Etiketler

Fethiye’den en fazla ihracat yapılan ülke Rusya

Hem tarım hem de turizm şehri olan Fethiye, gümrük faaliyetinin en fazla olduğu yerlerden birisi… Fethiye Gümrük Müdürlüğü, 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. çevreye duyarlı madenciliğin öncüsü oldu

Muğla'nın Milas ilçesinde bölge halkına 2 bin kişinin üzerinde istihdam sağlayan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş, 2020 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetleri kamuoyu ile paylaştı.

Muğla'da araç sayısı 528 bine ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı Aralık ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde, toplam araç sayısı 528 bin 276'ya ulaştı. 2019 yılı Aralık ayında toplam araç sayısı 506 bin 829 iken, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 oranında bir artış göstererek 528 bin 276'ya ulaştı.

Harun Sağır, 2020 değerlendirmesinde bulundu

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, yaptığı açıklamada 2020 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Oda Başkanı Sağır, Kovid-19 salgınının esnaflara zorlu bir süreç yaşattığını belirtti. Aylardır kapalı olan işletme ve dükkanların zor durumda olduğunu ve her zaman onların yanında olacaklarını kaydetti. Esnafların bu zor günlerinin bir an önce geride kalmasını temenni etti.

Muğla 2020'de 695 bin yabancı turist ağırladı

Dünyayı etkisi altına alan korona virüse rağmen Haziran ayının ikinci yarısında başlayan yabancı turist girişi ile Muğla 2020 yılını bir önceki yıla göre eksi 79 ile kapatırken 695 bin 314 yabancı turist ağırladı.

Eğitim Bir-Sen seyyanen zam talebi

Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, 2020 yılı enflasyon rakamlarına göre kamu görevlilerine yapılan artışlarda kamu grevlilerinin mağdur olduklarını ve Ocak 2021 ayından itibaren en düşük memur maaşının yüzde 10'u kadar seyyanen zam yapılmasını talep etti.

Köseoğlu “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı”

Memur-Sen Muğla İl Temsilcisi Adem Köseoğlu, 2020 yılında temel gündem olan koronavirüsün ekonomiye etkilerinin yüksek olduğunu ve bu bağlamda 2021 yılı için kamu görevlilerinin maaşlarına getirilen artışın uyumlu olmadığını ifade etti.

Muğla'da konut satışları yüzde 27,8 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı Aralık ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde, konut satışları yüzde 27,8 azaldı.

Milas OSB'ye Güneş Enerjisi Santrali kurulması için karar alındı

Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Planlama ve Geliştirme Kurulu 2020 yılı Aralık ayı toplantısı telekonferans yöntemi ile yapıldı. Toplantıda, Milas Organize Sanayi Bölgesi'ne güneş enerjisi santrali kurulmasına karar verildi.

Canözü, “Muhtarlarımız oldukça özverili çalıştı”

Fethiye Muhtarlar Derneği Başkanı ve Karagedik Mahallesi Muhtarı Niyazi Canözü, 2020 yılını değerlendirdi. Dernek Başkanı Canözü, “2020 yılında pandemi süreci yaşadık. Tüm muhtarlarımız bölgesinde özverili bir çalışma içerisinde oldu. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması adına büyük çaba gösterdiler” dedi.

Seydikemer “Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı OSB Bölgesi Kurulumu Fizibilite Araştırması” projesi sözleşmesi imzalandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın 2020 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazanan 'Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı OSB Bölgesi Kurulumu Fizibilite Araştırması' projesinin sözleşmesi imzalandı.

42 bin ton ihracat yapıldı

Fethiye ve Seydikemer bölgesinin başta domates olmak üzere 2020 yılı yaş sebze ve meyve ihracatı rakamları açıklandı.

Karayiğit, çiftçi sorunlarını gündeme taşıdı

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, çitçilerin artan sorunlarını değerlendirdi. Karayiğit, 2020 yılındaki sorunların devam ettiğini belirtip oda olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını vurguladı.

Köyceğiz’de 2020'de 51 operasyon

Köyceğiz İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma ve Soruşturma Büro Amirliği Ekiplerince 2020 yılı içerisinde çeşitli suçlara yönelik yapılan operasyonlarda geçen yıl 51 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlar sonucu, 360 kişiye işlem yapılırken, 82 kişide çeşitli suçlardan tutuklandı.

Başoğlu, “Kooperatif kredi faizleri yüzde 8,5 oldu”

Fethiye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne geçtiğimiz yıl 203 yeni ortak katıldı. Kooperatifin ortak sayısı 2 bin 602’ye ulaşırken, toplam plasmanın 150 milyon TL.yi bulduğu ifade edildi. Fethiye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, 2020 yılı değerlendirmesinde “Şu anda yaklaşık bin 500 esnafımız kredi kullanıyor. İnsan başına düşen kredinin de 50 milyon TL civarında olduğunu söyleyebilirim. Kooperatif olarak biz esnafımızın her zaman yanında olmaya çalıştık” dedi.

Pandemiye rağmen Kayaköy’e ziyaretçi akını

Fethiye'de bulunan 5 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Kayaköy, 2020 yılında da pandemiye rağmen en çok ziyaretçi çeken ören yeri oldu. Fethiye müzesine bağlı ören yerleri içerisinde Kayaköy pandemiye rağmen geçtiğimiz yıl yerli ve yabancı turistten en çok nasibini alan merkez oldu. 2019 yılında 98 bin 865 ziyaretçi sayısı ile yörede bulunan müze ve ören yerlerini sollayan Kayaköy’e 2020 yılında korona virüse rağmen bir önceki yılın yarısı kadar yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Muğla'da 2020 yılında 354 şüpheli tutuklandı

Muğla'da düzenlenen operasyonlarda yakalanan şahısların 354’ü tutuklandı. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ile Kaçakçılıkla ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince, 2020 yılında Muğla il genelinde 2 bin 353 operasyon yapıldı.

