Etiketler

Kayaköy ve Gemiler koyları daha hassas korunacak

Cumhurbaşkanı kararlarıyla Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilen Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Kayaköy Ören Yeri ile Gemiler Koyu'nun, bölgede yaşayanları sevindirdi.

Kayaköy-Gemiler Koyu Sit Tescili Olumlu Karşılandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanan Kayaköy- Gemiler koyu ve çevresinin kesin korunacak hassas alanlar içerisine alınıp doğal sit tescilinin yapılması Fethiye Kent Konseyi, insan yerleşmeleri ve korunacak alanlar çalışma grubu tarafından da olumlu karşılandı. Grup başkanı Yüksek Mimar Ahmet Özden yönetiminde toplanan İnsan Yerleşmeleri ve Korunacak Alanlar Çalışma Grubu Kayaköy-Gemiler koyu ve çevresinin kesin korunacak hassas alanlar içerisine alınıp doğal sit tescilinin yapılması konusunda önemli bir adımın Fethiye adına atıldığı diğer sit alanlarının da aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kayaköy 'Kesin korunacak hassas alan' ilan edildi

Kayaköy ve Gemiler Koyu Çevresi, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Kaymakam Şahiner’den hayırsever vatandaşa plaket 

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, hayırsever vatandaş Hüseyin Yılmaz’a plaket ve teşekkür belgesi takdim etti. Hayırsever esnaf Yılmaz; Fethiye’ye bir okul, Kayaköy Mahallesi’ne bir cami yaptırmanın yanı sıra çeşitlik kamu kurum ve kuruluşlarına bağışlarda bulundu. 

Gelin damatların gözdesi tarihi mekanlar

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, yeni evlenen çiftler binlerce yıllık, tarihe tanıklık eden meknlarda mutluklarına anlam katıyor. Fotoğraf albümünde ölümsüzleştirmek isteyen çiftler, düğün öncesi Kayaköy, Letoon, Tlos, Telmessos ve Pınara antik kentlerinde soluğu alıyor.

Karaca, “100 kişinin evi yıkılacak”

Fethiye’nin 41 mahalle muhtarı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya taziye ziyaretinde bulundu. Karaca muhtarların soruları üzerine, ziyarette birçok konuyla ilgili değerlendirmede bulunurken; başta Kayaköy olmak üzere Faralya, Göcek, Üzümlü ve diğer mahallelerde 100 kaçak binanın yıkılmasının talimatının geldiğini bildirdi. 

Kayaköy'e Ziyaretçi Akını

Fethiye'de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy, ziyaretçi sayısında birinciliği yine kaptırmadı. Fethiye'de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy, geçen yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da ziyaretçi akınına uğradı.

Cinbal’a yılın en iyi restoran ödülü

Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde yıllardır turizme hizmet eden yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Fethiye halkına en iyi lezzetleri sunan Cinbal Restoran, Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği Farkındalık ve Sosyal Sorumluluk ödülüne layık görüldü. Yılın en iyi et restoran ödülü Cinbal Restoran sahiplerinden Oğuz Vesekçi’ye şarkıcı Özgün tarafından İstanbul’da yapılan törende sunuldu.

Başkan Karaca: 'Sadece Kayaköy'de 456 kaçak inşaat var'

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Fethiye'de özel çevre koruma bölgeleri, sit alanları ve kıyı alanlarındaki kaçak yapıların yıkımının başlamasının ardından Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, imara aykırı yapılaşmaya izin vermeyeceklerini bildirdi. Karaca, Aralık ayı meclis toplantısında 'Sadece Kayaköy'de 456 kaçak inşaat var' dedi.

12 Bin 500 Öğrenciye Diş Fırçası ve Macunu Dağıtılıyor

Ağız ve Diş Sağlığı haftası dolayısıyla Fethiye Belediyesi tarafından, ‘Öğrencilere diş macunu ve fırçası dağıtımı’ bu yıl Kayaköy İlkokulu’ndan başladı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Kayaköy’deki diş fırçası ve macun dağıtımına katıldı.

