Kazı Çalışmaları Haberleri

Kazı Çalışmaları Haberleri

KİSSEBÜKÜ'NDE CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE ‘ACELE' KAMULAŞTIRMA İLANI

Bodrum ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kissebükü Anastasiapolis Antik Kentindeki kazı çalışmalarının yürütülebilmesi için çevresindeki 17 bin metrekarelik alanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ‘Acele' kamulaştırılarak bu alandaki tarihi yapıların ortaya çıkarılması ve restorasyon çalışmalarının bir an önce başlaması sağlanacak.

MARMARİS'TE 'APOLLON KUTSAL ALANI'NDA KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Muğla'nın Marmaris ilçesi Taşlıca Mahallesi'nde 2 yıldır devam eden kazı çalışmaları ve arkeolojik yüzey araştırmaları devam ediyor. Çalışmaların ilk yılında kent merkezinin üç boyutlu haritaları oluşturularak, taşınır ve taşınmaz tüm kültür varlıkları kayıt altına alınarak, kırsal mimarinin korunması amacıyla bölgedeki çok katmanlı yerleşim kültürünün izlerini yansıtan Aşağı ve Yukarı Fenaket Rum köyleri de belgelendi.

VALİ TAVLI, DEVAM EDEN KAZI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Vali Orhan Tavlı, Sedir (Kleopatra) Adası’nda Bulunan Kedreai Antik Kentin’de Sürdürülen Kazı Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldı.

AMOS ANTİK KENTİ’NDE TİYATRO GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

3 bin yıllık tarihi ile Marmaris'in en güzel manzarasına sahip tepelerine konuşlanmış Amos Antik Kenti'nde başlayan kazı çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 2019'da yüzey araştırmaları başlanan ve geçtiğimiz ay, Cumhurbaşkanlığı kararnameli kazı statüsüne kavuşan antik kentte çalışmalar tiyatro alanında devam ediyor.

ARICAN, “BU KAZI İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK”

Fethiye’nin Yeşil Üzümlü mahallesinde bulunan birçok tarihi yapıta ev sahipliği yapan Cadianda başlatılan kazı çalışmalarının bölge ekonomisine katkısı olacağının altını çizen Yeşil Üzümlü Mahalle Muhtarı Erkan Arıcan, “Vatandaşlarımız biraz daha maddi olarak faydalansın istiyoruz. Bölge halkının ekonomisini canlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

CADIANDA, GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

Fethiye’nin Yeşil Üzümlü mahallesinde bulunan birçok tarihi yapıta ev sahipliği yapan Cadianda başlatılan kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkarılıyor.

KAYMAKAM VE BÜYÜKELÇİDEN KAZI EKİBİNE ZİYARET

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro ile birlikte Labranda Antik Kenti'nde devam eden arkeoloji kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Meclis binası ve tapınak 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıktı

Karia bölgesinin en eski antik kentlerinden birisi olan İdyma Antik kentinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni, Muğla Valiliği ve Ula Belediye Başkanlığının destekleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi adına yürütülen kazı çalışmaları 12 ay boyunca devam ediyor.

Arkeolojiye kadınlardan hassas dokunuş

Deniz, kum ve güneş turizminin yanında önemli ören yerlerine sahip Muğla'da geçen yıl 23 olan arkeolojik kazı sayısı, bu yıl 30'a yükseldi. Arkeolojik kazıların çoğunluğu yaz-kış devam ederken, deniz dibi kurtarma kazı çalışmaları da yürütülüyor.

Kaymakam Böke, kazı alanını ziyaret etti

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke Çamlıbelen Mahallesi’nde kazı çalışmalarına başlanılan Sinuri Kutsal Alanı’nı ziyaret etti.

Karaca, “Altyapı biten bölgelerde  BSK sıcak asfalt çalışmasına başlayacağız”

Fethiye Belediyesi öncülüğünde MUSKİ, AYDEM ve Telekomünikasyon şirketleri işbirliğinde İnönü ve Çarşı Caddelerinde gerçekleştirilen altyapı çalışmalarını Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yerinde inceledi. 

Yol yapım çalışmaları hızla devam ediyor

Fethiye Belediyesi ve MUSKİ, AYDEM ve Telekominasyon Şirketleri işbirliği ile başlayan alt yapı çalışmaları Fethiye’nin çeşitli noktalarında hız kesmeden devam ediyor.

Yaşayan Tarih Kenti Stratonikeia’da kazı çalışmaları Muğla Valiliği’nin desteğiyle devam ediyor

Yatağan’da, Antik dönemlerden günümüze kadar her dönemden kalıntıların bir arada bulunduğu ve UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı ve restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteğiyle yıl boyu devam ediyor.

İdyma’nın 2 bin yıllık sırrı çözülüyor

2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni, Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın destekleri ve Ula Belediyesi'nin katkıları ile İdyma antik kentinin uzantısı Akyaka Kalesinde kazı çalışmaları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkadir Baran tarafından sürerken, İdyma ana kentinde de kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından ilk defa kazı çalışmaları başlıyor.

YİKOB’dan antik kentlere 25 milyon TL destek

Türkiye'de yaz-kış en fazla arkeolojik kazı çalışmasının yürütüldüğü Muğla'da kazı çalışmalarına Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından 2021 yılında 25 milyon lira destek sağlandı.

