Önlemler Haberleri

Önlemler Haberleri

GEÇTİĞİMİZ KIŞ SELİN VURDUĞU İÇMELER MAHALLESİ SAKİNLERİ DERE YATAKLARI TEMİZLENSİN İSTİYOR

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler Mahallesi sakinleri geçtiğimiz kış yaşanan sel felaketinin tekrar yaşanmaması için önlemlerin alınmasını istiyor.

FETHİYE’DE TRAFİK VE OTOPARK SORUNUNA ÇÖZÜM ARANIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, Fethiye’de trafik ve otopark sorunun çözümüne ilişkin alınabilecek tedbir ve önlemlerin görüşülmesi gündemiyle toplandı. Yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda ilçede trafik güvenliğini sağlayan jandarma ve polis ekiplerinin de görüş ve önerileri kayda geçti. Toplantıda konuşan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Özellikle turizm sezonunda vatandaşlarımızı ve tatilcilerimizi zor durumda bırakan trafik sorununa kalıcı çözüm getirmek için uzun süredir çalışma yürütüyoruz. İlçe merkezinde ve Ölüdeniz Mahallesi’nde halkımızı ve tatilcilerimizi rahatlatacak, işletmelerimizin müşteri ve tedarik yollarını sonuna kadar açacak bir çözüm modeli ortaya koymak zorunluluk haline geldi.” dedi.

Marmaris-Datça karayolu trafiğe kapatıldı

Muğla'nın Datça ilçesinde çıkan orman yangını nedeniyle Marmaris-Datça karayolu alınan önlemler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Fethiye’de bayram tatili tedbirleri

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde Fethiye Kaymakamı Alper Balcı’nın katılımıyla gerçekleştirilen Fethiye Turizm Konseyi toplantısında, Kurban Bayramı tatili için Fethiye’de alınacak önlemler konuşuldu. Özellikle Ölüdeniz Mahallesi ve Fethiye ilçe merkezinde trafik yoğunluğunu azaltacak önerilerin detaylı şekilde ele alındığı toplantıda, tatilcilerin huzurlu ve güvenli bir ortamda tatillerini geçirebilmesi için bir dizi önlem alınması kararlaştırıldı.

Kökten’den Kaymakam’a teşekkür

Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatili boyunca Fethiye’de bayramın rahat, huzurlu ve güvenli bir şekilde geçmesini sağlamak amacı ile yapılan Kurban Bayramı Turizm Önlemleri Koordinasyon Toplantısı’nda alınan kararlardan dolayı Fethiye Kaymakamı Alper Balcı’ya teşekkür etti.

Fethiye’de huzurlu tatil için tüm önlemler alındı

Kurban Bayramı Turizm Önlemleri Koordinasyon Toplantısı Fethiye Kaymakamı Alper BALCI başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Kurban Bayramı tatili boyunca alınacak önlemler belirlendi.

Muğla’ya 5 ayda 438 bin 511 turist geldi

Tüm dünyada Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi ve uluslararası hava trafiğindeki kısıtlamanın kaldırılmasından sonra Muğla'ya bu yılın ilk 5 aylık döneminde 2021 yıllarına oranla gelen turist sayısında yüzde 855 artış yaşandı.

Marmaris’te esnafların kazalar için güvenlik önlemi talebi

Muğla'nın gözde turizm kentlerinden Marmaris ilçesinde bulunan Yeniyol caddesinde yaşayan ve işyeri olan esnaflar haftada en az üç kez kaza olduğunu ve cadde üzerinde güvenlik önlemlerinin arttırılmasını talep ettiler.

Coronavirüs mücadelesinde yeni kararlar

Muğla genelinde koronavirüs vaka sayılarının artmaya başlaması ile beraber koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Muğla genelinde alınacak önlemler ile ilgili olarak Muğla İli Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Hava soğuyor, su sayaçlarına dikkat!

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte sayaçların donmaması için abonelerine uyarılarda bulundu. MUSKİ tarafından yapılan açıklamada, su sayaçlarının donma ve patlama riskine karşı abonelerin önlem alması gerektiği vurgulanırken, alınacak önlemlerle ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi verildi. Meteorolojiden alınan bilgilere göre Perşembe günü başlayarak bölge genelinde hava sıcaklıklarının 6 ila 12 derece arasında azalacağı tahmin ediliyor. Gece sıcaklıklarının da özellikle-5 ila-15 derece civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu sebepten dolayı sayaçların korunması önem taşıyor.

