Etiketler

Ruhsat alma süreci hızlandırılmalı

Mimar Mühendisler Odası Fethiye Temsilcisi Günay Solak, FRT Televizyonu’nda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında deprem ve Fethiye üzerine genel bir bakış gerçekleştirip, Fethiye yapı stok’u üzerine genel değerlendirmelerde bulundu. Mimar Mühendisler Odası Fethiye Temsilcisi Günay Solak, ilgi ile izlenen programda yasaların net bir dille yazılmadığını ifade edip, özellikle yasaların yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

Yelken yarışlarının geliri depremzedelere bağışlanacak

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü'nün (MIYC) düzenlediği Kış Trofesi'nin 5. ayağı 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Yarışların geliri İzmir'deki depremzedelere bağışlanacak.

Menteşe’de toplanan yardımlar İzmir’e doğru yola çıktı

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında, depremzedelerin yaralarını sarmak için vatandaşların bağışlarıyla Menteşe Belediyesinde toplanan yardımlar, depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Koca Çalış ve Ölüdeniz tsunamiye açık

İzmir’de 115 can kaybının yaşandığı, çok sayıda vatandaşın yaralandığı depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, 1957 yılında meydana gelen ve Fethiye’yi yerle bir eden depremin her an yeniden yaşanacak beklentisi ile hemen tüm kurumlar ile halkın tedbirleri bugünden almaları istendi. Fethiye’de Erdem Yer Bilimleri Limitet Şirketi sahibi Jeoloji Mühendisi Mehmet Ali Yavuz başlıktaki acı açıklamayı yaparak, “2000 yılından önce yapılmış binalarda, nervürdü demir ve hazır beton kullanılmıyordu. Bunların kullanılmaması, binaların çürük olduğu anlamına gelir. Fethiye’de bu oran yüzde 70’lerde…Fethiye’de acil bir şekilde afet seferberliği yapılması gerekiliyor” dedi.

Deprem Fethiye için de kaçınılmaz

İzmir’de geçtiğimiz günlerde meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşın yaralandığı ayrıca saatler sonrasında büyük mucizelerle enkaz altından bebek ve çocukların da çıkarıldığı deprem geride kalırken, 1957 yılında deprem faciası yaşayan Fethiye için depremin hiç unutulmaması ve önlemlerin vakit geçirmeden alınması gerektiği hatırlatıldı. Muğla İnşaat Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi Levent Çimen, “Yaptığımız en büyük hatalardan birisi 1999 depreminden itibaren meydana gelen depremlerin hep sonrasını konuşuyoruz. Bizlerin, ‘Depremden önce neler yapabiliriz’ şeklinde düşünmemiz lazım. Defalarca söyledik artık klişe haline geldi; “Deprem öldürmez, bina öldürür” biz bunu hep söylüyoruz. Biz nasıl önlem alabiliriz diye düşünürsek, iki şık ortaya çıkar; Birincisi yeni yapılacak binalar, ikincisi ise mevcut yapılar. Bizim en büyük eksikliğimiz, mevcut yapı stoklarımızın tespit edilememesidir” dedi.

Toplanma alanları incelendi

Fethiye Belediyesi Jeoloji Mühendisleri Serhan Çoban ve Serhat Karagöz, Fethiye Kent Konseyi Üyeleri, Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi Derneği üyeleri, AKUT üyeleriyle daha önce belirlenen, 61 adet deprem toplanma alanında incelemelerde bulundular.

Toplanan yardımlar İzmir'e gönderildi

Fethiye’de Şehit Feramil Ferhat Kaya Ortaokulu, İzmir’deki depremde mağdur olan vatandaşlar için yardım kampanyası düzenledi. Toplanan yardım malzemeleri FETAV aracılığıyla İzmir’e gönderildi.

Marmaris'te depreme dayanıksız binalar yıkılıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde depreme dayanıksız binaların yıkımına başlandı.

Erbay, “Bugün yaralar sarılmalı, yarına kalıcı çözümler bulunmalı”

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, geçtiğimiz hafta İzmir’de meydana gelen ve 115 vatandaşın hayatını kaybettiği depremle ile ilgili açıklama yaptı.

