Etiketler

ÖĞRENCİLERİN KANDİLİNİ TEBRİK ETTİ

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat beraberinde Fethiye Müftüsü Kamil Oktay ile beraber, Mevlit Kandili dolayısıyla Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Erkek Kuran Kursu’nda düzenlenen kandil programına katıldı.

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI İDRAK EDİLİYOR

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğum gecesi olarak bilinen Mevlid Kandili için geri sayım başladı. Mevlid-i Nebi Haftası, Peygamber Hazreti Muhammed’in kutlu doğum gününü de içinde barındıran bir haftadır. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay yaptığı açıklamada, “Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece Mevlid-i Nebi yani Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in doğum yıldönümü idrak edilecek. 2020 yılının teması Peygamberimiz ve Çocuk” ifadelerini kullandı.

Müftü Oktay, “Camilerimiz ilim merkezleridir”

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Müftü Oktay, “Camilerimiz ilim merkezleridir. İlk emri ‘Oku’ olan bir dinin mensuplarıyız” dedi.

SOHBET VAKTİ PROGRAMI HER PERŞEMBE FRT EKRANLARINDA 

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Ramazan ayı boyunca yayınlanan programların geri dönüşünün güzel olması dolayısıyla; Sohbet Vakti programının her Perşembe saat 20.00’da FRT ekranlarında olacağını kaydetti. Müftü Oktay, “Amacımız dinimiz hakkında doğru bilgileri aktarabilmek. İslam ile insan arasındaki engelleri kaldırabilmek” dedi. 

Müftü Oktay’dan Karaca’ya ziyaret

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret etti.

Fethiye’de Cuma namazı kılınacak camiler belirlendi

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genelgesine göre Fethiye’de 29 Mayıs Cuma günü itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner başkanlığında yapılan Müftü Kamil Oktay ile diğer yetkililerin de katıldığı toplantıda Fethiye’de Cuma namazı kılınacak yerler belirlendi.

11 Ayın Sultanı Sona Erdi, Ramazan Bayramı Başlıyor

Manevi doygunluğun had safhada yaşanıp oruçların tutulduğu, ibadetlerin yapıldığı 11 Ayın Sultanı Ramazan ayı sona erdi. Bu sene pandeminin gölgesinde yaşanan Ramazan ayında tedbirler kapsamında camilerin kapalı olmasından dolayı teravih ve vakit namazları kılınamazken, Bayram Namazı da kılınamayacak. Bayram namazı saati Fethiye için 06:22 olarak belirtilirken dün akşam Fethiye camilerinde merkezi sistemle Ramazan’a Veda Kasidesi okundu. Fethiye’de Kaymakamlık ve İlçe Müftülüğü tarafından birkaç gün içinde cemaate açık tutulacak camiler belirlenip Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ibadete açılacak.

Müftü Oktay, “Bayramı Evlerimizde Yaşayacağız”

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla bir açıklamada bulundu. Müftü Oktay, “Bayram; sevinç anı demek, mutluluk anı demek. Dönüp dolaşıp her yıl gelen gün anlamına geliyor. Ama bu yıl itibariyle biraz buruk yaşayacağız. Bayramı evlerimizde yaşayacağız” dedi.

Müftü Kamil Oktay, Kadir Gecesinin Önemini Anlatacak

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Kadir Gecesi’nin önemini, FRT TV’de anlatacak.

Kadir Gecesi İdrak Edilecek

Kuran-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu ifade edilen Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesinde idrak edilecek. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Kadir Gecesi, Kuranı-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı bir gece olarak kabul ediliyor. Bu gecenin bin aydan daha hayırlı olmasının nedeni Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlamasıdır” dedi.

Din görevlilerinden kan bağışına destek 

Fethiye Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Fethiye Şubesi görevlileri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına destek oldular. 

11 Ayın Sultanı Ramazan Başlıyor 

11 ayın sultanı Ramazan ayı başlıyor. 23 Nisan Perşembe günü ilk teravih namazı kılınacak, gece sahura kalkılacak. 24 Nisan Cuma günü ilk oruç tutulacak. Bu Ramazan ayında fidye miktarı ise 27 TL olarak açıklandı. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Salgın sürecinde en çok sorulan sorulardan birisi de kimlerin oruç tutabileceğidir. Ramazan ayına erişmiş; sağlıklı her kadın ve erkeğe oruç farzdır” dedi. 

Sokağa çıkamayan vatandaş eve gelen din görevlilerine bağış yaptı

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde evinden çıkamayan 80 yaşındaki Şükrü Kaya, İlçe Müftülüğü personeli yardımıyla Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına 500 lira destekte bulundu.

Müftü Oktay, “Berat Kandili, Ramazan Ayı’nın habercisidir”

Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle Müslümanlar, ibadet ve dualarını evlerinde yapacak. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay açıklamasında, “Berat kelime anlamı olarak, kurtuluş ve af manasına gelmektedir. Dolayısıyla bu gece Ramazan Ayı’nın da bir habercisidir” dedi. 

Fethiye’den İdlib’e yardım eli 

Türkiye Diyanet İşleri ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen kampanyada İdlib’teki vatandaşlar için yardım toplandı. Fethiye Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Fethiye Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Yolun İyilik Olsun” temalı organizasyonda bağışlanan yardımlar dualarla İdlib’e gönderildi.

