Deneme Haberleri

Deneme Haberleri

Baba oğul YKS sınavına birlikte girdi

Baba oğul YKS sınavına birlikte girdi. Fethiye’de Yusuf Bozkurt, oğlu Mert Bozkurt ile birlikte aynı okulda Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girdi. Fethiye’de oğluna destek olmak ve kendini denemek amacıyla sınava girdiğini belirten Yusuf Bozkurt, “Sınav beklediğimden iyi geçti” dedi.

Atletizm İl Deneme Yarışları sonuçlandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Atletizm Federasyonunun bünyesinde 27 Mart 2021 tarihinde “Muğla İl Deneme Yarışları” yapıldı. 

Eğitimci Yazar Hakan Birol,

Deneme, edebiyat, eğitim kategorilerinde eserler yazmış olan Fethiyeli Yazar ve Eğitimci Hakan Birol, FRT TV'nin " Yeni Bir Gün" adlı sabah programına konuk oldu. Cumhur Durmaz'ın bölüm moderatörlüğünü yaptığı programda eserlerinden bahseden Yazar Birol, pandemi sürecinde verilen uzaktan eğitimi de değerlendirdi. Programda, yazmak isteyenlere önerilerde de bulunan Yazar Hakan Birol, Türkiye'deki okuma-yazma oranını değerlendirirken, okumayı yemeğe benzeterek anlattı.

Deniz suyunu, içme suyuna dönüştürdüler

Muğla'nın Marmaris ilçesinde afet zamanlarında kullanılmak üzere özel bir firma ve turizm işletmesi tarafından Marmaris Belediyesi'ne kazandırılan Mobil Arıtma Cihazı'nın ilk denemesi yapıldı. Oluşturulan sistemle deniz suyu, içme suyuna dönüştürüldü.

YENİ DÜNYA REKORU BAHARA KALDI

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen’in Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde Fethiye Ölüdeniz’de denemek istediği rekor, aşırı yağmur nedeni ile önümüzdeki bahar ayına kaldı.

TÜRKİYE’DE İLK

2019 yılı yaz aylarında Fethiye Körfezi’nde yaşanan renk değişikliği sonucunda harekete geçen Fethiye Belediyesi; deniz yüzeyinde yaşanan olayların netliğe kavuşması, bir kirlilik var ise de bunun kaynağının araştırılması adına DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından bir proje geliştirilebileceği noktasına ulaşıldı. Yaklaşık bir yıl süren proje çalışmaları netice verdi… “Akıllı Şamandıra” ve donanımının deneme kurulumu Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın da katılımıyla Fethiye Limanı Aksazlar açıklarında gerçekleştirildi.

Tüm dünya koronavirüs için geliştirilecek aşıya kitlendi

Türkiye’de ve dünyada Koronavirüs için hem ilaç hem aşı denemeleri devam ederken, 18 Eylül itibarıyla bu anlamda yapılan klinik deneme sayısı 3 bin 172 oldu. Bu denemelerin ilk fazında yapılan test sayısı ise 394 olarak saptandı.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. ayağı için son deneme sürüşü yapıldı

Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. ayağı Muğla'nın Marmaris İlçesinde yapılıyor. Bu sabah saat 9.00'da başlayan deneme sürüşü, Değirmenyanı Mahallesi ile İçmeler arasında gerçekleştirilen 4.70 kilometrelik etapta yapıldı.

Muğla Büyükşehir Sakız fidanı üretiyor

Verimli toprakları ve başat ürünleri ile Türkiye'nin tarım kentlerinden birisi olan Muğla'da Büyükşehir Belediyesi alternatif ürünlerle üreticileri tanıştırmaya devam ediyor. Trüf Mantarı, Koku Vadisi projesi, ipekböcekçiliği gibi projeleri ile ses getiren Muğla Büyükşehir Belediyesi üreticileri sakız ağacı ile tanıştırdı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında Fethiye ilçesinde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait 9.000 metrekarelik arazinin 6.000 metrekaresinde oluşturulan Sakız Deneme Bahçesi'nde sakız fidanı üretimi devam ediyor.

Başkan Gümüş'ten öğrencilere sürpriz telefon

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, LGS-TYT ve AYT sınavlarına girecek öğrenciler için belediye ve İşler Yayın Grubu ile ortak hazırlanan, on-line ücretsiz deneme sınavına giren ve derece elde eden gençleri telefonla arayarak tebrik etti.