Fethiyeli Amatör Voleybolcular

Fethiyeli Gönüllü Amatör voleybol takımlarının biraraya gelerek İzmirli depremzedelere sosyal sorumluluk projesi kapsamında apsaminda destek amaçlı voleybol turnuvası organize ettiler.

Başkan Oktay, İzmirli depremzedeleri ziyaret etti

İzmir'deki depremzedeler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan eşyaları İzmir'e götüren Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İzmirli vatandaşlara Marmaris halkının geçmiş olsun dileklerini iletti.

HOŞAFÇI, “MEVCUT YAPI STOKU ANALİZİ YAPILMALIDIR”

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Yöneticisi Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı, geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen 6.8’lik deprem ve Fethiye’nin yapı envanter stoku hakkında bir dizi açıklamalar ve uyarılarda bulundu. Hoşafçı, “En kısa sürede mevcut yapı stokunun analizinin mutlaka yapılması gerekmektedir” dedi.

Milas'ta Fatih İlkokulu öğrencileri yeni yapılan okulda eğitim görecek

İzmir'de meydana gelen ve bazı binaların yıkılmasına neden olan depremin ardından, Milas'ta ilkokul olarak hizmet veren binada eğitim öğretim gören öğrencilerin velileri okul binası önünde toplanıp, geçtiğimiz yıllarda bina için verilen 'depreme dayanıklı olmadığına dair' raporu yetkililere hatırlatarak biran önce öğrencilerin başka binalara tahliye edilmesini talep etti.

AKUT 18 EKİBİ VE 268 GÖNÜLLÜSÜYLE 13 CAN KURTARDI

İzmir’deki depremin ilk gününden itibaren gönüllü çalışmalarını aralıksız sürdüren AKUT, şu ana kadar 9 kişinin ve 4 hayvanın canlı olarak; 10 kişinin de cansız bedenlerinin enkazlardan çıkarılmasına yardımcı oldu. AKUT’un, Ege Depremi’nde 18 farklı ekip ve 268 gönüllü 3 arama kurtarma köpeği ile görev yaptığı ifade edildi.

BEŞİKTAŞLILAR KAN BAĞIŞINDA BULUNDU

Fethiye Beşiktaş Taraftarlar Derneği, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2020 yılında ikinci kez Kızılay’a kan bağışında bulundular. Fethiye Beşiktaş Taraftarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Coşkun, “Kan insan yaşamı açısından büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de deprem oldu. Bunun yanında hastanelerimizde bulunan hastalara ihtiyaç olabiliyor” dedi.

Kendileri küçük yürekleri büyük

Muğla'nın Ortaca ilçesinde Cengiz Topel 70. Yıl Anaokulu öğrencileri tarafından İzmir'deki depremzedelere yönelik yardım kampanyası başlatıldı. Minikler harçlıklarını ve ailelerinin destekleri ile aldıkları kuru gıda, temizlik ve kişisel hijyen malzemelerini depremzedelere gönderdi.

FETHİYE BELEDİYESİ YARDIM TIRI İZMİR İÇİN YOLA ÇIKTI

İzmir'de yaşanan deprem felaketinden etkilenen vatandaşlar için hazırlanan yardım paketleri depremzedelere ulaştırılmak üzere Fethiye’den yola çıktı.

MİLLETVEKİLİ DEMİR DEPREM BÖLGESİNDE

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, İzmir deprem bölgesinde afet koordinasyon toplantısına katılarak bölgesinde toplanan yardımları afetzedeler için teslim etti.

Marmaris'teki binalara inceleme başlatıldı

İzmir depremi sonrasında harekete geçen Marmaris Belediyesi ilçedeki 20 yaş ve üzeri binalarla ilgili inceleme çalışması başlattı.

İZMİR SEFERİHİSAR AÇIKLARINDA MEYDANA GELEN DEPREMDE 114 CAN KAYBI

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremde can kaybı 114'e yükseldi. AFAD bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının durdurulduğunu duyurdu.

MUĞLA ÜLKÜ OCAKLARI'NDAN İZMİR'E YARDIM

İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle Muğla Ülkü Ocakları örnek bir yardım kampanyası başlattı. Muğla’da hazırlanan yardım kamyoneti İzmir’deki depremzedelere ulaşacak.

