Etiketler

Hayırsever iş adamını başlattığı yardım projesi çığ gibi büyüdü

Muğla'nın Bodrum ilçesinde hayırsever bir işletmecinin başlattığı yardım kampanyası projesi çığ gibi büyümeye başladı. İhtiyaç sahipleri için Ramazan ayında başlatılan yardım kampanyası sokak hayvanlarına kadar uzandı.

718 bin 543 TL fitre ve zekat toplandı

Türk Hava Kurumu Fethiye Şubesi, bu yıl Ramazan ayında, Fethiye ve Seydikemer’den 718 bin 543 TL fitre ve zekat topladı. THK Fethiye Şubesi geçen yıl ise 694 bin 163 lira 80 kuruş fitre ve zekat toplanmıştı. Geçen yıla oranla yüksek bir rakama ulaştıklarını kaydeden THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya, Fethiye ve Seydikemer halkı ile mahalle muhtarlarına teşekkürlerini sundu.

SOHBET VAKTİ PROGRAMI HER PERŞEMBE FRT EKRANLARINDA 

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Ramazan ayı boyunca yayınlanan programların geri dönüşünün güzel olması dolayısıyla; Sohbet Vakti programının her Perşembe saat 20.00’da FRT ekranlarında olacağını kaydetti. Müftü Oktay, “Amacımız dinimiz hakkında doğru bilgileri aktarabilmek. İslam ile insan arasındaki engelleri kaldırabilmek” dedi. 

11 Ayın Sultanı Sona Erdi, Ramazan Bayramı Başlıyor

Manevi doygunluğun had safhada yaşanıp oruçların tutulduğu, ibadetlerin yapıldığı 11 Ayın Sultanı Ramazan ayı sona erdi. Bu sene pandeminin gölgesinde yaşanan Ramazan ayında tedbirler kapsamında camilerin kapalı olmasından dolayı teravih ve vakit namazları kılınamazken, Bayram Namazı da kılınamayacak. Bayram namazı saati Fethiye için 06:22 olarak belirtilirken dün akşam Fethiye camilerinde merkezi sistemle Ramazan’a Veda Kasidesi okundu. Fethiye’de Kaymakamlık ve İlçe Müftülüğü tarafından birkaç gün içinde cemaate açık tutulacak camiler belirlenip Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ibadete açılacak.

Yardımlarına devam ediyorlar 

Türk Kızılay Fethiye Şubesi, Ramazan ayında yardımlarına devam ediyorlar. Bu kapsamda hayırseverlerin destekleri ile birçok ihtiyaç sahibine ulaşan Türk Kızılay Fethiye Şubesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

Kadir Gecesi İdrak Edilecek

Kuran-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu ifade edilen Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesinde idrak edilecek. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Kadir Gecesi, Kuranı-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı bir gece olarak kabul ediliyor. Bu gecenin bin aydan daha hayırlı olmasının nedeni Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlamasıdır” dedi.

Kaş Belediyesi’nden Ramazan Desteği

Kaş Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Ramazan Ayı nedeniyle hazırladığı 2 bin erzak kolisinin dağıtımına başlandı.

İYİ Parti Fethiye İlçe Teşkilatı, Yardım Yapmaya Devam Ediyor

İYİ parti Fethiye İlçe teşkilatı, korona günlerinde ramazan ayı nedeniyle hazırladığı erzak kolisinin dağıtımını mahalle mahalle yapmaya devam ediyor.

Muğla Ülkü Ocakları İhtiyaç Sahiplerine Yardım Kolisi Dağıttı

Muğla Ülkü Ocakları, Ramazan Ayı münasebeti ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor. 

Foça Mahallesi’nde Hayırsever Vatandaşlardan Örnek Davranış

Fethiye’de hem korona virüsü salgını hem de Ramazan ayı olması dolayısıyla Foça Mahallesi’nde hayırseverler örnek bir davranışa imza attı. Foça Mahalle Muhtarı İlker Can’ın girişimleri ve yardımsever vatandaşların destekleri ile oluşturulan yardım kutusuna imkan sahipleri gıda ve çeşitli ürünleri bırakıyor. İhtiyaç sahipleri ise buradan istediklerini temin edebildikleri kaydedildi.

