Etiketler

Uysal, ''Teşvik beklerken, Konaklama Vergisi ile karşılaştık''

Turizmcilerin adeta isyan ettiği konaklama vergisi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Turizmciler konaklama vergisinin getirilmemesi ve ileri yıllara ertelenmesini isterlerken Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal ‘Bizler turizmciler olarak Thomas Cook’un iflasından dolayı teşvikler beklerken konaklama vergisi ile karşılaştık. Bunun ertelenmesini bekliyoruz.’ İfadelerini kullandı.

Yüzde iki Konaklama Vergisi geliyor

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerine yüzde iki Konaklama Vergisi getirileceği bildirildi. Vergiyi işletme sahipleri ödeyeceği ifade edildi. Verginin oda fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Yani tatile çıkan vatandaş dolaylı yoldan ekstra ücret ödeyecek.

BOYD Başkanı Karcılıoğlu 'Taslak kabul edilirse turizm için büyük bir yıkım olur'

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Konaklama Vergisi taslağı ile ilgili yaptığı açıklamada 'Ankara'dan görüldüğü gibi turizm sektörü bu paraları kazanmıyor. Taslak kabul edilirse turizm için büyük bir yıkım olur' dedi.

'Kayıt dışının önlenmesi için KDV indirimlerini olumlu bulmaktayız'

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Evran, bazı avukatlık faaliyetlerindeki katma değer vergi oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı. Serbest meslek erbaplarının yüzde 18 oranında KDV öderken bazı avukatlık faaliyetlerinde bu oranın düşürülmesinin vergi sistemini bozduğuna dikkat çeken Evran, yüksek KDV oranı sorununun çözülmesi gerektiği konusunda hemen hemen tüm serbest meslek erbaplarının hemfikir olduğunu belirtti. Evran, 'Bir düzenleme yapılacaksa bu düzenleme tüm serbest meslek faaliyetlerini kapsamalıdır' dedi. 'KDV'nin indirilmesi, kayıt dışının önlenmesinde önemli bir araç olacaktır. Kayıt dışının önlenmesi için KDV indirimlerini olumlu bulmaktayız' ifadelerini kullandı.

Uçak: 'Kamu görevlilerinin beklentileri karşılanmadı'

Eğitim Bir-Sen Dalaman İlçe Temsilciliğinin düzenlediği programa Şube Başkanı Önder Uçak, Şube Başkan Yardımcıları Soner Yıylaz ve Aytaç Yalçın, İlçe Temsilcisi Recep Türkmen ve İlçe Yönetim Kurulu ile üyeler katıldı. Toplu sözleşme sürecinin, eğitim ve eğitim çalışanlarının gündeminin ve sendikal çalışmaların konuşulduğu programda Şube Başkanımız Uçak, '5'inci dönem toplu sözleşmede kamu görevlilerinin beklentilerinin karşılanmadığını, bütçelerinin dengesizleştirildiğini, moral ve motivasyonlarının bozulduğunu belirterek, 'Elektriğe, suya, doğal gaza zam üstüne zam yapılıyor. Buna da güncelleme diyorlar. Biz de diyoruz ki madem bunları güncelliyorsunuz, gelin bir zam da memur maaşlarına yapın ve memur maaşlarını da güncelleyin. Vergi oranını düşürün, maaşları yükseltin, 3600 ek göstergeyi verin. Kayıpları tazmin edin' dedi,

DİKKATSİZLİK KAZAYA NEDEN OLDU

Fethiye’de Muzaffer Dontlu Caddesi sahil yolunda 18 yaşındaki Umut Gökçen’in kullandığı 48 AAP 343 plakalı motosiklet ile Vergi Dairesi istikametinde seyreden Tuğrul Yılmaz (40) idaresindeki 48 PA 514 plakalı ticari aracın dikkatsizlik nedeniyle çarpıştığı öğrenildi.

Yerel Basın Erteleme Bekliyor

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ''vergi borcu yoktur'' yazısı istenmesine ilişkin uygulamanın ertelenmesini istedi.

Çiftçilerin sorunları TZOB’da masaya yatırıldı

Muğla'daki Ziraat Odası Başkanları ile birlikte Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ı ziyaretinin ardından açıklama yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini içeren ortak raporu sunduklarını belirterek, Çiftçimizin yeniden üretim yapabilmesi için bu girdi fiyatlarının acilen düşürülmesi, çiftçi desteklemelerinden kesilen yüzde 4'lük stopaj ve verginin de mutlaka kaldırılması gerekiyor. diye konuştu.

