Etiketler

Bankacıydı zeytinyağı üreticisi oldu, Milas’ın 63. markasını aldı

Muğla'nın Milas ilçesinde banka memuru iken emekli olup kendi arazisinde zeytin ve zeytinyağı üretimine başlayan Duygu Ilbıra, kendi markasını da oluşturarak internet üzerinden satışlara başladı. Milas'ın 63'üncü zeytinyağı markasını alan Duygu Ilbıra, Milas'ın Ahmetli mevkiindeki bahçesinde organik olarak çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirip bunların reçellerini de yaparak satışa sunuyor.

Böyle sıfır atık projesi görülmedi; tonlarca atık tekrar toprağa döndü

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan bitkisel ilaç etken maddesi üretim fabrikasında elde edilen tonlarca bitki posası, sıfır atık projesi ile tekrar doğaya kazandırılıyor. Sıfır atık projesini başlatan iş adamı Adnan Akar, posalardan elde edilen organik yemleri tavuklara vererek tavukları 3'üncü nesilde eski genlerine kavuşturmayı planlıyor.

Milaslı kadınlar organik ürün üretecek

Milas'ta 7 kadının bir araya gelerek kurduğu S.S. Milas Anatolie Kooperatifi'ne Milas Ticaret ve Sanayi Odası destek sözü verdi.

Marmaris’te bahçe atıkları doğaya kazandırılıyor

Marmaris Belediyesi, bahçe atıklarını çöpe atmak yerine, geri dönüştürerek torf üretiyor. Elde edilen organik malzeme Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından kullanılıyor.

Zengin kahvaltı çeşitlerinin adresi: Club Hotel Meri

Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Club Hotel Meri, deniz kenarında organik kahvaltı keyfine davet ediyor. Yenilenen yüzü ve zengin kahvaltı çeşitleri ile haftanın yorgunluğunu atmak isteyenlerin tercihi Club Hotel Meri…

5 YIL EVLİLİKTE GEÇ GELEN DÜĞÜN

Türkiye’nin önde gelen haber kanallarından birisi olan A Haber kanalında sağlık programı yapan Leyla Ataman Soyal, Seydikemer’de organik tarım sektöründe hizmet veren Fethiyeli işadamı Ferhat Soyal ile dünya evine girdi. 5 yıl evlilikte geç gelen düğün organizasyonu Aksazlar Lebiderya’da gerçekleştirildi.

Sarı susamın sırrı Gökova'nın iyotlu rüzgarında

Ula'nın Gökova Körfezi havzasında yıllardır geleneksel yöntemlerle yetiştirilen organik susam hasadı başladı. Japonlar tarafından büyük ilgi gören ve geleneksel yemekleri Suşi yapımında kullanılan sarı susamda bu yıl rekolte düşüklüğü yaşandığı açıklandı.

Açık havada deniz kenarında kahvaltı keyfi

Fethiye’de Koca Çalış Mevkii’nde bulunan Zentra Beach, güvenli ve hijyenik bir ortam arayanların buluşma noktası haline geldi. Tamamen doğal ve organik kahvaltısının yanı sıra kebap ve ızgara çeşitleri ile de adından söz ettiren işletme, geniş ve ferah ortamı ile eşsiz bir atmosfere sahip. Kovid-19 tedbirlerinin alındığı Zentara Beach’te kahvaltı ile güne başlayanlar, plajı ile de gün boyu denizin tadını çıkarıyor.

SOLUCAN GÜBRESİ İLE ORGANİK TARIM

Fethiye’nin Çamköy Mahallesi’nde çiftçilik yapan 60 yaşındaki Ersoy Kuru, organik solucan gübresi üretirken; bu gübreden diğer ürünler de elde ediyor. Organik solucan gübresini bitkisel kompozitlerle karıştıran Kuru; elde ettiği köklendirici, haşere ilacı ve yaprak gübresi ile sağlıklı ve üretim devamlılığı olan sebze ve meyveler yetiştiriyor.

Öztürk Ailesi huzur ve mutluluğu toprakta buldu

Türkiye'nin en güzel turizm ve tatil beldeleri arasında yer alan Marmaris, denizi, kumu, güneşi ve doğal güzelliklerinin yanında verimli tarım arazileri ile de emeklililerin hayallerini süslemeye başladı. Türkiye'nin değişik şehirlerinde görev yapan Mediha-kerim Öztürk Çifti emekli olduktan sonra yerleştikleri Marmaris Çamlık Köyü'nde organik tarıma başladılar. Elektrik-elektronik teknisyeni 21 yaşındaki oğulları Atacan Öztürk ile toprakla iç içe yeni bir hayata başlayan aile, bir yandan doğal ürünler üretirken diğer yandan da çevredeki çiftçilere de örnek oldular. Bahçelerinde yetiştirdikleri çileklerin hasadını yapan Öztürk Ailesi, köyde toprakla iç içe yaşamanın çok ayrı bir keyif olduğunu belirttiler.

Paketleme tesisi kurmak için çalışmalara başladılar

Ata tohumları ile üretim yapan Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından 15 günde bir Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde kurulan pazarda organik sebze ve meyvelerin yanında evde üretilen birçok ürün halkın beğenisine sunuluyor.

Marmaris'in organik pazarı 2 yaşında

Marmaris Kent Konseyi Çevre Grubu ve Yerel Tohum Derneği'nin uzun süren çalışması sonucu hayata geçirilen, tüm testlerden başarıyla geçen organik meyve ve sebzelerin satışa sunulduğu Yerel Tohum Temiz Gıda Üretici Pazarı ikinci yılını kutladı.

