Etiketler

Çam balında kayıp yıl

Dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ını karşılayan Türkiye'de kurak geçen sezon nedeniyle rekolte yüzde 90 oranında düştü. Türkiye'nin çam balı üretiminin yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'ya Haziran ayından itibaren yaklaşık 6 bin kovan çam balı üretimi için gelirken, arıcılar umduklarını bulamadı.

Hem tarla hem kovanlar yandı

Milas'ın Ekinanbarı Mahallesi'nde ot yangını meydana geldi. Yangın arı kovanlarına da zarar verdi.

Milaslı arıcı yayla dönüşü kaza yaptı

Muğla'nın Milas ilçesinden Niğde ilindeki yaylaya kovan götürerek, yazı orada geçiren ve ilçeye dönüş için yola çıkan Milaslı arıcı Konya'da kaza yaptı. Kovan yüklü tırın devrilmesi sonucu bal hasadı yapılacak kovanlar ve çok sayıda arı telef oldu.

Jandarmadan arıcılara 'Fotokapan' eğitimi

Menteşe İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Yerkesik Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından Muğla Yerkesik bölgesinde gezginci arıcılık yapan kovan sahiplerine hırsızlıklara karşı 'Fotokapan' eğitimi verildi.

Üreticilere ücretsiz tohum dağıtıldı

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Ortaköy, Olukbaşı, Çallı, Çamlıyurt, Akkovanlık ve Kayabaşı Mahalleleri'nde 'Topyekün Eğitim Seferberliği' kapsamında hazırlanan, kaliteli kaba yem bitkisi üretimi çalışmaları dahilinde 12 aya yetecek kadar yem bitkisi üretimi için üreticilere ücretsiz yem bitkisi tohumu dağıtılarak, yetiştiriciliği hakkında eğitim düzenlendi.

Menteşe'de çıkan yangında arı kovanları küle döndü

Muğla'nın Menteşe İlçesi Yaraş Mahallesi Soda mevkiinde arı kovanlarının bulunduğu ormanlık alanda yangın çıktı.

İtfaiye ekipleri bu defa arıların kızgınlığını gidermek için görev yaptı

MUĞLA (İHA) – Muğla'nın Marmaris ilçesinde arı kovanı taşıyan bir kamyonetin uçurumdan yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada yaklaşık 100 kovan arı kolonisi çevreye dağıldı. Muğla Büyükşehir İtfaiyesi Marmaris Grup Amirliğine bağlı ekipler bu defa kızgın arıları sakinleştirmek için görev yaptı. Olayda biri kazadan dolayı diğeri de arıların saldırısına maruz kaldığı için 2 kişi yaralandı.

Arıcılara haftada iki gün kovan izni

Dünya çam balı üretiminde lider olan Muğla’da meslek kuruluşlarından gelen talep doğrultusunda, tüm arıcıların, haftada iki gün kovanlarıyla ilgilenebilmelerine olanak sağlandı. AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir’in İçişleri Bakanlığıyla yaptığı görüşmeler sonucu, arıcıları rahatlatan karar Türkiye genelindeki İl Pandemi Kurullarına aktarıldı.

Kaza yapan kamyonetteki arılar ekiplere zor anlar yaşattı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde kasasında arı kovanı yüklü kamyonet, başka bir kamyonetle çarpışması sonucu iki kişi hafif şekilde yaralanırken, kaza sonrası kovanlarından çıkan arılar ekiplere zor anlar yaşattı.

Şiddetli rüzgar minareyi yıktı

Muğla'nın Milas ilçesinde etkili olan şiddetli rüzgar mahallelerde yıkımlara neden oldu. Akkovanlık Mahallesi camisinin minare külahı ve alemini yerinden söken rüzgar, bazı yerlerde de ağaçları yerinden sökerek elektrik hatlarına zarar verdi

Çocuklara arıların sesini duyurmaya devam ediyorlar

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Sağlığım İçin Doğayı Seçtim” Projesi kapsamında 15 ortaokul öğrencisiyle 7. Kovan başı eğitim gerçekleştirildi.

2019 Yılı Arılı Kovan Destekleme Başvuruları Başladı

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 2019 yılı arılı kovan desteklemeleri için sahada tespitlerine başladı.

Zirai ilaçlara bağlı arı ölümlerinin sigorta kapsamına alınması istendi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM) arasında 'Arıcılık sigortaları' kapsamında yapılan toplantıda, sigorta şirketine yeni talepler iletildi. Özellikle son yıllarda artan zirai ilaçların neden olduğu arı ölümlerinin sigorta kapsamına alınması ve kovan başına belirlenen tazmin bedelin yüzdelik dağılımının arttırılması talep edildi.

Kadıköy Ortaokulu Öğrencileriyle "Bal Dediğin Donar" Sloganıyla Şeker Tadında Eğitim

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim ve Yayım Birimi, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Kadıköy Ortaokulu ve Kadıköy Muhtarlığı, öğrencileriyle “Sağlığım İçin Doğayı Seçtim Projemiz“ kapsamında Kovan Başı Eğitim gerçekleştirdi.

Köyceğiz de orman yangını

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi'nde çıkan orman yangınında 1 hektarlık kızılçam ormanı küle döndü. Yangında 37 adet arı kovanı da telef oldu.