Menteşe Belediyesi, Koronavirüsle Büyük Bir Mücadele Ortaya Koydu

Muğla’nın Merkez İlçe Menteşe Belediyesi, Koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle sağlıklı bir dönem geçiriyor. Ölüm vakasının olmadığı Menteşe ilçesinde belediye, özverili bir çalışma yaparak Koronavirüsle büyük bir mücadele ortaya koydu. İlçede belediye, ilk etapta 35 bin adet maske dağıtımı yaparken Ramazan ayıyla birlikte 3 bin 700 paket gıda yardımı da gerçekleştirdi. Tarıma ve üretime büyük önem veren Menteşe Belediyesi, 30 bin adet yerel tohum fidesi, 5 bin metrekarelik alana soğan ve 42 bin metrekarelik alana da nohut dikimi sağladı. Başkan Bahattin Gümüş “508 kamu kurumu, 35 ibadethane, 220 park, meydan ve kamuya açık alan ile 253 taşıt dezenfekte ettik” ifadelerini kullandı.

Ramazan Ayında Güllaca İlgi

Ramazan ayı sofralarının vazgeçilmez tatlılarından olan güllaç, bu Ramazan ayında da büyük ilgi görüyor. Koronavirüs salgınından dolayı uygulanan 3 günlük kısıtlamada vatandaşlar sokağa çıkamayınca telefonla paket servis olarak güllaç siparişi veriyorlar.

Bu kez sıcak pidenin yanında maske ve dezenfektan dağıttılar

Muğla'nın Menteşe İlçes'nde Ramazan ayında sıcak pide dağıtımına devam eden Türk Kızılayı Menteşe Şubesi, Gençlik Merkezi Gönüllüleri ile birlikte bu kez vatandaşlara pidenin yanında maske ve dezenfektan da dağıttı.

Yatalak hastadan Ramazan ayında anlamlı bağış

Muğla'nın Menteşe ilçesinde 88 yaşındaki 18 yıllık yatalak hasta Alaaddin Kala, Ramazan fitresi olarak aldığı tekerlekli sandalyeleri Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bağışladı.

Pide Fiyatında Son Durum

Ramazan ayı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan Ramazan Pidesi, Fethiye’de bazı fırınlar tarafından 350 gramı 2,5 TL den satılırken bazı fırınlar tarafından da 350 gramı 3 TL den piyasaya sürülünce şikayet konusu olmuştu. Pide fiyatındaki bu tartışmalar, Fethiye Kaymakamlığında yapılan toplantıyla giderilirken pidenin yine geçen yılki fiyattan satılması kararlaştırıldı.

Fethiye’de iftar çadırı kurulmayacak

İçişleri Bakanlığı tarafından Ramazan ayı tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgede vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyeceği bildirildi. Bu kapsamda Fethiye’de de iftar çadırları kurulmayacak. 

Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan birlik ve dayanışma örneği

Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Yönetim ve Denetim Kurulu kararı doğrultusunda Koronavirüs salgın süreci ve Ramazan ayı dolayısıyla maddi anlamda zor durumda olan, işyerleri kapalı oda üyelerine desteğini sürdürüyor.

Üretici pazarı Çarşamba günü kuruldu

Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde vatandaşların mağdur olmamaları adına Fethiye ve Seydikemer’deki semt pazarları olağan günlerinden önce kuruldu. Ramazan ayı ve sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde vatandaşlar hem mutfak alışverişi hem de meyve ve diğer ihtiyaçları için pazarların yolunu tuttular. 

11 Ayın Sultanı Ramazan Başlıyor 

11 ayın sultanı Ramazan ayı başlıyor. 23 Nisan Perşembe günü ilk teravih namazı kılınacak, gece sahura kalkılacak. 24 Nisan Cuma günü ilk oruç tutulacak. Bu Ramazan ayında fidye miktarı ise 27 TL olarak açıklandı. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Salgın sürecinde en çok sorulan sorulardan birisi de kimlerin oruç tutabileceğidir. Ramazan ayına erişmiş; sağlıklı her kadın ve erkeğe oruç farzdır” dedi. 