ERÇETİN, “İZMİR FAY SİSTEMİ FETHİYE İLE AYNI MEKANİZMADA”

İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem can ve mal kaybına neden olurken, aynı deprem Fethiye’de de hissedilmişti. Jeofizik mühendisi Engin Erçetin, “Fethiye’de olası 7 büyüklüğünde bir depremin tekrarlanma periyodu yaklaşık 75 ila 100 yıl arası olabilmesi çok yüksektir. Buna göre 2025-2030 yıllarına doğru 10 yıl içinde Fethiye’de 7 büyüklüğünde bir depremle karşılaşmamız içten bile değil” ifadelerini kullandı. İstanbul Üniversitesinde doktora eğitim programı öğrencisi de olan Jeofizik Mühendisi Engin Erçetin, “İzmir depreminin oluşum mekanizmasına baktığımız zaman, fay sistemi açısından Fethiye ile benzer özelliklerini görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

DEPREMDE YAŞAMINI YİTİREN ALİ BİLDİRİCİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Seydikemer’den İzmir’de yaşayan oğullarını eşi ile birlikte ziyarete giden ve depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Ali Bildirici’nin cenazesi Muğla’nın Seydikemer ilçesinde toprağa verildi. Seydikemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mehmet Bildirici'nin de akrabası olan Ali Bildirici’nin (58) cenazesine çok sayıda vatandaş katıldı.

BABALARINI SON YOLCULUĞA UĞURLADILAR

Türk Telekom’dan emekli olan 58 yaşındaki Ali Bildirici, Doktor olan oğlu Çağlar Bildirici’yi ziyaret için gittiği İzmir’de yaşanan depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybetmişti. Eşi ve diğer oğlu enkazdan sağ çıkarken, Ali Bildirici depremde vefat etmişti. Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı Atlıdere Mahallesine getirilen Ali Bildirici’nin cenazesi, mahalle mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından aynı mezarlıkta dualarla toprağa verildi.

APAÇİLER DE YARDIM TOPLADI

İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin yaralarını sarmak için Fethiyespor Apaçi taraftar topluluğu da yardım topladı.

KAMPANYAYA YOĞUN KATILIM

Fethiye’den İzmir’e yardım eli. Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem sonrası Fethiye Turizm Tanıtım Kültür Çevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) tarafından Fethiye Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan kampanya devam ediyor.

FETHİYELİ GENÇLERDEN İZMİR İÇİN ANLAMLI DESTEK

Fethiye Belediyesi, ‘dayanışma yaşatır’ sloganıyla İzmir’de meydana gelen 6.6. şiddetindeki deprem sonrası mağdur olan vatandaşlara destek için yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya destek vermek isteyen Fethiyeli gençler, sosyal medya üzerinden bir araya gelerek, İzmir’deki vatandaşlar için topladıkları ürünleri Fethiye Belediyesi’ne teslim ettiler.

HER KESİMDEN DESTEK YAĞIYOR

Fethiye Belediyesi, İzmir’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem sonrası mağdur olan vatandaşlara destek amacıyla yardım kampanyası başlattı. Duyarlı vatandaşlar yardım paketlerini Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Sergi Salonu’na getirmeye devam ediyorlar.

DEPREMZEDELER İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Fethiye’de Kukina Kafe isimli mekanın işletmecisi Meryem Başerkafaoğlu öncülüğünde bir grup gönüllü, İzmir depreminde evlerini kaybeden vatandaşlar için yardım kampanyası başlattılar. Depremzedeler için öncelikli yardım malzemelerinin yer aldığı kolilerin Fethiye Belediyesi aracılığıyla İzmir’e gönderildiği kaydedildi.

SÜRAT KARGO’DAN ÖNEMLİ HİZMET

İzmir’de meydana gelen deprem, ülke genelinde derin üzüntü yaratmıştı. Yardım kampanyaları ile deprem bölgesindeki halkın yaraları sarılmaya çalışılırken, önde gelen lojistik şirketlerinden Sürat Kargo; depremzede vatandaşlara gönderilecek yardımların ücretsiz taşınacağını bildirdi.