Etiketler

Özyurt’a Fethiye’den de Destek

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için Ege Bölgesini temsilen sevilen turizmcilerinden Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt’a Fethiye’den de destek geldi. Fethiye ve çevresindeki turizmciler ile ege bölgesinde ki turizmcilerden toplanan destek imzaları Fethiye Otelciler Birliği başkanı Bülent Uysal tarafından Özyurt’a sunuldu. Fethiye’ye gelen BODER Başkanı Halil Özyurt Fethiye Otelciler Birliği yönetim kurulu ile toplantıya katıldı. Özyurt daha sonra FTSO Başkanı Osman Çıralı ve DTO Başkanı Şaban Arıkan’ı ziyaret ederek destek istedi. Ziyarette konuşan Halil Özyurt ‘Bende Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için Ege bölgesinin adayı olarak çıktım. Ve inşallah kazanırız. Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum’ ifadelerini kullandı.

Ay; ''2020 sezonu için mutlu bir haber''

Rusya Tur Operatörleri Birliği tarafından yapılan açıklama Fethiye’de turizmciler tarafından sevinçle karşılandı. Türkiye’deki yeni konaklama vergisinin kendileri için sorun olmayacağını ifade edilen açıklamada hakkında değerlendirmelerde bulunan Çalış Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Mete Ay, “Yapılan bu açıklama 2020 sezonu için rahatlatıcı bir haber ve bizleri mutlu etti” dedi.

Fethiye'nin Thomas Cook Zararı 150 milyon TL

İngiltere’nin en köklü firmalarından Thomas Cook’un iflas etmesinin Fethiye’deki işletmelere zararının 150 milyon TL’yi geçtiği belirtildi. FRT Televizyonunda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce Programına konuk olan FETOB Başkanı Bülent Uysal ile Clup Tuana genel müdürü Nurkaya Gündoğdu Ferthiye’deki 35 işletmenin Thomas Cook’dan alacağının 45-50 milyon TL olduğunu, iptal edilen uçuşlardan da 80 milyon TL kayıpla 130 milyon TL’lik zarar yaşandığını ifade ettiler.

Başkan Gürün: 'Muğla bu kadar ucuz olmamalı'

'Travel Turkey İzmir' turizm fuarında turizmin paydaşlarını bir araya getiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 20 yıldır her Turizm Bakanına yerel 'Master plan' yapalım dediğini, fakat hiç birisinin buna yanaşmadığını söylerken, altyapı, Gökova Körfezi'ne yeni marinalar, her şey dahil sistemi ve altyapı yatırımları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. İzmir Hilton Otel'de gerçekleşen resepsiyona, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Menteşe, Fethiye, Dalaman, Marmaris, Datça ve Bodrum Belediye Başkanları, Muğla, Marmaris ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile BODER Genel Sekreteri ile turizmciler katıldı.

Turizmcilerde Thomas Cook'tan sonra İntourist Rusya endişesi

2019 turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte Thomas Cook'un iflası ile başlayan süreçte Güney Ege bölgesinde bulunan ve birçoğunu Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) üyelerinin oluşturduğu Konaklama Tesisi işletmecileri farklı sıkıntılarla baş etmeye çalışırken, bu defa İntorist Rusya ile fatura krizi yaşanıyor.

Ünsal Ve Gürel Ailelerinin En Mutlu Günü

Fethiyeli turizmcilerden Mehmet Ünsal’ın kızı Begüm Ünsal ile Foto Kandiye Şükrü Gürel’in oğlu Taylan Gürel muhteşem bir düğünle dünya evine girdiler. Club Majesty Tuana’da yapılan düğün törenine yoğun ilgi oldu.

Uysal, ''Teşvik beklerken, Konaklama Vergisi ile karşılaştık''

Turizmcilerin adeta isyan ettiği konaklama vergisi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Turizmciler konaklama vergisinin getirilmemesi ve ileri yıllara ertelenmesini isterlerken Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal ‘Bizler turizmciler olarak Thomas Cook’un iflasından dolayı teşvikler beklerken konaklama vergisi ile karşılaştık. Bunun ertelenmesini bekliyoruz.’ İfadelerini kullandı.

TÜRSAB Heyeti Dalyan'da turizmcilerle bir araya geldi

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir ve Nezih Hacıalioğlu'ndan oluşan TÜRSAB Heyeti, Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal'ın ev sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında Dalyan'da faaliyet gösteren seyahat acenteleriyle bir araya geldi.

Thomas Cook Krizi nedeniyle Marmaris'te 450 bin koltuk kaybı var

178 yıllık tarihi ile dünyanın en önemli seyahat acentesi ve havayolları şirketi olan Thomas Cook firmasının iflası sonrasında oluşabilecek olumsuz sürecin değerlendirmesi ve çözüm yöntemlerinin belirlenmesi amacı ile Kuşadası'nda turizmciler bir araya geldi. Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, Thomas Cook firmasının iflasından en çok zarar gören turizm merkezlerinden birinin Marmaris olduğunu belirterek sadece Marmaris'te 450 bin koltuk kaybı olduğunu belirtti.

