Etiketler

DEVA Partisi’nde Muğla depremi

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Menteşe İlçe Başkanı Hüseyin İlker Altınsoy ve İl Teşkilat Başkanı Ali Durna istifa ettiler. Yaşanan bu istifalar DEVA Muğla’da deprem etkisi yarattı.

DATÇA AÇIKLARINDA 4.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

AFAD, Datça açıklarında merkez üssü Ege Denizi'nde saat 20.08 sıralarında 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Muğla açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem korkuttu

Muğla açıklarında 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem Tırı Fethiye’de 

AFAD’ın deprem tırı Fethiye’de… Fethiye Kültür Merkezi önünde yer alan AFAD deprem tırını Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ziyaret etti. AFAD deprem tırında vatandaşlara deprem anı simülasyon ile yaşatılırken; deprem sırasında neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler aktarılıyor. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Deprem bilincini taze tutmamız gerekiyor. AFAD ekibi de 2 gün burada kalacaklar. Tüm Fethiye halkının gelip görmesini isterim” ifadelerini kullandı. 

Deprem dayanım performansı ve risk analizi hizmeti alınacaktır

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre, Muğla Dalaman Havalimanı Başmüdürlüğü tarafından, Muğla Dalaman Havalimanı Başmüdürlüğü Yapılarının Deprem Dayanım Performansı ve Risk Analizi İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacaktır.

Marmaris'te belediye binasının yıkımı başladı

70'li yılların başında otel olarak inşa edilen, 1990 yılında ise belediye binasına dönüştürülen Marmaris Belediyesi hizmet binası 30 yıl kamu hizmeti verdikten sonra deprem riski nedeniyle boşaltıldı. Bugün de binanın yıkımına başlandı.

Milas OSB'de tercih prefabrik olsun

Milas Organize Sanayi Bölgesinde noter huzurunda yapılan kura çekiminin ardından sanayi parsellerinin hak sahiplerine tahsis edilmesi süreci devam ederken yapılacak tesislerin prefabrik sistemde yapılması önerildi. Prefabrik sistemin kolay kurulup sökülebilme özelliğine sahip olduğunu belirtilirken bu sistemin depreme daha dayanıklı olduğu da vurgulandı.

Etüd proje hizmeti alınacaktır

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan ilana göre, Orman İşletme Müdürlüğü-Kanlıca Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü tarafından, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü’ne Bağlı Kartal Orman İşletme Şefliği Binası İçin Deprem Tahkiki Ve Gerektiğinde Proje Çalışması Yapılması hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacaktır.

AKUT’a önemli destek

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ve iştiraki Fethiye Güç Birliği Turizm Tanıtım ve Ticaret Limited Şirketi (FGB), arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere piyasa değeri 100 bin TL olan ekipman alarak Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Fethiye Ekibi’ne teslim etti. FTSO Başkanı Osman Çıralı, Fethiye’nin 1. Derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, “Deprem, sel, heyelan felaket anında vatandaşımızın yanında olan arama kurtarma çalışmalarında ön safta yer alan AKUT’ta ne kadar teşekkür etsek azdır. Bölgemizin deprem bölgesi olduğunu unutmadan hazırlıklı olmalıyız. Tüm felaketlerde yanımızda olan AKUT Fethiye Ekibi’ne destek olmak için, ihtiyaç duyulan ekipmanların temin edilmesini sağladık” diye konuştu.

Vatandaşlara bilgilendirme broşürü dağıttılar

Muğla'nın Datça İlçesi'nde 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

İnşaat Mühendisleri’nden master plan çağrısı

1-7 Mart Deprem Farkındalık Haftası kapsamında İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi, Muğla deprem master planı çağrısında bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Fethiye Temsilciliği Başkanı Levent Çimen, “Muğla genelinde deprem etkisi baz alındığında mevcut yapı stokunun değerlendirilmesi uygun parametreler bu konuda eğitimli inşaat mühendisleri ile güvenilir ve hızlı sonuçlar verecek şekilde yapılmalıdır” dedi.

Simülasyonlu deprem TIR'ı Marmaris'te

Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Mobil Koordinasyon Tırında Marmarisli vatandaşlara 'Afet Farkındalık' eğitimleri verildi. Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy'da tırda eğitime katılarak incelemelerde bulundu.

Şantiye şefliğinin önemine vurgu yaptılar

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Fethiye Temsilciliği Başkan Levent Çimen, deprem bölgesi üzerinde bulunan ülkemizde güvenli yapı üretimi ve depremden doğabilecek zararların asgariye indirilmesi adına şantiye şefliğinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Çimen, “Şantiye şefliğinin bir başka kilit rolü ise, şantiye alanında işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasıyla ilgilidir. Ne acıdır ki ülkemiz yıllardır işçi ölümlerinde Avrupa birinciliğini ve dünya üçüncülüğünü bırakmamaktadır. Bu işçi ölümlerinin büyük çoğunluğunun inşaat sektöründe yaşandığı herkesin malumudur” dedi.

Gönüllülere sertifikaları takdim edildi

AKUT Fethiye ekibi olası deprem, doğal afet ve kazalara müdahalede verimliliğini arttırmak için ip teknikleri eğitimlerinin yanı sıra bir eğitimini daha tamamladı. Kurtarma operasyonlarına katılan gönüllülerin olmazsa olmazı ilk yardım eğitimi, ATP İlk Yardım Eğitici Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirildi. Eğitime katılan gönüllülere sertifikaları takdim edildi.