Çinli Medya Grubu, Fethiye'yi tanıtacak

Türkiye’ye daha fazla Çinli turistin gelmesi için kültür ve turizm bakanlığı çeşitli çalışmalar yaparken, Çin’den gelen bir medya ekibi Fethiye’de de tarihi ve turistik yerleri görüntüledi. Fethiye merkezinin yanı sıra Kayaköy, Ölüdeniz çevresinde çekimler yapan ekip özellikle yamaç paraşütü uçuşlarını da görüntüledi.

Kayaköy’de Asfalt Çalışmaları Sürüyor

Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı yol asfalt ekibi, Kayaköy ara sokaklarının büyük bir bölümünde asfalt çalışmalarına devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü asfalt timi, kısa sürede Kaya İlkokulu önündeki yolu asfaltlayarak hizmete açtılar. 

Özer Olgun Barış ve Dostluk Festivali’nde Anıldı

Fethiye eski Belediye Başkanı Özer Olgun, Kayaköy’de düzenlenen Barış ve Dostluk Festivali’nde anıldı.

Yunan heyeti çiçeklerle karşılandı

Kayaköy Barış ve Dostluk Festivali kapsamında Fethiye’ye gelen Yunan heyeti, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve diğer yetkililer tarafından çiçeklerle karşılandı. Her iki ülke dostluğuna vurgu yapılan buluşmada, heyetler Kayaköy gibi özel anlam taşıyan bir yerde buluşmanın mutluluğunu yaşadılar.

310 bin metrekare asfalt kaplama yapıldı

Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı yol asfalt ekibi, Kayaköy ara sokaklarının büyük bir bölümünde asfalt çalışmasına başladı. Fen İşleri Müdürlüğü, son 6 ayda Fethiye’nin birçok bölgesinde 310 bin metrekare asfalt kaplama yaptı.

Barış ve Dostluk Festivali’ne davet

Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde düzenlenecek Kayaköy Barış ve Dostluk Festivali konserler ile dolu dolu geçecek. Festival organizasyon komitesi 5-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik için hazırlıklarını son aşamaya getirdi.

’Hayalet Köy’ havadan görüntülendi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan 'hayalet köy' olarak bilenen terk edilmiş Kayaköy'ün havadan çekilen görüntüleri, eşsiz manzarasıyla ilginç görüntüler oluşturdu.

Kayaköy'deki Turizmciler Memnun

Turizm sezonu sona yaklaşırken, Kayaköy'dekiişletme sahipleri sezondan memnun olduklarını ifade ediyor. Fethiye ve Kayaköy'ün en önemli mekanlarından Cinbal'ın ünü tandır ve kebaplarıyla tüm Türkiye ve dünyaya yayılırken, sezonun iyi geçtiğini belirten yetkililer, ''Misafirler ve biz mutluyduk'' ifadelerini kullandılar. İşletme yöneticilerinden Oğuz Vesekçi, ''Çok fazla ünlünün de uğradığı Cinbal'agelenler, etin en doğalını yiyorlar, parmaklarını yalayarak gidiyorlar'' dedi.

Kayaköy Kuyubaşı’nda türkü şöleni

Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’nde bulunan Kuyubaşı Kahvehanesi’nde türkü şöleni yaşandı. Küçük İbo ile Filiz Aşkın’ın sahne aldığı gecede Kayaköy sakinleri ile yörede bulunan turistler türkülerle eğlenip, coştular.

TURİZMCİLER SEZONU DEĞERLENDİRDİ

2019 yılı turizm sezonunun tamamlanmasına az bir zaman kala Kayaköy ve Ölüdeniz’deki turizmciler FRT TV’ye sezona dair değerlendirmelerde bulundular. Yöredeki sıkıntıları da dile getiren turizmciler, sezonun oldukça hızlı geçtiğini ifade ettiler.

KAYA İNCİRİ COĞARAFİ İŞARET İLE MARKALAŞIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bölgenin önemli tarımsal değerlerinden olan ‘Kaya İnciri’nin Coğrafi İşaret tescili için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Şen Kayaköy’de teknik incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Fatih Şen ‘Kaya İnciri’nin çok özel bir ürün olduğunu, yurtdışından bu tip siyah incire olan talebin daha yüksek olduğunu belirtti.