Uysal, “Turizm bakanlığı, turizmcilere yardımcı olmalı”

Fethiye Ticaret Ve Sanayi Odası, 6 Nolu Konaklama Hizmetleri Meslek Gurubu kahvaltıda buluştu. Kahvaltıda FETOB Başkanı Bülent Uysal’ın konuşmaları dikkat çekti.

Kayaköy'deki Turizmciler Memnun

Turizm sezonu sona yaklaşırken, Kayaköy'dekiişletme sahipleri sezondan memnun olduklarını ifade ediyor. Fethiye ve Kayaköy'ün en önemli mekanlarından Cinbal'ın ünü tandır ve kebaplarıyla tüm Türkiye ve dünyaya yayılırken, sezonun iyi geçtiğini belirten yetkililer, ''Misafirler ve biz mutluyduk'' ifadelerini kullandılar. İşletme yöneticilerinden Oğuz Vesekçi, ''Çok fazla ünlünün de uğradığı Cinbal'agelenler, etin en doğalını yiyorlar, parmaklarını yalayarak gidiyorlar'' dedi.

BAŞKAN OKTAY TURİZM İÇİN YOLLARA DÜŞTÜ

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, gelecek yılın turizm sezonu için kolları şimdiden sıvadı. Bu sezon başında Rusya, Tataristan ve Lübnan’a yaptığı ziyaretlerle turist sayısında artış sağlayan Oktay, gelecek sezona dair işadamları ve turizmcilerle görüşmek için Çin’e gitti. Oktay, Çin dönüşü bir günlük dinlenmenin ardından da İngiltere’ye gidecek. Ekim’in ilk haftası da Almanya’nın Fürth şehrini ziyaret edecek

TURİZMCİLER SEZONU DEĞERLENDİRDİ

2019 yılı turizm sezonunun tamamlanmasına az bir zaman kala Kayaköy ve Ölüdeniz’deki turizmciler FRT TV’ye sezona dair değerlendirmelerde bulundular. Yöredeki sıkıntıları da dile getiren turizmciler, sezonun oldukça hızlı geçtiğini ifade ettiler.

BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ ÖLÜDENİZ SAKİNDİ

Dünyanın en gözde turizm merkezleri arasında bulunan Ölüdeniz, Kurban Bayramı’nın birinci gününü sakin geçirdi. Gözle görülür bir yoğunluğun yaşamadığı Ölüdeniz’de turizmciler ikinci günden itibaren yoğunluk bekliyor.

ÖLÜDENİZ'DE KURBAN BAYRAMI BEREKETİ

Kurban Bayramı tatili Fethiye’deki turizmcilerin de yüzünü güldürdü. Kurban Bayramı tatili nedeniyle, Fethiye’ye akın eden tatilciler, Ölüdeniz plajlarını doldururken paraşütçüler ve tur tekneleri de yoğunluk yaşadı.

Turizmcilerden tatilcilere ’dolandırıcılık’ uyarısı

Turizm bölgelerindeki önemli otellerin internet sitelerini birebir kopyalayarak farklı bir müşteri hizmetleri numarası üzerinden dolandıran üç kişiden ikisi tutuklandı. Suç örgütü liderinin Hollanda'da olduğu tespit edilirken, şu ana kadar 11 mağdur şikayetçi oldu.

KÖRFEZ BİLMECESİ?

Fethiye Körfezi'nin renk değişiminin sebebi henüz netliğe kavuşmamışken derelerden çamur akmaya devam ediyor. Fethiye halkı her gün yeşil renge bürünen denizle güne başlarken, yetkililerin bu soruna biran önce çözüm bulmasını istiyorlar. Öte yandan turizmciler ise umutla başladıkları yaz sezonunda, Körfez’de oluşan renk değişiminin turizmi olumsuz yönde etkileyeceği endişesi taşıyor.

Karaca, “Fethiye körfezi siyasi ayrım yapılmadan temizlenmeli”

Fethiye körfezinde yaşanan renk değişikliği ile ilgili CHP’li Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ile Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak açıklamalarda bulundu. Turizmcilerin zarar görmemesi için 2 aydır açıklama yapmadığını ifade eden Başkan Karaca, “Sadece Büyükşehir Belediyesini ve MUSKİ’yi suçlayarak bir yere varamayız. Bu konuda siyasi ayrım yapmamalıyız. Körfezi temizleyeceksek, iktidar, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi, STK’lar hep beraber bu sorunu çözmemiz gerekiyor” dedi.