Muhtarlar Kükürt Tesisi’nde toplandı

Dalaman Kaymakamlığı tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Vatandaşla Buluşma Programı çerçevesinde, Ocak Ayı Muhtar Toplantısı ; Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında sosyal mesafe kurallarına uyularak Dalaman Belediye Kükürt Alanı Tesislerinde gerçekleşti.

Menteşe ‘de Yoğun Güvenlik Kontrolleri

Menteşe Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından İlçenin girişlerinde oluşturulan polis uygulama noktalarında güvenlik kontrolleri yoğunlaştırıldı.

Marmaris’te göçmen kaçakçılarına geçit verilmiyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde göçmen kaçakçılığına karşı önlemler arttırıldı. Yasa dışı yollar ile yurt dışına çıkmaya çalışanlara jandarma komandolar geçit vermezken, kontrolsüz geçiş ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemek amacı ile başlayan operasyonlarda patikalar dahi kontrol ediliyor.

Başkan Oktay yağıştan zarar gören bölgelerde incelemelere devam ediyor

Geçtiğimiz Cumartesi günü sel felaketinin yaşandığı Marmaris'te yaralar sarılmaya devam ederken Belediye Başkanı Mehmet Oktay, incelemelerini sürdürüyor. Oktay, 'Maalesef ki risk hala devam ediyor. Alınması gereken önlemlere ilişkin yetkili kurumlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz' dedi.

Marmarisli kaptanlar fırtınaya hazır

Muğla'nın Marmaris ilçesinde iskele ve marinalara bağlı tekneler fırtınaya karşı önlemlerini aldı.

Ortaca’da okullar daha güvenli olacak

Ortaca’da çocukların ve gençlerin okullarına daha huzurlu ve güvenli gidebilmelerini sağlamak için alınacak önlemleri görüşmek üzere toplantı düzenlendi.

Türkiye’de otogarlara giriş-çıkış standardı

İçişleri Bakanlığı ülke genelindeki otogarlarda standart tedbirler alıyor. Vatandaşlar, yayınlanan genelge kapsamında otogarlara sadece belirli noktalardan giriş çıkış yapılabilecek ve girişte güvenlik önlemleri olacak. Genelge gereği bu tedbirlere uymayan otogarların ilgili belediyelerine cezai yaptırım uygulanacak.

Bodrum Belediyesi su taşkınlarına karşı önlemlerini alıyor

Bodrum Belediyesi aşırı yağışlarda yaşanacak olası su taşkınları için önlemlerini alıyor. Geçtiğimiz yıl riskli bölgelerde başlatılan ve su taşkınlarının önüne geçmek için yapılan çalışmalar kapsamında yaklaşık 10 bin metre yağmur suyu hattı döşedi.

Yatağan Belediyesi ilk yağmurda sınıfta kaldı

Yatağan'da aylardır yapılmayan yolları ve Yatağan Belediyesi'nin vurdum duymazlığı nedeniyle tozla mücadele eden ilçe halkının bu defa çamur ve su baskınları ile başı derde girdi. İlk yağmurda sınıfta kalan Yatağan Belediyesi'nin gerekli önlemleri almaması nedeniyle ilçede pek çok vatandaş ev ve iş yerinin sular altında kalmaması için yağmur nöbeti tuttuklarını belirtti.

Emniyet Müdürlüğü'nden vatandaşlara uyarı!

Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşları İletişim Suçuyla Dolandırıcılık suçuyla mücadele kapsamında vatandaşları bilgilendirdi. İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan 2021 yılı çalışma planı doğrultusunda ile vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Faaliyet kapsamında hazırlanan afişlerde vatandaşların araçlarında, evlerinde, işyerlerinde gerekli önlemleri alması; telefon ile yapılacak aramalarda; araç ve gayrimenkul satışlarında ise dikkatli olmaları istendi. Bilgilendirme notunda dolandırıcılık suçunun türlerine göre farklılık gösterdiği belirtilirken, ülkemizde en çok karşılaşılan dolandırıcılık yönetiminin kontör/para dolandırıcılığı yoluyla yapıldığı kaydedildi.

