Meyve Haberleri

Meyve Haberleri

Üretici pazarlarında fiyatlar uygun

Fethiye’de Cuma günleri pazaryerinde kurulan Üretici Pazarı’nda fiyatlar her kesime hitap ediyor.

Salı pazarında yoğunluk

Fethiye’nin ve bölgenin en büyük pazaryeri olan Salı Pazarı havaların iyice ısınmaya başlaması ile beraber sadece Fethiyelilerin değil yabancı turistlerinde en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi oldu.

Pazarda uygun fiyatlar dikkat çekti

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte topraktaki verimlilik arttı. Verimliliğin artmasıyla birlikte de ürünler bollaştı. Bu durum da meyve sebze fiyatlarını yüzde 50'ye kadar düşürdü.

Coğrafi işaretli Köyceğiz Portakalı tanıtıldı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi Hamitköy Mahallesi Düğün Salonu'nda Akdeniz Meyve Sineği tuzak dağıtımı ve Köyceğiz portakalı coğrafi işaret alınması programı gerçekleştirildi.

Fiyatlarda düşüş devam ediyor

Havaların ısınması ve ürün çeşitliliğinin artmasından dolayı Salı Pazarı’nda meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşanmaya devam ediyor.

Salı pazarında sabah hareketliliği

Her haftanın Salı günleri kurulan ve yerli ve yabancı vatandaşların alışveriş için urak noktası haline gelen salı pazarında sabah hareketliliği gözden kaçmadı.

Köyceğiz’de imeceyle okulun meyve bahçesinin sulama sorunu çözüldü

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi Hamitköy Nusret Akbaş Ortaokulu meyve bahçesinin sulama sorunu hafta sonu yapılan çalışmalarla çözüldü.

Pazar yoğunluğu devam ediyor

Fethiye’de her Salı ve Cuma günü kurulan halk pazarı, turistlerin de katılımıyla yoğun bir şekilde geçiyor. Ürün fiyatlarının normal olduğunu söyleyen esnaflar işlerinden memnun olduklarını dile getirdi.

Çeşit bol fiyat ucuz

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşanmaya devam ediyor.

Salı pazarı doldu taştı

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üstünde olmasıyla hem Fethiye'de yaşayan vatandaşlar hem de farklı şehir ve ülkelerden gelen insanların ilgi odağı Salı Pazarı oldu.

Salı pazarına ilgi yoğun

Fethiye’de havanın 30 dereceye kadar ulaşmasıyla hem Fethiye’de yaşayan hem de turistlerin ilgisi Salı Pazarı oldu.

İklim değişikliği, tarımsal faaliyetleri de etkiledi

Dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği sonucu Muğla'da örtü altı ve örtü üstü tarımsal alanlarda yeni arayışlar sürerken, Akdeniz ikliminin Ege bölgesinde de yayılım göstermesi onucu tropikal meyve yetiştiriciliği çalışmaları hız kazandı.

Havalar ısındı, fiyatlar düştü

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte meyve ve sebze fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı.

Ziraat Odası’ndan Çiftçiler Günü mesajı

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeni ile basın açıklaması yaptı. Karayiğit açıklamasında çiftçilerin Çiftçiler Günü’nü kutladı.

Cuma pazarında yoğunluk

Havaların ısınmasıyla beraber sebze ve meyve fiyatlarında düşmeye başladı. Ürün fiyatlarında yaşanan düşüş ile güneşli havayı fırsat bilen vatandaş alışverişi pazarda yapmayı tercih etti.

Kuzey Makedonya ile işbirliğinde ‘Turizm’ adımı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) ‘Kardeş Oda’ protokolü imzaladığı Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) yönetimi ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kuzey Makedonya ile Fethiye ve Seydikemer bölgesi arasında turizm başta olmak üzere ticari işbirliklerini ve ticaret hacmini arttırmak amacıyla atılacak adımlar değerlendirildi. MATTO yönetiminin, Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşmasına ilişkin FTSO yönetiminden destek istediği toplantıda, Kuzey Makedonya’nın dış ticaret ayağında yaş sebze meyve ve işlenmiş gıda ihracatına açık olduğu kaydedildi.

