Etiketler

Muğla Travelexpo'da tanıtılıyor

Ankara'da bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Travelexpo Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı kapılarını açtı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da başlayan fuarda Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün stant açtı. Fuarda, Muğla'nın tarihi, ören yerleri ile 13 ilçenin öne çıkan değerleri tanıtılıyor.

Bodrum'un temizliği Mediha'ya emanet

Turizmin gözbebeği Bodrum'un temizliği Mediha'ya emanet edildi. Her sabah temizlik aracına binen kadın, tüm sokakları pırıl pırıl ediyor.

Ünsal Ve Gürel Ailelerinin En Mutlu Günü

Fethiyeli turizmcilerden Mehmet Ünsal’ın kızı Begüm Ünsal ile Foto Kandiye Şükrü Gürel’in oğlu Taylan Gürel muhteşem bir düğünle dünya evine girdiler. Club Majesty Tuana’da yapılan düğün törenine yoğun ilgi oldu.

Tarihi Narlı Kahvesi restore ediliyor

Menteşe Karabağlar Yaylasındaki tarihi dokular arasında yer alan Narlı Kahvesi Menteşe Belediyesi tarafından restore ediliyor. Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 'Menteşemizdeki tarihi yapıları restore ederek geleceğe taşıyoruz. Tarihi Narlı Kahvemiz de restorasyonunun ardından kültür turizmi için önemli bir nokta olarak, kültürel zenginliklerimiz arasında yerini alacaktır' dedi.

Uysal, ''Teşvik beklerken, Konaklama Vergisi ile karşılaştık''

Turizmcilerin adeta isyan ettiği konaklama vergisi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Turizmciler konaklama vergisinin getirilmemesi ve ileri yıllara ertelenmesini isterlerken Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal ‘Bizler turizmciler olarak Thomas Cook’un iflasından dolayı teşvikler beklerken konaklama vergisi ile karşılaştık. Bunun ertelenmesini bekliyoruz.’ İfadelerini kullandı.

Londra Turizm Fuarından dönen Uysal; ''2020'den ümitliyiz''

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de Londra Turizm fuarında Fethiye standı açarak bölgemizin tanıtılmasına katkı sağlayan Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal bu fuarın ardından yaptığı değerlendirmede 2020 yılından ümitli olduklarını ifade etti. Uysal ‘Thomas Cook’un iflasının ardından Londra Turizm Fuarında önemli tur operatörleriyle görüşme sağladık. 400-500 bin koltuğun ilave seferler konularak kapanmış gözüküyor. Şuanda bunun en büyük belirleyicisi talep olmasıdır’ diye konuştu.

Marmaris Çam Balı marka olacak

Dünya'nın en kaliteli çam balı olarak gösterilen Marmaris Çam Balı marka olacak. Turizmde Apiterapi uygulamalarını inceleyebilmek amacıyla, Marmaris Ticaret Odası (MTO) tarafından İçmeler'de 'Arı Ürünleri, Apiterapi ve Apiturizm Semineri' düzenlendi.

Çinli Medya Grubu, Fethiye'yi tanıtacak

Türkiye’ye daha fazla Çinli turistin gelmesi için kültür ve turizm bakanlığı çeşitli çalışmalar yaparken, Çin’den gelen bir medya ekibi Fethiye’de de tarihi ve turistik yerleri görüntüledi. Fethiye merkezinin yanı sıra Kayaköy, Ölüdeniz çevresinde çekimler yapan ekip özellikle yamaç paraşütü uçuşlarını da görüntüledi.

Başkan Oktay'dan esnafa mektup

İngiltere'de düzenlenen WTM Londra Turizm fuarına Marmaris adına ziyarete giden Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay Marmaris esnaf ve işletmecilerine mektup yazdı

Fethiye, Londra WTM’de Her Yönüyle Tanıtıldı

Fethiye, bu yıl 40’ncısı düzenlenen Londra Dünya Turizm Fuarı’nda (World Travel Market –WTM) her yönüyle tanıtıldı.

Turizm cennetini sağanak yağmur vurdu

Turizmin cenneti Bodrum'da aniden bastıran yağmur nedeniyle, motosikletler ve çöp konteynerleri sürüklendi, asfaltlar patladı sokaklar göle döndü.

Fethiye WTM Londra’da tanıtılıyor 

Londra Dünya Turizm Fuarı (World Travel Market-WTM) başladı. Dünyanın en büyük turizm fuarlarından, seyahat pazarının önemli buluşma noktalarından WTM Londra 40. kez kapılarını açtı. Türkiye’den 50’nin üzerinde kurum, kuruluş ve firma; Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonuyla 783 metrekarelik bir alanda tanıtım yaparken, Fethiye’de tanıtılıyor.  

Dalaman Kapukargın-Sarsala Koyu yolu asfaltlandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi turizm bölgelerinden birisi olan Dalaman ilçesine bağlı Kapukargın-Sarsala Koyu yolunu

BOYD Başkanı Karcılıoğlu 'Taslak kabul edilirse turizm için büyük bir yıkım olur'

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Konaklama Vergisi taslağı ile ilgili yaptığı açıklamada 'Ankara'dan görüldüğü gibi turizm sektörü bu paraları kazanmıyor. Taslak kabul edilirse turizm için büyük bir yıkım olur' dedi.

Bulgaristan'dan daha fazla turist

Bulgaristan'ın Eski Ticaret ve Turizm Bakanı Yardımcısı, Sofya'da Bakanlığa bağlı Turizm Geliştirme ve Teknoloji Enstitü'nde Yöneticisi Doç. Dr. Rumen Draganov Muğla İl Turizm ve Kültür Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ile önümüzdeki yıllarda Bulgaristan'dan Muğla'ya daha fazla turist gelmesi için görüş alışverişinde bulundu.

Bodrum'da 32 yıl sonra ortaya çıkan gerçek

Bodrum-Milas sınırında bulunan Pina yarımadasındaki gerçek 32 yıl sonra ortaya çıktı. Çevrecilerin birçok kez eylem yaptığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından otellere verildiği öne sürülen Pina yarımadasının 1987 yılında Bakanlar Kurulu tarafından 'Turizm Tesis Alanı' olarak ilan edildiği öğrenildi.

Marmaris, Gençlik Araştırmaları Kongresine ev sahipliği yapıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Moğolistan Khovda Üniversitesi, Nahcivan Üniversitesi işbirliğinde gençlik araştırmaları üzerine yapılan çalışmaların ve sonuçların paylaşılması amacıyla 4'üncü Uluslararası Gençlik Araştırmaları Kongresi Marmaris'te devam ediyor.

Marmaris'te gürültü yapana af yok

Marmaris'in turizm imajını zedeleyen ve çevreye rahatsızlık veren animasyon, şov ve gürültüyle kararlı bir biçimde mücadele eden Marmaris Belediyesi, 2019 sezonu boyunca göz açtırmadı. Gürültü yasağına uymayan işletmeleri denetleyen zabıta ekipleri, 44 işletmeye toplamda 1 milyon 335 bin lira idari para cezası uyguladı. Öte yandan cezalara rağmen gürültüye devam eden bir işletmeye de 5 gün kapatma cezası uygulandı.

Tatil bitti, sokaklar terk edilmiş hayvanlarla doldu

Muğla'da bu yıl daha uzun süren yaz tatilinin sonra ermesinin ardından turizm beldelerindeki barınaklar sahipleri tarafından terk edilen hayvanlarla doldu.

Başvuru süresi doldu

Geçtiğimiz ay içerisinde iflas ettiğini açıklayan İngiliz tur operatörü Thomas Cook’dan Belçika’dan alacaklı olan turizm şirketlerinin başvuru süresi doldu.

Beşiktaşlılar, kampanya başlattı

Beşiktaş kulübünün geçtiğimiz hafta sonunda yapılan kongresinde başkanlığa tüm sandıklarda önde çıkan Ahmet Nur Çebi seçilmişti. Fethiyeli turizmci Erdal Torunoğulları da Ahmet Nur Çebi’nin listesinde yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Başkan Oktay: 'Thomas Cook'un açığı kapandı'

Marmaris Belediyesi Ekim ayı meclisinin ikinci oturumunda 2020 yılı bütçesi kabul edildi. 135 milyon 100 bin lira olarak belirlenen oturumda gündeme geçilmeden önce yapılan görüşmelerde konu yine turizm oldu. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile birlikte Çin, İngiltere ve Almanya seyahatlerine çıkan meclis üyelerinin ziyaretlerle ilgili görüşlerini anlattığı toplantıda, 2019 sezonunun turizm açısından verimli geçtiği vurgulandı.

CHP'li Demir'den SED Medya'ya ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkan adaylarından Turizmci Mehmet Demir, SED Medya Sahibi Seda Köktener’i ziyaret ederek; ilçe başkan adaylığı ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Demir, SED Medya’nın başlattığı anket çalışmalarını çok yararlı bulduğunu ifade ederek; “Bizler halkımızın içindeyiz. 3 aday yarışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Turizm kentinde yaban domuzları sahile inip köpeklere saldırdı

Muğla'nın turistlik ilçesi Marmaris'te sürü halinde sahile inen yaban domuzları plajı talan edip köpeklere saldırdı. O anlar gece sahilde yürüyüş yapan turistlerin cep telefonu kameralarına yansıdı. Köpeklere saldıran domuzları turistler ile vatandaşlar endişeyle izledi.

Savaş mağduru Ukraynalı çocuklar Marmaris'te

Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki savaşta babalarını kaybeden asker çocukları bir haftalık tatil için Marmaris'e geldi. Savaş mağduru çocukları Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ziyaret etti.

Dünya turizm liderlerine katılan ilk Belediye Başkanı Aras oldu

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Dünya Turizm Liderleri (Global Leaders Ambassadors) topluluğuna Türkiye'den katılan ilk belediye başkanı oldu.

Engeli Uçmasına Engel Olmadı

20. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali ile gökyüzü şenlenirken, 70 ülkeden bin 200 paraşüt tutkunun bu etkinlikte yer alması turizmi de canlandırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da engelli vatandaşlar, Babadağ’ın bin 700 metrelik pistinden atlayış yaptı. Doğuştan engelli olan 46 yaşındaki Gülay Yıldız tandem (ikili) yamaç paraşütü ile kuşlar gibi uçtu.

Hava sıcaklığı 30 dereceye çıktı, insanlar sahillere akın etti

Turizmin gözbebeği Bodrum'da hava sıcaklığı 30 dereceye çıkınca yerli ve yabancı turistler sahillere akın etti. Ekim ayında Ağustos'u yaşayan turistler bol bol güneşlenip, denize girdiler.

Şahiner, ''Amacımız ceza kesmek değil''

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, devam eden turizm sezonunu değerlendirirken, ''Amacımız, 1 TL bile ceza kesmek değil, ancak kolu kaybetmemek için parmağın kesilmesi de gerekiyor'' dedi.

Bağlıkaya; ''Bu ülke varsa, biz varız''

Fethiye'de bölgenin seyahat acenteleri ve temsilcileriyle yemekli toplantıda buluşan Firuz Bağlıkaya, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak turizme etkisi konusunda hiç bir olumsuzluk yaşanmayacağını belirtti.