Etiketler

Veterinerler müdahaleye hazır

Muğla’nın birçok ilçesinde meydana gelen yangınlardan etkilenen hayvanlar için İl müdürlüğü tarım ve orman bakanlığı veteriner hekimleri ve personelleri, gerekli özel klinikler, Muğla veteriner hekimler odası tam koordine bir şekilde seferber oldular. Bölgede ki meydana gelen yangınlar da ormanda hayatlarını sürdüren hayvanların da can kaybı yaşadığını belirten veteriner hekim Osman Aydın Kara, “can demek sadece insanlar demek değil, hayvanlarında bir canı var ve o kadar zor durumdalar ki yangının ortasında kalmış durumdalar biz elimizden geleni yapmak için buradayız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “32 ilde 119 yangın kontrol altında, Antalya’da 2, Muğla’da 4 ve Tunceli’de 1 olmak üzere 7 yangın devam ediyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, '32 ilde 119 yangın kontrol altında, Antalya'da 2, Muğla'da 4 ve Tunceli'de 1 olmak üzere 7 yangın devam ediyor' dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Muğla Kavaklıdere yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 'Muğla Kavaklıdere yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor' dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: “Muğla’da vatandaşlarımızdan bazı serzenişler duyuyorum. Muğla’da 4 uçak, 1 İHA, 17 helikopter, 93 itfaiye, 55 ambulans, bin 457 personelle çalışmalarımız devam ediyor''

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: 'Muğla'da vatandaşlarımızdan bazı serzenişler duyuyorum. Muğla'da 4 uçak, 1 İHA, 17 helikopter, 93 itfaiye, 55 ambulans, bin 457 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımız semalarda istediği sıklıkta o araçları göremeyebilir ama dediğim gibi 4 uçak ve 17 helikopterle çalışmalarımıza devam ediyoruz.'

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: “107 tane orman yangını çıktı, bunların 98 tanesi kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: '107 tane orman yangını çıktı, bunların 98 tanesi kontrol altına alındı''

Saylak, 'Denetimlerimiz bayram sonuna kadar sürecek'

Muğla Tarım ve Orman İL Müdürlüğü tüm ilçelerde Kurban Bayramı öncesi başlayan hayvan kesim ve satış yerleri ile gıda işletmelerinde denetimlerini sürdürüyor. Hafta sonu tatili ve Kurban Bayramı boyunca da devam edecek denetimlerle insan sağlığı korunarak hayvan refahı gözetileceği açıklandı.

Kıyısal alanlarda temizlik çalışmaları başladı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla Kültür Balıkçıları Derneği arasında kıyı alanları temizliği iş birliği protokolü gereğince çalışmalara başlandı.

Muhtarlar ile yüzde 50 hibe hayvancılık destekleme toplantısı

Mahalle muhtarlarına yüzde 50 hibeli hayvancılık desteklemesinin anlatılması için Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak Menteşe ilçesinde muhtarlar ile bir araya geldi. Toplantıya Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Müdür Yardımcıları Muhammed Sevinç, Enver Aydın, Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kuray ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Alptuğ Demircan katıldı.

Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen Fethiye’de

Bir televizyon programı çekim için Fethiye gelen eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ı makamında ziyaret etti. Sohbet havasında geçen ziyarette soruları da yanıtlayan eski Devlet bakanı Kürşat Tüzmen, “Tarımıyla, ticaretiyle ve turizmi ile son derece önemli katkılar sağlayan, Türkiye’ye moral olan bir ilçemiz Fethiye. Birçok Anadolu şehrinden de büyük. İdare edilmesi kolay değil. Ama şunu gördüm burada herkes elinden gelen katkıyı sağlıyor” dedi.

Fethiye Tahini Coğrafi İşaret Logosuyla Satışa Sunulmaya Başlandı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescil belgesi alınarak Türkiye’nin tescilli ilk tahini olan çifte kavrulmuş ‘Fethiye Tahini’ coğrafi işaret logosuyla satışa sunulmaya başlandı. Başvurusu kabul edilerek coğrafi işaret logosu kullanmaya hak kazanan ilk firma Başak Tarım Ürünleri, Gıda, Sanayi ve Turizm, Ticaret Limited Şirketi oldu.

Bodrum Belediyesi, akaryakıtını kendi üretiyor

Tarım enerjisi için geçtiğimiz aylarda hayata geçirdiği kanola bitkisi üretiminde ilk hasadı yapan Bodrum Belediyesi, elde ettiği ürünü belediye araçlarında kullanmak üzere biyodizel hammaddesi olarak değerlendirecek. Üretimle birlikte, belediye araçlarının 150 bin kilometre yol kat edecek şekilde yakıt alması sağlanmış olacak.

Başkan Çıralı, ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ programında coğrafi işaretli ürünlerimizi tanıttı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Muğla'nın coğrafi işaretli ürünlerinin ve markalaşma çalışmalarının ele alındığı ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ programının canlı yayın konuğu oldu. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Muğla Odaları ve Borsa başkanları ile Fethiyeli Sanatçı Soner Olgun, Milli Futbolcu Taylan Antalyalı ve Oyuncu Yiğit Dören’in de konuk olduğu programda Başkan Çıralı, “Büyük yatırımların yanı sıra üretim, markalaşma ve pazarlama projelerimizle, bölgemizin kendine özgü ürünlerine değer katmak için çalışıyoruz.” dedi.

Hayvancılığa yüzde 50 destek programı açıklandı

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Fethiye-Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliğinin olağan genel kuruluna katıldı.

