Osman Çıralı Haberleri

Osman Çıralı Haberleri

FTSO’da Ölüdeniz Mahallesi’nin sorunları görüşüldü

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) düzenlenen toplantıda Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi üyesi işletmecilerle turizm sezonu hazırlıkları tamamlanan Ölüdeniz Mahallesi’nin sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. İşletmecilerden gelen taleplerin kayıt altına alındığı toplantıda, ilgili bakanlıklar ve TOBB başta olmak üzere tüm platformlarda üyelerin sorunlarını dile getirdiklerini belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Biz icra makamı değiliz. Ancak üyelerimiz, Fethiye ve Seydikemerimiz için her sorunun üzerine gideriz.” dedi.

TOBB 78’inci Genel Kurulu gerçekleştirildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 78’inci Genel Kurulu 365 Oda ve Borsa’nın katılımıyla çevrimiçi video konferans yöntemiyle gerçekleşti. Genel kurula FTSO Likya Salon’undan canlı bağlantıyla FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, TOBB Genel Kurul delegeleri Akif Milaslıoğlu, Muhammet Kökten, Fikret Koyuncu, Erol Aksoy, Ramazan Sıtkı Gümüşhan ve Fadıl Ardıç ile FTSO Genel Sekreteri Av. Ezgi Kullukçu katıldı.

FTSO’dan mesleki eğitime dev katkı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) proje okulu kapsamına aldığı Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik nitelikli çalışan yetiştirilmesi amacıyla çalışmalar başladı. Protokol kapsamında FTSO tarafından okula ek binalar inşa edilecek, atölyeler yüksek teknolojiyle donatılacak ayrıca Fethiye ve Seydikemer’in ihtiyaçları doğrultusunda ek bölümler açılacak. Okuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkânı sağlanacak, ayrıca öğrenciler ile sektör temsilcilerini bir araya getirerek staj ve istihdam olanakları arttırılacak.

Fethiye-Seydikemer Güç Birliği Platformu’nda turizm sezonu öncesi bölgedeki son durum ele alındı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, ilçelerin sorunları ve çözüm önerilerini görüşmek üzere toplandı. Fethiye-Göcek-Dalaman koylarını özel şirketlerin kullanımına veren ihalelerin kapsamlı şekilde ele alındığı toplantıda, imar ve otopark sorunları, kaçak yapılaşma, yat çekek yeri ile çadır-kamp-karavan yeri planlanmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Katılımcılara seslenen FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, güçlü kamuoyu baskısı sayesinde Göcek koylarına ilişkin gerçekleşen ihalelerin 3’üncüsünün iptal edildiği haberini aldıklarını, diğer ihalelerinde iptal edilmesini beklediklerini söyledi. Başkan Çıralı, Göcek koylarında mapa ve şamandıra sistemine karşı olmadıklarını tekrar vurgulayarak, çevreye duyarlı, dünyaca ünlü koyları bölge halkının rahatlıkla ziyaret edebileceği, kamu yararı gözeten bir hizmet anlayışını destekleyeceklerini kaydetti.

FTSO’dan basına iftar yemeği

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliğinde, basın çalışanları için iftar yemeği programı düzenlendi.

FTSO’dan Deva ve Gelecek Partisi İlçe Teşkilatlarına ziyaret

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra ve Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Öztürk, DEVA Partisi ile Gelecek Partisi Fethiye İlçe teşkilatlarına ziyaretler gerçekleştirdi. Başkan Çıralı’nın FTSO faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdiği ziyaretlerde, Fethiye’deki turizm sezonu hazırlıkları, Babadağ Teleferik, Belceğiz Plajı ve Göcek koylarında gelinen son durum da gündeme geldi.

Fethiye’yi fotoğrafladılar, hediyeleri kaptılar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından düzenlenen ‘Çocuk Gözüyle Fethiye’ fotoğraf yarışmasında dereceye giren küçük fotoğrafçılara ödülleri, Beşkaza Meydanı’ndaki törende verildi. Çektikleri fotoğraflarla ilkokul kategorisinde ilk 3’e giren Ekin Yücel, Eva Aylin Yeşil ve Eymen Kazancı ile ortaokul kategorisinde ilk 3’e giren Ekin Bağlıca, Sümeyra Berra Erol ve Kaan Çidem ödüllerine kavuştular.

FTSO nisan ayı olağan meclis toplantısı yoğun katılımla yapıldı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Fethiye ve Seydikemer ile Üsküp arasında ticari işbirliği görüşmeleri hızlandı

Fethiye ve Seydikemer ile Makedonya’nın Üsküp şehri arasında ticaretin gelişmesini sağlamak, sosyo-kültürel faaliyetlerde birlikte hareket ederek rol model olmak amacıyla Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ile Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) arasında imzalanan ‘Kardeş Oda Protokolü’ kapsamında görüşmelere devam ediliyor.

