FRT TV İzle - Canlı
FRT FM Dinle - Canlı

FETHİYE'DE DE MURSİ İÇİN SAF TUTTULAR

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de sela okundu ve gıyabi cenaze namazı kılındı.

FETHİYE'DE DE MURSİ İÇİN SAF TUTTULAR Güncel

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de selah okundu ve gıyabi cenaze namazı kılındı. Fethiye Merkez Yeni Camide öğle namazı sonrasında gıyabi cenaze namazı kılındı. Yoğun katılımın olduğu gıyabi cenaze namazından sonra AK Parti Fethiye İlçe başkanı Bekir Eser ve İHH İnsani Yardım Vakfı Muğla şubesi Fethiye temsilcisi Ramazan Onarıcı açıklamada bulundu.

 

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün mahkemede hâkimden söz istediği sırada baygınlık geçirerek hayatını kaybetti. 2013 yılından bu yana tutuklu bulunan ve hakkında açılan davalardan toplam 48 yıl hapse mahkûm edilmişti. 68 yaşında hayatını kaybeden Mursi için bugün Türkiye'de merkezi camilerde olduğu gibi Fethiye Merkez Yeni Camiinde de gıyabi cenaze namazı kılındı. İlçe Müftü Vekili Vaiz Şaban Yılmaz’ın kıldırıldığı gıyabi cenaze namazına AK Parti İlçe Başkanı Bekir Eser, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Yiğit, bazı daire amirleri ve kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

"DARBE REJİMİNE SESSİZ KALINDI"

Gıyabi Cenaze Namazının ardından kısa bir değerlendirmede bulunan AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser "Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mursî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir” dedi.

 

 İHH İnsani Yardım Vakfı Muğla şubesi Fethiye temsilcisi Ramazan Onarıcı “Bu gün vakfımızın Muğla şubesi Kurşunlu Caminde Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Şehidimiz MuhammedMuris için gıyabi namazı kılmaktadır. Halkın oyu ile Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi;  ABD ve İsrail destekli darbeyle zindanlara atılmıştır. Ölmesi için her şey yapılmıştır. Mısır'ın ilk ve tek meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin kendisine yapılan sistematik işkence ve ihmaller sonucunda şehitolmuştur” dedi.

 

“SİSİ, KAN VE GÖZYAŞI ÜZERİNE KURDUĞU İKTİDARINI YİNE KANLA BESLEMİŞTİR”

Öte yandan AK Parti Muğla İl Başkanlığınca Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanımerhum Muhammed Mursi’nin vefatı üzerine İl başkanlığında basın açıklaması düzenlendi.  Düzenlenen basın açıklamasına AK Parti İl Başkan Vekili Çağrı Alper, ilyönetim kurulu üyeleri, il kadın kolları başkanı Ümmühan Toksöz, il gençlik kolları başkanı Halil Talha Ülkü, Menteşe ilçe başkanı Tamer Topal, Menteşe Kadın Kolları Başkanı Binnaz Uyanık, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Açıklamada konuşan İl Başkan Vekili Çağrı Alper şunları ifade etti: “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkınıbaskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. Yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir. 2357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” denildi.

 

 

 • Marmaris’te ’Terörle Mücadele Farkındalık’ toplantısı yapıldı
 • HAKKI BULUT, COŞTURACAK
 • ŞAFAK PALA, YARIM ADAM KİTABINI OKUYUCUYLA BULUŞTURDU
 • FETHİYESPOR BOMBA GİBİ ÇALIŞIYOR
 • GÖZTEPELİ ERDENİZ İLE HEKİMOĞLU TRABZONLU HALİL İBRAHİM FETHİYESPOR'LA SÖZLEŞME İMZALADI
 • Yatağan Bozüyük’te tarihi eserler gele geçirildi
 • Datça’da iki etaplı yaz okulu
 • GALATASARAY'IN ŞAMPİYONLUK KUPALARI GELİYOR
 • 217 personel, 57 araçla haşere mücadele ediliyor
 • Bodrum Gündoğan’a biyolojik atık su arıtma tesisi
 • MÜZİK KÖYÜ 5. KEZ KAPILARINI AÇIYOR
 • FETHİYE TEYAKKUZDA
 • Ozan çaldı, Cem Belevi ve oyuncu sevgilisi eğlendi
 • Muğlaspor sahaya indi
 • SEYDİKEMER’DE GENÇ ÇİFTÇİLER DESTEKLENMEYE DEVAM EDİYOR
 • Ece Vahapoğlu’nun bebeğinin cinsiyeti belli oldu
 • Cem Yılmaz’ın yaşlı hali Defne Samyeli’yi kahkahalara boğdu
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom