Etiketler

Bu da balık hastanesi, bu kadınların ne yaptığını duyunca çok şaşıracaksınız

Bodrum açıklarında bulunan balık çiftliğinde milyonarca levrek balığına teker teker aşı yapan kadınlar görenleri hayrete düşürüyor. Denizin ortasında kurulan tesiste çalışan 24 kadın şırıngalarla teker teker balıkların direncini yükselten aşılma işlemi yapıyor.

Kadına şiddete karşı yakın savunma eğitimi

Muğla'nın merkez ilçe belediyesi Menteşe Belediyesi tarafından 18-60 yaş arası kadınlar için açılan 'Yakın savunma' kursuna her meslekten kadın katılıyor. Kadına yönelik artan şiddet olaylarına karşı kendilerini savunmak istediklerini belirten kadınlar, aldıkları kurs ile bunu başarabileceklerini açıkladılar.

Nefes borusuna patates kaçan kadın hayatını kaybetti

Muğla'nın Menteşe İlçesinde bir ay önce nefes borusuna patates kaçan evli ve 1 çocuk annesi Nilgün Yavuz Özcin (33) yaşamını yitirdi.

En Genç Kadın Meclis Üyesi Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Oldu

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçe dışında olması nedeniyle vekillik görevini Belediye Meclisi’nin en genç kadın üyesine verdi. 

Sütte Kalite Artıyor

Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği ile “Sütte Kaliteyi Arttırmaya yönelik 2019 yılındaki çalışmalarında 250 kooperatifçi kadın çiftçiyi eğitimden geçirip belgelendirdi. 56 öğrenciyle de Çiftlikten sofraya güvenilir gıda etkinliği yaptı. Çalışmalarının 2020 yılında da devam edeceğini duyurdu.

Altın Kızlar Kürsüyü Kimseye Bırakmadı

Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Kadın Takımı 2020 Göztepe Salon Okçuluk Türkiye Kupası müsabakalarında Makaralı Yay GençKadın Takım kategorisinde birincilik ödülünü alırken, Makaralı Yay Genç Bayan Bireysel Kategoride de ilk üçü alarak kürsüyü kapattı.

“Beşkaza’da Başka Bir Tarım Mümkün”

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi, Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği, Ortaklar Öğretmenler Okulları Adabelenliler Fethiye Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Beşkaza’da Başka Bir Tarım” konulu konferans düzenlendi.

Villa Cinayeti Sanığı İçin Müebbet Hapis İsteniyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Hasan A. (36), villasında birlikte alkol aldığı kadın arkadaşı Asena Ercan'ı (27) elleriyle boğarak öldürürken HasanA., olayın ardından gittiği İstanbul'da polise teslim olup, suçunu itiraf etmişti.28 Ekim gecesi Fethiye'nin Ölüdeniz Mahallesi'nde meydana gelen olayın ardından Jandarma villaya balkon camını kırıp girerek Asena Ercan’ın boğularak öldürülmüş vaziyette cesedi ile karşılaşmıştı. İstanbul Maltepe cezaevinde tutuklu bulunan Hasan A. için Fethiye Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada Hasan A. için müebbet hapis istendiği öğrenildi.

AK Partili Kadınlar Gazetecilerin Günlerini Kutladı

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Çiftçi ve yönetim kurulu üyeleri SED Medya’yı ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Muğla'nın ilk kadın Orman İşletme Müdürü

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde Muğla Orman İşletme Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken Köyceğiz Orman İşletme Müdürü olarak atanan Beril Öztürk yeni görevine başladı. 9 Ocak Perşembe günü görevine başlayan Beril Öztürk'e hayırlı olsun dileğinde bulunan Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Öztürk'e yeni görevinde başarılar diledi. Bölge Müdür Yardımcıları Ahmet Dursun ve Osman Öner ile Personel Şube Müdürü Vedat Dayan'da İşletme Müdürü Beril Öztürk'e yeni görevinde başarılar diledi.

İnfaz indirimine karşı çıktılar 

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışıldığı iddia edilerek, Fethiye’deki kadınlar “Çocukların cinsel istismarının affı olmaz” ifadelerini kullandılar. Fethiye’de bir araya gelen kadınlar yaptıkları basın açıklaması eyleminde “Çocuk evliliğine hayır”, “Çocuk istismarı affedilemez”, “Çocuk tecavüzü affedilemez” şeklinde slogan attılar. 

Menteşeli Kadınlara “Yakın Savunma” Eğitimi

Menteşe Belediyesitarafından 18 – 60 yaş arası kadınlara, olası bir saldırı ve şiddet durumu ile karşılaştıklarında kendilerini koruyabilmeleri adınaöz savunma ve yakın savunma eğitimi veriliyor. 

Batan teknede kaybolan 7 göçmen aranıyor

Muğla'nın Fethiye İlçesi açıklarında kaçak göçmenleri taşıyan lastik botun batması sonucu 3'ü kadın 8 kişinin cesedine ulaşılmasının ardından, kayıp olduğu değerlendirilen 7 göçmenin bulunması çalışmalar devam ediyor.

Yaşlı kadın evinde ölü bulundu

Muğla'nın Menteşe İlçesinde yalnız yaşayan 84 yaşındaki Çiçek Akan evinde ölü bulundu.

Muğla'da ulaşımda kadınlara pozitif ayrımcılık

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 'Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık' uygulaması talimatı sonrası uygulama hayata geçti. Uygulama kapsamında Muğla'da kadın yolcular kış aylarında 22.00 ve 06.00 yaz aylarında ise 23.00-06.00 saatleri arasında otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebilecekler.

Düzensiz göçmenlerin cesetleri kıyıya taşındı

Muğla'nın Fethiye ilçesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan lastik botta bulunan 13 kişiden cesetlerine ulaşılan 3'ü kadın 5'i erkek 8 düzensiz göçmenin cesetleri, sahil güvenlik botu tarafından kıyıya ulaştırıldı.

Fethiye Tabiat Kadınlarından Karda Yürüyüş

Fethiye Tabiat Kadınları Pınara Antik Kent’e düzenledikleri yürüyüşte kar sürprizi ile karşılaştılar. Fethiye’den Seydikemer ilçesindeki Pınara Antik Kentine yürüyüşe çıkan 55 Fethiye Tabiat Kadınları yürüyüş grubu oldukça eğlenceli bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Tabiat Kadınları Yürüyüş grubu lideri Mihriban Arslan zaman zaman yağmur ve kar yağışı altında zaman zaman da bahar havasını andıran ortamlarda gerçekleştirdikleri yürüyüşün en eğlenceli ve heyecanlı geçen yürüyüş olduğunu ifade etti.

Bilmeden velayetlerini verdiği evlatlarını görebilmek için sokakta kaldı

Van'da, iki çocuğunun velayetlerini sonuçlarını bilmeden boşandığı eşine veren kadın, çocuklarını birkaç saat görebilmek için kilometrelerce yol katederek geldiği Marmaris'te sokakta kaldı.

Eşini yolun ortasında yaralı halde buldu

Muğla'nın Menteşe ilçesinde üç caddeyi birbirine bağlayan kavşakta meydana gelen kazada yolun karşına geçmeye çalışan 1 kadın yaralandı. O sırada arabasıyla olay yerinden geçerken eşini yerde gören koca, bir an olsun eşinin yanından ayrılmadı.

Fethiye Belediyesi’nden Yılbaşı Akşamı Anlamlı Ziyaretler

Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabri Oğuz Bolelli ve Belediye Meclis Üyesi Mürüvet Başıhoş ilçedeki Fethiye Devlet Hastanesi, Kadın Konuk Evi, Erkek Yetiştirme Yurdu, Fethiye Huzurevi, Fethiye Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışmanlığı Merkezi, Fethiye Günlükbaşı Karakolu, Bölge Trafik Denetleme Amirliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekipleri, 112 acil servis ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerini ziyaret ederek yeni yıllarını kutladı ve hediyeler dağıttı.

Öğrencilerle geleceğe tohum atılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 'Kadın Eliyle Geleceği Korumak: Gen Bankası ile Buluşuyoruz' Projenin eğitim çalışmalarına Seydikemer'de devam edildi.

31 Ülkeden 392 Yabancı Fethiye'de Evlendi

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi son bir yılda da Fethiye’de yoğun bir yabancı evlilik olayı gerçekleşti. 31 ülkeden çoğunluğu İngiliz uyruklu 392 yabancı Fethiye’nin birbirinden güzel değişik mekanlarında nikah kıydırdı. Fethiye’de 2019 yılında toplam bin 404 nikah gerçekleştirilirken 95 Türk vatandaşı yabancı kadınlarla, 11 Türk kızı yabancı uyruklu erkeklerle dünya evine girerken, her ikisi de yabancı uyruklu 286 çift Fethiye’de dünya evine girdi. Fethiye’de evlenen yabancı uyruklu çiftler balayını da tatil kenti Fethiye’de gerçekleştirdiler.

Belediye personeline cinsiyet eşitliği konusunda eğitim verildi

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Bodrum'un sivil inisiyatifi ile birlikte hareket eden Bodrum Belediyesi, kadın ve erkeklerin toplumsal yaşamın her alanına eşit katılımı için çalışmalara başladı.

Muğla Kadın Meclisleri Datça'da buluştu

Muğla Kent Konseyleri Kadın Meclislerinin ikinci buluşması, Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Muğla Kadın Meclisleri Datça'da buluştu

Muğla Kent Konseyleri Kadın Meclislerinin ikinci buluşması, Datça Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

'Sanat ve Kadın' sergisi açıldı

Değişik Üniversitelerden öğretim görevlileri tarafından hazırlanan 70 el sanatı ürünlerin sergilendiği 'Sanat ve Kadın' sergisi Olgunlaşma Enstitüsü'nde açıldı. Sergi 28 Aralık tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi Verildi

Fethiye’de kadına yönelik şiddet ve kötü muamele kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İç İşleri, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlıkları ve Diyanet İşleri Başkanlığının birlikte çalışması sonucunda 75 maddeden oluşan kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon planına göre Fethiye’de de eğitim gerçekleştirildi.

Marmaris'te kadına şiddetle mücadele toplantısı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesinde işbirliği içerisinde gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması için güç birliği toplantısı yapıldı.

“Geleceğin liderlerini kadınlar yetiştirecektir”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Fethiye Şubesi, derneğin kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla Ece Saray Mod Cafe’de bir kutlama etkinliği gerçekleştirdi. Şube yöneticileri, üyeleri ve davetlilerin yer aldığı programda derneğin tarihçesi, amaçları, misyonu ve vizyonu hakkında bilgiler aktarıldı.

Fethiye'de Kadınlar, Başkanını Seçti

Fethiye Kent Konseyi kadın meclisi başkanlığına Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği gönüllüsü Dilek Sağesen seçilirken, yürütme kuruluna Daha önce Fethiye Kent Konseyi Engelli Meclisinde seçilen ancak dağılım nedeni ile gönüllü çekilen Kader Koca genel kurulda oy birliği ile seçilen ilk aday olurken, emekli hakim Suna Kumyol yine genel kurulda itirazsız olarak yüksek oy alması ile sayıma gerek kalmadan seçilen ikinci kurul üyesi oldu.