Erdim, ''En Büyük İsraf, Duygu İsrafı''

Fethiye Müftülüğü tarafından 8 Mart Kadınlar günü nedeni ile düzenlenen konferansa yoğun ilgi oldu. Önce erkeklere ardından kadınlara özel düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Aile danışmanı Saliha Erdim üretim ve tüketim ekseninde kadın ve aile konulu panelde yaptığı konuşmada en büyük israf duygu israfıdır. İsrafı önlerken Allah düşünülerek gerçekleştirilirse işte bu hayır olarak kabul edilecek ve israfı önleyenin katına yazılacaktır.” dedi.

Fethiye Müftülüğü, Kadınlara Özel Konferans Düzenliyor

Fethiye Müftülüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile 6 Mart Cuma günü saat 10.00’da Fethiye Şehit Sümer Deniz Kız İmam Hatip Lisesi konferans salonunda aile danışmanı Saliha Erdim’in konuşmacı olarak katılacağı konferans düzenledi.

Müftü Oktay, “Kandiller Ramazan-ı Şerif’e hazırlıktır”

Müslüman alemi için en değerli günlerden birisi daha geldi, çattı. Regaip Kandili, bu yılda dualar ve ibadetler ile geçirilecek. Akşam saatlerinde camiler dolup taşacak, eller semaya yükselecek.

Müftü Oktay’dan genç futbolculara forma

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan “Camiyi Seviyoruz Namazla Buluşuyoruz” projesi çerçevesinde ilk ve orta öğrenimdeki öğrencilerimizin yarıyıl tatilinde camiye gitme ve namaz kılma alışkanlığı kazandırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Yeni Mahalle’deki gençlerden oluşan Yeni Mahalle Kültürspor’a forma hediye etti ve başarılar diledi.

Müftü Oktay’dan geçmiş olsun ziyaretleri

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Fethiye merkezde muhtelif camilerde görev yapan ve farklı günlerde geçirdikleri trafik kazası sonucunda yaralanan iki din görevlisini evlerinde ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini sundu.

Mehmet Akif Ersoy konulu konferans verildi

Fethiye Müftülüğü, Mehmet Akif Ersoy’u anma münasebetiyle bir konferans programı düzenledi. Programda konuşmacı olarak Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu yer aldı.

Güzel, “Mevlana ilhamını İslam’dan almıştır’

Fethiye Müftülüğü tarafından Mevlana Haftası dolayısıyla bir konferans etkinliği düzenlendi. Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu Sami Yılmaz Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Mevlana’dan Öğütler” isimli programa konuşmacı olarak İlahiyatçı Yazar Ragıp Güzel katıldı. Güzel, “Batıda değil dünyanın hiçbir yerinde Mevlana’nın tırnağı olabilecek kimse yetişmemiştir. ‘Ben hayatım boyunca Kuran’ın kölesiyim’ diyen Mevlana demek ki ilhamını İslam’dan almıştır” şeklinde konuştu. 

Muslu, ailenin önemini anlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana konusu “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirledi. Bu kapsamda Fethiye Müftülüğü tarafından Peygamberimiz ve Aile konulu bir konferans düzenlendi. Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu Sami Yılmaz Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu katıldı.

Müftü Oktay, “Aile cennete açılan yolculuğun ilk durağıdır”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana konusu “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirledi. Bu kapsamda Fethiye Müftülüğü tarafından “Evliliğe İlk Adım” seminerleri düzenleniyor. Bu etkinliğin amacının ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi hususunda topluma dini ve ahlaki bilgi ekseninde rehberlik etmek olduğu belirtildi.

Kursiyerler ve öğreticilere organ bağışı ve önemi anlatıldı

Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Birimi Koordinatörü Dağıstan Daniş ve İlçe Müftü Vekili Salih Rıfat Şen'in sunumuyla Milas Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri ve öğreticilerine yönelik organ bağışı konulu konferans düzenlendi.

15 Temmuz Derneği’nden Oktay’a hayırlı olsun ziyareti

Fethiye 15 Temmuz Derneği Başkanı Harun Balcı ve yönetim kurulu üyeleri göreve yeni atanan Fethiye Müftüsü Kamil Oktay’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Fethiye’ye yeni müftü atandı 

Fethiye Müftüsü Hamdi Uzunharman, geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar’a müftü yardımcısı olarak atanırken, bu göreve Şanlıurfa Viranşehir Müftülüğü görevini yürüten Kamil Oktay atandı. Oktay, Fethiye Müftülüğü görevine başladı. 

Bağımlılıkla Mücadele semineri düzenlendi

Fethiye Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından, “Çevre Ahlakı-Mahremiyet Bilinci- Bağımlılıkla Mücadele” konulu seminer düzenlendi.

YAZ KUR’AN KURSUNU TAMAMLAYAN ÖĞRENCİLERE ÇEŞİTLİ HEDİYELER SUNULDU

Fethiye’de Müftülük tarafından düzenlenen yaz Kur’ an kursları birer birer tamamlanıyor. Camilerde yapılan yaz Kur’ an kurslarında başarılı olan öğrencilere bisikletin yanı sıra değişik hediyeler sunuldu. Fethiye Merkez Saruhan Camiinde yapılan yaz Kur’ an kursu kapanış programında başarılı olan öğrencilere bisikletten, futbol topuna kadar değişik hediyeler sunuldu.

Pet Shop’lar mercek altında

Muğla İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu toplantısı Muğla Vali Yardımcısı Vekili Caner Yıldız Başkanlığında yapıldı. Toplantıya DKMP Muğla İl Şube Müdür vekili Yunus aydın, Büyükşehir, ilçe belediyeler, Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Milli Eğitim, Milas Veterinerlik Fakültesi, Veteriner Hekimler Odası, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile hayvansever dernek temsilcileri katıldı.