Vergi Haberleri

Vergi Haberleri

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KABİNE SONRASI KRİTİK MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün aldığımız yeni bir kararla da vatandaşlarımızın bir kısmının icra takibine uğramasına yol açan 2 bin lira ve altındaki borçlarını tasfiye ediyoruz. Buna göre 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve böylece tasfiyesini sağlıyoruz" dedi.

FTSO’DAN REKORTMEN FİRMAYA PLAKET

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye’de 2020 yılında kurumlar vergisi rekortmeni olan aynı zamanda en fazla istihdam sağlayan işletmeler arasında 3’üncü sırada yer alan ‘Doğantur Turizm, Emlak, İnşaat Taahhüt, Nakliye, Akaryakıt, LPG, Otogaz, İthalat ve İhracat, Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Doğan’a plaket verdi. Doğan ve birlikte çalıştığı tüm şirket yetkililerini tebrik eden Başkan Çıralı, “Bu vesileyle ödedikleri vergiler, sağladıkları istihdam, ihracat ve turizm girdileriyle bölge ve ülke ekonomimize değer katan, tüm FTSO üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Girgin: ‘Sarayın politikaları zenginin faizini fakire açlıkla ödetiyor’

Bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İstanbul Finans Merkezi Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri yapıldı. Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelecek teklifle ilgili, Komisyonda konuşma yapan Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin şu açıklamalarda bulundu:

Girgin: ‘Finans baronlarını kollayacağınıza, halkın ekmeğini koruyun!’

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İstanbul Finans Merkezi Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri yapıldı. Komisyonda konuşma yapan Süleyman Girgin, İstanbul Finans Merkezi projesinin faiz lobisini daha da zengin etmek için yapıldığını vurgulayan Girgin “Yüksek vergi teşviği, ulusal mevzuattan muaf tutulma gibi ülke egemenliğini tehdit eden ve küresel zenginleşmeye katkı sunmak amacını taşıyan bu reklam kokan "merkez" projelerinin bir avuç kişi dışında ortalama vatandaşa bir faydası yok” dedi.

Akdenizli Akaryakıt’a teşekkür plaketi

Seydikemer kurumlar vergisi rekortmeni Akdenizli Akaryakıt Taşımacılık İnşaat A.Ş’ye, Ftso tarafından teşekkür plaketi verildi.

Girgin; ''Servisçiler iflas bayrağını çekmemek için zor dayanıyor''

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen, “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Genel Kurul’da görüşmeleri sürüyor.

Girgin, “Muhtarları demokrasinin temel taşı hâline getirmeliyiz”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen, 39 maddeden oluşan ve 17 kanunda değişiklik yapan, “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” bu hafta Genel Kurul’da görüşülecek. 

Girgin: ''Hakkı verilse dünyayı doyuracak olan çiftçimizi, Aciz vesikası alır hale getirdiler''

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 39 maddeden oluşan ve 17 kanunda değişiklik yapan, “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmeleri tamamlandı.

Girgin: 'Turizme derman olacak bir destekleme paketi hazırlansın!'

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 39 maddeden oluşan ve 17 kanunda değişiklik yapan, “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerine devam edildi.

Girgin, yeni torba yasayı değerlendirdi

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 39 maddeden oluşan ve 17 kanunda değişiklik yapan, “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerine başlandı. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, kanun teklifinin geneli üzerine yaptığı konuşmada ,vatandaşın yüzünün gülmediğini, canının yandığını belirterek bu noktada getirilen kanun teklifinin vatandaşın gerçek sorunlarına derdine derman olacak bir kanun teklifi olmadığını belirtti.

Sadet Kansız; ''Paralar nerede?''

Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız iktidarın ekonomi politikalarına yönelik eleştirilerde bulundu. Sadet Kansız “Otoyolları, hastaneleri, Havalimanları, köprüleri devlet kasasından bir kuruş çıkmadan yaptığını söyleyen iktidar özelleştirdiği kamu kurumlarını, sattığı fabrikaların paralarını, vatandaşın ödediği vergileri ne yaptı. Hazinesinde para kalmayan devletimizin paralarını ne yaptınız. Paralar nerede?” dedi.

Kansız; “Akaryakıt zammına çare vergi indirimidir”

Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız son günlerde yükselen akaryakıt fiyatlarının vatandaşa taşıyamayacağı bir yük oluşturacağını belirterek geçici süreliğine de olsa akaryakıt fiyatları üzerindeki vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi.

Fethiye gelir vergisi rekortmeni Yücel Kaya'ya FTSO'dan plaket

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim ve Şevket Süreyya Gürol, Fethiye Gelir Vergisi rekortmenleri sıralamasında 2. sırada yer alan Yücel Kaya’yı ziyaret ederek, teşekkür plaketi takdim etti.

Fethiye’de akaryakıt zammı trafiği

KDV yani vergi indiriminin akaryakıt fiyatlarında da uygulanarak benzin ve motorinin fiyatının 13 TL'nin altına düşeceğini tahmin eden araç sahiplerine kötü haber geldi. Akaryakıtta indirim bekleyen vatandaşlar benzinin litresine 1 lira 61 kuruş, motorinin litresine 1 lira 51 kuruş zam yapılınca akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluşturdu.

Zeybekoğlu, “İktidar zam yapmaya doymuyor”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu; yaptığı yazılı basın açıklamasıyla elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapıldığını belirterek, “Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor” dedi.