Ücretsiz deneme sınavı

Fethiye Belediyesi salgın günlerinde sınavlara hazırlanan öğrencilere destek olmak için Ücretsiz Online Deneme Sınavları projesini başlattı. Deneme sınavlarına katılmak isteyenler Fethiye Belediyesi resmi internet sitesi (www.fethiye.bel.tr/sinav_basvuru) adresinden başvuru yapabilecek.

Menteşe Belediyesinden eğitime destek

Menteşe Belediyesi, İşler Yayın Grubu ile hazırladığı ortak proje kapsamında LGS-TYT ve AYT sınavlarına girecek öğrenciler için online ücretsiz deneme sınavları yapıyor. Sınavlara girmek isteyen öğrenciler www.mentese.bel.tr/sinav-basvurusu adresinden kayıt yaptırabilecek.

Sakız fidanı üretimine başlandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin Fethiye İlçesi Karakeçililer Mahallesi'nde kurduğu Sakız Deneme Bahçesinde sakız fidanı üretimine başlandı.

5 Bin 733 Öğrenci Deneme Sınavına Girdi

Fethiye Belediyesi ve Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 8.sınıf ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik kazanım değerlendirme sınavı uygulandı.

Milas'ın geleceği için, sevindiren gelişme

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan, uzun zamandan buyana ne olacağı merakla beklenen Tarım ve Orman Müdürlüğü deneme ve üretme istasyonunun bir kısmı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesine devredildi. Daha önce Milli Emlak Müdürlüğüne devredilen ve bakımı nedeniyle sorun olan arazi yeni projelere ev sahipliği yapacak.

Çuval üretimine başladılar, şimdi çuvalla para kazanıyorlar

Milas'ın Güllük limanından ihraç edilen feldspatın taşınması ve gemilere yüklenmesinde çok ihtiyaç duyulan big bag denilen koca çuvallar artık Milas'ta yapılıyor. Üç yıl önce Beçin'de kurdukları tesiste deneme amacıyla kısıtlı miktarda big bag üretimine başlayan bir firma ürünlerinin gördüğü ilgi üzerine üretimini arttırdı. Bunun için öncelikle Milas'ta TARİŞ'in Balçık mevkiindeki pamuk tesislerinden 1200 metrekarelik bir depo kiralayan firma, daha sonra makine ve çalışan sayısını da arttırarak üretimini günde 1100 / 1200 big bag seviyesine çıkarmayı başardı. Ürettikleri ürünlerin kalitesi nedeniyle yeni talepler almaya başlan firma üretimini üç kat daha arttırmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir’den üreticilere alternatif ürün ‘Sakız Ağacı’

Verimli toprakları, başat ürünleri Türkiye'nin tarım kentlerinden biri olan Muğla'da Büyükşehir Belediyesi alternatif ürünlerle üreticileri tanıştırmaya devam ediyor. Trüf Mantarı, lavanta bahçeleri, koku vadisi projeleri ile ses getiren Muğla Büyükşehir Belediyesi üreticileri sakız ağacı ile tanıştırıyor. Pilot bölge olarak Fethiye Karakeçililer Mahallesi'nde 6 dönümlük Sakız Deneme Bahçesi arazisine 198 sakız ağacı dikimi yapıldı.

Tüketicilerin yüzde 71’i yeni ürünleri deniyor

Yılın Seçilmiş Ürünü (YSÜ) programı kapsamında yapılan araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin yüzde 71’i 'yeni' ürünleri denemeyi seviyor. Her 4 tüketiciden 3’ü ise ürün fiyatının satın alma kararını etkilediğini ifade ediyor. 

Milas’ta Balık Festivali başladı

Muğla Milas'ta bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali yine renkli görüntülere sahne oldu. Bu yıl, Atatürk'ün Samsun'a ayak basışının ve milli mücadelenin başlangıcının 100. yılı anısına 1919 öğrenci ile 'İp atlama' kategorisinde, Guinness rekoru denemesi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

Milas festivale hazırlanıyor

Muğla Milas'ta 3-4 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ve bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek olan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ve Balık Festivali, hazırlıkları devam ediyor. Bu yıl sağlık ve çevre kirliliğine dikkat çekilecek olan festivalde, yeni ve oldukça anlamlı bir Guinness rekor denemesi gerçekleştirilecek.

