Eğitim Haberleri

Eğitim Haberleri

Köyceğiz'de Halk Eğitim faaliyetleri görüşüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Hayat Boyu Öğrenme planlama toplantısı yapıldı.

Muğla’da okullar yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyor

Okulların açılmasına kısa bir süre kala Muğla'da yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Muğla’da eğitimde iyi örnekler yarışıyor

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Eğitimde İyi Örnekler' yarışmasında il değerlendirme süreci başladı. İl genelinde 313 örnek proje en iyi olmak için yarışıyor.

BODRUM’A 3 YENİ OKUL MÜJDESİ

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Mumcular Mahallesi'ne eğitim yatırımları müjdesi verildi. Bir ilkokul, bir ortaokul ve bir bağımsız anaokulu binasından oluşacak 3 yeni okul yatırımının 2023 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

FETHİYE YENİ BİR EĞİTİM YUVASINA KAVUŞUYOR

Fethiye’nin Bozyer Mahallesi’nde inşaatı tamamlanmakta olan 16 derslikli okulu, Ak Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mahalle Başkanı Mustafa Mete Okulu ve Mahalle Muhtarı Bayram Kaşlı ziyaret ederek çalışmaları incelediler.

MÜZİK VE RİTİM ENGEL TANIMIYOR

Menteşe Belediyesi müzik eğitmeni tarafından Ritim Atölyesinde verilen eğitim ile engelli bireylerin iletişimi güçleniyor, gelişimlerine katkı sağlanıyor.

MAVİ BAYRAK EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fethiye Şehit Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli bünyesinde Büyük Samanlı Koyu, geçtiğimiz aylarda Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştı. Bu kapsamda idareciler ve çalışan öğrencilere eğitim semineri gerçekleştirildi.

TOBB VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ARASINDA MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın katıldığı ‘Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokol Töreni’nde şirketlerin mesleki eğitim merkezlerinden daha fazla yararlanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzaladı. Protokolle birlikte 2021 yılında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın proje okulu kapsamına aldığı Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mesleki eğitim gören öğrencilerin, işletmelerle daha etkin buluşabilmesinin yolu açılmış oldu. Süreci değerlendiren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Fethiye ve Seydikemer’deki üyelerimizin proje okulumuzdan daha fazla yararlanabilmesi için çok önemli bir adım atıldı. 28 öğretmen ve 928 öğrencisi bulunan okulumuza, gereken tüm destekleri vererek üyelerimizin nitelikli çalışan ihtiyacına doğrudan çözümler üretmek istiyoruz. Öğrencilerimize iyi eğitim şartları ve staj imkânları yaratmak, üyelerimiz içinse mesleğini seven ve sahiplenen başarılı çalışanlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

YOĞUN BAKIM SERVİSİNDE COVİD TARTIŞMASI

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde iddiaya göre covid pozitif olan bir hastanın negatif olan hastalarla aynı servise konulması istenince hastane yönetimi ile hekimler arasında tartışma yaşandı. Durumu uygun bulmayan servisteki doktorlar ve sağlık görevlileri, kendilerine gelen talimatı tutanak ile uyguladı.

OKUL SERVİSLERİNE YÖNELİK YENİ KARAR

Eğitim-öğretim yılı açılışına az bir zaman kalan Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre, koltuk sensörü, 3 nokta emniyet kemeri, iç ve dış kamera, şeffaf cam şartları ilerleyen yıllara ertelendi.

MSKÜ’YE VE MUĞLA’YA HİZMET VERECEK OLAN PSİKOMER AÇILDI

Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PSİKOMER), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) bünyesinde Muğla’ya, bölgeye, Üniversiteye, öğrencilerine ve personeline hizmet vermek amacıyla 2022 yılında kuruldu. PSİKOMER, danışanlarına psikoterapi hizmeti sunmanın yanı sıra psikoloji alanında eğitimler verecek ve bilinçlendirme çalışmaları yürütecek.

Kpss iptal edildi

ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2022 lisans oturumu sorularına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı verilmesi sonrasında son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. ÖSYM Başkanı Ersoy’un yaptığı açıklamaya göre 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiği açıklandı.

TARHAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Fethiye esnaflarından merhum Halil Aytuğlu’nun damadı, Gözde Tarhan’ın eşi, eğitimci spor hocası Sabit Tarhan, geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu vefat etti.

KARACA, “HİÇ BİR BELEDİYE KOLAY KOLAY ALT YAPIYA GİRMEZ”

“Fethiye” programına konuk olan ve Fethiye’yi değerlendiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “ Fethiye’de 334 kilometrelik hat döşendi. 5 kurum ortaklığında yapılıyor. Bölgede ciddi bir internet sorunu vardı. Pandemide uzaktan eğitimle ilgili bölgemizde yaşayan öğrencilerden ciddi talepler oldu. Vatandaşlarımıza hak veriyorum. Fakat yapılan yatırımların da onlar için olduğunu ve şehir için yapıldığını bilmelerini istiyorum. Hiçbir belediye başkanı kolay kolay alt yapıya girmez. Bu cesur bir adımdır” şeklinde konuştu.