Altyapı çalışmaları devam ediyor

MUSKİ, Aydem ve Telekominasyon şirketleri tarafından gerçekleştirilen altyapı çalışmaları için kazı çalışmaları devam ediyor. Köprübaşı mevkine kadar yapılacak olan kazı çalışmalarının 1 Mayıs’ta tamamlanması planlanıyor.

Knidos antik kentinde mermer heykel başları bulundu

Muğla'nın Datça ilçesindeki Knidos antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında mermer heykel başları bulundu.

Altyapı çalışması başladı

MUSKİ,Aydem ve telekominasyon şirketleri tarafından yapılacak olan altyapı çalışmaları için  yapılacak kazı çalışmaları Muğla Makası’ndan itibaren başladı. İlk etapta Muğla Makası’ndan Köprübaşı Mevkii’sine kadar yapılacak olan kazı çalışmalarının 1 Mayıs’ta tamamlanması planlanıyor.

Altyapı çilesi başlıyor

ADM tarafından elektrik hatlarının yeraltına alınması için yapılacak kazı çalışmaları başlıyor. İlk etapta Muğla Makası’ndan Köprübaşı Mevkii’sine kadar yapılacak olan kazı çalışmalarının 1 Mayıs’ta tamamlanması planlanıyor.

Özlüce fosil kazıları 9 yıl aradan sonra tekrar başladı

2012 yılında kazı çalışmalarına ara verilen Menteşe'nin kırsal Özlüce Mahallesindeki fosil yataklarındaki kazı çalışmaları ilk kazı çalışmasını yürüten Prof. Dr. Berna Alpagut'un bilimsel danışmanlığında 9 yıl aradan sonra tekrar başladı.

Thera Antik kenti kazı işbirliği protokolü imzalandı

Muğla'nın Ula ilçesindeki Thera antik kentinin kazı çalışmaları için işbirliği protokolü Muğla Müzesi ve Ula Belediyesi arasında Muğla Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran ve kazı çalışmasını yürütecek MSKÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkadir Baran'ın katıldığı bir törenle imzalandı.

Muğla'da 60 metre uzunluğunda tonozlu tünel bulundu

Kazı çalışmaları bir yıl önce başlayan Ula'nın Akyaka Mahallesindeki Ortaçağ kalesinde kale ve sur duvarlarının konservasyon çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Kazı ve konservasyon çalışmaları esnasında kalenin kuşatma esnasında askerlerin temiz su ihtiyacını karşımaları için Kadın Azmak deresine bakan bölümde 60 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde merdivenli tonoz tünel bulundu.

Vali Orhan Tavlı, Amos Antik Kentinde İncelemelerde Bulundu

Marmaris İlçesi Turunç Mahallesi Amos Antik Kenti kazı çalışmaları hakkında Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey ve Kazı Bilimsel Danışmanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer’den bilgi alan Vali Orhan Tavlı, antik kent yerleşim alanında incelemelerde bulundu.

Gizemli Kent ‘Thera’da kazılar sürüyor

Yıllardır kazı çalışması yapılmadığı için gizemini koruyan Ula'daki Thera antik kentinde bir taraftan yüzey temizlik çalışması yürütülürken, diğer taratan kazı çalışmaları başladı.

Herakleia Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı

Muğla'nın Milas ilçesinde yer alan, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginliklere de sahip Kapıkırı Mahallesi'ndeki Herakleia Antik Kenti'nde ilk kazı çalışmaları başlatıldı.

10 ayda kale surları ortaya çıktı

Muğla Valiliğinin destekleri ve Ula Belediyesi'nin katkılarıyla 10 ay önce kazı çalışmalarına başlanan Akyaka Kalesi'nde sur duvarları tamamen gün yüzüne çıktı.

Gizemli kent ‘Thera’ gün yüzüne çıkıyor

Anadolu’nun yerlisi Karia halkının kültürünü en iyi yansıtan antik kentlerden biri olduğu düşünülen Muğla'nın Ula ilçesindeki Thera Antik Kenti'nde ilk defa kazı çalışması başladı. Kazı çalışmalarında öncelikli olarak tiyatro ve tapınak yapıları ortaya çıkarılacak.

Akyaka Kalesi'nin ilk ünlü konuğu

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesinde İdyma Antik kentinin kazı çalışmaları kapsamında devam eden Akyaka Kalesini Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanı Korgeneral Vasko Gjurchinovski ziyaret etti.

Akyaka'da tarihi kaleden sonra 2 kilise bulundu

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde geçen yıl başlayan kazı çalışmalarında İdyma antik kentinin uzantısı Bizans Kalesi bulunmuştu. Bizans kalesinde kazı ve konservasyon çalışmaları sürerken, bu defa mahallenin tam ortasında ve Orman Çadır kampında iki kilise bulundu.

Başkan Tokat DSİ yetkilileri ile görüştü

İlçede uzunca bir süredir DSİ tarafından yapılan kazı çalışmalarından dolayı vatandaşlar ulaşımda aksaklık yaşıyordu. Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat bugün hem DSİ yetkilileri ile hem de yüklenici firma yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.