Engelliler Haftası Haberleri

Engelliler Haftası Haberleri

Girgin’den Engelliler İçin İstihdam Ve Ötv Hakkında Kanun Teklifi

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, Engelliler Haftası’nda engelliler için kanun teklifi verdi. Girgin verdiği kanun teklifiyle, kamu ve özelde engelli istihdamının %6’ya çıkarılmasını ve engellilerin ÖTV’den istisna araç alabilmelerinde belirlenen üst sınırın kaldırılmasını istedi.

Farkındalık pikniği

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Aksazlar Plajı’nda Farkındalık Etkinliği düzenlendi.

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları ve ailelerini tekne turuna çıkardı.

Özel öğrencilerden uçurtma şenliği

Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfı Öğrencileri Şehit Fethi Bey Parkı’nda 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında uçurtma şenliği düzenledi.

Engelliler performanslarıyla ayakta alkışlandı

Muğla'nın Milas ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde, kortej yürüyüşü ile birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Ortaca’da trafik polisleri engelli öğrencilerle bir araya geldi

Muğla'nın Ortaca ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görev yapan trafik polisleri 'Trafik Haftası ve Engelliler Haftası' çerçevesinde engelli öğrencilerle bir araya geldi.

Karaot’ta engelliler doyasıya eğlendi

Fethiye Belediyesi İşletme Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik işbirliğinde Engelliler Haftası dolayısıyla Karaot Plajı’nda Rehabilitasyon Merkezlerinden gelen engelliler ile birlikte eğlence organize edildi. Engelli bireylerin sahneye çıkıp oynadığı organizasyon, renkli görüntüler ortaya çıktı.

Simülasyon etkinliğinde engelli arkadaşlarıyla empati kurdular

Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde MSKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde 2 gün süren etkinliklerde öğrencilere farklı engel türlerine ilişkin farkındalık kazandırılması amaçlandı.

Engelliler Haftasında Bodrum Belediyesi, özel bireylerle bir araya geldi

Bodrum Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde piknik etkinliği düzenleyerek özel bireylerle bir araya geldi.

Köyceğiz'de Engelliler Haftası farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftasına dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü yapıldı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Karaca açıklamasında şunları söyledi;

Karaca’dan anlamlı hediye

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Mesut Güleroğlu’na 1 adet tandem bisiklet hediye etti.

Bodrum’da Engelliler Haftası etkinliği

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Hastası etkinlikleri çerçevesinde kortej yürüyüşü ve gösteriler gerçekleştirildi.

Başkan Otgöz: “Engelli Bireylerimizin Sadece Bir Gün Değil Her Gün Yanlarındayız”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; “Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanlarındayız” dedi.

Nursel Özdemir' de 10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Nursel Özdemir Kurumları Engelliler Haftası farkındalık çalışmalarını 10-16 Mayıs boyunca sosyal medya üzerinden yaptı. Seydikemer' de bulunan Kemer Nursel Özdemir ve Fethiye' de bulunan Nursel Özdemir ve Elit Nursel Kurumları ile bölgenin en kapsamlı eğitim kadrosuyla engellilere hizmetini sürdürüyor. 

Özel Bireylerden Çifte Kutlama

Fethiye Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi müdürlüğü bünyesindeki özel bireyler çifte bayram kutlaması gerçekleştirdi. Aile ve Sosyal hizmetler il müdürlüğü ve Fethiye Kaymakamlığının destekleri ile engelliler haftası ve Ramazan Bayramını birlikte kutlayan özel bireyler coşkulu bir gün yaşadılar.

Minik Doğa Engelliler Haftası’nda yaşama veda etti

Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde 7 yaşındaki Leigh Sendromu hastası Doğa Oğuz Engelliler Haftası'nda hayatını kaybetti. 

Özdemir, "Beyaz Baston görme engelliler için bağımsızlık sembolüdür"

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi Başkanı Mehmet Özdemir, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.  

Engellilere sürpriz ev ziyaretleri 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok ile Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şubesi aynı zamanda Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Aydoğan Arslanca; Engelliler Haftası ve korona virüsü salgını sürecinde engellilere sürpriz ev ziyaretlerinde bulundular. 

Öztürk, “Engellilerin sorunlarının takipçisiyiz”

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte, Engelliler Haftası dolayısıyla Fethiye Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bozbaş’ı ziyaret etti.

Bozbaş, “Engelli yaşam merkezleri yaygınlaştırılmalıdır”

Fethiye Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bozbaş, Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. Bozbaş, “Engellilerin birçoğu yarı ev hapsi şeklinde yaşarken, evden dışarı çıkan bir diğer kesim erişebilirlik sorunlarıyla karşılaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yalçın; ''Üyelerimize destek olmaya devam ediyoruz”

Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şube Başkanı Emrah Yalçın, Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Uçak'tan Engeliler Haftası mesajı

Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 'Engelliler Haftası' nedeniyle yaptığı açıklamada, engelin bilinçli hak savunuculuğu ile aşılabileceğini açıkladı.

ZİHDER Başkanı Çetinözlü, 'En büyük engel, engellenmektir'

10-16 Mayıs tarihleri ilan edilen Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yapan Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü, Korona virüs salgını döneminde en büyük yükün ailelerde olduğunu açıkladı.

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy'dan Engelliler Haftası için mesaj

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Engelliler Haftası için bir mesaj yayınladı.

Arslanca, “Engelsiz bir Türkiye istiyoruz” 

Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şubesi ve Fethiye Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Aydoğan Arslanca, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında bir açıklama yaptı. Anneler Günü’nü de kutlayan Arslanca, engelsiz bir Türkiye istediklerini belirtti. 

Özdemir, “Bu yıl kutlama programımız olmayacak”

Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi Başkanı Mehmet Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, korona virüsü salgını nedeniyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında kutlama programı düzenlemeyeceklerini belirtti. Özdemir, “Bu yıl ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını nedeniyle üyelerimizin ve tüm vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla aktif olarak etkinlik yapamıyoruz” dedi.

Başkan Otgöz’den Engelli Personele Hediye

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Engelliler Haftası münasebetiyle belediyenin farklı birimlerinde çalışan engelli personelle bir araya geldi.

Vatan-Bayrak sevgisi engel tanımadı

Muğla'da engelli bireyler bir günlüğüne asker olmanın heyecanını yaşadı. Engelliler Haftası kapsamında temsili olarak bir gün askerlik yapan engellilerin yemin töreni, Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nda gerçekleştirildi. Muğla jandarma Alay Komutanlığı'nda gerçekleşen törende yemin eden 30 engelli birey vatan görevini getirmenin gurunu yaşarken yenin töreni sırasında aileler duygusal anlar yaşadılar.

ÖZEL GENÇLERİN ZEYBEK TUTKUSU

Engelliler Haftası nedeniyle Fethiye Özel İş Uygulama Okulu tarafından düzenlenen etkinlikte özel öğrenciler zeybek oyunları ile büyük alkış aldı.