Pide Fethiye’de Aynı Fiyattan Satılacak 

11 ayın sultanı Ramazan ayı başlarken, Fethiye’de Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı fırıncıların çoğunluğu pide fiyatlarının geçen yılki gibi olması gerektiğini ifade ettiler. Geçen yıl 350 gramı 2,5 TL olan pidenin bu yıl da aynı fiyattan satılması bekleniyor. 

Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi Tahin 

Fethiye Salı Pazarı ve semt pazarlarında taş değirmende hazırlanan tahinin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Halil Kayran, bu ürünün Fethiye’de yetiştirilen susamından üretildiğini söyledi. Kayran, “Tahin, Ramazan ayının vazgeçilmez ve geleneksel tatlarından birisidir” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Salı Pazarı’nda Ramazan öncesi yoğunluk 

Fethiye’de her hafta kurulan Salı Pazarı’nda vatandaşlar hem Ramazan ayı öncesi hem de sokağa çıkma kısıtlaması öncesi yoğunluk yaşandı. Korona virüsü salgını tedbirleri kapsamında kapalı alan kapatıldı. Giriş ve çıkış noktalarına bariyerler konulurken, pazarın bazı yerlerinde el dezenfekte noktaları oluşturuldu. 

Ramazan öncesi Marmaris'te pide çıkaracak fırınlar denetlendi

Marmaris, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Ramazan ayı öncesi pide çıkartacak fırınlarda denetim yaparak işletme sahiplerine korona virüsü ile mücadele kapsamında alınan tedbirler hakkında bilgilendirmede bulundular.

Müftü Oktay, “Berat Kandili, Ramazan Ayı’nın habercisidir”

Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle Müslümanlar, ibadet ve dualarını evlerinde yapacak. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay açıklamasında, “Berat kelime anlamı olarak, kurtuluş ve af manasına gelmektedir. Dolayısıyla bu gece Ramazan Ayı’nın da bir habercisidir” dedi. 

Ünlü şarkıcı Fulden Uras’ın duygusal anları

Ünlü şarkıcı Kelebek Çocuklar Derneği Başkanı Fulden Uras, katıldığı defilede duygusal anlar yaşadı. Kelebek hastası çocukların yer aldığı videoyu izlerken duygu seli yaşayan Uras, Ramazan ayında çekilen bu videoyu izlediğimde hep duygulanıyorum, çok etkileniyorum ve gözyaşlarımı tutamıyorum dedi.

Başkan Gürün’den Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayında sevginin, hoşgörünün, paylaşmanın arttığını, aynı sofra etrafında dayanışma ile bir araya gelindiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün bayramların herkesi bir araya getirmesi, birlik ve beraberliği arttırması açısından önemli olduğunu söyledi.

İYİOL, ORUÇ SONRASI UYKU VE ÖĞÜN DÜZENİNE DİKKAT ÇEKTİ

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının son günlerine gelinirken, uzmanlar uyku ve öğün düzeni oluşturulmasına özen gösterilmesini istediler.

KADİR GECESİ İDRAK EDİLECEK

11 Ayın sultanı Ramazan ayının sonuna yaklaşılırken, 31 Mayıs Cuma gecesini Cumartesiye bağlayan gecede bin aydan hayırlı Kadir gecesi idrak edilecek.

POLİSLERDEN HUZUREVİ SAKİNLERİNE MÜZİK ZİYAFETİ

Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri Ramazan ayı dolayısıyla huzurevini ziyaret etti.

Emniyet Müdürü iftarını nöbetçi personelle açtı

Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla'nın giriş noktalarında oluşturulan uygulama noktalarını denetlerken, Ramazan ayı nedeniyle iftarını da uyulama noktalarında görev yapan nöbetçi personel ile yaptı.