Başkan Tokgöz, 'Mora Türklerine yapılan soykırımı unutmadık'

Mora Türklerinin 200 yıl önce silahlı Yunan ve Rum çeteleri tarafından katledilişinin yıldönümü nedeniyle Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği tarafından kınama açıklamasında bulunuldu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Onur Çadır

Yunanistan'ın kara lekesi Mora Katliamının yıldönümünde Fethiye’de yaşayan Rumeli ve Balkan kökenli Türk vatandaşlar; Mora yarımadasında 200 yıl önce yaşanan insanlık dışı zulmü, işkence ve katliamı kınadılar. Beşkaza meydanı Atatürk anıtı önünde açıklamada bulunan Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tokgöz “Yunanistan bugün bağımsızlığının 200'üncü yılını kutluyor. Zafer olarak nitelendirdikleri ayaklanmada gerçekte yaşananları ve yaptıkları soykırımı dünyaya unutturmaya çalışıyorlar. Mora Türklerine yapılan bu soykırımı ve katliamı unutmadık ve unutturmayacağız. Mora Yarımadası’nda tek bir Türk'ün dahi canlı kalmamasını hedefleyen bu insanlık dışı katliam; tarihe kara bir leke olarak yazılmıştır” dedi.

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”
Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Tokgöz “Fethiye’de şuanda 3 tane Selanik kökenli dernek ile beraberiz. Bugün tarihte 200 yıl önce Mora isyanının başladığı 23 Eylül 1821 tarihinde ise 30.000’den fazla Türk vatandaşımız katledildi. Bu katledilişin 200. Yıl dönümünü unutmadık, unutturmayacağız. Osmanlının ilk zamanında yaşadığımız bu olayların olması için o dönemde kışkırtanlar papazlardır. Kiliseleri ve halkı ayaklandırarak, komşuları olan Türkleri katlettiler. İsyancılar atlarla giderken ayakları Türklerin cesetleri üzerine basarak gitmiştir. Bu acının yaşandığı günde anmak istedik. Yunanlılar “Dünya üzerinde bir tane Türk kalmayıncaya kadar savaşmaya devam edeceğiz” demişleridir. Biz o kadar şanslıyız ki Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahramana sahibiz. Biz o zamanda olduğu gibi Yunanlılara ve emperyalist güçler karşısında uyanık olacağız” dedi.

“SOYKIRIMIN ÜZERİNDEN 200 YIL GEÇTİ”
Fethiye Rumeli Balkan Türkleri Derneğinin kınama açıklamasına Fethiye Selanikli Romanlar Derneği Başkanı Alp Acu ile Fethiye Muhacirler Derneği Başkanı Salih Kocatepe’de destek vererek “Dünya tarihine Tripoliçe katliamı olarak adı geçen insanlık dışı bu vahşeti yapan Yunanlıları ve Rumları kınıyoruz. Mora yarımadasındaki 30 bin civarındaki Müslüman Türkün katledilişini hiçbir zaman unutmayacağız” dediler.  Kınama açıklamasına katılan bazı vatandaşlar; 200 yıl önce Yunanlılar ve Rumlar tarafından gerçekleştirilen bu katliamın unutulmaması için hükümetten bir soykırım anıtının yapılmasını istediler. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN