Etiketler

CHP’li Erbay, Sandras ölürse Muğla ölür

Köyceğiz’in Ağla Mahallesi’nde, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman bölgesinin yanı sıra Muğla ve Denizli’nin su kaynağını oluşturan Sandras Dağı’nda olivin maden ocağının kapasitesini artırmaya yönelik yapılmak istenen ÇED toplantısı, bölge halkının ve çevrecilerin tepkisi nedeniyle yapılamadı.

Bodrum’da totemler kaldırılacak mı?

Bodrum Güçbirliği Derneği Çevre ve Enerji Komisyonu Başkanı Melih Caner yaptığı açıklama ile bir süredir Bodrum esnafının gündemini meşgul eden, hep kafalarda bir soru işareti olarak kalan totemler hakkında ilgili kurumlardan açıklama beklemekte olduklarını söyledi.

Menteşe Belediyesi’nden Kooperatiflere Destek

Menteşe Belediyesi kırsal kalkınmaya yönelik kurulan kooperatiflere desteklerini sürdürüyor. Yerkesik Kırsal Kalkınma Kooperatifine tahsisi yapılan atıl vaziyetteki binanın tüm tadilat, bakım, onarım, çevre ve bahçe düzenlemesi ile peyzaj çalışmalarını gerçekleştiren Menteşe Belediyesi ‘Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’ projesine de destek sağladı.

Araç sürücüleri zor anlar yaşadı

Fethiye’de ana su içme hattının patlaması nedeniyle yollar göle döndü. Su hattında meydana gelen patlama sonucu çevrede su kesintileri yaşandı. Patlamanın etkisiyle su metrelerce yükselirken, yoldan geçen araç sürücüleri zor anlar yaşadı.

Kayaköy’de 3 ton çöp toplandı

Fethiye Kayaköy Mahallesi’nde yerleşik yabancılar ve Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü işbirliğinde; Kayaköy Muhtarlığı desteği ile yapılan çevre temizlik faaliyetinde 3 ton çöp toplandığı belirtildi.

Gökmen, Bodrum Belediyesi’nde Neler Oluyor Dedirtti

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, yaptığı açıklamayla yine CHP’li Bodrum Belediyesi’ni hedef aldı. Gökmen açıklamasında “2019 yılı Kasım ayında Cebrail Tunç’a ait firmaya Bodrum Yarımadası’nda 1 milyon 800 bin TL’lik ot biçim işi verildiği ve bu iş bittikten sonra bölgelere paylaştırılıp temizlik ve çevre koruma müdürlerinden doğrudan teminlere bölünerek ot biçim işi, 18 doğrudan temin yöntemi ile iş bittikten sonra yaptırıldığı doğru mu? diye sordu.

Fethiye Hükümet Konağı'nda Kısıtlama Çalışması

Restorasyonu yapılan Fethiye Hükümet Konağı binasının çevre düzenlemesine geçildi. Aslına uygun mimaride yapıldığı bildirilen hükümet konağının restorasyonunda çalışan işçiler, kısıtlamaya rağmen görevlerine devam ettiler.

Muğla ve çevresine kuvvetli yağış uyarısı!

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamayla Muğla ve çevresinde görülecek sağanak yağışlara karşı vatandaşlar uyarıldı.

Kooperatifleşmenin önemine vurgu yaptılar

S.S. Likya Fethiye Kadın Girişimi, Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi, Belediye İş Hanı zemin katında hizmete açıldı. Kooperatif Kurucusu Çiğdem Karaca, “Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi, üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanması, kadınların kendi yaşamlarını, çevrelerini ve toplumlarını olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek ve güçlendirmek amacıyla kurulmuştur” dedi.

Fethiye Kadın Girişimi kooperatifi açıldı

S.S. Likya Fethiye Kadın Girişimi, Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi, belediye iş hanı zemin katında hizmete açıldı. Kooperatif Kurucusu Çiğdem Karaca, “Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi, üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanması, kadınların kendi yaşamlarını, çevrelerini ve toplumlarını olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek ve güçlendirmek amacıyla kurulmuştur” dedi.

Akdeniz açıklarında 4.2 büyüklüğünde deprem!

