Etiketler

Mavi vatan Göcek'te Zafer Bayramı kutlaması

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Muğla'nın Fethiye ilçesinde denizciler, Türk bayraklarıyla süsledikleri tekneleriyle tören geçişi yaptı.

KAYMAKAM FIRAT, DTO’YU ZİYARET ETTİ

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, İMEAK DTO Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan’a iade-i ziyarette bulundu. Fethiye’deki denizcilerin sorunlarının da ele alındığı ziyaret, samimi bir havada geçti.

Fethiyeli Denizcilerden Vali Tavlı’ya Ziyaret

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu, Vali Orhan Tavlı’yı ziyaret etti. 

Fethiye’de çelenk sunma töreni yapıldı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sadece çelenk sunma ve denize çelenk bırakma töreni ile gerçekleştirildi. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma töreni, pandemi nedeniyle sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yapıldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, “Kovid-19 salgınından dolayı buruk bir Denizcilik Bayramı kutluyoruz. Kabotaj, biz denizciler için bir velinimettir” dedi.

Arıkan, “Yerli turist açısından yat turizmi iyi geçecek”

Tüm dünyada ve ülkemizde de etkili olan korona virüsü salgını nedeniyle normalleşme süreci içerisinde denizciler de kriterleri bekliyor. Özellikle, Mavi Yolculuğun merkezi olan Fethiye ve Göcek’te charter şirketleri ile günübirlik tur tekneleri ilgili bakanlıkların hazırlayacağı tedbir genelgelerini bekliyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, “Bu yıl yerli turist açısından yat turizminin iyi geçeceğine inanıyoruz. Çünkü herkes aile turlarını tercih edecek. Toplu bir otelde kalmaktansa izole bir şekilde tatil yapmayı tercih edeceklerdir” dedi.

Denizciler Sağlıklı Çıktılar 

Fethiye’de karantinaya alınan 8 denizci sağlıklı çıktı. İsrail’den Fransa’ya gitmekte olan Türk bandıralı kuru yük gemisi, Fethiye’de personel değişikliği yapınca yurt dışından gelen 8 denizci bir öğrenci yurdunda karantinaya alınmıştı. 14 günlük karantina sürecini tamamlayan denizciler sağlıklı çıkınca, şirketlerinin temin ettiği araçlarla memleketlerine döndü.

Fethiye'deki Denizciler, ''Karantinada Tatilde Gibiyiz''

Fethiye'de karantinaya alınan 8 denizci “karantinada tatilde gibiyiz” dediler. İsrail’den Fransa’ya gitmekte olan Türk bandıralı Kuru Yük Gemisi, Fethiye’de personel değişikliği yapınca yurt dışından gelen 8 denizci bir öğrenci yurdunda karantinaya alınmıştı. 14 günlük karantinası devam eden denizciler “kendimizi bir otelde tatildeymiş gibi hissediyoruz. Bu yüzden tüm ihtiyaçlarımızı karşılatan Fethiye Kaymakamlığı’na teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Denizciler, Kaymakam Şahiner’e Teşekkür Ettiler

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’e deniz turizmine verdiği katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi

Aşırı Yağışlardan Dolayı Deniz Yükseldi

Fethiye’de etkili olan yağıştan dolayı kordon boyunda ve Çalış Bot Kooperatifi’nin olduğu bölgede suların aşırı yükseldiği belirtildi. Denizciler ekmek teknelerinin zarar görmemesi için gerekli önlemleri alırken, olumsuz bir durumun yaşanmadığı öğrenildi.

Denizcilere yeni vergiler

Fethiye turizminde büyük bir paya sahip olan deniz turizmi, ülke genelinde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı adı altında yeni vergilerle tanıştı. Denizciler, transitlog başına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na para ödemelerine rağmen kurulan bu ajans için de para alınmasına tepki gösterdiler.

