün dünyanın en güvenli sporları arasında yer aldığını kaydetti.

Fethiye'de denize çakılan Alman paraşütçü öldü

Fethiye'de, yamaç paraşütüyle akrobasi hareketi yaparken denize düşen Alman paraşütçü, denize düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Fethiye paraşüt kazası: 1 yaralı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde dünyaca ünlü Babadağ'dan yamaç paraşütüyle tekli (single) atlayış yapan İranlı pilot kalkış sırasında kayalıklara düşerek yaralandı.

Fethiye'de paraşüt kazası: 2 yaralı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde dünyaca ünlü Babadağ'dan yamaç paraşütüyle tekli (single) atlayış yapan Hollandalı ve Slovakyalı pilotlar düşerek yaralandı.

Engeli Uçmasına Engel Olmadı

20. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali ile gökyüzü şenlenirken, 70 ülkeden bin 200 paraşüt tutkunun bu etkinlikte yer alması turizmi de canlandırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da engelli vatandaşlar, Babadağ’ın bin 700 metrelik pistinden atlayış yaptı. Doğuştan engelli olan 46 yaşındaki Gülay Yıldız tandem (ikili) yamaç paraşütü ile kuşlar gibi uçtu.

Protokol üyeleri de atlayış yaptı

20. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali’nde her yıl olduğu gibi, protokol üyeleri de yamaç paraşütü ile atladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, dünyanın önemli uçuş merkezleri arasında yer alan Babadağ’ın bin 700 metrelik pistinden atlayış yaptı.

İslamafobinin önüne geçilmesi için 10 ülkeden 31 genç proje yürütüyor

Birleşik Krallık Ulusal Ajansı (British Council) aracılığı ile Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen; Ganimede ve Dinamik Gelişim Derneği ortaklığında İslamafobinin ortadan kaldırılması için hayata geçen Erasmus Eğitim Kursu kapsamında yapılan etkinlikte 9 ülkeden 31 genç İslamiyet’in terörizm ile bağlantısının olmadığını anlattılar.

20. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali başladı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 70 ülkeden bin 200 paraşüt pilotunun katıldığı 20. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da düzenlenen törenle başladı. Babadağ dan havalanan yamaç paraşütleri renkli görüntüler oluştu.

Tekerlekli sandalyeyle dalış yapmıştı, şimdi de paraşütle atladı

Turistik gezi için gittiği 1 Temmuz 2017 yılında üzerine ağaç düşmesi sonucu vücudunda 30 kırık oluşan ve omurilik felci olan Alper Patır'ın spora ve hayata olan ilgisi görenleri şaşırtıyor. Geçen yıl tekerlekli sandalye ile denize dalan Alper Patır, şimdi de en büyük hayali olan tekerlekli sandalye ile uçuşunu gerçekleştirdi. Fethiye'de yamaç paraşütü yapan Alper Patır, yüzlerce metre yüksekliğe çıkarak Ölüdeniz semalarında tekerlekli sandalyesi ile unutulmaz anlar yaşadı.

Ölüdeniz 20. Uluslararası Hava Oyunları 15-20 Ekim’de

Fethiye'de düzenlenen Ölüdeniz 20. Uluslararası Hava Oyunları Festivali 15-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Festivale 70 ülkeden 300’e yakın sporcu katılacak. Bu yıl Türk Yıldızları hava oyunlarında gösteri yapacak.

Mete; FRT’de konuştu

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete; Fethiye, Muğla ve Türkiye gündemini FRT Televizyonunda değerlendirdi. Mete, “Fethiye ve Muğla’nın sorunlarını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımıza ilettik. Cumhurbaşkanımız ilk kez Türkiye’de, Muğla’nın sorunlarını belediye başkanları ve ilçe başkanlarımızdan dinleyip; Ankara’da bizleri bakanlarla bir araya getirdi” dedi.

Gökyüzünde Evlilik Teklifi

Fethiye’de yamaç paraşütü ile uçan turizmci, kız arkadaşına gökyüzünde ilginç bir şekilde evlilik teklifinde bulundu. Ayrı ayrı yamaç paraşütleriyle Babadağ’dan havalanan Abdurrahman Taşkır (30) ile kız arkadaşı Romanya uyruklu Livia Balaza (34) gökyüzünden Ölüdeniz’i seyrederken, Taşkır daha önceden pilot ile planladığı sürprizi uyguladı.

Ölüdeniz’de Ekim bereketi

Ülkemizin büyük bir bölümünde serin ve yağışlı hava etkisini sürdürürken, Fethiye Ölüdeniz’de yaz bitmiyor. Değişik ülkelerden Ölüdeniz’e gelen turistler, Ekim güneşinde sere serpe güneşlenip; tatilin tadını çıkarıyor. Özellikle yamaç paraşütü tutkunlarının akın ettiği Ölüdeniz Babadağ’dan uçan turistler, adrenalin depoluyor.

Kahramanca öldü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Babadağ’dan yamaç paraşütüyle atlayış yapan yamaç paraşütü pilotu denize düşerek hayatını kaybederken, yolcusu yedek paraşüt ile denize indi. Asıl mesleği Eczacılık olan bir çocuk babası 46 yaşındaki Ali Es, yaklaşık 20 yılı aşkın süredir tutkunu olduğu yamaç paraşütü sporuna da hizmet veriyordu. Tecrübeli pilotun pilot ile yolcuyu birbirine bağlayan yamaç paraşütündeki çelik çubuklardaki (bar) kuşamın kopması üzerine büyük bir refleksle Rus yolcusunun ardındaki harneste bulunan yedek paraşütü açmayı başardı. Kendisi yaklaşık 500 metre yükseklikten yere çakılırken, yolcusu yedek paraşütle denize inmeyi başardı.