Yağmur çamur demeden satışlarına devam ediyorlar

Ata tohumları ile üretim yapan Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üreticileri, yağışlı havaya aldırmadan stantlarını kurdular. 15 günde bir Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde kurulan pazarda organik sebze ve meyvelerin yanında evde üretilen zeytin, elma sirkesi de bulunuyor.

SAKLI CENNET SİZLERİ BEKLİYOR

Seydikemer İlçesi’nde Saklıkent’in ardından yerli ve yabancı turistler ile macera arayanlar yeni saklı bir cennet daha ortaya çıkardı. Fethiye’ye 35 kilometre mesafede olan Ören (Araxa) mahallesindeki Karanlık içi Kanyonu saklı bir cennet olarak yerli ve yabancı turistlerin keşfettiği çok özel kanyon olarak büyük rağbet görüyor. Karanlık içi kanyonuna gelen yerli ve yabancı turistler, Kanyon Restoran’da kahvaltıdan alabalığa, yörenin organik lezzetleri ile tanışıp saatlerce kanyon içerisinde macera yaşıyor.

Bu kurbanlıklar ahırda değil, doğada besleniyorlar

Marmaris'te suni yem verilmeden, dağda çeşitli otlar ve kekik yiyerek beslenen küçükbaş kurbanlıklar ahırda değil dağda yaşıyor. Bin liradan başlayan organik kurbanlıklar yoğun ilgi görüyor.

Karaca, “Organik Tarım Geleceğimizdir”

Fethiye Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından başlatılan ve gün geçtikçe yaygınlaşan organik tarım ve tohum takası projesi emin adımlarla büyüyor.

FETHİYE KÖRFEZİNDEKİ RENK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE TAKİPTE

Fethiye Limanı ve körfezindeki günün belirli saatlerinde yaşanan renk değişikliği ve körfezdeki kirlilik sorununun giderilme işinin sadece Fethiye Belediyesiyle, Muğla Büyükşehir Belediyesinin altından kalkabileceği bir şey olmadığı kaydedildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKI Genel Müdürü Baki Ülgen körfezdeki sarı ve yeşil renge dönüşme olayı ‘’ Burada yıllardır dere yataklarının taşıdıkları 70’e yakın münferit arıtma tesisi, organik malzemelerin körfeze taşınması, turizmin etkisiyle oluşan atıkların denizde oluşturduğu sıcakla beraber ve alg patlamasının da olmasıyla denizin yeşil rengini almasına neden olmuştur. Fethiye’li hemşerilerim rahat olsunlar, bunun arıtma tesisiyle bir alakası yoktur. ‘’ ifadelerini kullandı.

ORGANİK ÜRÜNLER KERMESİNE YOĞUN İLGİ OLDU

Fethiye’nin Seki beldesinde yetişen doğal ve organik ürünler, bir kermes ile halkın beğenisine sunuldu.

Menteşe’de Reçel ve turşular yarıştı

Menteşe Belediyesi'nin kırsal mahallelerinin ekonomik gelişmişliğini arttırmak amacıyla Yaraş mahallesinde bu yıl üçüncüsünü düzenlediği 'Reçel ve Turşu Yarışması'nda mahalle sakinleri hem el emeklerini sergiledi, hem de gelen konuklara ürettikleri doğal ve organik ürünlerinden satarak gelir elde ettiler.

ORGANİK ARICILIK VE BAL ORMANLARI PROJESİ

Türkiye’nin çam balı üretiminin yüzde 80’inin karşılandığı Muğla’da ‘Organik Arıcılık ve Bal Ormanları’ projesi iyice yaygılaştırılıyor

Çocuk gözüyle tarımı anlattılar

Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı Organik Tarım Eğitim Projesi kapsamında Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından Seydikemer'de Çocuk Gözüyle Tarım konulu yarışmada derece giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Okullarda ‘organik tarım’ eğitimi

Okullarda ‘organik tarım’ eğitimi

FETHİYE’DEKİ TARIM FUARINI VALİ VE GÜRÜN BİRLİKTE AÇTI

Fethiye’nin Karaçulha Mahallesi’ndeki kapalı Pazar yerinde 6’ncı kez kapılarını açan Agritech Fethiye Tarım Hayvancılık Seracılık Gıda İhtisas Fuarı, Türkiye genelinde sektörün önde gelen firmalarını ağırladı. 110 firmanın katılımıyla açılışı gerçekleşen fuarda sera, tarım teknolojileri ve ekipmanları, sulama sistemleri, fidecilik, peyzaj ve organik tarım, mekanizasyon alanlarında hizmetlerin tanıtımı yapıldı.

ORGANİK ORKESTRA EĞLENDİRİYOR

Fethiye ve çevresinde kına geceleri ile düğünlerde görev yapan delbekçiler piyanistlerin orgla daha çok talep görmelerinin ardından işleri iyice azalınca "delbek kültürünü" unutturmamak için turizm amaçlı eğlencelerle geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

SERACILAR SOLUCAN GÜBRESİNİ KAPIŞIYOR

Fethiye’de, yaklaşık bir yıl önce İbrahim Ünlü ve Saffet Konukçu isimli kuzenler, internette gördükleri yurt dışında oldukça popüler olan solucan gübresi üretimine başlarken şimdilerde ayda 10 ton ürettikleri gübreyi ilçedeki ve çevre ilçelere turfanda sebze ve çiçek seralarıyla yabancı uyruklu vatandaşların villa bahçelerine ulaştırıp organik tarıma destek oluyor.

ÇİLEK BU YIL CEP YAKACAK

Fethiye organik çilek yetiştiriciliğinde önemli bir yol alırken, üreticiler bu yıl çeşitli nedenlerle üretimin düşük olduğunu, bu yüzden fiyatın geçen yıla göre daha pahalı olacağını söylediler.