Eserler Haberleri

Eserler Haberleri

Deniz ortasında müzayede düzenlediler

Muğla'nın Bodrum ilçesinde deniz ortasında düzenlenen müzayede yoğun ilgi gördü. Antika eserlerin satıldığı müzayedeye için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda antika tutkunu geldi.

Oktay Akbal Edebiyat Ödülü başvuruları başladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Oktay Akbal Edebiyat Ödülü, Cumhuriyet'in 100. Yılının kutlanacağı 2023 yılında, 'Cumhuriyetin 100. Yılı' konu başlığıyla deneme-köşe yazısı dalında yazılmış eserlere verilecek.

DENİZ ORTASINDA MÜZAYEDE YAPACAKLAR

Muğla'nın Bodrum ilçesinde antika eserlerin olduğu müzayede Türkiye'de bir ilk olarak Gruise gemisinde gerçekleşecek. Dünya'da ve Türkiye'de bir örneği olmayan müzayede için yurt içi ve yurt dışından antika tutkusu olanlar katılacak.

MİLAS KOM EKİPLERİ'NDEN TARİHİ ESER OPERASYONU

Milas Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekiplerince yapılan çalışmada tarihi eser niteliği taşıyan eserler kılıç, hançer gibi objeler ele geçirildi. 1 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.

KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYAT EVİ ULUSLARARASI RESİM SERGİSİ AÇILDI

Fethiye Kültür, Sanat Ve Edebiyat Evi açıldı. Yoğun katılımın olduğu açılış töreninde birbirinden değerli eserler sergilenirken saz sanatçısı Ali Noyin misafirlere keyifli anlar yaşattı.

BAŞKAN KARACA, “RENK VE FİGÜR, LİKYA YOLUNDA “ SERGİSİNİ ZİYARET ETTİ

Likya Sanat Yolu Platformu Kurucuları, Ertuğrul ve Dilek Aydemir’in evsahipliğinde düzenlenen ve Türkiye’nin tanınmış ressamlarından biri olan Resul Aytemür’ün sergisinin özel konuğu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca oldu. Çalışmalarında, genel olarak İstanbul’un güncel yaşamını resmeden, kentin, sıradan yapısını, kişilerini ve toplumsal olaylarını ele alış biçimiyle, farklı eserler ortaya koyan Aytemür, Başkan Karaca’ya sergisi hakkında bilgi verdi.

Ses sitemini kapatınca Kırmızıgül çıplak sesle konser verdi

Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak'ta bir mekanda sahne alan ünlü sanatçı Mahsum Kırmızıgül, ruhsatı olmadığı gerekçesi ile mekanın ses sisteminin kullanılmasına polis izin vermedi. Konserine çıplak sesle devam etti. Gecede eserlerini sahneden değil hayranlarının arasında seslendiren Kırmızgül, konserinde kimseden ücret alınmayacağını da duyurdu.

Milas’ta "Türk İslam Motifleri Yeniden Hayat Buldu" programı yapıldı

-Muğla'nın Milas ilçesinde, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milas Müze Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan 'Türk İslam Motifleri Yeniden Hayat Buldu' isimli program Beçin Kalesi Taş Eserler Müzesi'nde yapıldı.

Seydikemer Hayat Boyu Öğrenme haftası sergi açılışı yapıldı

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen yıl sonu sergisine katıldı. El emeği göz nuru eserlerin sergilendiği stantları tek tek gezen Başkan Otgöz, Seydikemer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şemsettin Güngör’den bilgi aldı.

2 bin 700 kursiyerin eserleri sergilendi

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Hayat Boyu Öğrenme haftası etkinlikleri çerçevesinde Menteşe Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan el sanatları yılsonu sergisini ziyaret etti.

Yunus Nadi İlkokulu'ndan imza günü

Fethiye’nin en eski okullarından biri olan Yunus Nadi Okulundan 7.’si yapılan “Hadi Yazalım Gari” projenin Minik Kalemler İmza Günü Fethiye Özer Olgun Kültür Merkezi önünde yapıldı. Projenin yazarları, editörleri ve tasarımcıları Yunus Nadi Okulunun minik kalemlere ait olan proje de özgün eserler ortaya çıktı. Öğrencilerin kendi yaşantılarını hayalleriyle harmanlayarak yazıya dökmeleri sonucu bu yıl 50 eser değerlendirilip basılmasına karar verildi.

Menteşe Belediyesi kış kursları sergisi açıldı

Menteşe Belediyesi kursiyerlerinin kış boyunca yapmış olduğu eserler Konakaltı Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikle görücüye çıktı. Sergide 660 kursiyerin 1500 eseri bulunuyor.

Bu sergiyi gezmek için denizin 15 metre dibine dalmak gerekiyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 15 metre derinlikte açılan seramik ve heykel sergisi, denizin dibini sergi salonuna çevirdi. Sergideki eserleri görmek isteyenler dalgıç kıyafetlerini giyerek 15 metre dalış yaptı.

Heykeller kovanlarda sanat eserine dönüştü

20 Mayıs Arı Günü etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arı ve Arıcılık Topluluğu tarafından düzenlenen etkinlikte arı kovanlarına yerleştirilen heykeller, arılar tarafından balmumuyla kaplandı. Eserler düzenlenen sergide görücüye çıktı.

Marmaris İçmeler Sanatevi kapılarını sergiyle açtı

Marmaris Belediyesi İçmeler Kültür ve Sanatevi, Marmaris Belediyesi ve Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) işbirliği ile aktif olarak kullanılmaya başlandı. Sanatevinde ilk olarak önemli ressamların eserlerinin bulunduğu bir koleksiyon sergisi açıldı.