MUSKİ’den Turizmcilere Fırsat

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) işbirliğinde organize edilen toplantıda turizmcilere yeni su tarifeleri, tarife ve abonelikler ve atık su hakkında bilgiler aktarıldı. Turizmcilerin sorularının da cevaplandırıldığı toplantıda yeni uygulanacak tarifenin aboneler ve turizmciler için bir fırsat olduğu ifade edildi.

Ay, “Kurban Bayramı tatili 9 gün olmalı”

Kurban Bayramı tatilinin de Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 9 güne çıkarılması istendi. Turizmciler Kurban bayramı sonrasına denk gelen 15 ve 16 Ağustos günlerinde kamuya idari izin verilmesini ve böylelikle toplam tatil süresinin 9 güne çıkarılmasını önerdiler. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasını beklediklerini ve bu konudaki kararın bir an önce açıklanmasının sektör açısından olumlu olacağını bildirdi.

Turizmcilerden Kurban Bayramı için 9 gün tatil çağrısı

Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün yapılarak, turizme büyük katkı sağladığını ifade eden turizmciler, Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olmasını talep ediyor.

Bodrum turizmi kırmızı alarm veriyor

Tatil cenneti Bodrum'a gelen turist sayısı 2019 yaz sezonunda büyük oranda azalma gösterince turizmciler ve işletme sahipleri hayal kırıklığına uğradı. Temmuz ayının ortalarına gelinmesine rağmen oteller tam doluluk oranına ulaşamazken, turizmci umudunu Ağustos ayına bağladı.

FETHİYE KÖRFEZİNİN GENEL SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Fethiye'de son dönemde renk değişikliği ile gündeme gelen Fethiye Körfezinin ve Fethiye limanının genel sorunları masaya yatırıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden öğretim görevlisi Doç. Dr. Nedim Özdemir'in yönetiminde yapılan toplantıya turizmcilerin yanı sıra çevreci dernekler ve sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantıda Fethiye limanının genel sorunları ele alınırken, Fethiye Çevre komisyonu kurulması da kararlaştırıldı. Doç. Dr. Nedim Özdemir, ''Ana konu Fethiye’nin çevresel sorunları. Bununla ilgili bir çevre komisyonu kurulacak, bu komisyonda alt birimler oluşacak'' ifadelerini kullandı.

Milyon dolarlık beş yıldızlı otel kaderine terk edildi

Marmaris'te Katar Emiri Şeyh Nasser Ahmed Ali Al Thani'ye ait, milyon dolarlık beş yıldızlı otel iki yıldır işletilmiyor. Turizmciler ilçe için önemli olan tesisin turizme kazandırılmasını istiyor.

TURİZMCİLER İSTANBUL SAKİNLERİNİ FETHİYE’YE BEKLİYOR

Yenilenen ve millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun farklı şekilde kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi nedeniyle tatillerini yarıda kesip oy kullanmaya giden tatilcilerle, tatile çıkmayı planlayan İstanbul sakinleri tatil için Fethiye’ye bekleniyor.

FETHİYE'DE TURİZMDEKİ YENİ YÖNETMELİK SEVİNÇLE KARŞILANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanıp açıklanan yeni yönetmelik Fethiye'deki turizmciler tarafından sevinçle karşılandı.

Ruslar acenta temsilcileri Muğla’nın tarihi yerlerini gezdi

Havaların ısınması ile birlikte Rus turizmciler Muğla'ya akın etti. Muğla'nın tarihi ve turistik yerlerini gezen Ruslar Muğla'ya hayran kaldıklarını belirttiler.

Turizmde “Bayram” havası

Bayram tatilinin 9 gün olarak belirlenmesi, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı turistik Dalyan Mahallesi'ndeki turizmcileri de memnun etti.

TURİZMCİLERDEN KARACA’YA ZİYARET

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal ve yönetim kurulu üyeleri, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Yaklaşan turizm sezonu ve Ramazan Bayramı tatili öncesi Fethiye’nin en büyük sorunu olan trafik sorunu ziyaretin gündem maddesi oldu. FETOB Başkanı Bülent Uysal ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, trafik sorununun çözümü için yarın (bugün) kaymakamlık toplantı salonunda sorunun masaya yatırılacağını söylediler.

Bodrum’a bayramda havadan, karadan ve denizden turist yağacak

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Ramazan Bayramı öncesi hazırlıklar tamamlandı. 9 günlük bayram tatilinde yaklaşık 1 milyon turist beklenen ilçede oteller ve turistik tesislerde doluluk oranı şu andaki rezervasyonlara göre yüzde 90'a ulaştı. Turizmciler ise vatandaşları uyararak 'erken rezervasyon yaptırın yoksa sokakta kalırsınız' çağrısında bulundu. Turizm sezonu öncesi hazırlıklarını tamamlayan Bodrum'a bu yıl rekor sayıda turist bekleniyor.