Etiketler

TÜRKİYE’DE İLK

2019 yılı yaz aylarında Fethiye Körfezi’nde yaşanan renk değişikliği sonucunda harekete geçen Fethiye Belediyesi; deniz yüzeyinde yaşanan olayların netliğe kavuşması, bir kirlilik var ise de bunun kaynağının araştırılması adına DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından bir proje geliştirilebileceği noktasına ulaşıldı. Yaklaşık bir yıl süren proje çalışmaları netice verdi… “Akıllı Şamandıra” ve donanımının deneme kurulumu Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın da katılımıyla Fethiye Limanı Aksazlar açıklarında gerçekleştirildi.

Balıkçılar Ve Ticari Tekneler Demir Aldı

Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında şehir giriş çıkışlarının yanı sıra deniz yolundan da seyahat faaliyetleri durdurulmuştu. Hem ticari tekneler hem de balıkçı tekneleri, son normalleşme sürecinde yayınlanan genelge ile 1 Haziran itibarı ile yeniden faaliyetlerine başladı. Fethiye Limanı’nda bağlı durumda bulunan balıkçı ve ticari tekneler de koronavirüs tedbirleri kapsamında önlemlerini alarak vira bismillah dediler.

Sürüklenen tekneyi Kıyı Emniyeti kurtardı

Göcek Tersane adası açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenen tekne kurtarılarak Fethiye Limanına çekildi.

Fethiye Körfezi, 300 milyon dolara temizlenir

İstanbul Haliç’in yıllar önce temizlenmesinde görev yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Atak Zeren Fethiye limanının 5 yılda 300 milyon dolara rahatlıkla temizlenebileceğini belirtti. Fethiye körfezine akan derelerin üzerine mutlaka çökertmelerinin yapılması gerektiğini ifade eden Zeren, mevcut arıtmanın suyunun Fethiye limanına akıtılmasının yanlış olduğunu mutlaka liman dışına boşaltılması gerektiğini ifade etti.

'Mayan Queen' Fethiye'de gün boyu yakıt aldı

Aliağa Rafinerisi'nden sabah saatlerinde 12 tankerle Fethiye'ye getirilen 250 ton yakıt, Cayman adaları bayraklı lüks yata ikmal edildi. Geçtiğimiz yıl Fethiye ve Göcek koylarında misafirlerini gezdiren lüks yat, Barcelona'dan Mısır'a giderken Fethiye limanına uğrayıp yakıt ikmali ve bol miktarda kumanya aldı. Mayan Queen'de 31 mürettebat bulunurken, akaryakıt ve kumanyalar için 1 milyon TL'nin üzerinde alışveriş yaptığı öğrenildi.

 ‘Körfez Kirliliği Geçici Çalışma Grubu’ kuruluyor

Fethiye Kent Konseyi bünyesinde kurulacak geçici çalışma kurulu Fethiye Körfezi ve Limanı ile ilgili olarak ilk toplantısını yaptı. Toplantıda Fethiye Limanı başta olmak üzere Göcek, Ölüdeniz ve karasal kirlilik ile ilgili detaylar ele alındı. 

FETHİYE KÖRFEZİNDEKİ RENK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE TAKİPTE

Fethiye Limanı ve körfezindeki günün belirli saatlerinde yaşanan renk değişikliği ve körfezdeki kirlilik sorununun giderilme işinin sadece Fethiye Belediyesiyle, Muğla Büyükşehir Belediyesinin altından kalkabileceği bir şey olmadığı kaydedildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKI Genel Müdürü Baki Ülgen körfezdeki sarı ve yeşil renge dönüşme olayı ‘’ Burada yıllardır dere yataklarının taşıdıkları 70’e yakın münferit arıtma tesisi, organik malzemelerin körfeze taşınması, turizmin etkisiyle oluşan atıkların denizde oluşturduğu sıcakla beraber ve alg patlamasının da olmasıyla denizin yeşil rengini almasına neden olmuştur. Fethiye’li hemşerilerim rahat olsunlar, bunun arıtma tesisiyle bir alakası yoktur. ‘’ ifadelerini kullandı.

FETHİYE KÖRFEZİNİN GENEL SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Fethiye'de son dönemde renk değişikliği ile gündeme gelen Fethiye Körfezinin ve Fethiye limanının genel sorunları masaya yatırıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden öğretim görevlisi Doç. Dr. Nedim Özdemir'in yönetiminde yapılan toplantıya turizmcilerin yanı sıra çevreci dernekler ve sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri katıldı. Toplantıda Fethiye limanının genel sorunları ele alınırken, Fethiye Çevre komisyonu kurulması da kararlaştırıldı. Doç. Dr. Nedim Özdemir, ''Ana konu Fethiye’nin çevresel sorunları. Bununla ilgili bir çevre komisyonu kurulacak, bu komisyonda alt birimler oluşacak'' ifadelerini kullandı.

ŞAHİNER; ''ANALİZLER TEMİZ''

Fethiye limanında son 1 aydan bu yana gün içinde değişik periyotlarda gözlenen renk değişikliği nedeniyle Fethiye Kaymakamlığı tarafından İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkililerine yaptırılan analizlerin temiz olarak ortaya çıktığı bildirildi. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, bu konuda yaptığı açıklamada; ''Değişik günlerde 5 gün Fethiye Limanında yüzme alanlarında alınan numuneler, oldukça temiz olarak çıkmıştır. Mikro biyolojik açıdan tüm yüzme sularımız temiz durumdadır'' ifadelerini kullandı.

SAATCI,“DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN KRONİKLEŞMİŞ SORUNLARI VAR”

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın katkılarıyla sefere hazırladığı Deniz Eğitim Vakfı Staj Eğitim Gemisi T-S Samsun, 217 denizci öğrenci ve 9 eğitmen ile Fethiye’ye geldi. Eğitim Gemisi yetkilileri Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı ziyaret ederek, Fethiye Limanı’nda bulunma nedenlerini anlattılar.

SAMSUN EĞİTİM GEMİSİ FETHİYEDE

Eğitim Gemisi, 218 denizci öğrenci ve 10 denizci eğitmen ile birlikte 24 Temmuz'da Fethiye limanında olacak

CARETTA SON ANDA KURTARILDI

Fethiye limanında iskele yakınına amatör balıkçıların attığı baragadi misinalarını yutan Caretta Caretta Kaplumbağası son anda kurtarıldı.

LİBYA’DA VURULAN GEMİ KRİMİNAL İNCELEMEDE

Libya açıklarında hem karadan hem de havadan yapılan saldırıda 1 kişinin öldüğü ve 3 kişinin hafif yaralandığı Tuna–1 isimli Türk gemisi, TCSG–83 Botu eşliğinde Fethiye Limanı'na giriş yaparken gemi kriminal incelemeye alındı. Daha önce Mavi Marmara gemisinde inceleme ve araştırma yapan kriminal inceleme ekibi Ankara’dan Fethiye’ye gelerek Libya’da vurulan Tuna–1 isimli gemide inceleme ve araştırma yapmaya başladı.

ÖNCE CENAZE GELDİ

Tuna–1” isimli Türk yük gemisinin Libya açıklarında hem karadan hem de havadan vurulmasının ardından Saldırıda Hayatını Kaybeden 3'üncü Kaptan İlker Büyükdere’nin cenazesi TCSG–83 sahil güvenlik botu ile Fethiye limanına getirildi. TCSG–83 botundan İlker Büyükderenin cenazesi indirilirken yakınları gözyaşlarına boğuldu.

FETHİYE LİMANI’NIN TEMİZLİĞİ İÇİN ÇALIŞTAY YAPILACAK

Turizm Kenti Fethiye’nin liman ve körfezinin büyük bir projeyle temizlenmesi, körfez ve limanı kirleten dereler için köklü önlem alınması, kirleticilerin ortaya konulması ve bu konuda devletin ilgili bakanlıklarının proje hazırlayıp, uygulamaya koymaları amacıyla Fethiye Körfezi Çalıştayı düzenlenmesi istendi. Fethiye Kent Konseyi ve Deniz Ticaret Odası işbirliği ile ilk toplantı DTO’da yapıldı.

BALIKÇI TEKNESİ LİMAN ORTASINDA ÇAMURA SAPLANDI

Son balık avının ardından balıkçı barınağına dönmekte olan bir balıkçı teknesi Fethiye Limanı ortasında sığ vaziyetteki çamura saplandı. Bir başka tekne yardımı ile çekilmek istenen balıkçı teknesi tüm mücadeleye rağmen yerinden oynatılamadı.

BALIK YEMİ AVLANMA YASAĞI HATIRLATILDI

Fethiye Amatör Balıkçılar ve Denizciler Derneği, Fethiye Limanında bu güne kadar yapılan balık yemi avlanmasının Haziran ayına kadar yasaklandığını bildirerek balıkçıların sorunlarının çözümü için yapılan başvurulara duyarsız kalındığını da hatırlattı.

FETHİYE LİMANINDA AKDENİZ FOK U GÖRÜLDÜ

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan "Kırmızı Liste"de soyu kritik derecede tehdit altında olan tür olarak sınıflandırılan, dünyada sadece Doğu Akdeniz'de ve Doğu Atlantik kıyılarında yaşadığı tespit edilen Akdeniz foku Fethiye’de görüldü.

RUS İŞADAMI USMANOV UN YATI FETHİYE DE

Arsenal Kulübü ortağı Alisher Usmanov'un 110 metrelik yatı Fethiye limanında demirledi