Anneler Günü'ne özel karma sergi

Fethiye Alzheimer Derneği, Fethiye Kardelen Sanat Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye Şubesi üyesi olan Talin Kalemkaryan ve Emine Kırılmaz pandemi döneminde yaptıkları eserleri sergilemek ve elde ettikleri gelirleri üyesi oldukları derneklere bağışlamak için sergi açtı.

Neyzen Tevfik, Bodrum’da eserleri ile anıldı

Bodrum Belediyesi tarafından Neyzen Tevfik'i anma programları çerçevesinde Neyzen Tevfik Anma Konseri gerçekleşti.

Kursiyerlerden yaşlılara mini konser

Fethiye Halk Eğitim Merkezi kurslarında eğitim gören kursiyerler 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Fethiye Belediyesi Huzurevi’nde kalan yaşlılara Türk Müziğimizin seçkin eserlerinden oluşan mini bir konser sundu.

Yatağan'da "Safahatta İstiklal ve Diriliş" adlı konferans gerçekleştirildi

İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin 101. Yıl dönümü kapsamında Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'u, fikir hayatını ve eserlerini öğrencilere anlatabilmek ve milli mücadelenin destanının tüm yönleriyle içselleştirilmesini sağlamak amacıyla Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Karaca'nın konuşmacı olarak katıldığı Safahatta İstiklal ve Diriliş adlı konferans düzenlendi.

Bodrum’daki müzayedeye yoğun ilgi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde birbirinden ilginç eserler müzayedede satıldı. Katılımın yoğun olduğu müzayedede antika eserler büyük ilgi gördü.

Cem Karaca ve Barış Manço şarkılarla anıldı

Fethiye Belediyesi, Anadolu Rock müziğinin aramızdan ayrılan efsanevi iki ismi Barış Manço ve Cem Karaca için anma konseri düzenledi. Konsere vatandaşlar büyük bir ilgi gösterirken gecede Barış Manço ve Cem Karaca'nın eserleri seslendirildi.

Sevgi Çoğaltır Plastik Sanatlar Sergisi Muğla’da

12 Şubat'ta Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde açılışı yapılan sergide 50 sanatçının suluboya resim ve seramiklerden oluşan eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sıtkı Davut Koçman 1. Ulusal resim yarışması düzenleniyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından Sıtkı Davut Koçman 1. Ulusal Resim Yarışması düzenleniyor. Başvurular 1 Şubat-3 Nisan tarihleri arasında yapılabilecek.

Vali Tavlı, basın mensuplarıyla bir arada

Muğla Valisi Orhan Tavlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Muğla’da görev yapan basın mensuplarıyla Akyaka’da bir araya geldi. Tavlı, “Muğla’mızın tarihi ve kültürel eserlerini yeraltı ve yerüstü zenginliklerini dünyaya tanıttığınız ve ilimizin zenginliklerine değer kattıklarınızdan dolayı teşekkür ederim” diyerek, gazetecilerin gününü kutladı.

Tahtaya can veriyor

Çalış Mahallesi’nde bulunan Bedesten Çarşısı’nda küçük bir dükkanda faaliyet gösteren Gökhan Öksüz çeşitli ağaçlardan elde ettiği tahta parçalarından harika eserler yaratıyor.

Muğla tarihi 21 koldan gün yüzüne çıkıyor

Karialılar başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan Muğla, 15'i yılın 12 ayı toplam 21 arkeolojik kazı alanı ile Türkiye'nin en fazla kazı alanına sahip ili durumunda. Bakanlar Kurulu kazılarının yanında Muğla Müze Müdürlüğü Bakanlığında devam eden arkeolojik, prehistorik ve su altı kazıları ile dünya kültür mirası eserler gün yüzüne çıkarılıyor.

Kaybolan Bodrum değerlerini eserlerine yansıttı

Ressam Mine Burak'ın Muğla'nın Bodrum ilçesinde kaybolan değerleri ve ilçede yavaş yavaş azalan sabırlık ağacını konu aldığı sergisi, beğeni topladı.

Yaşlı çınarlar, yanan ormanlar için sahneye çıktı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan Kalimerhaba Derneği tarafından gerçekleştirilen organizasyonda yaşlılar yanan alanlar için sahneye çıktı. Asırlık çınarlar, seslendirdikleri eserler ve eski oyunlarla izleyenlerden tam not aldı.

Sanatsever iş adamı otelini sanat eserleriyle süsledi, turistler hayran kaldı

Ünlü iş adamı Murat Delibalta, Temmuz ayında Muğla'nın Bodrum ilçesinde açtığı yeni otelini paha biçilemeyen sanat eserleriyle süsledi. Sanatsever kişiliğiyle de bilinen Delibalta, otelin dört bir yanında ünlü sanatçıların eserlerini sergileyerek otelciliğe farklı bir tarz getirdi.

Güntürk Üstün’ün, 10’uncu Şiir Kitabı Yayınlandı

Yol ve yolculuk temalarını ağırlıklı olarak işlediği özgün eserleriyle son dönem Türk Şiiri’ne yeni ve dinamik bir bakış açısı getiren şair-yazar Güntürk Üstün, onuncu şiir kitabı ile okuyucularının karşısına çıktı. Sidas Yayınları arasında çıkan “Mavilikler Birliğinin Sözcükleri” isimli şiir kitabı sizleri engin denizlerin eşsiz maviliklerine götürecek.