‘Çocuk Gözüyle Fethiye’ fotoğraf yarışması sonuçlandı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ‘Çocuk Gözüyle Fethiye’ Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. 15 Nisan’da sona eren başvuruların ardından Fethiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan fotoğraflar arasından dereceye girenler seçici kurul tarafından belirlendi. Ödüller Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 102. Yıl Kutlama Programı kapsamında Beşkaza Meydanı’nda verilecek.

Akdenizli Akaryakıt’a teşekkür plaketi

Seydikemer kurumlar vergisi rekortmeni Akdenizli Akaryakıt Taşımacılık İnşaat A.Ş’ye, Ftso tarafından teşekkür plaketi verildi.

Çıralı; “Sözlerimizi tuttuk”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı FRT TV’de yayınlanan Gündem Analiz Programı’na konuk oldu. Programda Necati Kanbur’un sorularını yanıtlayan Çıralı 2018 yılında yapılan seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirdiklerini ifade etti.

Fethiye Turizm Konseyi toplantısında Göcek koyları ihalesi konuşuldu

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısında, Göcek koyları mapa ve şamandıra sistemi kurulum ihaleleri kapsamlı şekilde ele alındı. Göcek koylarının tarihindeki en büyük tehditle karşı karşıya kaldığını vurgulayan konsey üyeleri, ihalelerin iptali için ses yükseltme kararı alarak, sürecin koylara ve bölge turizmine etkilerini bilimsel olarak ele almak amacıyla çalıştay düzenlenme kararı aldı. Toplantının ardından konsey heyeti, Göcek koylarına ilişkin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Osman Çıralı, adaylığını açıkladı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO), yasal süresine göre bu yıl kasım ayında yapılacak seçimlerine 7 ay kala Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, aday olduğunu açıkladı. Katıldığı televizyon programında konuyla ilgili soruları cevaplandıran Osman Çıralı, “Yeniden aday olma kararı benim tek başıma verebileceğim bir karar değil. Bu göreve 4 yıl önce arkadaşlarımla birlikte talip olduk. Yeniden aday olmaya da birlikte yola çıktığımız arkadaşlarımızla karar verdik. Başlattığımız projelerimizin, devam eden çalışmalarımızın sonuçlarını almak, pandemi nedeniyle yapamadığımız çalışmaları tamamlamak için birlikte yola çıktığım arkadaşlarımızla yeniden aday olmaya karar verdik. Odamız ve bölgemiz için hayırlısı olsun.” diye konuştu.

Rusça dil kursuna katılan öğrencilere sertifikaları verildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) yeme içme ve konaklama sektörüne nitelikli çalışan kazandırmak amacıyla düzenlediği Rusça dil eğitimini başarıyla tamamlayan Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 32 kız öğrenci sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Törene katılarak 61 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika veren Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, bir sonraki Rusça kursuna kendisini de katılacağını belirterek, İngilizcesinin yanında Rusçasını da geliştirmek istediğini belirtti. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Babadağ’dan gelen gelir arttıkça eğitime daha fazla destek vereceklerini vurgulayarak, “Oda olarak eğitime verdiğimiz destek ve katkılar bizim için en büyük mutluluk.” dedi.

FTSO yönetimi, Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıldönümünü kutladı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) yönetimi, Türk Polis Teşkilatı’nın 177’nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle, Fethiye Emniyet Müdürü İsmail Ayhan’ı makamında ziyaret etti. FTSO Yönetim Kurulu Başkan Osman Çıralı, “Emniyet Müdürümüz İsmail Ayhan nezdinde, ülkemizin asayiş, huzur ve güven ortamını tesis ederek hak ve özgürlüklerimizi koruyan polis teşkilatımızın kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.” dedi.

Fethiye-Seydikemer zeytinyağı, fuarlara taşınıyor

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) gerçekleştirilen zeytinyağı sektör toplantısında markalaşma ve zeytinyağı fuarlarına katılım konusu ile sektörel sorunlar istişare edildi.

Çocuk gözüyle Fethiye fotoğraf yarışması

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ‘Çocuk Gözüyle Fethiye Fotoğraf Yarışması’ düzenleniyor. İlk ve ortaokul öğrencilerinin katılabileceği yarışmada bölgemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin kültürel değerlerle harmanlanarak, çocuk gözüyle fotoğraflanması amaçlanıyor.

FTSO meslek komiteleri müşterek toplantısı yapıldı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda, Rusya-Ukrayna savaşının Muğla ekonomisine etkileri değerlendirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi, Muğla Odaları ve Borsa Akademik Danışmanı Doçent Doktor Serkan Dirlik, toplantıda yaptığı sunumla savaşın Muğla ekonomisine ve 2022 yılı turizm sezonuna muhtemel etkilerini rakamlarla anlattı.

