Muğla Büyükşehir Belediyesi Haberleri

Muğla Büyükşehir Belediyesi Haberleri

16’ncı Gökova Bisiklet turu başlıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Bisiklet Derneği tarafından bu yıl 167ncısı düzenlenecek olan Gökova Bisiklet Turu 15 Mayıs Pazar günü başlıyor.

Muhacirler Hıdrellez’i kutladı

Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdrellez Fethiye Muhacirler Sosyal Dayanışma Derneği, Fethiye Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen etkinlik ile kutlandı.

Menteşe'deki 2000 Derneği parkı yenileniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe ilçesi Adliye Kavşağında bulunan 2000 Derneği Parkında yenileme çalışmalarına başladı.

Menteşe'de Dünya Dans Günü coşkusu

Menteşe Belediyesi tarafından düzenlenen Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından desteklenen Dünya Dans Günü etkinliği Menteşe Çocuk Bilim Parkında birbirinden renkli dans gösterileri ile kutlandı.

Marmaris’te Kırsal Mahallelerinin içme suyu hatları yenileniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde devam eden dev altyapı yatırımlarının yanı sıra ekonomik ömrünü tamamlayan bölgelerdeki içme suyu hatlarını yenilemeye devam ediyor.

Üstyapı çalışmaları başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi’nin işbirliğinde Mustafa Kemal Bulvarı’nda gerçekleştirilen kanalizasyon kollektör hattı çalışmaları sona erdi. Fethiye Belediyesi üstyapı çalışmalarına hızlı başladı.

Marmaris derelerinden 4 Bin ton balçık çıktı

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri Marmaris'te şehir içinde su baskını ve kötü kokuların önüne geçmek için dere temizlik çalışmalarına devam ediyor.

‘Sende Gel Down Kafe’ Menteşe’de açılıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye'nin ardından Menteşe ilçesinde de 'Sen de Gel Down Kafe'yi hizmete açıyor.

Köy Enstitüleri saygı ve özlemle anıldı

‘Kuruluşunun 82. Yılında Eğitim Onurumuz Köy Enstitüleri’ panel ve dinletisi Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tazelenme Üniversitesi, Muğla Sanatseverler Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği işbirliğinde Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde düzenlendi.

Büyükşehir'den Menteşe’ye 23 nisan kıyağı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, 12 gün boyunca süreceği açıklanan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin, 13 ilçesi olan Muğla’nın sadece Menteşe İlçesi’nde düzenlenecek olması tepkiye neden oldu.

Meyve fidanları dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği proje çiftçilere meyve fidanı dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Masa tenisi sporcusu Türkiye 3’ncüsü oldu

Kocaeli'de düzenlenen Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasında Muğla Büyükşehir Belediyesi Sporcusu Ali Eren Uluskarya Türkiye 3'ncüsü oldu.

Menteşe otogarında 696 kilo sağlıksız et ele geçirildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bir seyahat firmasına ait otobüsten indirilen çuvallardan şüphelenerek yaptığı denetim ve kontrollerde 696 kilogram sağlıksız et ele geçirildi.

Atığı getir, kent kartını yükle

Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında atık getiren öğrencilerin kent kartlarına yükleme yapılıyor. Uygulama ile geri dönüşüm, öğrencilerde görünür ve anlamlı bir hale getirilirken, seyahatlerine de katkı sağlanıyor. 

Deniz taksilerinde ihale sıkıntısı

Ülkemizin Dünyaya açılan kapılarından bir tanesi olan Ölüdeniz’de sürat tekneleri kısa süreli tur düzenleyerek turizme katkı sağlayan Ölüdeniz Taksi Bot Kooperatifi Üyeleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 Nisan tarihinde yapılacak olan deniz taksi plakası ihalesinde yer alan şartlar nedeni ile sıkıntılı günler yaşıyor.

Girgin, “Yatağan yolu için mahkemeden iptal kararı çıktı”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada, 2022/329 sayılı kararı ile “Yatağan Geçiş Yolu” olarak adlandırılan yol için dava konusu işlemlerin iptali kararı verdiğini belirttikten sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na çağrıda bulunarak vatandaşları mağdur eden yol için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Down Sendromlu bireylere yönelik etkinlik

Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye ilçesinde '21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' etkinliği gerçekleştirdi. Down Sendromlu bireylere yönelik farkındalığın arttırılması amacıyla düzenlenen etkinlik 'Farklıyım Sende Farkında mısın? projesi adı altında çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Fethiye'ye yeni fuar alanı

Her yıl düzenli olarak fuarlar yapılan Fethiye’de fuar alanının olmaması sıkıntı yaratıyor. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit fuar alanı ile ilgili sıkıntının önümüzdeki yıldan itibaren giderileceğini Karaçulha Toptancı Hali yan tarafından bulunan 10 dönümlük alanın Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından fuar alanı olarak tahsis edileceğini ifade etti.