Türk balının zaferi

Son yıllarda Avrupa ve dünya pazarında büyük rağbet gören Türk balları, Kanada'da yapılan Dünya Arıcılık Kongresinde iki dalda dünya birinciliği, iki dalda ise dünya ikinciliği elde etti. Mersin'in tek yayla balı olan Eğriçayır balı dünyanın en nadir ve kaliteli balı seçilirken, Karakovan balı da kendi alanında dünya birincisi seçildi.

120 milyon liralık uyuşturucu şüphelileri adliyeye sevk edildi

Muğla Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekipleri tarafından sürdürülen uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında arı kovanları içinde uyuşturucu sevkiyatı yapıldığı ihbarının ardından operasyon için düğmeye basıldı.

Arı kovanlarının içine gizlenmiş 152 kilo eroin ele geçirildi

Muğla'da polis ekiplerinin durduğu tırın dorsesinde arı kovanları içine gizlenmiş 152 kilo eroin ele geçirildi.

Çocuklar, ‘Kovan Başı Eğitimlerle’ Teknolojinin Zararlarından Kurtuluyor

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde teknolojinin çocuklar üzerindeki zararlı yanlarını daha aza indirmek amacıyla “Kovan Başı Eğitimi” gerçekleştirildi.

Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor

Türkiye'deki 8 milyon arı kovanının neredeyse yarısına Ağustos ve Ekim aylarında ev sahipliği yapan Muğla'ya gezgin arıcılar gelmeye başladı. Bir ay önce gelen bazı gezgin arıcılar ise çiçek ve çam balı karışımı bal kesimini tamamlamak üzere.

Karaca, “Bu meclisten vatan haini çıkmaz”

Fethiye Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısında Fethiye Körfezi yine meclisin gündeminde yer aldı. AK Parti Fethiye Belediye Meclis Üyesi Turhan Kovancı körfezin temizlenmesi noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli çalışmaları yapacağını dile getirerek, “Fethiyemiz için bizim yapabileceklerimiz konusunda her zaman destek oluruz” dedi.

Binlerce çam ağacı, yüzlerce zeytin ağacı yok oldu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan ve 6 saat sonra kontrol altına alınan yangın sonrasında binlerce çam ağacı, yüzlerce zeytin ağacı yok oldu. Arı kovanlarının yandığı, samanların tutuştuğu yangın sonrasından köy halkı korku dolu anları anlattı.

Ak Parti Heyetinden Kutlama Ziyareti

AK Parti Fethiye İlçe Başkan Vekili Turhan Kovancı beraberinde yönetim kurulu üyeleri, Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı dolayısıyla SED Medya Sahibi Seda Köktener’i ziyaret ettiler.  Gazetecilerin bu anlamlı gününü kutlayan Kovancı, özverili çalışmalarından dolayı SED Medya ailesini tebrik etti.

AK PARTİLİLER 15 TEMMUZ DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

AK Parti Fethiye İlçe Başkan Vekili Turhan Kovancı ve yönetim kurulu üyeleri, Fethiye’de geçtiğimiz günlerde kurulan Fethiye 15 Temmuz Derneğini ziyaret etti.

Muğla 3,5 milyon arı kovanını ağırlıyor

Türkiye'nin en büyük çam balı üretim merkezi Muğla'ya ger geçen yıl artarak devam eden çam balı üreticisinin ilgisi, konaklamada sıkıntıları da beraberinde getirdi. Konaklamada yaşanan sıkıntılar Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği salonunda diğer illerden gelen Arı Yetiştiricileri birlik başkanları ile masaya yatırıldı.

AK PARTİ’DEN SED MEDYA’YA ZİYARET

Ak Parti Fethiye İlçe Başkan vekili Turan Kovancı beraberinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte FRT TV, FRT FM, Gerçek Fethiye Gazetesi ile Dost Gazetelerinin ve SED MEDYA AJANS sahibi Seda Köktener’i ziyaret etti. Ziyarette Gerçek Fethiye Gazetesi yazı işleri müdürü Sıdıka Zeybek Kölemen’de yer aldı.

12 gün kaçabildi

Muğla'nın Milas ilçesi kırsal Akkovanlık mahallesinde boşandığı eşinin kayınvalidesini öldürdükten sonra evi kundaklayıp kayıplara karışan şüpheli, Yatağan'da kızına ait bağ evinde Jandarma tarafından oluşturulan özel ekip tarafından kıskıvrak yakalandı.

Kovan başı eğitimleri başladı

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün ' 48 Muğla 48 Projesi' kapsamında, Şubat ayı sonunda Köyceğiz ve Milas İlçelerinde bulunan arılıklarda Personele Eğitici Eğitim düzenlendi.

Arıcıya bir darbe de yabani hayvanlardan geldi

Datça'da geçimini arıcılık yaparak sağlayan Mehmet Beyhan, sezonun kötü gitmesi nedeniyle istediği bal üretimini sağlayamadı arılarını başka bir yere taşımak için hazırlık yapmaya başladı ancak yabani hayvanların saldırısı sonucu 60 arı kovanı hasar görünce ne yapacağını şaşırdı.

Arıcılar çareyi kovanları zincirlemekte buldu

Muğla'nın Ula ilçesinde arı kovanlarına önce ayı sonra da domuz saldırısı olması üzerine arıcılar, kovanları zincirleyerek önlem almaya çalıştı.