Akdeniz Yat Rallisi Fethiye’de sona erdi

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) tarafından bu yıl birincisi düzenlenen Akdeniz Yat Rallisi, Fethiye Ece Marina’da sona erdi. 1 Eylül tarihinde Marmaris Orhaniye’den başlayan yarışta tekneler İskenderun üzerinden Kıbrıs’a geçti. Daha sonra tekrar Türkiye’ye dönen katılımcılar ralliyi Ece Saray Marina’da noktaladı.

Uluslararası Bodrum Cup yarışlarında dalgalanacak bayraklar özel öğrencilerden

Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı'nın özel öğrencileri, uluslararası deniz festivali American Hospital The Bodrum Cup'ta yarışan yatlarda dalgalanacak yarış bayraklarını kendi elleriyle boyayarak, ümitlerini ve şans dileklerini denizcilere iletti.

DENİZCİLER YÜZDE 15'LİK ARTIŞ BEKLİYOR

Fethiye'de mavi yolculuk yapan charterlarda bu yıl geçen yıllara oranla yüzde 15'lik bir artış bekleniyor. Mavi yolculuğun günlüğü bin Euro'dan başlarken, bu yıl rezervasyonların geçen yıllara oranla arttığı ifade edildi. Fethiye DTO Başkanı Şaban Arıkan, ''Yunanistan ile ilgili bayrak konusundaki sorunlar devam ediyor'' derken, Fethiye Körfezindeki kirlilik için de ''Bu bir besin patlamasıdır. Karayel rüzgarları çıkınca bu renk değişiklikleri ortadan kalkacak'' dedi.

Marmaris’te teknenin dümeni kitlendi faciadan dönüldü

Marmaris'te, yabancı turistlerle geziden dönen 2 katlı ve 24 metrelik 'Gazi Bey' adlı tur teknesi, dümeni kilitlenince faciadan dönüldü. Denizciler su altından müdahale ederek gemiyi güçlükle durdurabildi.

MARİNA TECH DENİZCİLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

MARİNA TECH DENİZCİLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

3 Türk kadın denizci, 3 deniz dolaştı

Kadın denizciler 70 günde 50 noktayı ziyaret etti

Denizciler Derneği Başkanı caretta caretta saldırısına uğradı

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Orak Adası yakınlarındaki tatilcilere saldırdığı iddia edilen kaplumbağayı görüntülemek ve yakalamak isterken caretta carettanın saldırısına uğradı.

ARIKAN, “SİGORTA POLİÇESİZ DENİZE ÇIKILMAZ”

Bir ulusal gazetede Doğan Noyan imzalı haber yazısında yat ve tur teknelerinin yüzde 95’inin sigortasız olarak sefere çıktığı yönünde yer alan iddialara, Fethiye’deki denizciler tepki gösterdi.

AK PARTİ'Lİ ÖZYER, DENİZCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Ak Parti Muğla Milletvekili ve Akdeniz -Pa Komisyon Başkanı Hasan Özyer Fethiye Deniz Ticaret Odası'nı ziyaret ederek denizcilerin sorunlarını dinledi. Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan ''Ak Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer'in denizcilerin taleplerini Ankara'da ilgili bakanlıklarda devamlı takip etmiştir'' derken Hasan Özyer de Fethiye'ye bir yat çekek yerinin şart olduğunu bu konudaki sıkıntıları gidermek için çaba gösterdiklerini söyledi.

METEOROLOJİDEN FIRTINA UYARISI...

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ile Bodrum-Kaş arası ve Antalya Körfezi'nde denizlerde öğle saatlerinden itibaren etkili olacak kuvvetli fırtınaya karşı özellikle denizciler, ilgililer ve vatandaşlar uyarıldı.

AMATÖR DENİZCİLER SINAVDA TERLEDİ

İMEAK Fethiye Deniz Ticaret Odası, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde açılan amatör denizcilik kursunda 200 kursiyer sınava girdi. Fethiye’de ikinci kez açılan amatör denizcilik kursuna katılan kursiyerler, 40 saatlik bir eğitimin ardından sınavda terlediler.