Denize düşen yamaç paraşütçüsü hayatını kaybetti

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, Babadağ'dan yamaç paraşütüyle atlayış yapan yamaç paraşütü pilotu denize düşerek hayatını kaybederken, yolcusu yedek paraşüt ile denize indi.

BABADAĞ'IN ZİRVESİNE DEV BAYRAK DİKİLDİ

30 Ağustos Zafer Bayramının 97’nci yıldönümü nedeniyle dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi Babadağ'a dev bir Türk bayrağı dikildi. Fethiye ve Seydikemer'in yanı sıra Ölüdeniz çevresinden de görülen 1965 metredeki dev Türk bayrağı özellikle yamaç paraşütü ile tandem (ikili) uçan paraşütçülerin havada yanından geçerken bol bol fotoğraf çekmelerine neden oluyor. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen turistler dev Türk bayrağı ile birlikte fotoğraf çektirmek isteyince yamaç paraşütü pilotları bu bölgede sık sık yükselip müşterilerinin isteklerini de yerine getiriyor. Zafer bayramı nedeniyle tecrübeli yamaç paraşütü pilotları Muhammed Selçukoğlu, Bülent Tutkun ve Olcay Ünal Babadağ'dan müşterileri ile birlikte Türk bayrakları eşliğinde Ölüdeniz semalarında adeta görsel bir şölen de sundular.

HAVADA DA ZAFER COŞKUSU YAŞANDI

30 Ağustos Zafer Bayramının 97’nci yıldönümü karada törenlerle kutlanırken, Fethiye’de havada da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ölüdeniz semalarında tecrübeli yamaç paraşütü pilotları Türk Bayrağı açarak, zafer bayramını kutladılar.

BABADAĞ’DAN 4 GÜNDE 5 BİN 840 UÇUŞ YAPILDI

Dünyanın ve Türkiye’nin önemli yamaç paraşütü merkezleri arasında bulunan Babadağ’da, 4 günlük Kurban Bayramı’nda yoğunluk yaşandı. Tatil süresince Babadağ’dan 5 bin 700 tandem (ikili), 140 single (tekli) uçuş yapıldığı bildirildi.

ÇİNLİ KIZIN YAMAÇ PARAŞÜTÜ KEYFİ GÖRÜLMEYE DEĞERDİ

Fethiye'de tatile gelen Çinli ailenin 7-8 yaşındaki kızı yamaç paraşütü ile uçarken yaşadığı sevinç görüntüleri sosyal medyada büyük ilgi gördü.

200 MİLYON TL'LİK PROJE SENEYE HAZIR

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezleri arasındaki Fethiye-Babadağ Hava Oyunları ve Rekreasyon Merkezi önümüzdeki yıl sonuna doğru hizmete girecek. Yaklaşık 200 bin TL'lik Babadağ Teleferik projesinde artık sona yaklaşılıyor. Kafe ve restoranların oyun alanları, amfi tiyatrosu, yapay göletleri ile Türkiye ve dünyanın en önemli Hava Oyunları ve Rekreasyon Merkezi haline getirilecek olan Babadağ'da kalkış istasyonu için yer değişikliği ön izni bekleniyor. Bu yıl 30 bini single (tekli), 160 bin tandem (ikili) uçuş beklenen Babadağ'da teleferik projesi hizmete girdikten sonra ilk yıl 200 binin üzerinde çıkış bekleniyor. Rekreasyon alanında ve telesiyej çalışmalarının inşaat yasağı nedeniyle durduğu şu günlerde ara istasyon teleferik montajları devam ediyor. Yetkililer, dünyanın ve Türkiye'nin en önemli bu yatırımını Fethiye, Muğla ve Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını ifade ettiler.

BAYRAM TATİLİ BABADAĞ’I ŞENLENDİRDİ

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi, Kurban Bayramı tatilinde uçmak isteyen yerli ve yabancı misafirlerle doldu.

HEM TATİL HEM SANAT

Yıllar önce kurulan Kayaköy Sanat Kampı, değişik tatil seçeneği arayanların gözdesi haline geldi. Yaklaşık 15 atölyede sanat faaliyetlerine katılan tatilciler; doğa yürüyüşü, tekne turu, yamaç paraşütü gibi değişik aktivitelerle de yorgunluk atıyor. Geçtiğimiz dönemlerde tatillerini her şey dahil otellerde geçirdiklerini kaydeden tatilciler, sanat kampında değişik atölye çalışmaları ile ruh ve bedenlerini de dinlendirdiklerini söylediler. Aralarında doktor, öğretmen, mühendis, öğrenci, muhasebeci, terapistin de yer aldığı 100'ün üzerinde tatilci hem sanat öğreniyor hem de klişeleşmiş tatil şeklinden kurtuluyor.

TANDEM YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTU ULUSAL YETERLİLİĞİ ONAYLANDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmalarını yürüttüğü Tandem Yamaç Paraşütü Pilotu (Seviye 5) Ulusal Yeterliliği; Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

İngiliz paraşütçü, ölen annesini gökyüzünde andı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, İngiliz Dawn Whiteley, 4 yıl önce kolon kanserinden ölen annesinin fotoğrafını bastırdığı tişörtle yamaç paraşütü yaparak gökyüzüne andı.

ADRENALİN SEVGİSİ ÇİNLİLER'İ ÖLÜDENİZ'E ÇEKTİ

Geçtiğimiz kış mevsimi boyunca yamaç paraşütü ile uçmak için Ölüdeniz'e akın eden Çinli turistler, yaz mevsiminin yoğun olduğu şu günlerde de Ölüdeniz'e akın ediyor. Adrenalin tutkunu Çinli turistler, dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Fethiye-Babadağ'dan uçarak keyifli anlar yaşıyor.