FTSO’dan öğrencilere Rusça dil eğitimi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), yeme içme sektörüne nitelikli çalışan kazandırmak amacıyla, Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 35 kız öğrenciye Rusça dil eğitimi veriyor. Kursu ziyaret eden FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, yoğun ders programlarının arasında Rusça öğrenmek isteyen öğrencileri tebrik ederek “Biz sizler için elimizden gelen katkıyı yapmaya çalıştık. Sizlerden de Rusçayı öğretmek için gayret göstermenizi istiyoruz. Bu gayretinizin karşılığını ilerleyen yıllarda alacağınızdan emin olun.” dedi.

Weltew Home Fethiye’de

Bir Dünya markası olan WELTEW Home Fethiye’de açıldı. Aynı zamanda Yuva Mobilya’nın da sahibi olan Erdoğan Aydın’ın sahibi olduğu WELTEW Home Fethiye Şubesi için açılış töreni düzenlendi.

Fethiye-Seydikemer Güç Birliği Platformu’nda Göcek koyları ihaleleri ele alındı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, Fethiye-Göcek-Dalaman koylarını özel şirketlerin kullanımına veren ihaleleri görüşmek için toplandı. 4 koyun ihalesinin gerçekleştiği, 8 koyun ihalesinin ise 24 Mart’ta yapılacağını vurgulayan platform üyeleri, kiralamalarla dünyaca ünlü Göcek koylarının sadece belli bir kesimin kullanımına verileceğini, bu koylara Fethiye ve Göcek’te bulunan yaklaşık 4 bin günübirlik teknenin giriş yapamayacağını kaydetti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ihracat eğitimi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından gerçekleştirilen ‘İhracatta Başarılı Pazarlama ve Satış Becerileri Eğitimi’nde, işletmelerin dış ticaret hedefleri, ihracatta başarı elde etmek için gerekli alt yapı imkânlarının incelenmesi ve durum analizi konuları işlendi. Eğitimde ayrıca Fethiye ve Seydikemer’den ihraç edilen ürünlerin pazar araştırması ile yeni pazar ve müşteri bulma tekniklerine uygulamalı olarak değinildi.

Şoför esnafı kuruluş yıldönümünde bir araya geldi

Fethiye Şoförler ve Otomobilciler  Esnaf Odası tarafından oda  kuruluşunun 56. yıldönümü nedeni ile birlik, beraberlik ve dayanışma etkinliği düzenlendi.

Güç birliği’nden mapa, tonoz ve şamandıralama ihalesine tepki

Göcek Mahallesi’nde yer alan Osmanağa, Günlük ve İnceburun Koyları ile Dalaman’a bağlı Boynuzbükü Koyu’nda yapılacak olan mapa, tonoz ve şamandıralama ve bunların işletilmesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açılan ihale ile ilgili Fethiye Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.

'Üzümlü Dastarı' fuara damgasını vurdu

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ‘ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’, ATO Congresium’da Başkentli sanatseverlerle sanatçıları bir araya getirdi. Fuarda Üzümlü Dastarı’nın çağdaş sanatla birleştirilerek gerçekleştirildiği defile büyük ilgi gördü.

FTSO'nun kaliteli hizmet sunduğu bir kez daha tescillendi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO), üyelerine ve bölgeye kaliteli hizmet sunduğu bir kez daha tescillendi. FTSO, Türk Loydu Baş Denetçisi Şehnaz Nalbant tarafından çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001:2015 periyodik denetimi ve Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ISO 10002:2018 belge yenileme denetimlerinden başarıyla geçti.

Fethiye’nin fuar alanı ve kongre merkezi ihtiyacı FTSO’da ele alındı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ‘2020 Yılı Fizibilite Desteği’ programından yararlanılarak tamamlanan ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ FTSO’daki toplantıda Fethiye’nin resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle paylaşıldı. Projenin uygulanabileceği alanlar, finansal analizi ve kış turizmine yapacağı katkıların katılımcılara aktarıldığı toplantıda, ilçenin kongre merkezine ihtiyaç duyduğu görüşü ön plana çıktı. Fethiye’ye kongre merkezi kazandırmak için ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, bu doğrultuda bu yıl 15 Mayıs’ta netleşecek, Babadağ Teleferik’ten elde edecekleri gelirin büyük önem kazandığını söyledi.

FTSO yönetiminden, Dünya Emekçi Kadınlar Günü ziyaretleri 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Şevket Süreyya Gürol, Emre Başaran ile Ramazan Dim, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Fethiye’nin kadın yöneticilerini ziyaret etti. Başkan Çıralı ve Yönetim Kurulu üyeleri, çiçek ve kitap hediye ettiği kadın yöneticilerin günlerini kutlayarak, görevlerinde başarılar diledi.

“Kadın varsa yarın var, kadınlarımızı girişimci olmaya özendirmeliyiz”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri, üretkenlikleri ve mücadele azimleriyle hayatımıza anlam katan, değer katan, güzellik katan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.” dedi.