DENİZCİLER YEMEKTE BULUŞTU

Fethiye Deniz Ticaret Odası''nın düzenlediği yıl sonu etkinliğine denizciler ve sektörde Yer alanlar katıldı. Çalış'ta bir restoranda düzenlenen yemekte DTO başkanı Şaban Arıkan, DTO meclis başkanı Murat Öner, denizciler, sektör çalışanları ve aileleri katıldı.

DENİZCİLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR HATIRLATILDI

TCSG 83 Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ve Fethiye Deniz Ticaret Odası işbirliği ile turizm sezonu boyunca deniz sektöründe karşılaşılan sorun ve sıkıntıların bu turizm sezonunda asgariye indirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Yat Butik otelde düzenlenen toplantıya deniz sektöründeki işletme sahipleri ve kaptanlarla ilgili dairelerin yetkilileri katıldı. Toplantıda TCSG 83 Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Hasan Yaşar, arama kurtarma faaliyetlerinden tıbbı tahliye faaliyetlerine kadar çeşitli konu

BALIK YEMİ AVLANMA YASAĞI HATIRLATILDI

Fethiye Amatör Balıkçılar ve Denizciler Derneği, Fethiye Limanında bu güne kadar yapılan balık yemi avlanmasının Haziran ayına kadar yasaklandığını bildirerek balıkçıların sorunlarının çözümü için yapılan başvurulara duyarsız kalındığını da hatırlattı.

DENİZCİLER İÇİN METEOROLOJİ TESİSLERİ TANITILDI

Fethiye Deniz Ticaret Odası ve Fethiye Meteoroloji Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen toplantıda denizcilere Meteorolojinin yaptığı tesisler hakkında bilgiler aktarıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Fethiye de İblis Burnu ve Kızıl ada Fenerine iki adet anlık deniz ve hava hareketlerini duyurmak için gerçekleştirdiği cihazlar tanıtıldı.

AĞIR KOKU NEDENİYLE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

2009 yılında kurulan ve 178 üyesi bulunan Fethiye Amatör Balıkçılar ve Denizciler Derneği üyeleri dernek merkezinde bir araya gelerek kanalizasyon arıtma tesisleri ile ilgili açıklamada bulundular.

DENİZCİLER DERNEĞİ’NDEN SAATCI’YA DESTEK ZİYARETİ

Fethiye Belediye Başkanı ve Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı’nın ‘Sevdamız Fethiye’ adlı seçim bürosuna Deniz Ticaret Odası’ndan iadeyi ziyaret, Fethiye Denizciler ve Gemi Adamları Derneği’nden ise destek ziyareti yapıldı. Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Saatcı’ya deniz sektörüne verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederken, Denizciler ve Gemi Adamları Derneği Başkanı Erkan Özhun ve yönetim kuruluda Saatcı’ya açık destek verdiklerini ifade ettiler.

SAATCI'YA DENİZCİLERDEN DESTEK (görüntülü)

Fethiye’de denizcilik sektöründe çalışan balıkçılar, tekneciler ve kaptanlar Fethiye Belediye Başkanı Demokrat partili Behçet Saatcı için bir araya geldi.

FETHİYELİ AMATÖR BALIKÇILAR DERNEĞİ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Fethiye Amatör Balıkçılar ve Denizciler Derneği, Fethiye Körfezi içinde, akarsu ve derelerde balık yemi olarak kullanılan mamun, teke, ve karides gibi kabukluların ticari amaçlı kazılıp, süzülüp satılmasına karşı imza kampanyası başlattı.

DENİZCİLERE DENİZ HUKUKU VE TÜRK TİCARET KANUNU ANLATILDI

Fethiye Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen seminerde denizcilere deniz hukuku ve Türk Ticaret Kanunu ile ilgili mevzuattaki değişiklikler ile hakkında bilgiler anlatıldı.