Fethiye’nin rekortmenlerine plaket verildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye’de 2020 yılında istihdam ve vergi rekortmenleri sırlamasında ilk 3 sırada yer alan firmaları ziyaret ederek işletmeci ve yöneticilerine plaket verdi. Fethiye ve Türkiye ekonomisine değer katan FTSO üyelerine teşekkür eden Başkan Çıralı, “Zorlu pandemi döneminde dahi var güçleriyle çalışarak istihdamlarını koruyan, aynı zamanda ödedikleri vergilerle ülkemizin kalkınmasına büyük katkı yapan firmalarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

FTSO’dan Esnaf Hastanesi’ne plaket

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ne kurumlar vergisi, gelir vergisi ve en çok istihdam sağlayan üyelerden biri olması sebebiyle plaket verildi.

Emlak sektörünün sorunları konuşuldu

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Emlak Sektör Toplantısı’nda emlakçıların sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Emlak sektöründe dengesiz fiyat oluşumları, fiyat artışları ve tarım arazilerinde kullanım amacına uygun olmayan alış-satışların görüldüğünü belirten Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, emlakçılık mesleğini icra etmenin her yıl daha zorlaştığını söyledi. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise “Vergi kaydı, oda kaydı ve yetki belgesi olmayan herkes bu işi yapabiliyor. Bu durum kayıt altında iş yapanlar açısından haksız rekabet yaratıyor. Mağduriyetlerin önüne geçmek ve sorunlara çözüm bulmak adına gerekli girişimleri yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

FTSO’dan Seydikemer’in rekortmen firmalarına plaket

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve beraberindeki heyet, Seydikemer’de 2020 yılında istihdam, ihracat ve vergi rekortmenleri sırlamasında ilk 3 sırada yer alan firma temsilcilerine plaket verdi. Ödedikleri vergiler, sağladıkları istihdam ve yaptıkları ihracatla bölge ve ülke ekonomisine değer katan, FTSO üyelerine teşekkür eden Başkan Çıralı, “Seydikemerimiz alabalık sektörlerinde dünyaca tanınan bir bölge ise bu firmalarımızın eseridir.” dedi.

Sigara ve alkole rekor zam

Hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) yüzde 47,4 zam yapıldı. Bu artış, sigara ve alkolde olağanüstü fiyat artışına neden olacak.

Rüşvet alırken yakalanan vergi dairesi müdürü tutuklandı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne düzenlenen operasyonda, müdürün de aralarında olduğu 3 kişi rüşvetten tutuklandı.

Bodrum Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne rüşvet operasyonu: 3 gözaltı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne düzenlenen operasyonda, müdürün de aralarında olduğu 3 kişi rüşvetten gözaltına alındı.

2022 vergi, harç ve ceza oranları Resmi Gazete'de yayımlandı

2022 yılında vergi, harç ve cezalarda yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak belirlenmişti. Yeni yılda uygulanacak tarifeler Resmi Gazete'de yayımlandı.

2022’de AGİ ödemesi yok

2825 TL olan Asgari Ücret yapılan P.4’ lük zammın ardından 4250 TL olmuştu.Asgari ücretin belirlenmesinin ardından kişinin medeni haline ve çocuk sayısına göre değişen Asgari Geçim İndirimi’nin(AGİ)  ne kadar olacağı tartışılmaya başlanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı “AGİ asgari ücret’e yapılan zammın içerisinde oransal olarak herkese yansıdı” açıklaması tartışmalara son noktayı koydu.

Memur ve emeklinin gözü zamda

Yeni haftada çalışanların gözü ücretleriyle ilgili düzenlemelerde olacak. Asgari ücrette vergi muafiyetine ilişkin kanun teklifi Meclis'te görüşülmeye başlanacak. Memurların ek zam talebine ilişkin görüşmelerinde bu hafta başlaması bekleniyor.

Asgari Ücret 4 Bin 250 TL

Aralık Ayı başından bu yana devam eden Asgari Ücret görüşmelerinin sonuncusunda karar çıktı. Asgari Ücret 4.250 TL olarak belirlendi.

2022 MTV artış oranında indirim

Yılbaşından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) uygulanacak artış oranı belli oldu. Daha önce 2022 yılı MTV artış oranı 36.2 olarak belirlenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yetkisini kullanarak yeniden değerleme oranında yüzde 11,2'lik indirime gitti. Düzenlemeyle birlikte en düşük MTV tutarı 109 liradan 136,25 liraya, en yüksek MTV tutarı ise 50 bin 107 liradan 62 bin 634 liraya çıkmış oldu.

Genç Girişimciler, Vergi Muafiyetleri Konusunda Bilgilendirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) ‘Genç Girişimcilere Yönelik Vergi ve Uygulamaları’ toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Fethiye Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Murat İblikçi, kapılarının herkese açık olduğunu belirterek, 29 yaş altı girişimci gençlerin, ticari faaliyetlere başlamadan önce kendileri ile iletişime geçerek vergi muafiyetleri hakkında bilgi alması durumunda, birçok avantajdan yararlanabileceğini söyledi. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise, “Genç girişimlerimizden yaşadıkları tüm zorlukları bizlere iletmesini bekliyoruz. Ticari hayatta karşılarına çıkan sorunların çözümü konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olmalarını istiyoruz.” dedi.

Vergi ceza ve harçlara yüzde 36.2 zam geliyor

Fethiye’de Mali Müşavirlik yapan Nevzat Küçükdöğreli sosyal medya hesabından vatandaşları ilgilendiren bilgiler paylaşıyor.Küçükdöğerli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2022 yılında Vergi Ceza ve Harçlarının 6.2 artacağı bilgisini paylaştı.

Zeybekoğlu; “Asgari ücretten vergi ve kesintilere son verilsin”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında "Asgari Ücretten Vergi Ve Kesintilere Son Verilsin" çağrısı yapıldı.