Etiketler

Yörük göçü ilginç görüntüler oluşturdu

Muğla'nın Seydikemer ilçesi Yörükleri, Anadolu'da binlerce yıllık 'Yörük Göçü' geleneğini günümüzde de sürdürüyor. Yörükler, havaların soğumasıyla sıcak bölgelere yerleşmeye başladı. Yörük ailenin deve, eşek, koyun ve keçilerle dağlardan sahillere 3 gün süren göçü, ilginç görüntüler oluşturdu.

Boğacı muhtar kamera sistemiyle köyünü 7/24 izliyor

Muğla'nın Menteşe İlçesine bağlı Akkaya Mahallesinde boğa güreşlerinin geliri ile kamera sistemi kuruldu. Aynı zamanda boğacılık yapan köy muhtarı Birol Çetin, muhtarlık odasında köyün giriş çıkışı ve meydanını 24 saat kameralardan izliyor.

Hollywood yıldızlarının hayran kaldığı, Michael Dougles'ın unutamadığı köy büyük ilgi görüyor

Bodrum'un Mumcular Mahallesi'nde bulunan Etrim köyü, el dokuması kilim ve halıları ile Bodrum'u dünyaya tanıtıyor. Asırlık halıları ile nam salan Etrim, Holywood yıldızları, iş adamları, prensesler ve birçok ünlü ismin Türkiye'deki uğrak noktası haline geldi.

Ağaç katliamının yaşandığı Akbük'te fidan dikimi

7 Nisan tarihinde sahile yakın Menengeç ağaçlarının kesilmesi sonucu büyük tepkilerin yaşandığı Menteşe'nin Akbük koyunda da fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Toyota Hybrid Challenge’ın kazananı Mesut Güven

Toyota yakıt tasarrufuna katkısını Toyota Hybrid Challenge etkinliği ile ortaya koyuyor. Ünlü otomobil markası Türkiye’de hibrit teknolojisinin en önemli özelliklerinden biri olan düşük yakıt tüketiminin bilinirliğinin en üst seviyeye çıkması için yaptığı çalışmalarını sürdürüyor.

“48 MUĞLA 48 PROJE” Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen iş ve işlemlerin görünürlüğünü artırmak, ihtiyaçtan doğan sorunlara çözüm bulmak, etkin projeler ortaya koyup daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla Muğla ili genelinde başlatılan “48 Muğla 48 Proje” çalışmalarının ara değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

Dalaman Kapukargın-Sarsala Koyu yolu asfaltlandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi turizm bölgelerinden birisi olan Dalaman ilçesine bağlı Kapukargın-Sarsala Koyu yolunu

Menteşe Belediyesi'nden Kıyı Temizliği

Menteşe Belediyesi ekipleri sona eren yaz sezonunun ardından Akbük Koyu ve Çınar mevkii arasındaki bölgede kıyı temizliği yaptı. 5 gün süren temizlik çalışmaları sonunda 3 ton atık toplandı.

Menteşe Belediyesi'nden kıyı temizliği

Menteşe Belediyesi ekipleri sona eren yaz sezonunun ardından Akbük Koyu ve Çınar mevkii arasındaki bölgede kıyı temizliği yaptı.

Yüzde iki Konaklama Vergisi geliyor

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlerine yüzde iki Konaklama Vergisi getirileceği bildirildi. Vergiyi işletme sahipleri ödeyeceği ifade edildi. Verginin oda fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Yani tatile çıkan vatandaş dolaylı yoldan ekstra ücret ödeyecek.

Köyüne hizmet için kamu kurumundan istifa etti

Muğla'nın Menteşe İlçesi Doğanköy Mahallesinde 32 yaşındaki Ömür Öztük, sözleşmeli olarak çalıştığı karayollarındaki işinden istifa ederek baba ocağında muhtar oldu.

Didim'den gelip, Datça'da 3 teknenin motorunu çaldılar

Muğla'nın Datça ilçesi, Kargı Koyu'nda karaya çekilmiş halde bağlı bulunan3 teknenin motorunu çaldığı iddia edilen 5 şüpheliden 2'si yakalandı.

Budama sırasında devrilen ağaç köyün başına iş açtı

Muğla'nın Menteşe İlçesi kırsal Çatakbağyaka Mahallesi'nde bir ağaç, budama sırasında devrilerek elektrik direklerinin üzerine düştü. Yaklaşık 100-150 metrelik elektrik kablosunun koptuğu köydeki evlerde 1,5 aydır telefon ve internet kullanılamıyor.

Büyükşehir Muğla'nın Balı için imzaları attı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve S.S. Karabörtlen Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Emin Benzer, 95 ortağı olan kooperatifle Büyükşehir işbirliği için imzaları attı.

Dolu köyü felç etti

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı kırsal Sarnıç Mahallesinde bu sabaha karşı cevizden de büyük dolu yağışı büyük hasara neden oldu.

İcraya düşen koyunlar ihaleyle satıldı

Muğla'nın Milas ilçesinde 91 adet koyun açık artırma usulü ile satışa çıkarıldı. Koyunlar en yüksek teklif olan 80 bin liraya satıldı.