Ev kadınlarına vergi istisnası

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, kadın girişimcilere büyük fırsatlar sağlayacak olan yeni düzenlemelerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

İŞTE FETHİYE’NİN REKORTMENLERİ

Muğla'da 2017 vergilendirme dönemi Gelir Vergisine göre, ilk 100'e giren isimleri sadece Gerçek Fethiye Gazetesi ve FRT Televizyonu halka ulaştırırken işte Fethiye’nin ilk 20’ye giren rekortmenlerini de yine Gerçek Fethiye Gazetesi halka ulaştırıyor.

FETHİYE'DEN İLK 100'E GİREN REKORTMENLER

Muğla'da 2017 vergilendirme dönemi Gelir Vergisine göre, ilk 100'e giren isimler belirlendi. Fethiye'den de olmak üzere pek çok rekortmen isimlerinin açıklanmasını istemeyince, listede Fethiye'den 5 isim göze çarptı.

Dikkat !! Yapılandırma Son Gün

Kamuya yönelik borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenlerin yarın gün bitimine kadar başvurularını yapması gerekiyor - Vergi dairelerine ödemeler eylül ayında yapılacak.

Akarken’den esnafa çağrı

Resmi gazetede 18 Mayıs'ta yayımlanan 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun 10. maddesinin 10. fıkrası ile esnaf ve sanatkarların odalara olan aidat borçları ile ilgili düzenleme yapıldı.

Milyonlara Yine Müjde

Borç barışı yasasındaki matrah artırımı düzenlemesi milyonlarca işletmeye nefes aldıracak

El ilanında vergi dönemi

Belediye sınırları ile mücavir alanları içinde dağıtımı yapılan her türlü ilan ve reklam materyalleri, vergiye tabi oldu. Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında yapılan düzenlemeyle harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, mağduriyetler yaşanmaması amacıyla El İlanı Mühürleme Merkezini kurdu.

Vergi borcu olanlara yapılandırma fırsatı

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi vergi borcu bulunan mükelleflere 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı yasa ile yapılandırma fırsatı sunulduğunu hatırlatılarak, bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Temmuz'a kadar belediyeye müracaat etmelerini istedi.

NİSAN AYININ EKONOMİK KARNESİ AÇIKLANDI

Medya Takip Merkezi (MTM), tarafından Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Nisan ayının ekonomi başlıkları belirlendi. Rapora göre ekonomide öne çıkan başlıklar dolar kuru, ihracattaki artış ve vergi affı oldu. İhracattaki artış devam ederken, en fazla ihracatı otomotiv sektörü yaptı.

FETHİYE, VERGİ TAHSİLATINDA YÜZDE 92 İLE BAŞARILI

FETHİYE, VERGİ TAHSİLATINDA YÜZDE 92 İLE BAŞARILI

Personel alana 2 bin lira

Bu yıl yeni eleman alacak işyerlerine verilecek destek arttı. İşçinin tüm prim ve vergilerini devlet karşılayacak. İşçi başına destek 831 liradan başlayıp 2 bin liraya çıkacak.

İLK TAKSİT İÇİN KUYRUKLAR OLUŞTU...

Vergi borcu yapılandırılmasında ilk taksit için son günde uzun kuyruklar meydana geldi.

VATANDAŞLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU...

Vergi borcu yapılandırılmasında ilk taksit için son günde uzun kuyruklar meydana geldi. Tüm Türkiye’de Muğla ve İlçeleri ile Fethiye’de de vergi borcu yapılandırılmasında ilk taksit için son günde uzun kuyruklar yaşandı.

VERGİ HAFTASI BAŞLADI

27.Vergi Haftası tüm yurtta olduğu gibi Muğla ve İlçelerinde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

ARICAN: “KAYIT DIŞI ÖNLENMELİ”

Fethiye Vergi Dairesi Müdürü Hasan Erdoğan beraberinde Vergi Dairesi çalışanlarıyla birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan ziyarette ekonomideki kayıt dışılığın önlenmesi gerektiğini dile getirdi

SAATCI MUĞLA’DAKİ ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRDÜ

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve beraberinde Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur ile birlikte Muğla’daki ziyaretlerini sürdürdü. Başkan Saatcı daha önce kendisini ziyaret eden Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara ve Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar’a iadeyi ziyaret gerçekleştirdi.

ARICILARIN VERGİ BORCU İSYANI (Marmaris)

Muğla’nın Marmaris ilçesinde arıcılıkla geçinen yüzlerce aile, arı naklinde kullandıkları araçlarına gelen vergi cezaları yüzünden zor duruma düştü.

SEYDİKEMER’DE VEZNELER HAFTA SONU AÇIK

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi’nin 2. Taksitleri ile 6552 Sayılı yasa kapsamında yapılacak yapılandırma ve ödemeler için Seydikemer Belediyesi Veznelerinin, 29 Kasım Cumartesi ve 30 Kasım Pazar günü açık olacağı duyuruldu