Müdür Saylak, Nif’li Üreticilerle Buluştu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Nif Mahalle Muhtarı ve Arpacık (Nif) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ferat Uysal ve beraberindeki heyetle birlikte Fethiye’de faaliyet gösteren S.S. Arpacık (Nif) Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret etti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, FTSO’yu ziyaret etti

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk ile birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (FTSO) ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ile bir araya geldi. Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas (Süt Sığırcılığı) Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB), Babadağ Teleferik Projesi ve coğrafi işaretli ürünler hakkında görüş alışverişi yapılan ziyarette konuşan Başkan Çıralı, “Bölgemizin gelişimine katkıda bulunacak projelerin gerçekleştirmesi için ayrım yapılmaksınız tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yürümek istiyoruz. Elimizdeki projeleri hızla hayata geçirmek ve bölgemize yeni eserler kazandırmak için kurumlarımız bizim önümüzü açmalı, bunun en güzel örneğini Seydikemer (TDİOSB)’de gördük ve yaşıyoruz.” dedi.

Milas'taki yangın kontrol altına alındı

MUĞLA (İHA) –Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alınırken, yangında 12 hektarlık içerisinde ağaçların bulunduğu tarım arazisi zarar gördü.

Bodrum'da Gençlik Tarım Kampı başladı

Gençleri tarımla buluşturmak amacıyla gerçekleşen kampın açılış töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras iki ayrı müjdeyi duyurdu. Semt pazarları haftanın 7 günü açık olacak ve Bodrum Belediyesi olarak tarım yapacak herkese gübresinden, satım alma garantisine kadar destek verilecek.

TARİŞ'in mali genel kurulu yapıldı

S.S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi'nin 2019 / 2020 İş Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Kooperatif Başkanı Kamil Gül, 'Pandemi nedeniyle genel kurulumuzu ertelemek zorunda kalmıştık. Bugün sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz' dedi.

Zeytinyağı Kalite ödülleri verildi

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen, Tarımsal Yayım Projesi 'Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi'nin bir parçası olan 'Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni' Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde gerçekleşti.

Girgin, Marmaris orman yangını ve Dalaman kâğıt fabrikası yangınını meclise taşıdı

27 Haziran’da Muğla'nın Marmaris ilçesinde oteller ve yerleşim yerlerinin yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangında 150 futbol sahası büyüklüğünde, yaklaşık 110 hektar alan küle döndü. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin yangın hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Çamovalı hayvan yetiştiricileri sertifikalarını aldı

Muğla'nın Milas ilçesi Çamovalı Mahallesi'nde, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü 'Hayat Boyu Öğrenme Programı' kapsamında açılan 'Süt Sığırcılığı ve Yetiştiriciliği' kursu başarıyla tamamlandı.

Şehit Ormancı Görkem Hasdemir toprağa verildi

Marmaris İçmeler’de yaşanan orman yangınına müdahale sırasında şehit olan Orman Genel Müdürlüğü çalışanı Görkem Hasdemir, son yolculuğuna uğurlandı. Törene Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.

Bakan Pakdemirli Dalaman’dan, cenaze evine geçiyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Şehit itfaiye görevlisi Görkem Hasdemir'in Köyceğiz'deki cenazesine katılmak için Dalaman Havalimanından şehit evine hareket ediyor.

Görev Şehidi Görkem Hasdemir bugün toprağa verilecek

Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangınında görev şehidi olan Görkem Hasdemir’in cenazesi bugün Köyceğiz’de toprağa verilecek. Şehit Hasdemir’in cenazesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de katılacak.

Dalaman, Mopak Kağıt Fabrikasında Yangın

Dalamanda bulunan Açık Cezaevi çevresi ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne ait arazilerde dün yangın çıkmış ve söndürülmüştü Bugün MOPAK kağıt fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle tekrar yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangını söndürmek için ekipler havadan ve karadan çalışma başlattı. Yangın nedeniyle tüm Dalaman duman altında kaldı.

Dalaman duman altında kaldı

Dalamanda bulunan Açık Cezaevi çevresi ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne ait arazilerde yangın çıktı.

Su Ürünleri Kooperatifleri istişare toplantısı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Muğla genelinde faaliyet gösteren 30 su ürünleri kooperatif yetkilileri bir ayaya geldi. Kooperatif başkanlarının tek tek söz aldığı toplantıda su ürünleri sektörü ve balıkçılığın sorunları, çözüm önerileri balıkçı barınaklarının durumu ve talepler görüşüldü.

Dalaman'da cezaevi çevresi ve TİGEM arazilerinde yangın

Muğla’nın Dalaman ilçesinde bulunan Açık Cezaevi çevresi ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne ait arazilerde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangını söndürmek için ekipler havadan ve karadan çalışma başlattı. Yangın nedeniyle tüm Dalaman duman altında kaldı.

Seydikemer'de Tarım Kredi Kooperatif Market’i Dualarla Açıldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ülke genelinde açılmaya başlayan Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri’nin 317'nci Şubesi Seydikemer'de dualar eşliğinde açıldı. Açılışa katılan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; "Bin bir emekle çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünleri uygun fiyatlarla tüketiciyle buluşturan Tarım Kredi Market’i Seydikemerimize hayırlı olsun" dedi.

“İncirköy Tıbbi Aromatik Bitkiler Evi Ve Doğa Parkı" projesi görüşüldü

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, İncirköy Tıbbi Aromatik Bitkiler Evi Ve Doğa Parkı" projesi kapsamında yer tespiti ve tahsisi konusunda toplantı gerçekleştirildi.