Ülkenin Doğusu ve Batısı aynı anda sallandı. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, Akdeniz açıklarında meydana gelen 4.2 şiddetindeki deprem Fethiye ve Muğla, çevre il ile ilçelerde de hissedildi. Aynı saatlerde Elazığ’da da deprem olduğu öğrenildi.

Uysal, “Yılbaşında yoğunluk beklenmiyor”

Geçtiğimiz haftalarda Kabine Toplantısı'nda alınan kararlar neticesinde yılbaşında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kısıtlama kararının detayları bakanlık genelgesi ile yayımlandı. Böylelikle 31 Aralık saat 21.00'de başlayacak sokağa çıkma yasağı 4 Ocak Pazartesi günü sabah saat 5.00'e kadar devam edecek. Kısıtlamalı tatil için Fethiye’de açık olan otellere çevre il ve ilçelerle İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerden tatilcinin gelmesi bekleniyor. Fethiye’de bazı villalara da izole olmak için tatilcilerin rezervasyonlar yaptırdığı öğrenildi. Fethiye Otelciler Birliği(FETOB) Başkanı Bülent Uysal, yılbaşındaki kısıtlamalı tatil için; “Geçtiğimiz yıllardaki yoğunluğu beklemiyoruz” dedi.

İşletme Sahibi Akalın, “Ben bu Fethiye’yi çok seviyorum”

Fethiye Körfezi’nde koyların bulunduğu yarımada üzerinde, Akmarin Marina ve Yat Limanı Turizm İnşaat A.Ş.’nin yapmayı planladığı 328 yat bağlama kapasiteli marina projesi ile ilgili ÇED sürecinin bir aşaması olan halkın katılım toplantısı Fethiye Şefika Pekin Anadolu Lisesi salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda projeye bazı çevreciler tepki gösterirken, bazıları 1 tane bile ağaç kesilmeyeceği, bölgeye önemli bir yatırımın yapılacağı vurgusu yaptı. Toplantıya mülk ve proje sahibi Ali Rıza Akalın da katıldı. Akalın, “Ben bu Fethiye’yi seviyorum ve sonuna kadar da Fethiyeliyim. Her görüşe saygı duyuyoruz.” diyerek Fethiye ekonomisi ve turizmine değer katacak bir proje planladıklarını belirtti.

FETOB, Fethiye Belediyesi ile protokol imzaladı

Çevrenin ve Doğal Kaynakların korunması ile iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın önüne geçilebileceğinin bilincinde olan Fethiye Belediyesi, Avrupa Birliği (AB) Hibe programları kapsamında açılan hibe programına başvuruda bulunuyor.

CHP’li Erbay, “Muğla'yı öldüren projelere derhal son verin”

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na çağrıda bulunarak, “Artık yeter! Muğla’yı öldürecek projelere derhal son verin.” dedi.

Kayaköy

Hisarönü Köyü'nü geçip çamlar arasından 5 km. daha ilerlerseniz bir "hayal-köy" göreceksiniz. Buranın adı Kayaköy. Yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500'e yakın evden oluşan bu köy eski bir Rum yerleşimiydi. Anadolu Rumları iyi tarımcı olduklarından ekilir dikilir araziye ev kurmazlardı. Evler çevredeki kayalık, taşlık alanlara kurulurdu. Kayaköy de bu anlayışa uygun kurulmuş. Köyde 1922'ye kadar 25 bin kişi yaşıyordu. İstiklal Savaşı'ndan sonra "Mübadele"de köyün sakinleri Yunanistan'a göçtüler. Köyde 13. yy'dan beri hıristiyan toplumun yaşadığı biliniyor. Buraya da Batı Trakya'dan göçenler yerleştirildi. Kayaköy'ün önündeki düzlüğe evler kurdular.

Akmarin Projesi meclise taşındı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Yat Limanı yapımı girişimlerinden vazgeçilmesi için çağrıda bulundu.

Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor

3500 Yıllık tarihi geçmişe sahip Bodrum'da, 2400 yıl önce Karya Satrabı Mausolos tarafından inşa edilen Halikarnassos Surlarının kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ve AKADEMİA Vakfı ortak çalışması ile Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi denetimde yürütülüyor.