İngiltere’nin kararı turizmcileri umutlandırdı

İngiltere’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında uyguladığı seyahat listesinde yaptığı güncellemede, Türkiye’yi 22 Eylül itibarıyla “seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden” çıkarması, İngiliz turistlerin çokça tercih ettiği Fethiye’deki turizmcileri mutlu etti.

Öğrenci servisleri 2021-2022 eğitim-öğretim yılına hazır

2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenci servislerinde kovid-19 tedbirleri alındı. Genelgeler kapsamında öğrenci servislerinde alınması gereken tüm önlemler alındı. Zor bir süreçten geçtiklerini ve yeni eğitim yılında tüm önlemleri aldıklarını belirten Gazi İlköğretim okulu servis kooperatifi başkanı Muhittin Çetin, “Zor bir süreçten geçiyoruz, 1,5 senedir hiç çalışmadık uzaktan eğitim ile de hiç çalışmadık, 6 Eylül’de başladık ve bizler de bu işin devam etmesi açısından gereken tedbirlerimizi almış bulunmaktayız. İnşallah bu süreci bu şekilde götürürüz, bizlerde bir zorluk yaşamamış oluruz. Herkesin tedbirli olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Eğitim-Sen ve Öğrenci Veli Derneği; “Kaygılarımızı Arttırıyor, Endişelerimizi Güçlendiriyor”

Eğitim-Sen ile Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Muğla Şubeleri, sürdürülebilir eğitim istediklerini, okulların açık tutulması ve alınması gereken önlemler için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Okulların açılmasına 3 gün kalmış olmasına rağmen halen belirsizliklerin sürüyor olması, sorularımızın yanıtsız kalması ve alınması gereken önlemlerin alınmamış olması kaygılarımızı artırıyor, endişelerimizi güçlendiriyor” denildi.

Öğrencilerimizi Yeni Yaşamlarına Uğurluyoruz

Geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisi dolayısıyla düzenlenemeyen mezuniyet törenleri bu yıl pandemi önlemleri dikkate alınarak yüz yüze gerçekleştiriliyor.

CHP’li Erbay Muğla’daki orman yangınları ile ilgili araştırma önergesi verdi

Muğla’da geçtiğimiz günlerde yaşanan orman yangını felaketinde yaklaşık yetmiş bin hektar ormanlık alanın yandığını ve yaban hayat ile ekolojik yapının yok olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Orman yangının bu kadar geniş bir alanı etkilemesinin nedeni ihmal ve sorumsuzluktur. Gerekli önlemler zamanında alınsaydı ve yangın başladığında yeterli müdahale yapılmış olsaydı cennet Muğlamızda bu kadar büyük doğa tahribatı yaşanmazdı.” dedi.

Okullarda Alınacak Önlemler Konuşuldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, birim amirleri ve 81 il müdürleriyle yüz yüze eğitim hazırlıklarını görüştü. Bakan Özer, "Okullarda yüz yüze eğitimin bir kez daha aksamaması için maske, mesafe ve hijyen kurallarından asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Çimen, Olası Bir Deprem İçin Uyardı

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Fethiye Temsilciliği Başkanı Levent Çimen, 17 Ağustos Depremi’nin 22. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Çimen, alınmayan önlemlerin felaket habercisi olduğunu belirtti.

Yarımada emin ellerde

Muğla’nın birçok ilçesinde meydana gelen orman yangınları nedeni ile Fethiye’nin plajlarının bulunduğu yarımada da önlemler en üst düzeyde. Gece gündüz bölgede tutulan nöbetlerin yanı sıra yol kenarlarına bırakılan 50 litrelik su bidonları ve her gün çevrede yapılan çevre temizliği ile de her hangi bir olası yangına karşı yarımada işletmecileri önlemlerini aldı.

Bir Yandan Nöbet Tutup, Bir Yandan Yardıma Koşuyorlar

Muğla’nın birçok ilçesinde meydana gelen yangınların ardından diğer ilçelerde de önlemler arttırıldı.

Marmaris'te kurban satış yerleri belirlendi

Kurban Bayramı öncesinde Marmaris'te kurban satış ve kesim yerleri belirlendi. Pandemi önlemleri altında gerçekleştirilecek kurban satışlarında pazarlık için tokalaşma olmayacak. Satış ve kesim anında maske ve mesafe şartlarına mutlaka uyulacak.