Resim topluluğundan “Orman, Ağaç, İnsan” sergisi

Menteşe Belediyesi Resim Topluluğu’nun geçtiğimiz yaz ayında bölgemizde yaşanan orman yangınlarına dikkat çekmek adına açtıkları ‘Orman, ağaç, İnsan” temalı resim sergisi Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde açıldı. 

Dolmuş ücretleri zamlandı

Akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen zamların ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı dolmuş ücretlerinde de zam yapıldı. Yapılan zamların ardından on olarak UKOME kurulunda alınan karara göre toplu taşıma ücreti 6 lira 65 kuruş öğrenci taşıma ücreti ise 4 lira 15 kuruş olarak belirlendi. Dolmuş ücretlerine yapılan zammın ardından Toplu taşıma ücretlerine yapılan zamdan dolayı vatandaşlardan anlayış beklediklerini ifade eden Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Taşar yaptığı açıklamada “Bu zamları daha fazla para kazanalım diye değil mecburiyetten yapıldı” dedi.

Fethiye halkı parkomata karşı

29 Mart 2021 tarihi itibariyle uygulanmaya başlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi yönetmeliği ile yürürlüğe giren yol üstü park ücretleri uygulaması hakkında görüştüğümüz vatandaşlar parkomat sisteminden memnun olmadıklarını ifade ettiler.

Tezcan,“Takdir halkımızın”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelindeki su kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi, yeni içme suyu hatlarının yapılması ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulması için hazırlanan projelere Fransa Kalkınma Ajansı’ndan 63,5 milyon Euro’luk çıkan krediye Cumhurbaşkanlığı tarafından onay verilmemesi nedeni ile CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan basın açıklaması yaptı. 

Muğla’nın yüksek kesimlerinde kar mücadelesi

Muğla'nın Kavaklıdere, Menteşe, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde lüksek rakımlı bölgelerde başlayan kar yağışı sonrası Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.

Şahin “Yanan yerlerin odununu çiftçiye verin”

Her hafta FRT TV’de canlı olarak yayınlanan Gündem Analiz Programı’nın bu hafta konuğu hafriyatçı Taner Şahin’di.Şahin programda Program sunucusu Necati Kanbur’un sorularını açık yüreklilikle cevapladı.Şahin “Yazın uanan yerlerde yapılan kesimlerde çıkan odukları soğukta serasında soba yakmak zorunda kalan çiftçiye verin” dedi.

FTSO’da akaryakıt işletmecileri istişare toplantısı düzenlendi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) düzenlenen ‘Akaryakıt İşletmecileri İstişare Toplantısı’nda akaryakıt istasyonu işletmecilerinin sorun ve çözüm önerileri kayıt altına alındı. Yaygın görüşün aksine akaryakıt fiyatları yükseldikçe işletmelerin kazanç oranının düştüğünü belirten akaryakıt istasyonu işletmecileri, zor durumda olduklarını belirterek destek istedi. İşletmecilerden gelen talepleri tek tek kayıt altına aldıklarını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Artan maliyetler ve kar marjlarının düşüklüğü işletmeci arkadaşlarımızı zor durumda bırakıyor. Aldığımız notlar akabinde ortaya çıkaracağımız raporu Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilgili bakanlıklara ileterek sorunların çözümü noktasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Engelleri Aşan Okul’dan yaşlılara ziyaret

Engelleri Aşan Okul olarak adından söz ettiren Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulunan Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri Muğla Büyükşehir Belediyesi Kısa Mola Merkezi  ile beraber Muğla Büyükşehir Belediyesi 100 Yaş Evi’nde bulunan yaşlılarla bir araya geldi.

Milas’ta ilkyardım eğitimi verildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Milas Belediye personeline ilk yardım eğitimi verildi.

Yatağan bizim karar bizim!

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Yatağan ilçesine yapılması planlanan "Arıtma Çamuru Kurutma, Yakma ve Enerji Üretim Tesisi" projesine karşı çıkan ilçe halkı, harekete geçti. İmza kampanyası başlatan Yatağan Belediyesi’ne destek veren vatandaşlar, geçmişte hava ve çevre kirliliği ile zor günler geçiren Yatağan’a "Arıtma Çamuru Kurutma, Yakma ve Enerji Üretim Tesisi"nin kurulmasını istemiyor.

Soba zehirlenmelerine dikkat

Ülke genelinde her yıl birçok vatandaşın hastaneye kaldırıldığı ve yaşamını kaybettiği soba zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı uyarılarda bulundu.

Ölüdeniz’de kaza 1 yaralı

Ölüdeniz Mahallesi Ölüdeniz Caddesi Oluklu Mevkii‘nde meydana gelen kazada yaralanan sürücü araç içerisinde sıkıştığı yerden Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekipleri tarafından sıkıştığı yerden kurtarılarak olay yerine gelen 112 Ambulansı ile hastaneye kaldırıldı.