O DOKTOR FETÖ SORUŞTURMASINDAN İHRAÇ EDİLDİ

14 Mart tarihinde Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil serviste görevli icapçı Doktor Tahir Tarımer, Uzman Çavuş ile yaşadıkları arbede sonrası darp edildiğini iddia etmiş, güvenlik kamera kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra da darp edilen kendisi değil, Uzman Çavuşun olduğu ortaya çıkmıştı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI İÇİN SÖZLÜ SINAV MUĞLA'DA BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sürecine ilişkin takvim doğrultusunda gerçekleştirilen sözlü sınav uygulaması, Muğla'nın Menteşe ilçesi Halk Eğitimi Merkezi'nde başladı.

KADIN CİNAYETİNE FETHİYE’DEN BÜYÜK TEPKİ

Geçtiğimiz günlerde ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından canice katledilen Derya Tekin için üyesi bulunduğu sendika yöneticileri basın açıklamasında bulundu. Gerçekleşen etkinliğe Derya Tekin’in iş arkadaşları ve sendika üyeleri de katıldı.

JANDARMA EKİPLERİ ORMAN YANGINLARINA HAZIR

Muğla'da orman yangınlarıyla mücadelede büyük rol alan Jandarma ekiplerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından yangın söndürme eğitimi verildi.

MUĞLA’DAKİ OKULLARIN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASINI MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ YAPIYOR

Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkn farklılıklarını azaltmak, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi ile Muğla'da projede seçilen temel eğitim okulların alt yapısını güçlendirilme, eğitim ortamları zenginleştirilme çalışmaları devam ediyor.

ÖZEL FETHİYE’DE LGS’DE TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Özel Fethiye Eğitim Kurumları akademik alandaki başarılarına bir yenisi daha ekledi. Özel Fethiye Eğitim Kurumları 2022 LGS de 500 tam puan alarak Türkiye Birincisi oldu. Ayrıca bugün açıklanan LGS yerleştirme sonuçları ile de 2022 LGS de 500 tam puan alarak Türkiye 1.si olan 8. Sınıf öğrencisi Aslı Koçak Galatasaray Lisesi’ne yerleşti. İki sevinci bir arada yaşayan okul öğrencisi Aslı Koçak’ı ve ailesini okulda yapılan törenle tebrik etti.

Okullar yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlanıyor

2021-2022 eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları ara vermeden devam ediyor. 13 ilçede büyük onarım ve güçlendirme çalışmaları, temel eğitim okullarının yenilenmesi, çehresinin güzelleştirilmesi gerçekleştirilirken yatırım programında yapımına başlanan yeni okul binalarının inşaatları tüm hızıyla devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, sahada devam eden çalışmaları yerinde incelemek üzere Yatağan ilçesini ziyaret etti.

OKUL YÖNETİCİSİNE HAKARET CEZASIZ KALMADI

Muğla Marmaris’te bir velinin görevli öğretmen ve okul müdürüne yönelik hakareti karşılıksız kalmadı, mahkeme tarafından suçu sabit bulunarak gerekli cezaya çarptırıldı.

Muğla'da teknik lise öğrencileri, yurt dışında staj uygulamasına katıldı

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen 'Erasmus+ KA102 Yenilikçi Servis Elemanları AB Yolunda Projesi' ile meslek liseli öğrenciler, yurt dışında staj uygulamalarına katılarak mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmelerinin yanında Avrupa işgücü piyasasını tanıma imkanı buldu.

Doktor Tahir Tarımer FETÖ soruşturmasından açığa alındı

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 14 Mart tarihinde yaşanan doktor-uzman çavuş tartışmasında Uzman Çavuşu alkışlayan personel ve doktor hakkındaki adli ve idari soruşturma devam ederken, FETÖ-PDY soruşturması çerçevesinde Doktor Tahir Tarımer açığa alındı.

FETHİYE TURİZM TANITIM EĞİTİM KÜLTÜR VE ÇEVRE VAKFI, SABANCI VAKFI HİBE PROGRAMI’NDAN FAYDALANACAK

Sabancı Vakfı’nın 16 yıldır sivil toplumun güçlenmesi ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma hedefiyle sürdürdüğü Hibe Programı’ndan 2022-2023 döneminde faydalanacak projeler belli oldu. Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı bu yıl erişilebilirlik için yaptığı çalışmalarla hibe almaya hak kazandı.

Köyceğiz’de ortaokullar LGS’de başarılı oldu

2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda yapılan Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde eğitim gören öğrenciler başarılı olarak derece almayı başardı.

MAG, eğitimlerine devam ediyor

Toplumda afet duyarlılığının gelişmesi için yürütülen Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) projesi, Bodrum Belediyesi ile yapılan protokol sonrası Bodrum'un 56 mahallesinde çalışmalarına devam ederek Bodrum'a güç veriyor.

Müdür yardımcısı rüşvetten tutuklandı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde otellerden rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan Çıraklık Eğitim Merkezi müdür yardımcısı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında gençleri tarıma yönlendirecek protokol

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliğinde 'Gelecek Tarımda, Tarımın Geleceği Gençlerde' isimli 123 okul, 9 Bin 309 öğrenci ve 264 öğretmeni kapsayan protokol, tarım ve gıda sektöründe nitelikli insan gücü yetiştirmek amacıyla imzalandı.

Jandarmadan erkeklere ‘Kadına El Kalkmaz' eğitimi

Muğla İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Şube Müdürlüğü ‘kadına El Kalkmaz’ sloganı ile verdiği eğitimlerde Muğla’da 60 bin erkeğe eğitim verecek.