HÜSNÜ ARKAN MEST ETTİ

Şu zamana kadar birçok önemli sanatçıyı, açık havada Fethiyelilerle buluşturan Kayaköy’deki Effeto Live bu kez Hüsnü Arkan fırtınası estirdi. Türk müziğine damga vuran Ezginin Günlüğü grubunun eski vokalisti Hüsnü Arkan, solo çalışmaları ile müzik yolculuğuna devam ediyor.

KAYAKÖY’DE MÜZİK ZİYAFETİ

Son dönemlerde Kayaköy’de yaptığı konserler ile dikkat çeken Effeto Live, Kurban Bayramı tatilinde yediden yetmişe herkesin sevdiği ünlü sanatçılar Manuş Baba ve Hüsnü Arkan’ı getiriyor.

YAKINLARI BİLGİ ALMAK İÇİN İNGİLTERE’DEN GELDİ

Fethiye’de Temmuz ayı başında kaybolan İngiliz turistin bulunması için arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz, 56 yaşındaki David Horton Cann’ın bulunması adına gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Olayı duyan İngiltere’deki yakınları da konu hakkında bilgi almak üzere Fethiye’ye geliyor.

HEM TATİL HEM SANAT

Yıllar önce kurulan Kayaköy Sanat Kampı, değişik tatil seçeneği arayanların gözdesi haline geldi. Yaklaşık 15 atölyede sanat faaliyetlerine katılan tatilciler; doğa yürüyüşü, tekne turu, yamaç paraşütü gibi değişik aktivitelerle de yorgunluk atıyor. Geçtiğimiz dönemlerde tatillerini her şey dahil otellerde geçirdiklerini kaydeden tatilciler, sanat kampında değişik atölye çalışmaları ile ruh ve bedenlerini de dinlendirdiklerini söylediler. Aralarında doktor, öğretmen, mühendis, öğrenci, muhasebeci, terapistin de yer aldığı 100'ün üzerinde tatilci hem sanat öğreniyor hem de klişeleşmiş tatil şeklinden kurtuluyor.

Ölmez, “Amacımız Kayaköy’ün yıldızını parlatmak”

Fethiye – Kayaköy Dostluk ve Barış Festivali Komitesi Başkanı Erdal Eroğlu ve komite üyeleri Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret ettiler.

Kayaköy’de Yaşayan Yabancılardan Örnek Davranış

Fethiye Kayaköy Mahallesi Muhtarlığı öncülüğünde, bölgede yaşayan İngiliz uyruklu vatandaşlar ile gönüllerden oluşan grup; mahalle merkezi, Darboğaz Plajı ve Hisarönü yolu üzerinde çevre temizliği yaptılar.

KAYAKÖY'ÜN SORUNLARINI İLETTİLER

Kayaköy Güzelleştirme Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner'i ziyaret ederek; sorunları ilettiler. İmar barışı ile birlikte yeni yapılan konutlara içme suyu ve elektrik bağlanmasıyla hatların yetersiz kalmasının sorunları arttırdığı ileri sürüldü. Özellikle trafoların yetersiz kalması ile Kayaköy'de sık sık kesilen elektrikler işletmecileri ve vatandaşları tedirgin etti. Kaymakam Şahiner, ''Sorunların çözümlenmesi için girişimlerde bulunacağız'' dedi.

Tatilcilerden örnek davranış

Fethiye Kayaköy Mahallesi Muhtarlığı öncülüğünde, bölgeye tatile gelen yerli ve yabancı turistler, mahalle merkezinden Gemiler Koyu'na kadar olan alanda çevre temizliği yaptılar. Temizliğin ardından kendi hazırladıkları tabelaları yol kenarına asan duyarlı tatilciler, Bu doğayı korumaz isek hayatı katletmiş sayılırız dediler.

Kayaköy’de gönüllülerden çevre harekatı

Fethiye’nin ve ülkemizin gözde turizm merkezleri arasında bulunan Kayaköy’de muhtarlık öncülüğünde çevre harekatı başlatıldı. Mahalle halkı ve bölgede bulunan tatilcilerden oluşan gönüllüler ile Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, temiz bir çevre adına hem temizlik yaptılar hem de uyarıcı tabelalar yerleştirdiler.