Egzoz muayene denetiminde yeni dönem

Trafikte egzoz muayenesi yaptırmayan araçların tespiti artık çok daha kolay ve hızlı olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara'da pilot uygulama olarak başlattığı EGEDES yani Egzoz Elektronik Denetleme Sistemini 2021 yılında 81 ilde devreye sokuyor. Egzoz muayenesi yapmayanlara 895 lira ceza kesilecek.

Hayatının baharında av tüfeği ile intihar etti

Seydikemer’e bağlı Yaka Mahallesi Bağlımeşe Mevkii’nde yaşayan 20 yaşındaki B.K.’nın, evinde babasına ait av tüfeği ile intihar ettiği öğrenildi. Çevresi tarafından sevilen birisi olan B.K.’nın intiharı sevenlerini üzüntüye boğdu.

MSKÜ "Sıfır Atık Belgesi" aldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne, sürdürülebilir çevre konusunda gerçekleştirdiği çalışmaları sonucunda “Sıfır Atık Belgesi” verildi.

Turgutreis, Örnek Bir Kent Meydanına Kavuşuyor

Bodrum'un en kalabalık nüfusa sahip mahallesi Turgutreis, yeni bir meydana kavuşuyor. Bodrum Belediyesi’nin kentin çehresini değiştirecek meydan düzenleme projeleri kapsamında hazırlanan “Turgutreis Meydan ve Çevre Düzenleme” projesi için çalışmalar başladı.

“Temiz Bir Nefes” Projesi Bodrum’da

Bodrum'un kıyılarının, koylarının, doğal güzelliklerinin korunması ve çevre bilincinin oluşturulması amacıyla Bodrum Belediyesi'nin sürdürdüğü temizlik etkinlikleri aralıksız devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin katıldığı etkinlikte Müsgebi Mahallesi Kabakum Mevkiinde temizlik yapıldı.

Yalnız yaşadığı evde çıkan yangında hayatını kaybetti

Fethiye’nin Foça Mahallesi’nde saat 14.30 sıralarında bilinmeyen nedenle meydana gelen yangında, ev sahibinin yanarak hayatını kaybettiği öğrenildi. İtfaiye ekiplerinin çabasıyla yangın çevredeki evlere sıçramadan kontrol altına alınıp, söndürülürken yangında evde tek başına yaşadığı öğrenilen 59 yaşındaki Metin Uçkun’un hayatını kaybettiği öğrenildi. Bu acı olayda, Uçkun’un yangın çıkan odadan balkona çıktığı, yardım istediği ve tekrar yangını söndürmek için içeri girdiği ve çıkamadığı öğrenildi.

Yüksekten düşen şahıs yaralandı

Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde yüksekten düşen şahsın yaralandığı öğrenildi. Çevreden kazayı gören vatandaşlar, hemen 112 Acil Sağlık ekiplerine haber verdi. Yaralı vatandaşa ilk müdahalesi, ekipler tarafından olay yerinde yapıldı.

Çıntar mantarını hem satıyor hem de hediye ediyor

Fethiye ve çevresinde birkaç gündür devam eden yağmur ile birlikte vatandaşlar ormanlık alanlara koşarak, bol bol çıntar mantarı topluyor.

Can dostlar Jandarmaya emanet

Muğla İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma timlerinin sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 'Siz evinizde kalın, onlar bize emanet' sloganı ile hafta sonları sokak hayvanlarını elleri ile besliyor.

MSKÜ dünyanın en çevre dostu üniversiteleri arasında

Dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren GreenMetric Dünya Üniversiteler sıralamasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi dünya 408.’si ve Türkiye 22.’si oldu.

Bodrum meydanları güzelleşiyor

Bodrum Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında, mahallelerin simgesi olan meydanlarda çevre düzenleme çalışmaları sürdürülüyor.

Bafa'da Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü kuruluyor

Milas'ın Bafa Mahallesi'nde bir süre önce bölgenin korunup güzelleştirilmesi, kalkındırılması amacıyla BAFA-DER (Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma Geliştirme ve Dayanışma Derneği) kurulmasının ardından Bafa Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü kurulmasının son aşamasına gelindi.