Seydikemer Belediyesi 2020 yılının kötü anılarını silmek istiyor

Seydikemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler 2021 yılının ilk günü cadde ve sokaklara inerek 2020 yılından kalan kiri ve pası temizleme çalışması yaptı.

Muğla’nın Kasım ayında ihracatı yüzde 24,1 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı, Kasım ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Dış ticaret istatistikleri genel ticaret sistemi ve özel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemine göre hesaplandı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun'un verdiği bilgiye göre, Muğla'da genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 24,1 arttı, ithalat yüzde 7 arttı.

Uçak; “2021 sağlığa, huzura ve umuda vuslat yılı olsun”

Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, 2020 yılının Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyayı esir aldığını belirterek, 2021 yılının insanlık lemine sağlık ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.

Çıralı, yeni yılda sektörlerin acil çözüm bekleyen sorunları ve taleplerini açıkladı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, yeni yıl öncesinde bölgenin ticari hayatına yön veren sektörlerin fotoğrafını çekti. FTSO, COVID-19 salgını nedeniyle başta turizm ve bağlı sektörler olmak üzere tüm sektörler için zorlu geçen 2020 yılını geride bırakıp 2021 yılına girerken sektörlerin acil çözüm bekleyen sorunlarını ve beklentilerini mercek altına aldı.

2020 yılında 225 esnaf kepenk kapattı

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, yaptığı açıklamada 2020 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Oda Başkanı Soydemir, “Kovid-19 salgını esnaflarımıza ve halkımıza zorlu bir süreç yaşattı. Aylardır kapalı olan işletme ve dükkanlar var. Esnaflarımızın ne zorluklarla ayakta durduğunu biliyoruz. Her zaman onların yanında olacağız” dedi.

Fethiye’de yılbaşı alışveriş telaşı yaşandı

Fethiye’de çarşı ve pazarda yılbaşı alışveriş yoğunluğu yaşandı. 2020 yılının son günü Fethiye’de çarşı ve pazarda haraketlilik yaşanırken, esnaflar alışverişlerden memnun olduklarını ifade ettiler.

“2021’de daha çok projemiz var”

Fethiye Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis üyeleri, yeni yıldan önce Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret ettiler. Belediye Başkanı Karaca, 2020 yılının son gününde ziyaretine gelen belediye meclis üyelerine meclis salonunda karşılayıp tek tek kolonya ikramında bulundu. Samimi bir havada geçen ziyarette Meclis üyesi Yücel Börekçi’nin doğum günü de kutlandı. Börekçi, kendisi adına yaptırılan pastayı üfleme yerine eliyle rüzgar oluşturup mumları söndürdü. Karaca, 2020 yılının tüm dünyada sıkıntılı bir şekilde geçirildiğine dikkat çekerek, 2021’de yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Karaca, uyum içerisinde çalışan meclis üyelerine de ayrıca teşekkür etti.

Dernek Başkanı Ay, 2021 yılından beklentilerini anlattı

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, FRT Televizyonu’nda yayınlanan Pozitif Düşünce programına konuk oldu. Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu programda 2020 yılını değerlendiren Dernek Başkanı Ay, 2021 yılından beklentilerini de paylaştı.

İlçe Başkanı Demir 2020 yılını değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, yaptığı açıklamada 2020 yılını değerlendirdi. İlçe Başkanı Demir, “Korona virüsü salgını ülkemize zorlu bir süreç yaşattı. İmkanlarımız ölçüsünde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olduk” dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay 2020 yılını değerlendirdi

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, düzenlediği basın toplantısında 2020 yılını değerlendirerek 2021'e yönelik hedeflerini anlattı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda önemli mesajlar verdi. 2020'nin zor bir yıl olduğunu söyleyen Oktay, 'Ama umudumuzu hiç yitirmiyoruz' dedi.

İlçe Başkanı Çoban, “2020 yılında zorlu bir süreç yaşadık”

İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, yeni yıl mesajında millet olarak 2020 yılında zorlu bir süreç yaşadığımızı belirtti. İlçe Başkanı Çoban, “Yeni yılla birlikte tüm bu sorunların azalıp son bulmasını temenni ediyorum. Millet olarak yaşadığımız tüm bu zorlukların farkındayız” dedi.

Emlak sektörü 2021’den umutlu

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde emlak sektörü 2020 yılında oldukça güzel geçti. Covid-19 nedeniyle büyük şehirlerden Muğla ve ilçelerindeki emlak ve konutlara talep olunca 2020 yılı emlak ve konut sektörünün oldukça başarılı geçtiği öğrenildi. Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Emlak sektöründe 2020 yılı başarılı geçti. 2021 yılının 3. Çeyreğinden itibaren, yine başarılı geçeceğine inanıyoruz” dedi.

CHP Kadın Kolları’ndan eş zamanlı açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 81 il ve tüm ilçelerde eş zamanlı olarak bir açıklama gerçekleştirdi. CHP Fethiye Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Yarbaşı, kadın ve çocuk hakları açısından 2020 yılını değerlendirdi.