BİLSEM öğrencilerinden iki kitap

Muğla BİLSEM Türkçe öğretmeni Burcu Hızır koordinesinde Türkiye'nin dört bir köşesinden 100 öğretmen ve 100 öğrencinin katılımı ile iki yeni kitap hazırlandı ve yayımlandı. Minik yazarların engelli yaşıtlarına umut olacak öyküleri, şiirleri, masalları, fablları ve denemeleri bir seçki hlinde kitaplaştırılarak ülkemizin kültür hazinesine kazandırılmış oldu.

Muğlalı yazara ‘Vedat Günyol Deneme Ödülü’

Türk Edebiyatının önemli yazarlarından Vedat Günyol'un anısına Kartal Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Vedat Günyol Deneme Ödülü bu yıl Muğlalı genç yazar Hakan Güngör'e verildi. Güngör'ün ödül alan Sanatımı Koru Ey Tarih adlı kitap dosyasında kültür-sanat ve yakın tarihe dair yazılar yer alıyor.

Menteşe’deki Muğla, kitap oldu

Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü olarak Muğla'ya gelişinin üçüncü yıldönümünde Menteşe'deki Muğla isimli esere imza atan M. Ali Köseoğlu, kitabında Muğla'nın tabi ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra, tarihten gelen zenginliklerini de edebi bir üslupla dile getiriyor. Çizgi Kitabevi Yayınları'nın Edebiyat serisinden Şubat ayında çıkan kitapta, yirmi dokuz ayrı makalede, bir yandan şehre dair duyduğu hikyeleri, diğer yandan da kendi yaşanmışlıklarını kaleme aldığını kaydeden Köseoğlu, Şehirlerin de bir dili vardır. O dili fark ettiğiniz andan itibaren kendisini size anlatır. Ben de aslında iyi bir dinleyiciyimdir. Muğla'yı üç yıl zarfında dinledikten sonra, bunları yazıya ve fotoğrafa dökmem gerektiğini düşündüm. Kadim şehirlerimizden Muğla'yı anlatmaktan ziyade anlama denemeleri olarak ortaya çıkan kitapta, şehirle yaptığımız uzun sohbetlerin izleri görülecektir dedi.

‘Kampüste Sonbahar’ ödülleri dağıtıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metin Bilim Topluluğu ve Metin Bilim Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katıldığı 'Kampüste Sonbahar Fotoğraf ve Deneme Yarışması' sona erdi.

Araç kaputuna sıkışan kediyi çıkarmak için denemedikleri yöntem kalmadı

Bodrum'da park halinde bulunan bir aracın motor kısmına sıkışan yavru kediyi kurtarmak için itfaiye ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu. Kediyi kurtarmak için gece yarısına kadar uğraşan ekipler, kaputa tazyikli su sıkıp cep telefonundan kedi sesi dinletti. Araç sahibine ulaşamayan ekipler yavru kedi sıkıştığı yerden çıkmayınca, çareyi not yazıp cama asmakta buldu.

Depresyon belirtileri neler?

Depresyon günümüzde en sık görülen hastalıklardan sayılmakta... İnsanlar huzuru bulmak için bir çok şey denemekte fakat istedikleri düzeyde mutluluk ve huzura kavuşamamaktadırlar.

Marmaris’te beş yıldızlı otelde 101 ÇEŞİT BAKLAVA İLE REKOR DENEMESİ

Muğla’nın Marmaris ilçesinde beş yıldızlı bir turistlik tesis, otelde konaklayan turistlere bayram festivali düzenledi. Festivalde 101 çeşit baklava ile rekor denemesi gerçekleştirildi. 101 çeşit baklavanın konuklara ikram edildiği etkinlikte ilk defa sunulan pul biberli acılı baklava turistlerden tam not aldı.

Büyükşehir’in Veteran Sporcuları Şampiyonadan Dereceyle Döndü

Muğla Büyükşehir Belediyesi veteran sporcuları 8-9 Temmuz 2017 tarihleri arasında İzmir’de yapılan Masterler Türkiye Atletizm Şampiyonası ve Olimpik Deneme Müsabakalarından dereceyle döndü.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK İÇİN 2. DENEME SINAVI...

12. sınıf ve mezun öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlık sürecinde genel başarı düzeylerini ölçmek, sınav kaygılarını düşürmek, sınav pratiği oluşturmak amacıyla yapılan YGS 2. Değerlendirme Sınavı yayımlandı.

ORTACA'DA KIŞ ASFALTI DENEMESİ YAPILDI...

Ortaca Belediyesi kış aylarında da asfalt yapımı çalışmalarına devam ediyor. Kış aylarında dökülebilen asfaltın ilk denemesi Ortaca Belediyesi tarafından başarıyla yapıldı.