İyi Partili Arıkan'dan zehir zemberek istifa açıklaması

İyi Parti'nin kuruluş aşamasında da görev alan Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi Okan Arıkan, hem il yönetim kurulu üyeliğinden, hem de İyi Parti'den istifa ettiğini açıkladı. Arıkan açıklamasında, '31 Mart'ta ve öncesinde, tilki ile plan yapılmış, kurt ile avlanılmış, sonra da koyun ile yas tutulmuştur' diyerek İyi Parti'yi eleştirdi.

Muğla'da selde 27 koyun telef oldu

Muğla'nın Milas ilçesinde sabah saatlerine kadar süren şiddetli yağmur ve fırtınada meydana gelen selde 27 koyun telef oldu.

Koyda tekne beklerken yakalandılar

Muğla'nın Datça ilçesi Kalemlik koyunda Sahil Güvenlik ekiplerinin tespit ettiği 48 düzensiz göçmen Jandarma ekiplerine teslim edildi.

FETHİYE'DE KIYILAR TEMİZLENECEK

“Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC)” kampanyası, 21 Eylül Cumartesi günü Fethiye Büyük Samanlık Koyu’nda gerçekleştirilecek.

KOYUNCU, “DÖVİZİN DÜŞÜK OLMASI İTHALATI ARTTIRIYOR”

Fethiyeli işadamlarından Fikret Koyuncu, faizlerin düşmesi ve ilçe ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Döviz fiyatlarının düşük seviyelerde seyretmesinin ithalatı arttırdığına vurgu yapan Koyuncu, vatandaşların ellerindeki paraları gelecek dönemlerin zor geçecek kaygısıyla yatırıma dönüştürmediğini ifade etti.

Barış Manço anısına okul öncesi eğitim yuvası kuruldu

Muğla'nın Ula ilçesi Kızılyaka Köyünde merhum Barış Manço anısına Türkiye'de bir ilk gerçekleştirerek Barış Çocukları okul öncesi eğitim yuvası açıldı.

Davullu-zurnalı şenlik

Menteşe Belediyesi ve Cedit Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Cedit 4. Kültür Şenliği, eski adı Cedit olan Yeniköy Mahallesinde düzenlendi. Şenlikte, halk oyunları gösterileri zurna resitali ve müzik dinletileri büyük beğeni topladı.

ORTAK DİLİ MÜZİK OLANLARIN BULUŞTUĞU YER

Müziğin evrenselliğini anlatmak üzere yola çıkanların buluşma noktası olan Müzik Köyü, bu yıl Muğla’nın Fethiye İlçesi Kargı Mahallesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İki periyotta yapılacak etkinliklerin birinci bölümü 17-21 Ağustos tarihlerinde, ikinci kısmı ise 23-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Kaymakam, Başkan, Başsavcı ve Hükümlüler çöp topladı, turistler şaştı kaldı

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bodrum Belediyesi arasında, hükümlüler için imzalanan Hep Birlikte Temiz Bir Geleceğe adlı protokol kapsamında Gümbet Koyunda çevre temizliği yapıldı. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serhat Işık ve birçok protokol üyesi Gümbet Sahili boyunca yürüyerek çöp topladı.

Kurban kesiminde Orf hastalığı riski!

Kurban Bayramı öncesinde acemi kasaplara Orf hastalığı uyarısı yapıldı. “Orf” adını taşıyan “Koyun Çiçeği” olarak da isimlendirilen bu hastalık, küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox virüsü ile ortaya çıkıyor. Hastalık, eller, parmaklar ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösteriyor. Uzmanlar, söz konusu virüsün kesim sırasında kullanılan bıçakla yaralanma gibi durumlarda insana bulaştığına dikkat çekiyor.

Bodrum’daki orman yangını tehlikeli boyuta ulaştı

Bodrum Mumcular Mahallesi'nde çıkan orman yangınında alevler Bayır köyünde tehlikeli boyuta ulaştı. Bahçeleri ve ekinleri yanan bir çok vatandaş gözyaşlarına hakim olamadı. Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen ve köyün etrafını saran yangına 6 helikopter, çok sayıda arazöz ve orman işçileri müdahale ediyor.

UZMANLAR, KURBANLIK HAYVAN KONUSUNDA UYARIYOR

Kurban Bayramı yaklaşırken, kurbanlık hayvanlardan kesime uygun olanlarının da mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmasının gerektiği belirtiliyor. Kurbanlık hayvanın gebe ve hastalıklı olmaması istenirken, veteriner hekim Hasan Talaş, ''Kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak, 6 ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder'' dedi.

Kabak Koyunda kayalıklardan düşen kişiyi JAK kurtardı

Fethiye'deki Kabak Koyunda çıktığı doğa yürüyüşünde yaklaşık 30 metre yükseklikten düşen kişi yaralandı.

Tatilcilerden örnek davranış

Fethiye Kayaköy Mahallesi Muhtarlığı öncülüğünde, bölgeye tatile gelen yerli ve yabancı turistler, mahalle merkezinden Gemiler Koyu'na kadar olan alanda çevre temizliği yaptılar. Temizliğin ardından kendi hazırladıkları tabelaları yol kenarına asan duyarlı tatilciler, Bu doğayı korumaz isek hayatı katletmiş sayılırız dediler.