Pazarda bayram sakinliği

Her hafta kurulan Salı Pazarı bu hafta Ramazan Bayramı’nın 2. Gününe denk gelmesi nedeni ile geçmiş haftalara göre daha sakindi. Bir çok pazarcının tezgahını açmadığı pazarda fiyatlarda bazı ürünlerde daha uygundu.

Alan da, satan da dertli

Akaryakıtın yanı sıra tüm üretim maliyetlerinde meydana gelen fahiş artışlar ile beraber sebze ve meyve fiyatları beklenenin üzerinde fiyatlarla satılıyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar ile beraber alım gücü düşen vatandaşlar pazardaki fiyatlardan şikayetçi.

Yaz meyveleri tezgâhta

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte yaz meyveleri tezgâhtaki yerini aldı.

Marmaris son yılların en yoğun sezonunu yaşayacak

Dünyanın ve Türkiye'nin gözde turizm kentlerinden olan Muğla'nın Marmaris ilçesinde turizm sezonundaki beklentileri yükseltirken Turizm Bakanlığı önderliğinde ülke adına yapılan tanıtımlar meyvelerini vermeye başladı. Marmaris'in ana pazarı İngiltere'den rezervasyon rekorları gelmeye devam ediyor.

Cuma pazarı’nda yoğunluk

Üretim maliyetlerinin artması ile beraber yükselen sebze meyve fiyatları havaların ısınmaya başlaması ile düşmeye başladı. Ürün fiyatlarında yaşanan düşüş ile güneşli havayı fırsat bilen vatandaş alışveriş için Cuma Pazarı’nı tercih etti.

Rekor bu hafta da fasulyede

Salı Pazarı'ndaki ürünlerin fiyatları geçen haftaya oranla düştü. Geçtiğimiz hafta kilosu 80 liradan satılan fasulye bugün 50 liradan tezgâhlarda yerini aldı. Düşen fiyatlar ve havanın güneşli olmasından dolayı vatandaşlar pazara akın etti.

Meyve fidanları dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği proje çiftçilere meyve fidanı dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Marmaris’te tanıtım çalışması meyvesini veriyor

Marmaris Fuarı, pandemi nedeniyle verilen 2 yıllık aradan sonra 21. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Oktay, turistlerin gelmeye başladığını ve yoğun bir sezon beklendiğini belirterek, 'Tanıtım çalışmalarının kazancını hep birlikte elde edeceğiz' dedi.

Meyve suyu kutusunda uyuşturucu

Fethiye Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerince yapılan operasyonda meyve suyu kutusuna zulalanmış vaziyette uyuşturucu madde ele geçirildi.

Yemeklik değil 'yatırımlık' fasulye

Enerji üretim maliyetlerinin ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesinin ardından enflasyonun önlenemez yükselişi vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Üretim maliyetlerinin artması ile artan sebze meyve fiyatlarından sonra vatandaşlar semt pazarlarından bile alışveriş yapmakta zorlanıyor. Fethiye’nin en büyük semt pazarlarından olan Salı Pazarı’nda 1 kilogram taze fasulyenin 80 TL’lik fiyatını gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Pazar ve market fiyatları arasında fark büyük

Son günlerde fiyat denetimleriyle gündeme gelen zincir marketlerdeki sebze meyve fiyatları cep yakıyor. Markette 40 lira olan biber, semt pazarlarında 15 liradan satılıyor. 

Soğuk bitmedi, sebze fiyatı düşmedi

Kış aylarının sert geçmesi ve Mart Ayı’nın sonu gelmesine rağmen hava sıcaklıkları yükselmedi. Havaların soğuk gitmesi sebze ve meyve fiyatlarını da etkiledi. Girdi maliyetlerinin artmasının yanı sıra birde hava sıcaklıklarının düşük olması sebze ve meyve fiyatlarının daha yüksek olmasına sebep oldu.

Hava güzel, talep yoğun

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vatandaş internet üzerinden alışveriş yapmak yerine pazara giderek ürünleri almayı tercih etti.

İhracat azaldı, fiyatlar düşüşte

Yaş sebze meyvede en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında yer alan Ukrayna ve Rusya’nın birbirleri ile savaşması sonucunda azalan ihracat bazı yaş sebze ve meyve fiyatlarını düşürdü. Çalış Pazarı’nda Soğan 1 liraya, patates 6 liraya, domates 7 liraya satıldı.