‘Cumhuriyet Oteli’ kitap oldu

Fethiyeli Araştırmacı Yazar Işık Taban, ‘Cumhuriyet Oteli’ isimli 6. Kitabını beğeniye sundu. Fethiye’nin sosyal yaşantısının anlatıldığı kitabın tanıtımı Fethiye Sahaf Kitapevinde gerçekleştirildi. Taban, “Yakın dönem yani 1957 depremi öncesi sosyal yaşantıyı hem de kente dair kesitlerinin yer aldığı bir kitap. İçinde değerli fotoğraf ve anılar var” ifadelerini kullandı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi, Saint John Şövalyeleri tarafından 1406-1522 yılları arasında inşa edilmiştir. Şövalyelerin kökeni, Kudüs’e hacca giden Hıristiyan hasta ve yaralılara yardım etmek amacıyla 1048 yılında kurulan hastaneye dayanmaktadır. Haçlı Seferlerinin etkisiyle 1108 yılında St. Jean Hastaneci Şövalyeler adıyla dini-askeri bir örgüte dönüşmüşlerdir. 1309 yılında Rodos’a yerleşmişlerdir. 1406 yılında Mesy diye adlandırdıkları Halikarnassos’ta kalelerini inşa etmeye başlamışlardır. St. Jean Şövalyeleri kalenin yapımında Halikarnassos’dan ve depremle yıkılmış olan Mavsoleion’dan getirdikleri taşları da kullanmışlardır.

AKUT Fethiye Ekibi eğitimlerini sürdürüyor

AKUT Fethiye ekibi misyonu gereği oluşabilecek bir kazaya, doğada kaybolmaya ve depreme müdahale amaçlı eğitimlerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sınırlı sayıda gönüllü ile ip teknikleri eğitimini Göcek kırsalında gerçekleştirdi.

Son taşınan Başkan Oktay oldu

Deprem riski taşıdığı için yıkım kararı verilen Marmaris Belediyesi ana hizmet binasındaki tüm birimler taşındı. Yaklaşık iki aylık süreçte birimlerin taşınması gerçekleştirilirken binadan son çıkan kişi Belediye Başkanı Mehmet Oktay oldu.

İyi Parti'de Deprem

İyi Parti Muğla İl Yönetim kurulu görevden alındı.

Akdeniz açıklarında 4.2 büyüklüğünde deprem!

Ülkenin Doğusu ve Batısı aynı anda sallandı. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, Akdeniz açıklarında meydana gelen 4.2 şiddetindeki deprem Fethiye ve Muğla, çevre il ile ilçelerde de hissedildi. Aynı saatlerde Elazığ’da da deprem olduğu öğrenildi.

Muğlaspor’da istifa depremi!

Muğlaspor teknik direktörü Egemen Urhan istifa etti.

Muğlaspor’da istifa depremi

Muğlaspor’da genel kaptan ve yardımcı antrenör istifa etti. Misli.com 3’üncü Lig 4’üncü Grup’ta üst üste aldığı başarısız sonuçlarla düşme hattında bulunan Muğlaspor’da Özgür Deniz Ateş, genel kaptanlık görevinden, Özcan Öz’de yardımcı antrenörlükten istifa etti.

Rus konsolos Rogoza'dan Başkan Oktay'a övgü

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ı ziyaret eden Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Rusça hazırlanan deprem kitapçığı için 'Böyle bir çalışma Antalya'da bile yok' dedi.

Yıkım kararı çıkan apart otel boşaltılıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıkan apart otel, belediye ve polis ekipleri tarafından boşaltılıyor. Apart otelin odalarını tek tek gezen ekipler, müşterilerin oteli terk etmelerini istedi.

“Milas’a yapılmış en vicdanlı hizmet”

Bir ilki gerçekleştiren Milas Belediyesi pandemi kuralları çerçevesinde Milas Deprem Master Planı Çalışma ve Sunum Toplantısını gerçekleştirdi. Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “Çalışmasına başladığımız Milas Deprem Master Planı(MİLDEMAP) Milas’a yapılmış en vicdanlı hizmettir.” diye konuştu

Akdeniz açıklarında 5.4 şiddetinde deprem meydana geldi!

Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, Akdeniz açıklarında meydana gelen 5.4 şiddetindeki deprem Fethiye ve Muğla, çevre il ile ilçelerde de hissedildi!

Marmaris'ten depremzede engellilere destek

Marmaris Belediyesi ve Engelli ve Aileleri Birliği Derneği (ENABİRDER), İzmir'de meydana gelen depremden etkilenen engelli ailelere tekerlekli sandalye ve koltuk değneği yardımında bulundu.

Ruhsat alma süreci hızlandırılmalı

Mimar Mühendisler Odası Fethiye Temsilcisi Günay Solak, FRT Televizyonu’nda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında deprem ve Fethiye üzerine genel bir bakış gerçekleştirip, Fethiye yapı stok’u üzerine genel değerlendirmelerde bulundu. Mimar Mühendisler Odası Fethiye Temsilcisi Günay Solak, ilgi ile izlenen programda yasaların net bir dille yazılmadığını ifade edip, özellikle yasaların yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

Yelken yarışlarının geliri depremzedelere bağışlanacak

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü'nün (MIYC) düzenlediği Kış Trofesi'nin 5. ayağı 21-22 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Yarışların geliri İzmir'deki depremzedelere bağışlanacak.

Menteşe’de toplanan yardımlar İzmir’e doğru yola çıktı

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında, depremzedelerin yaralarını sarmak için vatandaşların bağışlarıyla Menteşe Belediyesinde toplanan yardımlar, depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı.